Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Lenovo ThinkPad Z60t

Lenovo na široko

Notebooky IBM/Lenovo většinou patřily k velmi dobrým a praktickým notebookům, málokdy se však mohly pochlubit moderním nebo atraktivním vzhledem. Vždy z nich čišela funkčnost a jistá konzervativnost. Nové modely řady Z z tohoto zaběhlého modelu ustupují. Model ThinhPad Z60t má totiž širokoúhlý displej a zajímavý vzhled.
Displej vyplňující celé víko má úhlopříčku 14" a rozlišení 1280 x 768 bodů. Jde o normální displej - tedy "nelesklý", s ne tak výrazným jasem, ale víceméně neodrážející světlo. Širokoúhlý je celý notebook. Po stranách klávesnice se díky tomuto formátu vešly reproduktory.
Klávesnice je výborná. Až na klávesu Fn, která je umístěna zcela vlevo, je rozložení kláves praktické a na klávesnici se píše pohodlně. Nově je u klávesnic Lenovo i klávesa Windows a směrová tlačítka slouží i pro ovládání multimédií. Šikovná jsou samostatná tlačítka pro regulaci hlasitosti. Nechybí ani lampička ve víku, která může posvítit na klávesy v případě horších světelných podmínek. Pohodlné ovládání zajišťuje i dvojice polohovacích zařízení - touchpad i pointstick se zdvojenými ovládacími tlačítky. Vyberou si tedy příznivci obou technologií.
Teď ještě něco k vnitřku. V řadě Z60t se používají procesory Intel, v testovaném modelu šlo konkrétně o Pentium M 760. Logo Centrino však notebook nést nemůže - má sice i čipovou sadu Intel, ale bezdrátovou síťovou kartu jiného výrobce. Kromě rychlého Wi-Fi má i Bluetooth a samozřejmě modem a síťovou kartu (gigabitovou). Paměť má kapacitu 1 GB a pevný disk úctyhodných 100 GB. Rychlost otáčení disku je 5400 ot./min., takže ani výkonnostní výsledky nejsou špatné. Data jsou chráněna systémem Active Protection System (při otřesech se automaticky parkují hlavičky disku). Proti neoprávněnému přístupu k datům pak slouží ochrana přístupu pomocí snímače otisků prstů. Optická mechanika je umístěna vpravo a je výměnná.
Nový notebook Lenovo má modernější tvary, ale u typické černé barvy zatím zůstává. Matně černý povrch je pevný, jakoby pogumovaný a příjemný na dotek. Klouby víka jsou kovové, takže to vypadá, že notebook něco vydrží. Kompaktnost a skladnost však poněkud narušuje akumulátor, který na zadní straně počítače o několik centimetrů vyčnívá (zase se však za něj notebook snadno drží, když ho máte v jedné ruce). Akumulátor má kapacitu 5200 mAh a udrží počítač v provozu dostatečně dlouho (3 hodiny a 40 minut).
Co se týká výkonnostních výsledků, procesor s frekvencí 2 GHz a 1GB paměť zajišťují v aplikačních testech dobré výsledky. 138 bodů v testu SYSmark 2004 je na notebook velmi dobrý výsledek. Výsledky grafických testů jsou však slabší. Čipová sada 915G, použitá pro grafiku, ani lepší zajistit nemůže. Tento stroj by si asi zasloužil samostatnou grafickou kartu. Na pravé straně jsou kromě DVD přepalovačky tři USB porty a slot pro karty PC Card.
ThinkPad Z60t je malý a celkem lehký přenosný počítač (2,3 kg), na IBM/Lenovo nečekaně atraktivní a vybavený. Obsahuje totiž i čtečku paměťových karet a FireWire port, což není právě obvyklé vybavení konzervativních a maximálně "standardních" notebooků této značky. Výkon je až na grafiku velmi dobrý, výdrž na baterie také, provoz je tichý. Pořizovací cena téměř 60 000 Kč je ale bohužel docela vysoká.
Pavel Trousil

IBM THINKPAD Z60T
Výkonný multimediální notebook.

Procesor Intel Pentium M 760, 2 GHz, 2048 KB L2 cache
Čipová sada Intel 915G
Paměť 1024 MB DDR2, max. 2048 MB
Pevný disk Hitachi Travelstar 5K100, 100 GB, 5400 RPM
Optická mechanika DVD+-R DL, Matshita DVD-RAM UJ-832
Grafická karta Intel 915G, sdílená paměť
Displej TFT, 14,1", WXVGA, 1280 x 768 bodů
Modem Thinkpad modem
Síťová karta LN/WLAN Broadcom NeXtreme Gigabit / 11a/b/g Wireless LAN
Porty 2x USB, VGA, S-Video, FIR, FireWire, čtečka SD karet, slot pro karty PC Card II, port replikátor
Operační systém Microsoft Windows XP Pro
Rozměry 334 x 228 x 26 mm
Výrobce/poskytl IBM/Lenovo
Cena vč. DPH 59 488 Kč

Mazlík do kabelky

Olympus mju700

Již od prvních modelů patřila řada mju k těm nadstandardním nebo řekněme lepším a na poli digitálních kompaktů měla vždy své místo. Ještě aby ne. Kovové tělo a vyspělé automatické funkce rozhodně nejsou tím, co by přitahovalo lovce parametrů. I když čip o velikosti 7,1 megapixelu, v případě námi testovaného modelu, asi bude atraktivní i pro ně.
Stylová řada mju má již předem určenou cílovou skupinu zákazníků, o čemž jsem se začal přesvědčovat velmi záhy. Sedmistovka je dodávána ve čtyřech různých barevných provedeních, přičemž nejvíce sexy je, alespoň z mého pohledu, oranžová. Špatně však nevypadal ani testovaný „modrásek“, který okamžitě po vytažení z kapsy poutal pozornost zejména něžnější části naší populace. Ano, milé dámy, tohle je foťáček přesně pro vás. Je malý a hezký a neměl by mu vadit rozlitý parfém ani boj o místo se šminkami a dalším vybavením, které se ve vašich kabelkách nachází.
Sedmistovka zaujme nejen z přední lakované strany, ale také zezadu. Zcela jasnou dominantu tvoří displej s úhlopříčkou 6,4 cm, který ve srovnání s velikostí těla působí dojmem domácího kina. Mimo jiné je to dáno i faktem, že ať hledáte, jak chcete, optický hledáček prostě nenajdete. Zbytek zadní strany tvoří ovládací prvky v podobě kolečka s volbou režimů a pět funkčních tlačítek ve tvaru kříže, jak je poslední dobou velmi moderní, a to nejen u fotoaparátů.
Po zapnutí přístroje jsem byl překvapen rychlostí, se kterou je připraven „k akci“, a také velikostí objektivu, který se z tak malého těla vynořil. Člověk občas nedokáže pochopit, jak výrobce dokázal do tloušťky dálkového ovládání na televizi dostat tolik věcí a ještě zajistit, aby to fungovalo. Grafické menu je poměrně hezké a intuitivní, dokonce lze měnit jeho barevné provedení, což mě však nechávalo poměrně chladným, na rozdíl od absence češtiny. S ní bude, oproti barvičkám, spokojeno mnohem méně uživatelů. Problém naštěstí řeší dodávaný software, češtinu lze do fotoaparátu doinstalovat.
Již od první fotografie mne trochu trápila ergonomie přístroje. Nevěděl jsem totiž, jak přístroj uchopit tak, abych se nemusel obávat nechtěného přetočení kruhového ovladače, o který je neustále opřen palec pravé ruky. Jisté zklamání přinesl také rozsah objektivu. Marně jsem se snažil oddálit záběr tak, abych byl schopen v kavárně vyfotit stůl s celým osazenstvem. Jenomže s nejširším ohniskem 37 mm (ekvivalent 35 mm) to prostě ani jinak nejde, obzvláště chce-li výrobce dosáhnout slibovaného zoomu při rozumné světelnosti objektivu. A tak jsem po chvíli rezignoval s tím, že mám sice k dispozici 3x optický zoom (rozsah objektivu je 37 - 111 mm), ale člověka na půl metru prostě nevyfotím.
Trochu více radosti přináší 23 předdefinovaných režimů, které jsou nejen případně pojmenovány, ale také doplněny ukázkovou fotografií, aby bylo zcela jasné, k čemu co je. Olympus používá technologii BrightCapture, usnadňující pořizování snímků za špatných světelných podmínek. To je v porovnání s ostatními kompakty skvělý pomocník, avšak neporovnávejte výsledky s fotografiemi z profizrcadlovek a hlavně pozor na fakt, že při použití této funkce je velikost snímku zredukována na velikost 1600 x 1200.
Kromě přednastavených režimů je k dispozici ještě programový automatický režim, který lze přepnout do jakéhosi „polomanuálu“, kde si zejména tvůrčí jedinci přijdou na své nastavením alespoň některých parametrů. Jsou jimi režim měření, citlivost, korekce expozice, režim blesku, makro a vyvážení bílé se sedmi přednastavenými režimy.
Mju 700 však nabízí i další příjemné funkce a usnadnění, která již dneska sice nemůžeme brát jako něco převratného, ale spíš jako standard slušnějších modelů. Pomocná vodítka nebo okamžitý histogram k nim rozhodně patří. Oproti tomu mi trochu chybí možnost rychlého náhledu z režimu focení. Fotoaparát sice umožňuje náhledy po vyfocení snímku, bohužel s nimi nelze nijak dále pracovat. K tomu je potřeba přepnout do režimu prohlížení, po ukončení kontroly snímků a návratu zpět do režimu fotografování je však potřeba vše znovu nastavit, což trochu obtěžuje. Uznávám ale, že 90 % zákazníků z cílové skupiny to nebude nikterak vadit, podobně jako poměrně nepříjemná zrnitost snímků již od ISO 100/200.
Opomenout samozřejmě nesmíme ani režim záznamu videosekvencí do formátu Quick Time motion JPEG se zvukem, a to v maximální kvalitě 640 x 480 pixelů při rychlosti 15 snímků za sekundu. Zhruba 19 MB interní paměti v tomto režimu umožní 17 sekund záznamu, a to neberu v potaz, si k takovému videu možná budete chtít přihodit ještě nějaký ten snímek. Při nastavení SHQ v maximálním rozlišení 3072 x 2304 interní paměť pojme jen 5 fotografií. Při koupi přístroje se tak určitě vyplatí investovat ještě do rozšiřující xD paměťové karty. Jako minimum počítejte s 256 MB, raději však 512 MB - 1 GB, aby vašemu tvůrčímu rozletu nebránil nedostatek prostoru.
Olympus mju700 rozhodně uspokojí ty zákazníky, kteří se rádi obklopují stylovými věcmi, kterým ale na druhou stranu není úplně lhostejný ani výsledek jejich počínání. Profesionálové nebo i náročnější amatéři a fotografičtí nadšenci nejspíše sáhnou po jiném načiní. Minimálně v těch případech, kdy neshání přístroj určený pro pořizování snímků na oslavách, večírcích a v jiných podobných prostředích.
Radoslav Holan

OLYMPUS mju700
Digitální kompakt

Rozlišení snímače 7,1 milionu efektivních pixelů
Maximální rozlišení snímků 3072 x 2304 bodů
Objektiv 6,6 - 19,5 mm (ekv. 37 - 111 mm na 35mm fotoaparátu)
Závěrka 1/2 - 1/1000 s. (noční scéna až 4 s)
Citlivost automaticky ISO 64 - 400 (ISO 2500 v režimech „dostupné světlo“ a „svíčka“), manuálně ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 Pracovní režimy programový automatický režim, 23 scénických režimů
LCD hledáček úhlopříčka 6,5 cm
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2, DPOF kompatibilní)
QuickTime Motion JPEG se zvukem
Zábleskové zařízení zabudovaný blesk, automatický i ruční režim
Záznamové médium interní paměť 19 MB, rozšíření xD Picture Card
Napájení Li-Ion akumulátor LI-42B
Příslušenství řemínek, USB kabel, A/V kabel, nabíječka
Rozměry 95 x 56 x 21 mm Hmotnost 103 g (bez baterií a paměťové karty) Výrobce/poskytl Olympus
Cena včetně DPH 8 790 Kč

evo2sx+

Luxus podle přání

Není to tak dávno, co jsme vám představili několik projektorů nižší a střední třídy. Věřím, že se však najdou i uživatelé, které zajímá, jak daleko technologie v oblasti projektorů zašla, či kteří přímo uvažují o koupi profesionální techniky. Právě takové nadšence by mohla zaujmout nabídka společnosti Projectiondesign.
Norská společnost Projectiondesign je na našem trhu nová a pro svůj nástup si připravila opravdu nablýskané produkty. V mobilní řadě mě zaujal právě model evo2sx+, který slibuje perfektní obraz a opravdu bohaté možnosti propojení s jinými zařízeními. Nechybí ani několik „vychytávek“, ke kterým se dostanu později.

Na očích

Názory lidí se sice občas liší, většina z vás mi ale jistě dá za pravdu, že na designu přece jen dost záleží, především pokud za produkt vydáme více peněz. Navíc projektor je možné umístit i na skřínku či stolek a v takovém případě je často na očích. Jemně zaoblené tvary spolu s moderními mřížkami a několika užitečnými doplňky dokážou mnoho. Tím se dostáváme k první dosud nevídané „vychytávce“. Tou je na horní straně umístěné otočné tlačítko, kterým můžeme dodatečně, bez ohledu na polohu nožiček, doladit promítací úhel. Díky tomu je poměrně snadné projektor správně umístit a nastavit. Na přední straně projektoru se kromě zapuštěného objektivu nachází také tlačítko pro rychlé vysunutí přední nožičky. To nejzajímavější nás však čeká při pohledu na zadní stranu, která dokazuje, že tato severská firma za svou cenu nabízí opravdu maximum. Mezi konektory totiž nechybí klasický D-Sub vstup, RS-232, DVI, USB, 3,5mm audiojack nebo S-Video. Perličkou je pak přítomnost YPbPr, cinch konektorů a také možnost zapojit projektor do LAN.

Funkce

Projektor disponuje nepřeberným množstvím funkcí, a proto zmíním jen ty méně známé, nebo dokonce neobvyklé. U mnoha projektorů jsme se setkali s možností nastavení, za jak dlouho se má projektor vypnout. evo2sx+ však disponuje reálnými hodinami a datem, díky čemuž není problém nastavit dopředu jeho zapnutí a vypnutí v průběhu celého týdne. Zmíněné RS-232 a LAN rozhraní umožňuje úplné řízení projektoru pomocí speciálních příkazů. Projektor tedy může být například o několik místností dále, a přesto ho lze přes LAN plně ovládat. Při odpojení projektoru dojde i k jeho odpojení ze sítě, což umožňuje rychlý zásah v případě pokusu o jeho odcizení. Projektor je chráněn také PIN kódem. Na rozdíl od mnoha jiných projektorů je evo2sx+ vybaven automatickou korekcí horizontálního i vertikálního lichoběžníkového zkreslení. Prakticky nevídanou možností je nastavení úrovně výkonu lampy číslicemi od jedné do deseti. Tím se dostáváme k menu, které je jedním z nejpřehlednějších a které především nabízí nevídané možnosti nastavení obrazu a funkcí, o kterých by bylo možné napsat samotný článek.

Nic není zadarmo

Jak přísloví praví, prakticky nikdy nenarazíme na něco úžasného, aniž by nás to něco stálo. Možná mají někteří čtenáři po přečtení článku pocit, že jsem projektor jen chválil. Ve skutečnosti opravdu není projektoru evo2sx+, kromě jedné zásadní věci, co vytknout. Tou je právě cena, která bohužel všechny přednosti tohoto projektoru staví do pozice „nedosažitelné“, a po pravdě asi málokdo si takovýto přístroj může pořídit. Přesto se jedná o velmi zajímavý a dosud nevídaný projektor, který nám ukazuje, co se jednou možná stane samozřejmostí i u levnějších modelů. Vyplatí se ale čekat? Podle námi zjištěných informací nabízí norská společnost Projectiondesign dokonce i možnost dát si projektor podle zvolených parametrů na přání postavit. To už je vskutku luxus.
Jakub Larva

EVO2SX+
Datový projektor s technologií DLP

Technologie DLP + DarkChip3
Nativní rozlišení SXGA+ (1400 x 1050)
Světelný výkon 2500 lm
Kontrast 2500 : 1
Velikost projekce 0,7 m Š 8 m
Objektiv 1,75 Š 2,25 : 1
Poměr stran 4 : 3 nativní (16 : 9)
Vstupní konektory D-SUB, DVI, YPbPr, Cinch, S-Video, Audio 3,5 mm Jack
Komunikační konektory USB, RS-232, LAN
Hlučnost 24 dB (ECO režim)
Rozměry 234 x 278 x 94 mm
Hmotnost 2,98 kg
Výrobce Projectiondesign
Poskytl AV MEDIA
Cena vč. DPH 160 650 Kč

KLADY A ZÁPORY

+ kvalita obrazu
+ konektivita
- cena

Dokumenty ke stažení