Digitální zábava
Platforma Viiv - S novou značkou Viiv (čtěte „vaif“) chce Intel dopravit novou PC techniku až do vašeho obývacího pokoje. Chip vám ukáže, co se za touto značkou skrývá.
Text: Daniel Wolf
Reklamní spoty v televizi, ohromné množství internetových bannerů, výstavy: pomocí milionové reklamní kampaně chce společnost Intel v příštích letech založit novou, celosvětovou obchodní značku. „Co znamenalo Centrino v oblasti notebooků, to bude znamenat Viiv pro oblast digitální zábavy,“ vyjádřil se Hans Jürgen Werner, tiskový mluvčí Intelu.
Z čeho se vlastně Viiv skládá? Tato otázka se dá zodpovědět pouze pohledem na celkový technický „ekosystém“ v obývacím pokoji (viz grafika níže): technologie Viiv je kombinací hardwarových specifikací, speciálního softwaru, nových internetových distribučních kanálů a mechanismů na ochranu proti kopírování. To vše garantuje elegantní nálepka označující tuto technologii.
Počítače Viiv: Malý švindl při zapínání a vypínání
Stěžejním bodem digitálního obývacího pokoje je pro Intel - což asi nikoho nepřekvapí - elegantní PC s Windows Media Center Edition, samozřejmě na bázi intelovských dvoujádrových procesorů a příslušných čipových sad. Plně vybavené počítače by měly také konkurovat herním konzolím, set-top boxům a DVD přehrávačům. Trumfem Intelu jsou nové procesory Core Duo, které umožňují zúžení a zmenšení přístrojů do moderních tvarů (viz strana 63), a to i přes vysoký výkon počítače a tichý, úsporný provoz.
Aby Viiv počítače přesvědčily i skeptiky, musí být jako veškeré podobné přístroje ve vteřině schopny provozu. O to se stará intelovský ovladač Quick Resume: během provozu stačí jeden stisk tlačítka na hlavním ovladači a Viiv PC ihned vypne videoi audiovýstupy, což má viditelný účinek a přístroj se zdá vypnutý. Ve skutečnosti tomu tak však není. Přístroj pracuje dále, teprve při delším nepoužívání se přepne do úsporného režimu spánku (Suspens-to-RAM/S3). To se z technického hlediska může jevit jako laciný trik, avšak v praxi se to nemine účinkem: v prodejnách s elektronikou se budou kupující divit, že Viiv PC lze jediným stiskem tlačítka okamžitě „vypnout“ a „zapnout“.
Viiv logo: Také u přenosných zařízení a plochých obrazovek
Další překážkou je ovladatelnost. Zde chce Intel se svojí obrovskou nostrifikační mašinerií zavést pořádek do současného konvergenčního chaosu: výrobce chipů chce logo Viiv umístit na co nejvíce dalších digitálních přístrojů sloužících k zábavě - což by měly být přenosné videopřehrávače, set-top boxy nebo televizní obrazovky.
Ty proto musí splňovat veškerá kritéria týkající se propojení a ochrany proti kopírování, což bude ověřováno v laboratořích Intelu. Cílem je, aby se po připojení „Viiv ověřených“ přístrojů k Viiv PC tyto přístroje daly ovládat, a to plynule, v jednotném prostředí Windows MCE (Media Center Edition 2005) a pomocí dálkového ovládání. Pokud vše funguje tak, jak má, stačí k surfování už jen odpojit klávesnici a Viiv koncept je pak zcela pod kontrolou dálkového ovládání.
Viiv na webu: Exkluzivní nabídky filmů a MP3
Pomocí dálkového ovládání může zákazník velmi snadno provádět ještě další věc: utrácet - a to především za filmy a MP3 na internetu. U nás se nákupy přes MCE teprve připravují, ale třeba v Německu společnosti jako T-Online, Arvato (Bertelsmann), One4Movie/One4Music a Tiskali nabízejí miliony písní a stovky filmů v MCE menu. V USA se významné společnosti jako AOL nebo MTV již rozhodly, že budou pomocí Viiv technologie nabízet různé produkty -všichni do jednoho je z vděčnosti Intelu nechají označit logem „Enjoy with Viiv“. Avšak s aktuálním Viiv softwarem (verze 1.0) lze takto zakoupené produkty sledovat pouze na Viiv PC.
Viiv 1.5: Ve druhém pololetí roku 2006 to přijde
Ve druhém pololetí roku 2006 chce Intel pomocí internetového updatu přinést do všech počítačů Viiv nový software verze 1.5. Potom si zákazník bude moci zakoupený produkt přehrát (pokud to nabízející umožní) také na přenosném přehrávači. To stejné platí pro přenos dat na „digital media adaptéry“ - tedy set-top boxy nebo televizory se síťovým přijímačem, jak již ukázaly společnosti LG a Benq.
Zasíťování je založeno na bázi standardů UPnP (Universal Plug n Play) a DLNA (Digital Living Network Alliance). Intel chce pomocí konformního Hub Connect softwaru zajistit automatické zasíťování všech přístrojů označených symbolem Viiv. Uživatel by se tedy již nemusel potýkat s IP adresami a konfiguracemi serverů. Intelovský nástroj Media Server by se dále měl postarat o bezproblémový převod obsahů (produktů) - poté by konečně dvoujádrové procesory mohly ukázat, co se v nich skrývá.
Kromě toho by měla MCE plocha dostat zaplacenu exkluzivní „Viiv zónu“: hollywoodská společnost Clickstar například chce, aby se filmy mohly stahovat na Viiv PC paralelně, již v den jejich kinopremiéry (samozřejmě za určitý poplatek) - což by mimo jiné mohlo veškeré řetězce, jež vytvářejí zisky hollywoodským filmům (kino, DVD, Pay-TV, Free-TV), uvrhnout na vedlejší kolej.
Ochrana proti kopírování je sporným bodem: Vše kontroluje Intel
„Intel chce učinit vše, aby si naši přátelé v Hollywoodu nemuseli dělat žádné starosti,“ říká vedoucí společnosti v Německu Hannes Schwaderer. Proto je do Viiv softwaru integrován protokol DTCP/IP (Digital Transmission Content Protection over Internet Protocol). Přísně vzato DTCP/IP není ochranou proti kopírování, dovoluje však nabízejícím ponechat si jejich současnou ochranu proti kopírování, přičemž nezáleží na tom, zda se obsah přenáší přes W-LAN, FireWire, nebo USB; DCTP/IP dokonce dokáže jednotlivé přehrávací přístroje zablokovat. To, že se ne všichni uživatelé budou chtít takovému rezolutnímu režimu podrobit, lze předvídat již nyní.
Závěr: Viiv může vyhrát pouze s nabídkou atraktivního obsahu
Zda počítače Viiv dosáhnou podobného úspěchu jako notebooky Centrino, závisí na tom, jestli zákazníci pochopí jejich koncept a jestli se kvůli integrovaným ochranným opatřením proti kopírování nebudou cítit zmanipulováni. Nejdůležitějším kritériem je však to, zda tato nová platforma bude poskytovat obsahově a cenově atraktivní nabídky filmů a hudby. Koneckonců jde o vyrovnání vysoké cenové přirážky oproti většině DVD přehrávačů - technicky a designově vhodné Viiv PC budou zpočátku stěží k dostání za méně než 1000 eur.
V každém případě „CE (Consumer Electronic) obři“ jako Sony, Samsung, Philips a LG již Viiv přístroje prezentovali, což ukazuje důvěru ve světově největšího výrobce čipů a v jeho schopnost stanovit nový standard zábavy.
TAKTO VYPADAJÍ PRVNÍ VIIV PC
Mini
AOpen MP945 vytváří kompletní Windows-MCE počítače ve tvaru Mac-Mini.
Tower
Tower: Počítač Dimension 5150C od společnosti Dell se stejně jako minitower svým designem dobře hodí do vašeho obývacího pokoje.
CE (hi-fi)
Se svým 43centimetrovým hi-fiformátem se Sony Vaio XL100 dobře hodí k high-endovému hi-fisystému.
All in one
Kompletní počítač S4-5400 od společnosti Alienware je integrován do TFT krytu.
Dokumenty ke stažení- Hardware - Digitální zábava (249.91 kB) - Staženo 1649x