Chip & HARDWARE
1 EXTERNÍ USB HARDDISK
Oprava poškozené tabulky oddílů
Již delší dobu používáte externí harddisk se dvěma oddíly (partition), který je připojen přes USB port. Na něm máte uloženu celou svou sbírku filmů a hudby. Poté, co jste disk během provozu odpojili a znovu připojili, neobjevila se jeho obvyklá struktura a systém Windows ho chce nově zformátovat. Bojíte se, že veškerá svá data ztratíte.
Tip: Žádný strach, data na vašem externím disku nemusí být nutně poškozena. Windows XP sice většinou USB zařízení při odpojování sama vypnou, v některých případech se však může stát, že se tabulka oddílů (partition table), která je uložena v prvních sektorech disku, vymaže nebo poškodí. Ačkoliv jsou v takovém případě všechny soubory fyzicky k dispozici, systém Windows nemůže data přečíst a pokouší se celý disk naformátovat znovu. To v žádném případě nepřipusťte, jinak opravdu veškerá data uložená na disku ztratíte.
Freewarový nástroj Testdisk, který si pro mnohé operační systémy můžete stáhnout z webových stránek www.cgsecurity.org a který najdete i na našem Chip DVD v rubrice Servis, umí jednotlivé oddíly, a tedy i data zachránit. Pro opravu dat zvolte poškozený harddisk a nechte ho analyzovat. Testdisk většinou správně rozpozná staré oddíly a na externí disk zapíše novou tabulku. Ve Windows se vám pak opět objeví staré oddíly a budete mít také přístup ke svým datům jako obvykle.
Závěr! Program vám může pomoci i v případě, kdy má s tabulkou oddílů problém pevný disk, na němž je nainstalován váš operační systém. V takovém případě stáhněte na jiný počítač dosovou verzi programu Testdisk a zkopírujte ji na bootovací disketu. Poté, co se vám podaří počítač z diskety spustit (nabootovat), zadejte v dosovém prostředí příkaz „a:testdisk“.
2 HD KAMERA
Přehrávání HDTV videa na počítači zdarma
Pořídili jste si novou High-Definition kameru HDR-HC1 od Sony a chcete si nyní přes FireWire port přehrát svá videa na počítači. Windows vám však nenabízejí žádný vhodný ovladač.
Tip: Navzdory cenám, které se pohybují okolo 50 000 Kč s DPH, nedodává Sony s HDR-HC1 žádný ovladač nebo uživatelský CD. Windows XP se Service Packem 2 sice při připojení kamery na FireWire port ovladač automaticky nainstalují, ale pouze drahé programy jako Ulead VideoStudio nebo Adobe Premiere jsou schopny videa z kamery přehrát. Většina freewarových nástrojů ztroskotává na HDV signálu kamery, jenž má vysoké rozlišení. Pouze freeware CapDVHS (ke stažení na www.videohelp.com/tools?tool=CapDVHS) si s přehráváním těchto videí umí poradit. Bohužel CapDVHS není s automaticky instalovaným ovladačem kompatibilní a dochází ke vzniku chyb. V systémovém balíčku Windows XP je také obsažen jeden přehrávač, který s HDR-HC1 spolupracuje, ačkoliv je určen pro zařízení D-VHS.
Ve Správci zařízení jděte na jednotku AV/C, která je ke kameře dodávána, a aktualizujte ovladač. Při dotazu, zda má Windows vybrat ovladač automaticky, zvolte možnost „Vybrat ze seznamu“. V následujícím okně zaškrtněte možnost „Ovladač vyberu sám“. Poté klikněte na „Další“ a odstraňte označení u „Zobrazovat kompatibilní hardware“. Nyní stačí pod výrobcem „Sony“ vybrat model „Zařízení D-VHS“ a potvrdit kliknutím na „OK“. Windows vás sice upozorní, že tento ovladač není pro připojený hardware vhodný; kliknutím na tlačítko „Ano“ však můžete instalaci přesto úspěšně dokončit.
Nyní můžete pomocí CapDVHS ukládat do počítače HD videa, jež přicházejí přes FireWire port. V programu nejprve nastavte Capture-device do pozice vypnuto a stejně tak vypněte svou kameru. Pro zajištění kompatibility s bezplatnými programy pro střih, jako je VirtualDubMod (virtualdubmod.sourceforge.net), zaškrtněte v záložce „Setting“ možnost „Output PS“ (viz obrázek XXX). Nyní zapněte tlačítko pro přehrávání na své kameře a v programu CapDVHS stiskněte tlačítko „Rec“. Po ukončení nahrávání je film uložen na disku, a tak máte možnost dále ho zpracovávat.
3 SMARTPHONE
Odstranění problémů s kontaktem SIM karty
U vašeho nového smartphonu Palm Treo 650 náhle nejsou k dispozici žádné funkce. Poté, co vyjmete SIM kartu a opět ji do telefonu vrátíte, telefon opět funguje - dokud nedojde k dalšímu nečekanému výpadku.
Tip: Důvodem tohoto výpadku je špatné upevnění SIM karty. Karta je zastrčena v plastovém úchytu na zadní straně telefonu vedle slotu pro SD kartu. Jelikož je tento úchyt SIM karty příliš rozměrný, může se snadno stát, že se karta i při menších otřesech posune. Důsledkem je přerušení kontaktu SIM karty s přístrojem, a telefon tedy automaticky deaktivuje všechny své funkce, pouze funkce PDA jsou stále aktivní.
Abyste se těchto neočekávaných výpadků vyvarovali, stačí použít kousek tenkého kartonu. Velmi dobře se hodí vizitky a kartotékové listy. Z kartonu vystřihněte tvar odpovídající velikosti SIM karty a vložte ho mezi kartu a plastový úchyt (viz obrázek vpravo nahoře). Díky této jednoduché úpravě je vaše SIM karta silněji přitlačena ke kontaktu telefonu, a to pak zabraňuje i výpadkům při větších otřesech. Odteď již můžete telefonovat, aniž byste se museli bát náhlých výpadků telefonu.
4 MP3 PŘEHRÁVAČE
Zkopírování hudebních dat z iPodu do počítače
Nedopatřením jste si z počítače vymazali svou naripovanou sbírku MP3 skladeb. Naštěstí máte tuto hudbu uloženu ve svém iPodu. Chcete si ji nahrát zpět a hledáte nejjednodušší řešení.
Tip: V zásadě lze hudební data na iPodu přehrávat a mazat pouze pomocí iTunes, avšak nelze je zkopírovat zpět na počítač. Ačkoli jsou všechny současné iPody (od generace 4) v Exploreru zobrazeny jako mechanika, v zobrazeném adresáři své MP3 soubory nenajdete. V iPodu lze sice vytvořit vlastní pořadač pro uložení hudby, ale přístroj tuto hudbu nezkopíruje. Proto se tato možnost nejeví jako vhodná alternativa pro ukládání MP3.
Pro zobrazení MP3 souborů, které iPod přehraje, musíte v iPod mechanice zaškrtnout možnost „Zobrazovat veškerá data a pořadače“, která se nachází v nastavení „Extras/Možnosti pořadače“ v záložce „Náhled“. Po kliknutí na tlačítko „OK“ se objeví pořadač „iPodControl“. Zde ve složce „Music“ najdete veškerou hudbu nahranou přes iTunes.
Bohužel iPod neukládá jednotlivé tituly pod jejich názvem, ale pojmenovává je pomocí kryptických názvů skládajících se ze čtyř znaků a soubory rozděluje do velkého množství oddělených pořadačů - umístění kopírovaných titulů podle vůle uživatele již není možné. ID3tagy, v nichž jsou uloženy názvy titulů, interpret a další informace, zůstávají zachovány. Freewarový nástroj MP3-Tag (ke stažení na http://www.mp3tag.de/en/index.html) umí přečíst ID3-tagy všech titulů nacházejících se ve složce „Music“ a data odpovídající uvedeným údajům automaticky přejmenovat - nejprve interpret, poté album, číslo stopy a titul. Tak si můžete nejen vychutnat svou hudební sbírku na svém počítači a iPodu, ale také tuto hudbu zálohovat.
5 KRÁTKÉ TIPY
Externí USB harddisk stávkuje
Pokud váš externí 2,5 pevný disk nechce naběhnout, nedostává se mu většinou přes USB port dostatečného proudu. Připojte ho tedy k dodatečnému, u většiny modelů osobních počítačů na kabelu umístěnému USB konektoru. Dbejte na to, abyste nepoužili dva v počítači propojené USB porty, neboť ty většinou používají stejný regulátor, a proto se musí dělit o proud.
Počítač se náhle nechce spustit
Ujistěte se, že k počítači nejsou připojena žádná USB zařízení, která by mu odebírala proud - například pevný disk nebo MP3 přehrávač. Při spouštění počítače tyto přístroje občas spotřebovávají více proudu, než je základní deska počítače schopna dodat - bezpečnostní mechanismy na základní desce poté brání spuštění, aby nedošlo k přetížení. Před zapnutím počítače tedy tyto externí přístroje odpojte. Nyní je spotřeba proudu dostatečně malá, aby se počítač mohl spustit.
Dokumenty ke stažení- Praxe - Tipy a triky: hardware (311.25 kB) - Staženo 0x