Přejít k hlavnímu obsahu

Mailbox

Mailbox

Zajímalo by mě, jestli je možné zapojit výstup zvukové karty Line-out zároveň se zvukovým vstupem Line-in na téže zvukové kartě (samozřejmě že za provozu počítače, ve kterém je příslušná karta vložena, a za pomoci kabelu 3,5 palce jack - jack). Rád bych věděl, bude-li takto zapojená zvuková karta vůbec provozuschopná a bude-li schopna vydávaný zvuk rovnou zaznamenávat (de facto přes sebe samu). Asi se ptáte, proč takovouto kombinaci vůbec zapojovat? Rád poslouchám při práci na počítači různá internetová rádia a již se mi několikrát stalo, že jsem si chtěl nahrát např. zajímavý rozhovor, hudební vystoupení apod. Vím, že existují různé programy, které nahrávání internetových rádií umožňují, ale mě by zkrátka zajímalo, zda lze využít i takovéto nouzové řešení.
Pavel Touš

Jak píšete, speciální programy pro záznam streamovaného vysílání, např. internetových rádií, opravdu existují (a jsou kvalitnějším, pohodlnějším řešením), nicméně čistě hardwarové řešení je také možné (alespoň na trochu novějších zvukových kartách, které pracují v tzv. plně duplexním režimu - logicky musí být současně schopny přehrávat i zaznamenávat, a to pokud možno v plné kvalitě). Samostatné zvukové karty podporují duplexní režim již dlouho a i tzv. karty integrované na základní desce by měly pracovat bez problému, jestliže jde o desku z posledních tří čtyř let...
Nastavte si správný zdroj záznamu a zkontrolujte hlasitosti nastavené pro přehrávání -to je vše, co by kromě již zmíněného kabelu mělo být nutné. Vše půjde řídit prostřednictvím "Ovládání hlasitosti", standardně obsaženého ve Windows.
Řešení se záznamem vlastního výstupu je v režimu Line-out -> Line-in bezpečné i ze signálového pohledu, žádné přebuzení nebo elektrické přetížení vstupů nehrozí, na rozdíl třeba od záznamu z externího zdroje, který by byl zapojen na jiném zásuvkovém okruhu.
Použití linkového vstupu je vhodnější i proto, že u mikrofonní zdířky je předzesilovač snižující kvalitu záznamu (šumí), u kterého je přebuzení vstupů vysokými úrovněmi již možné.
Miroslav Stoklasa

Potřeboval bych poradit: nemohu otevřít soubor typu . TRD. Můžete mi poradit?
Martin Gonda

Se soubory s příponou . TRD pracuje už celá řada programů. Některé jsou určeny pro emulátory ZX Spektra. Umí s nimi pracovat například ZX tolls (http://cygnus.speccy.cz/ download/utility-dos/zxtools.zip).
Tento typ souborů využívá také například program Virtuální železnice (http://vrw.webz.cz); v tomto případě v něm jsou uložena data kolejiště...
Petr Kratochvíl

Vlastním PC Athlon XP 3000+, MB ASUS A7V600-x, grafiku nVidia INNO 3D FX5700, HD 80 GB WD (C:), 20,4 GB WD (D:) a WD S-ATA 160 GB Maxtor, RAM 512 MB, OS Win XP SP1 Profi.
Při pokusu o instalaci SP2 ji systém nedokončí z důvodů nemožnosti rozbalit určité soubory z instalačního CD (ISO obrazu i HD). Zkoušel jsem instalaci z originálního Chip CD (SP2), ISO obrazu z bootovacího SP2, a to do ostrého systému XP i do Virtual PC 2004, z HD atd. Vždy došlo ke stejnému chybovému hlášení, ale pokaždé na jiných souborech. Při prohlédnutí těchto souborů v OS šly všechny otevřít bez problémů.
PC je chráněn firewallem Kerio, AVG 7.1 a NOD32 + Spywarem od Microsoftu. Při instalaci SP2 (resp. pokusu o ni) mám odpojenou síť, vypnutou ochranu a shozeny programy na pozadí. Navíc po restartu se občas objeví "modrá smrt" - systém byl zastaven z důvodů nebezpečí poškození počítače, ale po restartu Windows XP SP1 naběhla normálně.
Domnívám se, že jde o virus, ale o jaký? Žádné skenovací programy nic nenašly a systém je podle nich "čistý".
Ivo Doležal

Zdá se, že popsaný problém je způsoben činnostní nějakého aktivního programu v počítači - předpokládám, že jste zkusil ukončit nejen programy, ale i všechny běžící procesy na pozadí systému (skutečně nutných je opravdu minimum). Jestliže jsou aktivní oba rezidentní moduly antivirových ochran AVG i NOD, vsadil bych na jejich konflikt, protože i když je dočasně vyřadíte, zůstávají jejich moduly v systému. Možná by stálo za pokus zkusit oba systémy na dobu upgradu odinstalovat. Ještě předtím však zkontrolujte volnou kapacitu systémového disku a umístění (a obsah) TEMP adresářů v systému - je možné, že pro rozbalení dočasných souborů nemá instalátor dostatek prostoru. Nějaký neznámý a hluboko v systému usazený škodlivý program (rootkit?) totiž bude zpětně již dosti těžké odhalit a obávám se, že jednoduché řešení vám poradit nedokážu.
Miroslav Stoklasa

ZKUŠENOSTI ČTENÁŘŮ

Zanedbaný PC

Vážená redakce, v přiloženém screenshotu uvidíte něco, co jste ještě určitě neviděli. Vše začalo tím, že mi volal můj otec a říkal: "Mám problém -náběh Windows XP cca hodinu a půl." Proto jsem se rozhodl jeho počítač nějakým způsobem vyčistit - použil jsem na to Tune Up (výsledek: 1207 problémů v registrech) a Spyboot (216 problémů).
Co se ale stalo po použití programu Ad - Aware SE, to mě jednoduše dostalo: 107 600 kritických objektů!!!
Nutno podotknout, že můj otec má pevné připojení k internetu zhruba pět let, za tu dobu nepoužil jedinou ochranu (kromě AVG) a nikdy nečistil systém jakýmkoli programem. Byl bych rád, kdyby mě někdo z redakce nebo ze čtenářů informoval, zda je případ mého otce jedinečný, nebo zda existuje někdo, kdo dosáhl stejných výsledků.
Jan Přerovský

Dokumenty ke stažení