TIPY & TRIKY
Chip & INTERNET
6 INTERNET EXPLORER
Lepší čitelnost textu
Často prohlížíte WWW stránky, které obsahují obtížně čitelný text. V některých případech jsou špatně zobrazeny i některé znaky.
Příčin nečitelného textu může být několik. Nejčastěji jde o nevhodnou kombinaci velikosti písma a barvy pozadí. Velikost písma lze snadno měnit, a to několika způsoby. Nejsnadnějším způsobem je otáčet kolečkem myši za současně stisknutého tlačítka Ctrl. V případě, že nemáte myš s kolečkem, lze velikost písma nastavit i pomocí menu. V horní liště klikněte na příkaz Zobrazit a v nabídce zvolte položku Velikost textu.
V případě, že je stránka nečitelná kvůli pozadí, je řešení obtížnější, ale i zde existuje rychlé provizorní řešení - stačí označit text myší nebo použít klávesovou zkratku Ctrl + A, která označí celý text. V inverzním zobrazení (vybraný text) bude stránka čitelná lépe. Poslední chybou způsobující špatné zobrazení některých znaků by mohlo být chybné nastavení kódování češtiny. Jestliže se vám text zobrazuje špatně (zvláště písmena s háčky), zkuste změnit kódování češtiny. To provedete takto: Klikněte na nabídku Zobrazit a vyberte položku Kódování. Správnou volbou je obvykle položka Středoevropské jazyky (Windows). Pokud tato možnost nefunguje, zkuste ještě nabídku Středoevropské jazyky (ISO).
7 INTERNET EXPLORER
Aktivace kontextové nabídky
Na některých stránkách je používání pravého tlačítka myši zakázáno. Uživatelům to má ztížit kopírování obsahu stránky. Přesto byste chtěli kontextovou nabídku používat, abyste mohli například využívat funkci "Zpět".
Zakázanou kontextovou nabídku opět povolíte pomocí krátkého Java skriptu. Tuto užitečnou funkci si uložte do složky Oblíbené. Nejprve vytvořte novou záložku a otevřete její vlastnosti, abyste mohli zadat URL. Nazvěte ji třeba "Povolit kontextovou nabídku". Pak klikněte do pole "Adresa" a napište do něj tento příkaz Java skriptu:
javascript:void(document.
oncontextmenu=null).
Novou záložku potvrďte kliknutím na OK. Až na některé internetové stránce nebude kontextová nabídka fungovat, poklepejte na záložku, aby se spustil vytvořený Java skript. Kontextová nabídka pak bude přístupná. Skript funguje nezávisle na prohlížeči. Jediné, co musíte udělat, je stejně jako při blokování internetových stránek povolit v možnostech používání Java skriptů.
8 INTERNET EXPLORER
Úpravy pro tisk
Internetové stránky často tisknete přímo z Internet Exploreru. Kromě informací, jako je název okna, URL a data tisku, chcete mít v záhlaví a zápatí ještě další údaje, například čas vytištění dokumentu.
V Internet Exploreru otevřete v nabídce Soubor položku Vzhled stránky. V dialogovém okně si můžete nastavit, jak má vytištěná internetová stránka vypadat. Kromě nastavení orientace na výšku nebo na šířku můžete také určit, jaké údaje se mají tisknout v záhlaví a v zápatí. Do pole "Záhlaví" a "Zápatí" zadejte text nebo příslušné symboly. Můžete zadat i tisk více údajů najednou. Přehled všech symbolů je uveden v tabulce.
9 ICQ
Kompletní záloha
ICQ patří k poměrně rozšířeným komunikačním programům. Přesto však neexistuje program, který by dokázal snadno a rychle provést zálohu a obnovení dat. Záloha se hodí jak při reinstalaci počítače, tak i při přechodu na novou verzi...
Nejjednodušší zálohou je uložení celé složky s ICQ (obvykle C:Program FilesIcq), kde jsou uložena kompletní data. Záloha této složky je sice nejrychlejší, ale záloha je nepřehledná, protože zálohujete i nepotřebný "odpad". Mnohem jednodušší je zálohování pouze určitých složek. Pravděpodobně nejdůležitější složkou je ta, která obsahuje databázi kontaktů a historii zpráv. Bohužel názvy jednotlivých složek se v každé verzi liší. U novějších je to název verze (2000b, 2002a), u těch starších ještě najdete zkratku DB (99a - newDB, 99b -DB99b). Záloha složky obsahující data v souborech .dat a .idx je prioritní. Zajímavá data však můžete najít i v dalších složkách.
Contact List: Automatická záloha kontaktů. Received Files: Zde najdete všechny soubory obdržené přes ICQ.
UIN: Obsahuje podrobnější informace o "majiteli" ICQ.
Plugins/Info: Zde najdete tzv. zálohu "Non ICQ Users" (uživatelé bez ICQ), např. informace o odesílání SMS zpráv.
10 OUTLOOK EXPRESS
Nebezpečné přílohy
Přijde-li vám elektronickou poštou zpráva obsahující v příloze dokument vytvořený v některé z aplikací MS Office, Outlook Express považuje tyto přílohy za bezpečné. Proto také nezobrazí standardní dialog Upozornění před otevřením přílohy... a dokument rovnou otevře v aplikaci přiřazené tomuto typu souborů.
To je mimořádně nepříjemné, především pokud nemáte rezidentní antivirový program, který by vás chránil před viry v těchto dokumentech. Řešení je složitější, ale pro odstranění tohoto problému nepotřebujete žádné další programy. Toho, aby se Outlook Express choval k dokumentům Microsoft Office stejně jako k ostatním souborům, dosáhnete následujícím způsobem: Nejprve spusťte Průzkumníka a v nabídce Zobrazit klikněte na položku Možnosti složky. Ve stejnojmenném okně pak přejděte na kartu Typy souborů.
Zde vyhledejte všechny typy dokumentu, u kterých chcete nastavení změnit (např. Dokument Microsoft Word, formát RTF, ...). Poté klikněte na Upravit, v okně "Upravit typ souboru" aktivujte zatržítko u volby Potvrzovat otevření po stažení a potvrďte kliknutím na OK.
ZNAK VYTIŠTĚNÁ POLOŽKA
&W Název okna
&U Adresa stránky (adresa URL)
&D Datum v krátkém formátu
&D Datum v dlouhém formátu
&T Čas vytištění stránky
&T Čas ve 24hodinovém formátu
&P Číslo aktuální stránky
&P Celkový počet stránek
&B Text bezprostředně následující po těchto
znacích bude zarovnaný na střed
&B&B Text mezi těmito znaky bude zarovnaný na
střed, text následující po druhém znaku
bude zarovnaný doprava
&& Znak ampersand (&)
Parametry: Tyto parametry určují, jaké údaje se mají tisknout v záhlaví a v zápatí.
- Praxe - Tipy a triky: internet (353.8 kB) - Staženo 0x