Obranný štít
"Bezpečnostní balík AVG - Dávno pryč je doba, kdy stačilo mít na počítači antivir a jednou za čas spustit ""scan"". V současnosti je nutná komplexní ochrana celého počítače, a to v rezidentní podobě. My vám nyní nabízíme jedno řešení zcela zdarma. "
Text: Petr Kratochvíl
Obrana počítače by měla stát na třech hlavních pilířích. Prvním z nich by měl být kvalitní firewall, který dokáže vytvářet specifická pravidla (individuální pro každou aplikaci) včetně povolení pouze definovaných portů. Druhým pilířem by měla být aplikace chránící počítač před "škodlivým softwarem", který se přes firewall dostal jiným způsobem. Takový produkt (obvykle označovaný jako antispyware) by měl hlídat nastavení systému, kontrolovat antivir prohlížeče a monitorovat činnost programů. Posledním pilířem by pak měl být kvalitní antivir, který dokáže odhalit jak problematické soubory, tak i nebezpečí přicházející přes e-mail.
Volba čtenářů
Existují desítky programů (v každé z výše uvedených kategorií) splňujících nároky na úroveň zabezpečení, avšak jen pár z nich splňuje požadavky na cenu a ovladatelnost.
Podle našich průzkumů vypadá typické řešení čtenáře Chipu takto:
antivir: AVG;
firewall: Kerio Personal Firewall;
antispyware: MS Antispyware + Ad Aware SE Personal.
Takové řešení je velmi dobré, má však jednu drobnou "chybu". Jak jsme vás již několikrát informovali, KPF končí a jeho vývojem se bude nadále zabývat jiná firma, jejíž budoucí licenční politiku můžeme jen odhadovat. Kterého nástupce tedy zvolit? Grisoft se připojil k těm firmám, které nabízejí programové řešení komplexní ochrany počítače. Pravda je, že do bezpečnostních balíků typu F-Secure Internet Security má řešení od Grisoftu ještě daleko, nicméně základní ochranu vašemu počítači nabídne, navíc hned se dvěma důležitými aspekty: česky a zdarma!
Instalace pro pokročilé
Na rozdíl od instalace většiny běžných programů vám zde nedoporučujeme odklikat vše "bez rozmyslu". Při instalaci pozorně sledujte instalační proces, který je podrobně popsán v návodu na našem DVD. V menu "Zvolte komponenty" zvolte Antivirový systém AVG (Rezidentní štít, AVG Firewall, Kontrola pošty, Doplněk pro Microsoft Office 2000/XP). Při konfiguraci nastavení firewallu určitě využijte "Průvodce automatickým nastavením Firewallu". Ten vám pomůže se základním nastavením programu. Velkou výhodou (nejen pro méně zkušené čtenáře) je úvodní prohledání systému. Při něm totiž firewall zjistí, které běžné programy (komunikující přes internet) máte nainstalovány, a umožní zvolit ty, kterým bude komunikace povolena.
Možnosti více než dostatečné
O antiviru jste se mnohé dozvěděli už v minulých vydáních Chipu, proto se nyní zaměříme především na novinku v celém balíku - na firewall.
První odlišností, která může překvapit dlouholeté uživatele KPF, je skutečnost, že okno s dotazem "Objevila se nová aplikace... Je to OK?" se neobjeví hned po spuštění nebo nainstalování programu. Na první dotaz narazíte až při pokusu aplikace o komunikaci s internetem. Samotný firewall však splňuje nároky většiny uživatelů. Poměrně snadno lze zastavit veškerý provoz, deaktivovat firewall, nebo naopak změnit profil upravující chování firewallu. Přednastaveny jsou čtyři základní profily -Povolit vše, Zakázat vše, Počítač v doméně a Samostatný počítač. Každý profil lze dále konfigurovat a lze i vytvářet další, nové profily.
Jak jsme se již zmiňovali, u každé aplikace lze vytvořit pokročilejší pravidla upravující možnosti její komunikace. Bohužel tato možnost je nepochopitelně skryta v nabídce "Akce" (poslední možnost: Pokročilé nastavení). Také o vytváření pokročilých pravidel komunikace nelze říci, že by šlo o jednoduchou záležitost... K dispozici je i přehled pravidel pro systémové služby a protokoly, stejně jako protokol zaznamenávající veškeré síťové aktivity.
Rozporuplné ovládání
Jednou z výhod KPF je úvodní volba, ve které určíte, zda má firewall pracovat v režimu pro začátečníky (a pak se vás téměř na nic neptá), nebo v režimu pro zkušenější uživatele (pak lze nastavit téměř vše). AVG se pokouší být vstřícný k oběma skupinám uživatelů, což se mu však v některých případech nedaří. Hlavní ovládací prvek - Control Center -nemá chybu, pokud jeho pomocí chcete řídit antivir, ovšem ladění firewallu je jeho pomocí poněkud na "dlouhé lokty".
V akci
Vyzkoušeli jsme AVG na počítači s Windows XP (SP2), kde bez problémů nahradil KPF. Nepříjemným zjištěním bylo to, že i přes ukončení "Control Centra" zůstalo v paměti ještě několik procesů. Je ovšem nutné podotknout, že systémové nároky bezpečnostního balíku byly více než rozumné - v paměti zabíral přibližně 12 MB. Poněkud nám chyběly vlastnosti, které jsou v současnosti běžné i u freewarových produktů - například blokování pop-up oken nebo pokročilejší práce s cookies. I přesto však lze prohlásit, že AVG plus Firewall od Grisoftu je krokem vpřed a rozhodně stojí za to ho vyzkoušet.
Instalovat?
Pokud hledáte komplexní ochranu počítače, která s minimálními nároky (jak finančními, tak systémovými) nabídne vše, co potřebuje mírně pokročilý uživatel, jste na správné adrese...
HODNOCENÍ
+ KOMPLEXNÍ OCHRANA POČÍTAČE
+ ROZUMNÉ SYSTÉMOVÉ NÁROKY
- PONĚKUD NEPŘEHLEDNÉ OVLÁDÁNÍ
- SLOŽITĚJŠÍ KONFIGURACE POKROČILÝCH FUNKCÍ
ZMĚNA POSTUPU!
Stávající uživatele programu AVG AntiVirus Chip Edition upozorňujeme, že při této instalaci nestačí pouze vložit nové licenční číslo tak, jak tomu bylo doposud. Je nutné stávající program přeinstalovat novou verzí AVG plus Firewall Chip Edition. Uživatelé, kteří integrovaný firewall nebudou chtít používat, jej mohou po instalaci deaktivovat.
Dokumenty ke stažení- Internet - Obranný štít (167.03 kB) - Staženo 1037x