Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy a triky: komunikace

TIPY & TRIKY

Chip & KOMUNIKACE

11 INSTANT MESSAGING

Tvůrci ICQ změnili protokol, aktualizujte svého alternativního klienta

Pokud používáte pro internetovou komunikaci ICQ alternativního klienta, možná jste se setkali s problémem, který se týkal nedoručování zpráv. ICQ totiž bez jakéhokoli upozornění změnilo komunikační protokol.
Se změnou protokolu souvisí jedna velmi nepříjemná věc - pokud pošlete zprávu někomu, kdo nemá podporu nového protokolu nainstalovánu, vaše zpráva mu nepřijde, přestože se vám nezobrazí varování o nedoručení.
Přesnou změnu v protokolu ICQ neoznámilo, a to hlavně z důvodu ochrany proti slídilům, kteří by v něm mohli objevit chyby a zneužít jich. Nicméně se objevilo několik informací o tom, k jakým změnám došlo. Byla to především změna portu, přes který klient přijímá zprávy - z 2002 na port 4823. Dále prý také došlo ke změně ověření zprávy. Tvůrci naznačili, že to má spojitost s novým spamovým filtrem a zabezpečením.
Pokud používáte oficiálního klienta ICQ, instalace updatu probíhala automaticky.
Dáváte-li přednost alternativnímu klientu Miranda, musíte si nainstalovat novou verzi plug-inu icq.dll. Najdete jej na http://addons.miranda-im.org/feed.php?dlfile=1683. Soubor po stažení nainstalujte do adresáře s plug-iny Mirandy. Standardně C:Program FilesMiranda IMPlugins. Poté by již mělo vše fungovat bez problémů.
Pokud používáte IM klienta Trillian, update najdete na adrese www.trillian.cc/forums/attachment.php?s=d22d84dac07ec48726f 88e8f9f4325a0&postid=638639. Po stažení jej zkopírujte do adresáře programu s plug-iny, standardně C:Program FilesTrillianPlugins. Druhou možností je v nastavení programu zobrazit dostupné aktualizace a nechat si tuto záplatu nainstalovat automaticky.
Třetím nejpoužívanějším alternativním IM klientem je QIP. Tento software bohužel nepodporuje aktualizace, a tak si musíte z adresy www.qip.ru/dll/qip7810up.zip stáhnout opravený program a znova jej nainstalovat.

12 INTERNET

Domovská stránka prohlížeče

Chcete mít po otevření prohlížeče zobrazenu svou oblíbenou stránku? Stačí si ji jednoduše nastavit jako domovskou. Někdy se ovšem nastavení neprojeví. Na vině může být spyware a další škodlivý software.
V dnešní době téměř na každé stránce najdete odkaz, pod kterým se skrývá javascriptový kód, který vám přidá stránku do oblíbených nebo ji nastaví jako domovskou. Nicméně někdy se odkaz na stránce nenalézá a někdy se změny neprojeví.
Pokud používáte browser Microsoft Internet Explorer, který je součástí Windows, domovskou stránku si můžete nastavit jednoduše. V horní liště klikněte na Nástroje/Možnosti Internetu a na kartě Obecné do první kolonky zadejte adresu stránky, kterou chcete mít načtenu po otevření prohlížeče.
V prohlížeči Firefox najdete volbu domovské stránky v menu Nástroje/Možnosti/Obecné/ Domovská stránka.
V browseru Opera si domovskou stránku nastavíte v menu Nástroje/Nastavení/ Základní údaje/Domovská stránka. Můžete si zde také nastavit, jak se má prohlížeč zachovat při spuštění: zda zobrazit poslední otevřené stránky, domovskou stránku, nebo prázdný prohlížeč.
Obzvláště v prohlížeči Internet Explorer se často stává, že zvolená domovská stránka je ignorována a zobrazena je stránka MSN nebo jakákoliv jiná. V drtivé většině případů je za touto chybou spyware, tedy kód, který je do počítače nainstalován bez vašeho vědomí a kontroluje systém a mění nastavení systému.
Většinou pomůže odstranit tento spyware pomocí utilit. Jednou z nejlepších utilit je Ad-Aware, který najdete na adrese www.lavasoftusa.com/software/adaware. K tomuto programu existuje i čeština - tu najdete na adrese http://cestiny.idnes.cz/pa/adaware.html. Po otestování systému a odstranění spywaru stačí domovskou stránku nastavit znovu a vše by mělo fungovat.
Tento program doporučujeme spouštět pravidelně - minimálně jednou týdně.
Snížíte tak riziko nakažení svého počítače spywarem a jinými záškodnickými kódy.

13 INTERNET

Blokování portů

Pro připojení k některým serverům na internetu potřebujete spojení sestavit na jiném než základním portu. Jak zjistit, zda vám provider porty neblokuje?
Firemní FTP servery mívají kromě SSL připojení také změněný port, na kterém klient a server komunikují. U klasických FTP serverů je to port 21. Ten většinou nebývá na straně poskytovatele internetu blokován. Jenže váš FTP server může například komunikovat pouze přes port 23982. Pokud se nemůžete připojit, můžete zjistit, zda tento port neblokuje váš provider.
Na adrese www.radiotoolbox.com/onlinetools/cantheygetin.php zadáte do formuláře port, který chcete ověřit. Na následující stránce se potom ukáže, zda je port volný, nebo zda je blokován. Před tímto testováním byste ovšem měli vypnout svůj firewall, který může komunikaci na tomto portu zakazovat. Měření rovněž nemusí být přesné, pokud jste připojeni přes proxy server.
Pro připojení přes SSL rozhraní vám potom může posloužit jednoduchý, ale dokonalý klient WinSCP - najdete ho na adrese www.winscp.net/eng/docs/lang:cs. Program je dostupný ke stažení i v češtině a jedná se o freeware.

14 SÍŤOVÁ KOMUNIKACE

LanChat

Komunikace po síti přijde vhod, obzvláště když je každý počítač v jiné místnosti, když máte v práci nebo ve škole zablokovaný internet či zakázané IM klienty. Naštěstí existuje šikovný prográmek, který si s tím poradí.
Komunikace přes síť LAN je podporována přímo ve Windows. V nabídce Start/Spustit napište do příkazového řádku „winchat“. Spustí se vám LAN komunikátor integrovaný do systému Windows. V systému jej najdete ovšem pouze tehdy, pokud používáte Windows 2000 nebo XP.
Nicméně se jedná pouze o nejnutnější základ a existuje řada „kecálků“ pro LAN. Jedním z nejlepších je LanChat, pocházející z české produkce. Primárně je vytvořen pro Windows XP, ale bez problémů funguje i na Windows 98 nebo 2000.
Jedná se o freeware, který navíc nepotřebuje administrátorské oprávnění pro instalaci. Stačí mít pouze povolený zápis do adresáře, kam chcete program nainstalovat, tedy například do vašich dokumentů.
Po spuštění se zobrazí okno, ve kterém jsou vidět ostatní uživatelé LAN sítě, kteří mají také LanChat nainstalovaný. Poklepáním na uživatele otevřete okno, do kterého píšete text. Užitečné je také tlačítko „zvonek“, které uživatele zabraného do práce upozorní, že čekáte na jeho reakci.
Program komunikuje pomocí protokolu UDP, který je standardní součástí instalace Windows. Bez problémů projde také většinou firewallů. Ze známých mu klade odpor pouze Kerio Personal Firewall. Stačí tento protokol povolit v nastavení nebo samotný firewall vypnout. V současné době jsou ke stažení připraveny dvě verze. První představuje samotný komunikační program, druhá verze programu obsahuje kromě instalace programu také zvuky signalizující příchozí zprávu, zazvonění nebo jakoukoliv jinou akci. Program s českým rozhraním si můžete zdarma stáhnout na adrese www.slunecnice.cz/product/LanChat3.
Michal Šuráň

Dokumenty ke stažení