Přejít k hlavnímu obsahu

Krátkodobé testy - hardware

Mega View 588

Do kina za babku

Poslech hudby na ulici a v dopravních prostředcích již zdaleka není nic neobvyklého a při cestě do práce nebo do školy narazíme na nemálo lidí, kteří si tyto chvíle zpestřují poslechem oblíbených skladeb. Naproti tomu málokdy narazíte na někoho, kdo by místo skladeb sledoval například včerejší film. Důvody jsou hned dva. Prvním je bezpochyby nebezpečí, které nám hrozí, pokud cestou městem místo před sebe hledíme na nervy drásající film. Tím druhým je pak cenová dostupnost příslušných zařízení. Nedávno jsme v našem testu recenzovali několik MP3 přehrávačů, mezi nimiž nechyběly ani ty multimediální. Jejich cena se však pohybovala nad hranicí 13 tisíc korun, přičemž se jednalo o přehrávače s nedostatečnou podporou kodeků.
Lákavým se tak pro mnoho lidí bezpochyby stane přehrávač Mega View 588 od společnosti MSI. Na dosavadní produkty utočí svým výborným poměrem cena/výkon. Za necelých 12 tisíc totiž získáte 20GB přehrávač s bohatou nabídkou podporovaných kodeků, na kterých velmi záleží.

ŽÁDNÁ HRAČKA

Na první pohled vypadá Mega View jako herní konzole. Tou však není a ani žádnými hrami nedisponuje. Tělo přístroje je převážně z plastu, až na přední část kolem displeje, která je vyztužena kovovým plátkem. Vedle displeje nalezneme ovládací prvky pro pohyb v menu a pro kontrolu přehrávání. Na horní straně se nachází tlačítko pro zapnutí přístroje, pro nahrávání a regulaci hlasitosti. Nechybí ani možnost zablokovat klávesy. Pokud by vám nestačila velikost pevného disku, můžete si ji díky zabudované čtečce SD/MMC karet rozšířit. Další variantou využití je například archivace fotografií z digitálního fotoaparátu vybaveného jednou z podporovaných karet. Fotografie je navíc možné na LCD displeji přímo zobrazit a jednu z nich také použít jako pozadí.

JEDNODUCHOST NADE VŠE

Výrobce měl patrně v úmyslu oslovit nejen méně majetné, ale také méně zručné uživatele. Ovládání je totiž tak jednoduché a přehledné, že se s tímto přístrojem naučí zacházet každý. Důvodem je především absence "zbytečných funkcí", které sice některým mohou chybět, ale jiní by je stejně nikdy nevyužili. Jedinou zásadní funkcí, která bude chybět patrně všem, je podpora titulků. Jedná se však o součást firmwaru, a tak se možná dočkáme nové verze, která již podporu titulků mít bude. Videosignál lze kromě LCD displeje zobrazit také na externím zařízení. K tomu slouží audio/video cinch výstup, umístěný spolu s ostatními konektory na levé straně přístroje. Pokud v televizi dávají film, který nestíháte zhlédnout, stačí ho přes audio/video vstup nahrát v rozlišení až 320 x 240. Nabídka funkcí je tedy vskutku zajímavá, byť poněkud chudší.
K přehrávači je dodáváno pouzdro, CD se softwarem pro správu a konverzi souborů, adaptér a všechny potřebné audio- a videokabely. Kromě toho naleznete v balení také dálkové ovládání.
Jakub Larva

MEGA VIEW 588
MP3 přehrávač

Displej LCD 3,5"
Rozhraní USB 2.0
Velikost paměti 20 GB
Podporované soubory WAV, MP3, WMA, JPEG, GIF
Podporované kodeky MPEG-4 SP, DivX 3.11/ 4.x/5.x, Motion JPEG, WMV-9 SP@MI
Akumulátor/výdrž Li-Ion 2200 mAh/5 hodin video, 7,5 hodiny audio
Konektory mini-USB, AV in, AV out, Audio out (sluchátka)
Rozměry 124 x 76 x 24,5 mm
Hmotnost 245 g
Výrobce MSI
Poskytl LEVI
Cena s DPH 10 710 Kč
KLADY A ZÁPORY
+ cena
+ ovládání
+ podporované kodeky
- nepodporuje titulky
- málo funkcí

MSI StarCam 370i

Jednonohý a jednooký

USB kamerky se pomalu, ale jistě začínají stávat standardním příslušenstvím počítače, byť jejich rozšíření stále ještě není takové, jako je tomu například u mikrofonů. Nárůst na obou frontách má v poslední době "na svědomí" hlavně velké rozšíření instant messengerů vybavených možností internetového volání. Programy jako ICQ 5 nebo například MSN Messenger mají totiž přímo v základu integrovánu podporu i pro videotelefonii.
Kvalitní kamerka je pro videotelefonování nutným základem a pro použití zmíněných programů také jediným nutným výdajem. MSI StarCam 370i nepatří mezi nejdražší zařízení, přesto překvapuje svou výbavou. Na první pohled zaujme netradičním provedením a designem připomínajícím helmu. "Hlava" je pak spojena ohebným "krkem" se základnou ve tvaru nohy, která díky velké hmotnosti kamerku stabilizuje (samozřejmě pokud byste do StarCamu přímo strčili, ani taková pořádná noha by ji nezachránila). Zmíněný ohebný krk je pokovený a je ho možné podle potřeby tvarovat. Snadno tak kamerku nasměrujete ve všech směrech dle potřeby. Toto řešení si jistě zaslouží pochvalu. Možnost nastavit kamerku ve všech směrech usnadní snímání. Prakticky není úhel, který by zařízení nedokázalo po správném "naohýbání" pokrýt.
Na bocích "helmy" najdete dvě šedá tlačítka. Pravé tlačítko funguje jako spoušť fotoaparátu - po stisknutí tak kamerka vyfotí snímaný obraz. Nejen o jeho uložení se pak stará program AMCAP, který je součástí běžné softwarové instalace kamerky (v balení je přiložen na CD). Tato aplikace má na starosti také snímaní videa, pro které můžete nastavit skutečně detailní konfiguraci jednotlivých parametrů.
Z řady nastavení oceňuji zejména automatické nebo ruční nastavení kontrastu, vyvážení bílé, potlačení blikání zářivek (pomáhá eliminovat chvění v případě umělého osvětlení) a kupříkladu také využití pomocných diod. Kamerka je totiž osazena třemi primárními vysoce svítivými diodami, které můžete využít, pokud pořizujete video ve zhoršených světelných podmínkách. Diody lze ovládat ručně prostřednictvím levého tlačítka na těle kamery. Doplňkové diody jsou infračervené a slouží pro snímaní ve tmě. Opět jsou osazeny tři a mohou pracovat i v automatickém režimu. Ten průběžně sleduje aktuální světelné podmínky a v případě, kdy úroveň světla poklesne pod snesitelnou mez, aktivuje přisvícení.
Funkce je spolehlivá co se týče snímaní vzdálených objektů (například místností), ale v případě blízko před kamerou sedící osoby narazí na problém. Díky tomu, že je obličej hodně světlý, odráží hodně světla, což kamerka záhy vyhodnotí... a IR diody vypne. Zanedlouho zařízení opět zjistí, že světla není dost, a diody zase zapne... A tak je tomu stále dokola. Je proto nutné večer od StarCamu více odsednout nebo automatický režim využívat jen pro sledování místností. IR diody však lze v nastavení kromě již popsaného automatického režimu i trvale zapnout či vypnout.
Druhým s kamerou dodávaným programem je MSI VideoSecurity, který slouží k monitorování a záznamu pohybu před kamerou. Oblast, kterou má VideoSecurity hlídat, lze v obraze definovat v pěti samostatných bodech, případně může být sledován celý obraz. V okamžiku změny ve sledované oblasti může aplikace vyvolat zvukový alarm. K němu je možné zaslat na určenou adresu mail s varováním a se snímkem nebo videoklipem "narušitele". Pro sledování lze nastavit citlivost ve třech stupních, takže je možné nastavit drobné pohyby, které má systém tolerovat.
Pokud sháníte USB kamerku s řadou funkcí, které se jen tak nevidí, je StarCam 370i dobrou volbou. Integrovaný mikrofon, diody pro svícení a přisvícení či ohebný kloub činí ze StarCamu řešení, které stojí za pozornost.
Adam Nosek

MSI STARCAM 370I

USB kamera

Zajímavé funkce noční režim
Optický senzor 1/4" CMOS senzor, skleněné čočky
Formát videa VGA (640 x 480) nebo menší, až po 160 x 120 bodů
Maximální snímkovací frekvence až 30 fps (640 x 480)
Maximální rozlišení fotek 640 x 480 bodů, s interpolací 1280 x 1024 bodů Vzdálenost od objektivu 3 cm až nekonečno
Úhel pokrytí objektivem 56° diagonálně
Formát obrazu RGB24
Mikrofon citlivost - 45 dB
Podporované operační systémy Windows 98/2000/Me/XP
Rozhraní USB 1.1 Záruka 2 roky
Výrobce/zapůjčil MSI/LEVI International
Cena s DPH 713 Kč

Laserové a inkoustové multifunkční zařízení

Když dva dělají totéž...

Když dva dělají totéž, výsledky zpravidla úplně totožné nebývají. V případě tohoto krátkého porovnání to ani jinak nejde - vzali jsme totiž dvojici zařízení ze zcela odlišných kategorií. Pojďme se podívat, které bude na co vhodnější.
V dnešním krátkém testu se nám sešla dvojice barevných multifunkčních přístrojů, kombinujících tisk, kopírování a skenování. Jedná se spíše o levnější přístroje, nicméně z odlišných oblastí. Inkoustové zařízení Epson Stylus DX4850 je jasně určeno do domácnosti, zatímco přístroj firmy Konica Minolta směřuje spíše do menší kanceláře. Pro větší objemy tisku proto používá vhodnější laserovou technologii tisku. Přestože pracuje s barvou, jeho cena zůstala na multifunkční zařízení dobře dostupná. Inkoustovému "konkurentovi" se však ani zdaleka přiblížit nedokáže, takže o nějakém přímém srovnávání cen a parametrů nemůže být ani řeči. Spíše si tedy představíme silné a slabé stránky obou řešení.

Epson Stylus DX4850

Menší zařízení s cenou na hranici 4000 Kč tiskne s použitím čtveřice CMYK inkoustů s oddělenými nádobkami. Pohotovostní zásoba papíru je umístěna v šikmém podavači vzadu, výtisky pak vyjíždějí vpředu před tiskárnu. Plochá horní strana přístroje je odklápěcí - pod ní totiž najdeme pracovní plochu A4 skeneru s CIS snímací hlavou a maximálním rozlišením 1200 dpi. Uspořádání celého zařízení i podavače a výstupní podpěry papíru jsou navrženy tak, aby v době nečinnosti bylo možné podavače sklopit a zařízení tak co nejvíce zmenšit. Předesílá to zamýšlené určení spíše pro příležitostný tisk nebo kopírování.
Z hlediska jednoduché konstrukce a nízké ceny bylo optimalizováno i rozhraní samotného přístroje. Nalezneme na něm totiž jen jeden jednomístný displej pro nastavení počtu kopií. Všechny stavové informace a nastavení musí v kombinaci s tlačítky obstarat LED diody.
Přes tento handicap přístroj podporuje přímý tisk z připojeného fotoaparátu nebo z paměťových karet vložených do čtečky. Spartánské rozhraní postačuje i pro základní kopírování. Zpravidla totiž stačí zmáčknout tlačítko požadovaného režimu - jedno je pro černobílou, druhé pro barevnou kopii.
K počítači je přístroj připojen USB rozhraním a nabízí plnohodnotné ovladače pro podporu tisku i skenování. Rychlost tisku je ve své třídě dobrá a totéž můžeme říci i o kvalitě tisku. Byť k tomu účelu není přístroj DX4850 přímo navržen, umožňuje tisknout i dobře vypadající fotografie.
Skenování pro běžné administrativní účely také stačí. Neměli bychom se však pouštět do náročnějších úkolů, na ty skener tohoto multifunkčního zařízení přece jen nemá dostatek sil.

Konica Minolta magicolor 2480 MF

Barevné laserové přístroje reprezentuje -a dlužno podotknout, že dobře - čtyřprůchodové zařízení. S tiskovou technologií postupného nanášení barev sice rychlost tisku ve srovnání s monochromatickými dokumenty klesá, jestliže ale netisknete výhradně barevné dokumenty, je podobné schéma pro menší kancelář vyhovující.
Je opravdu až s podivem, co všechno se výrobci do nízké pořizovací ceny podařilo vměstnat. Osvědčenou tiskovou mechaniku magicolor 24xx známe již z dřívějška ze samostatných tiskáren, zajímal nás proto spíše nad ní posazený skener, dokonce se zabudovaným automatickým podavačem předloh. Při úlohách zaměřených na samotné skenování bohužel příliš neoslnil. Na vině je velmi hloupý TWAIN ovladač, který neumí obraz sám zkorigovat a spoléhá na metodu pokus-omyl v režii uživatele. Podle rychlostních charakteristik je jasné, že jeho specialitou je monochromatické snímání pro účely zpracování textových dokumentů a kopií.
Zařízení však není omezeno jen pro práci s textem, jak by se mohlo z předchozího popisu zdát. Na přední straně totiž nalezneme i PictBrige USB rozhraní pro přímý tisk z fotoaparátů. Musíme také dodat, že vytištěné fotografie překvapily na levnější laserové zařízení překvapivě čistou kresbou.
V běžném kancelářském provozu uživatelé ocení propracovaný a kompletně lokalizovaný ovládací panel, jehož prostřednictvím dosáhneme funkcí plnohodnotné kopírky včetně změny velikosti kopírované předlohy. Užitečným doplňkem zařízení může být i dodávaný program Fax Talk Communicator, který, jak již jeho název napovídá, doplňuje faxové funkce.

Kdo je tedy lepší?

Nelze krátce, jednou větou říci, které z výše představených zařízení je lepší. Oba modely sice shodně patří do kategorie multifunkčních zařízení, nicméně určením do domácnosti a do malé kanceláře se diametrálně rozcházejí.
Pro příležitostné tisky a kopírování v domácnosti či v malé kanceláři postačí levné inkoustové zařízení, jakmile však dosáhneme měsíčního zatížení cca 1000 stran, bude již lepší zvolit laserovou technologii tisku, a to nejen kvůli rychlosti zpracování, ale i kvůli tiskovým nákladům.
Právě rozmanitost uživatelů a jejich potřeb dovoluje, aby tato i jiná multifunkční zařízení dobře existovala vedle sebe.
Miroslav Stoklasa

KONICA MINOLTA MAGICOLOR 2480 MF
Barevné multifunkční zařízení

Nominální rychlost tisku (čb./barva) 20/5 stran za minutu
Tiskové rozlišení s vyhazováním 2400 x 600 dpi
Formát dokumentů až 216 x 356 mm
Zásobník papíru standardně 200 listů
Komunikační rozhraní USB, PictBrige
Vnitřní paměť 96 MB
Skenovací funkce automatický podavač, dávkové zpracování, TWAIN
Funkce kopírky zvětšit/zmenšit, dvě na stránku, kompletování, počet kopií
Volitelné příslušenství duplexní tisk, druhý podavač pro 500 listů
Toner startovní kapacita cca 1500 stran, volitelně velkokapacitní na 4500 stran Rozměry 528 x 531 x 475 mm
Hmotnost 32 kg
Výrobce/poskytl Konica Minolta
Cena s DPH 23 790 Kč, v prodeji od 3/06

Dokumenty ke stažení