D-Link DSM-320RD
Multimediální centrum po drátkách i bez nich
V rubrice Komunikace jsme se s multimediálními přehrávači využívajícím i Wi-Fi již jednou setkali. Nutno přiznat, že tehdy se nejednalo o zařízení zrovna přesvědčivé kvality. Doba však pokročila, a tak je vše trochu dále. Proto se i řadu chyb, které tato zařízení provázela, podařilo eliminovat. Nicméně ani v tomto případě se výrobce některým problémům nevyhnul.
Většina z vás má drtivou část svých multimediálních dat v počítači. Ať již jde o muziku, filmy (AVI, XviD), či fotky. Pokud třeba u filmu zatoužíte po větší zobrazovací ploše, nejspíše využijete televize. Nicméně počítač máte zpravidla v jiné místnosti než televizi, a tak je spojení komplikované. Je třeba vést kabely pro audio- a videosignál. Jedná se o dost nepraktický a často i neproveditelný úkon, nehledě na fakt, že někudy budete muset táhnout relativně velké množství kabelů, které je třeba ukrýt, aby o ně třeba někdo nezakopl a tím je nepoškodil. Další nepříjemností je fakt, že čím delší kabel vedete (což platí jak pro video, tak pro audio), tím méně kvalitní bude signál, a tedy i samotný výstup na vaší televizi.
Pokud už jste vše spojili, narazíte na problém ovládání přehrávání. Kdo by měl stále chuť odbíhat od filmu k počítači, aby film nebo hudbu zastavil nebo přetočil? To výrazně snižuje komfort. Zajímavé řešení nabízí společnost D-Link ve svém multiformátovém přehrávači. Ten však neřeší jen tento problém. Na první pohled vypadá D-Link DSM320RB jako běžný DVD přehrávač. Tím koneckonců také je, ale zde jeho možnosti vůbec nekončí. Že má přehrávač větší potenciál, to vám při pozornějším pohledu prozradí anténka, které slouží pro spojení s Wi-Fi sítí. V zadní části zařízení, kde se nachází všechny konektory, najdete i přípojku k LAN síti (RJ-45). Jak bezdrátové Wi-Fi tak ethternet slouží k připojení přehrávače do vaší sítě. Tím se hned na začátku dostáváme k hlavní specialitě tohoto zařízení.
MediaLounge
D-Link DSM-320 může sdílet multimediální soubory v připojených počítačích v rámci sítě Wi-Fi nebo LAN. K tomu slouží speciální aplikace MediaLounge, která musí byt nainstalována na každém počítači, jenž má soubory sdílet. Aplikaci najdete na CD přiloženém k přehrávači, a jak z textu vyplývá, je ji možné nainstalovat na libovolný počet PC v síti. Každý PC je pak v systému přehrávače načten jako samostatný server. Pro lepší přehlednost je možné každému serveru - PC - přiřadit v aplikaci jiné jméno.
Nastavení aplikace se nebojíme označit za triviální. K nastavování toho totiž mnoho není, a tak ani málo zkušený uživatel nebude mít problém. Jediné, co je možné (nikoli nutné) nastavit, je seznam typů souborů, které bude přehrávač vyhledávat. Jedná se o položku v menu označenou Shared Folder a uživatel ji nemůže minout. Zde vybere složky, jejichž obsah pak bude k dispozici přehrávači. První spuštění přidání souborů trvá různě dlouhou dobu, v závislosti na počtu souborů. Nově přidané soubory se někdy zobrazí samy, často je však pro jejich viditelnost v přehrávací nutné provést „refresh“ na straně aplikace. Ten lze nastavit i automaticky - ve stanovém časovém intervalu pravidelně kontroluje obsah monitorovaných složek. Připojení přehrávače do sítě můžete provést ručně (manuální zadání parametrů u Wi-Fi), u Windows XP SP2 lze případně využít funkci Windows Connect Now. Bezdrátové spojení je díky podpoře standardu 802.11g dostatečně rychlé pro plynulé přehrávání videa. Se vzrůstající vzdáleností od vysílače samozřejmě spolu s rychlostí přenosu klesá i síla signálu. Nicméně rychlosti pohybující se na úrovni 15 - 30 Mb jsou většinou dostatečné.
Data v přehrávači
Zásadní věcí, která jistě bude každého uživatele zajímat, je způsob, jakým je zobrazen obsah složek, které byly do systému zařazeny. Tedy obsah složek je zobrazen tak jednoduše, jak jen to jde - nasdílená data jsou vidět v rozhraní ovládacího menu přehrávače ve formě adresářové struktury. Tu lze postupně procházet a obsažené soubory následně spouštět. Navigace probíhá pomocí kurzorového kříže na dálkovém ovládání přehrávače. Možností, jak otevřít složku, je více, takže si každý musí najít svůj způsob. Pro snazší přístup je jednotlivým typům souborů a médiím na ovladači vyhrazeno šest speciálních tlačítek (Music, Photo, Video, DVD, Memory Card, Online Media).
Názvy jsou relativně dost výmluvné a není třeba je dále vysvětlovat. Výjimku uděláme u tlačítka Online Media, které vede na internetové služby související například s nákupem muziky (Napster, 365.com). U nás tyto služby zatím moc význam nemají. Ocenili jsme tlačítko Memory Card, které uživatele hned přenese k obsahu vložené paměťové karty. Vhod přijde i to, že hned po vložení karty do čtečky se načte její obsah.
Ovladač
Ovladač je hlavní centrálou pro práci s přehrávačem. Kromě funkcí pro ovládání DVD, které naleznete i na samotném přehrávači, vše řídíte jen z ovladače. Vzhledem k počtu funkcí, pro které bylo třeba vytvořit ovládací prvky, je jeho pochvala opravdu namístě, nicméně drobné výtky si odpustit nemůžeme. Ty směřují hlavně k ovládání DVD funkcí. Pokud srovnáme možnosti lepších DVD přehrávačů s D-Linkem, přece jen nám chybí řada tlačítek, která by umožnila pohodlnější nastavení možností přehrávaní. Překvapilo nás i to, že například u prohlížení fotek není možné plně využít navigační kurzorový kříž. Tlačítka pro směr nahoru a dolů jsou neaktivní a pro přepínání mezi obrázky (se kterými lze provádět základní úkony - zvětšení, převrácení, spuštění slideshow) je často třeba využít klávesy pro DVD přehrávač. Jedná se o zvyk, ale proč takové zbytečnosti? Možná budou tyto drobnosti vylepšeny v nové verzi firmwaru. Update je snadný, stačí stisknout k tomu určené tlačítko v systému přehrávače. Jedná se o stejný systém, jaký se využívá například u routerů.
Finální verdikt
Přehrávač DSM-320RD společnosti D-Link v nás zanechal zejména pozitivní dojmy. Není toho mnoho, co by se mu dalo vytknout. Hlavní kritika padá na chybějící podporu zobrazení titulků u filmů (XviD). Tento neduh je však zatím, pokud víme, charakteristický pro drtivou většinu přehrávačů. Uživatelé méně zdatní v angličtině budou asi také postrádat českou lokalizaci menu a softwaru. Drobné nelogičnosti v ovládání nejsou větší překážkou - jde o zvyk. Celkově je však systém ovládání natolik jednoduchý, že ani méně zkušený uživatel nebude muset dlouho pátrat. Minimálním nárokům na uživatele byla přizpůsobena i aplikace na straně PC. Možnost pohodlně si přehrát prakticky veškeré soubory v počítači na tomto zařízení je věc, kterou ocení každý. Už žádné vstávání kvůli čemukoli - vše se vyřídí přes dálkové ovládání.
Pro koho je přehrávač určen? Nikoli pro příznivce a milovníky velmi kvalitní reprodukce. K té D-Link skutečně uzpůsoben není. Tento přehrávač je určen uživatelům, kteří touží sledovat své multimediální soubory v pohodlí, bez nutnosti práce s počítačem, a kteří se spokojí s normálními výkony. Náročnější uživatel by například mohl postrádat DVI nebo VGA výstup, který využívá většina LCD a plazmových televizí. Zamrzí i nulová podpora videoformátu WMV od Microsoftu. V základním balení však naleznete všechny potřebné kabely.
TECHNICKÉ SPECIFIKACE
Síťový DVD přehrávač
ROZHRANÍ LAN 10/100 Mb, Wi-Fi 802.11b/g (WEP 64/128 128b šifrování, WPA-PSK)
PODPOROVANÉ MULTIMEDIÁLNÍ FORMÁTY video AVI (XviD), MPEG 1/2/3/4 obrázky JPEG (stupně šedi, RGB), JPEG2000, BMP (nekomprimovaný), PNG, TIFF (pouze RGB), GIF MP3, WAV & AIFF (PCM), WMA, Ogg Vorbis WMV není podporováno
PODPOROVANÉ TYPY MÉDIÍ DVD, VCD, SVCD, CD-R, CD-RW, CD, DVD+-RW
PODPOROVANÉ PAMĚŤOVÉ KARTY SD, Compact Flash (Type I and II), MMC a Memory Stick (PRO)
KONEKTORY RCA Audio jacks, RCA video, S-Video, kompozitní video, optické digitální audio s podporou 5.1kanálového zvuku, koaxiální digitální zvuk
ROZMĚRY 42,5 x 28,5 x 3,8 cm
VÝROBCE/ZAPŮJČIL D-Link
CENA VČ. DPH 7 814 Kč
- Komunikace - Krátkodobé testy (134.38 kB) - Staženo 0x