Google na lovu programů
Google Pack - Když přijde společnost Google s nějakou novinkou, jedná se většinou o převratnou službu či aplikaci, která vyvolá mezi uživateli vlnu pozitivních emocí. Týká se to i nedávno představeného balíčku programů Google Pack?
Text: Radek Kubeš
Jednou z novinek Googlu představených na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas je i balíček programů Google Pack. Soubor programů, z nichž není nutné instalovat všechny, obsahuje jednak software přímo od Googlu (Google Toolbar for Internet Explorer, Google Desktop, Picasa, Google Talk, Google Earth a Google Pack Screen Saver), jednak programy od dalších dodavatelů (Mozilla Firefox, Norton AntiVirus 2005 Special Edition, Adobe Reader 7, Real Player, Trillian a Ad-Aware SE Personal). Další součástí balíčku je i sada obrázků Gallery Player HD Images. Všechny programy zařazené do balíčku jsou distribuovány jako freeware nebo jako open-source. Do výběru programů by měl být v některé z dalších verzí zařazen i kancelářský balík OpenOffice.org 2.0.
I zběžný pohled na seznam programů potvrdí, že Google Pack obsahuje až na některé výjimky známé a - alespoň mezi znalejšími uživateli - hojně používané aplikace. Google se pravděpodobně snaží nabídnout uživatelům základní sadu aplikací pro zabezpečení počítače, pro komunikaci po internetu a pro práci s multimédii.
Instalace
Jak jsem se už zmínil, instalace jednotlivých aplikací z balíčku je volitelná, proto ani neexistuje žádný instalační soubor, pomocí něhož byste zvolené aplikace instalovali. Instalace probíhá pomocí instalačního nástroje Google Pack Installer (cca 300 KB), který najdete na adrese http://pack.google.com. Jistě je vám už v tuto chvíli jasné, že k instalaci Google Packu budete po celou dobu potřebovat připojení k internetu.
V instalačním nástroji zvolíte požadované aplikace a pak už jen čekáte na jejich stažení z webu a na následnou instalaci. Průběh stahování a instalace je včetně informace o zbývajícím čase přehledně zobrazován. Počítejte s tím, že při plné instalaci se do vašeho počítače stáhne více než 100 MB dat. Úloha zaváděcího programu instalací nekončí, aplikace bude i nadále sledovat případné aktualizace nebo nové součásti balíčku a nabízet vám je k instalaci (funkci lze samozřejmě vypnout). Všechny stažené programy se instalují naprosto standardním způsobem, který asi není třeba dále rozebírat. Problémy nenastanou ani v případě, že se budete snažit nainstalovat aplikaci, kterou váš systém již obsahuje - program se prostě odmítne instalovat.
Kdo v Googlu přebývá?
Instalaci programů z balíčku Google Pack máme zdárně za sebou, pusťme se tedy do jejich představení. Začněme aplikacemi od Googlu (v pořadí, v jakém jsou uvedeny na domovském webu).
Google Toolbar for Internet Explorer
Tento šikovný doplněk obohatí internetový prohlížeč Internet Explorer hned o několik zajímavých funkcí. Jde především o začlenění okna pro zadávání vyhledávacích dotazů přímo do Googlu a do jeho dalších služeb (Google Images, Google News, Google Groups atd.), dále o možnost lokálního vyhledávání (funguje pouze s nainstalovaným lokálním vyhledávačem Google Desktop Search) a o přímé vyhledávání v aplikaci Google Earth. Mezi další funkce patří blokování pop-up oken, kontrola gramatiky v textu zadávaném do formulářů na webových stránkách (tedy například i v e-mailech psaných přes webové rozhraní), překlad slov z textu internetových stránek, automatické vyplňování formulářů, automatické zobrazování adres z textu internetových stránek v aplikaci Google Maps a zvýrazňování textu na stránkách. Funkce, o které Google rozšiřuje Internet Explorer, jsou jedním slovem skvělé. Zmíněná kontrola gramatiky ani automatický překlad se však (zatím?) netýkají češtiny.
Picasa
Program Picasa koupila společnost Google přibližně před půldruhým rokem a pokračuje v jeho vývoji. Jde o šikovný nástroj na uspořádávání a archivaci digitálních fotografií, který zvládne i základní grafické úpravy, jako je otáčení, ořezávání, redukce jevu červených očí a automatická úprava jasu a kontrastu. Z fotografií umí Picasa vytvářet webová alba nebo prezentace, které je možné přímo v programu vypalovat na CD.
Picasa dobře poslouží pro základní úpravy a práci s fotografiemi, nedosahuje však stejné rychlosti jako například freewarový prohlížeč IrfanView ani nemá tolik funkcí pro úpravy jako open-source grafický editor GIMP. Práce s programem Picasa je však velmi snadná a přináší uspokojivé výsledky.
Google Earth
Aplikaci Google Earth asi není třeba čtenářům Chipu představovat. Pro ty, kdo za poslední rok nečetli ani jediný počítačový magazín a pohybovali se kdesi na opuštěném ostrově daleko od civilizace, připomeňme, že jde o soubor satelitních snímků s vysokým rozlišením, kterými je otexturován model naší matičky Země. Vedle toho, že se v aplikaci Google Earth můžete kochat úžasnými pohledy na více či méně známá místa celé planety, je možné v detailněji popsaných místech (např. v Severní Americe a ve Velké Británii) vyhledávat přesné místní adresy, restaurace, hotely apod.
Pokrytí map s vysokým rozlišením se stále zlepšuje, aktuálně je z České republiky podrobně zmapována celá Praha včetně názvů ulic. Mapy Prahy jsou staré přibližně 3 až 4 roky.
Google Earth si udržuje slušný náskok před podobným projektem Microsoftu i před kvalitní, ale ne tak podrobnou aplikací z dílny NASA.
Google desktop
Výběr softwaru od Googlu by se asi jen těžko obešel bez nástroje pro lokální vyhledávání souborů Google Desktop Search, od verze beta 2 doplněného postranní lištou s dalšími nástroji. Google Desktop Search umí po zaindexování obsahu pevného disku vyhledávat v dokumentech, e-mailech, multimediálních souborech, kalendáři, kontaktech a úkolech. Postranní lišta na ploše pak bude do vašeho počítače "pumpovat" aktuální novinky, kurzy akcií, informace o počasí nebo příchozí e-maily, dále slouží jako čtečka RSS a Atom kanálů, poznámkový blok a jednoduchý prohlížeč obrázků. Další funkce můžete do programu přidávat pomocí plug-inů.
Lokální vyhledávání od Googlu funguje výborně. Počáteční zaindexování obsahu naplněného disku sice trvá mnoho hodin a indexový soubor může dosahovat objemu stovek MB až jednotek GB, ale pokud stále hledáte ztracené e-maily či dokumenty, bude pro vás Google Desktop Search vítaným pomocníkem. Důležitou novinkou je, že si Google Desktop Search už rozumí i s antivirem NOD32.
Užitečnost boční lišty je sporná, záleží jen na vás, jestli alespoň některé její funkce využijete a obětujete jim cenný prostor na ploše.
Google Talk
Instant Messaging aplikace Google Talk v sobě spojuje výhody rychlé komunikace, jak ji známe například z ICQ, MSN Messengeru nebo Yahoo! Messengeru, hlasových služeb ve stylu Skype a e-mailu. Google Talk funguje na protokolu Jabber, což není tak důležitá informace jako spíše fakt, že k jeho používání je nutné mít účet na Gmailu. K tomu, abyste získali kód nutný k přímému vytvoření účtu, je třeba vlastnit mobilní telefonní číslo v některé z možných zemí (např. jde o USA, Austrálii a Thajsko), jejichž seznam Českou republiku bohužel neobsahuje. Druhou oficiální možností je získat pozvání od některého ze současných uživatelů Gmailu (každý nový uživatel jich může poslat devatenáct). Další způsob, jak pozvánku získat, je zapátrat na internetu, jestli někdo zaslání pozvánky, samozřejmě zdarma, nenabízí.
Google Talk je velmi dobrý komunikační program, jehož budoucnost značně závisí na zpřístupnění dalším uživatelům mimo "vyvolené" země.
Google Pack Screensaver
Poslední aplikací v balíčku pocházející přímo od Googlu je Google Pack Screensaver, který slouží k vytváření vlastních spořičů obrazovek z vašich obrázků. Aplikace se ovládá z menu Zobrazení, stačí jen vybrat složky s obrázky, které se mají ve spořiči objevovat, zvolit některý ze tří přechodových efektů a dobu zobrazení každého obrázku. Nic víc program neumí.
Ostatní programy
Představili jsme si všechny programy, které do balíčku Google Pack dodává Google. Většinu z dalších sedmi programů asi důvěrně znáte, zmíním se o nich tedy jen stručně.
Mozilla Firefox with Google Toolbar
Tato volba v Installeru instaluje na váš počítač open-source internetový prohlížeč Mozilla Firefox, který získává mezi uživateli oblibu. Do prohlížeče je zároveň nainstalován i Google Toolbar - stejná sada nástrojů, která se instaluje do Internet Exploreru (viz výše). Máte-li Firefox ve svém počítači již nainstalován, přidá se jen Google Toolbar.
Nabízí se otázka, proč Google nedal do svého balíčku i souvisejícího poštovního klienta Thunderbird. Budeme-li chtít trochu zaspekulovat, mohlo by to znamenat, že Google netouží po distribuci vyspělého open-source poštovního klienta, který by mohl nahradit používání Gmailu.
Norton Antivirus 2005 Special Edition
Speciální verze aplikace Norton Antivrus je velkým zklamáním. Nejenže Google do své distribuce nezvolil antivir zvučnějšího jména, ale navíc se antivir bude zdarma aktualizovat pouze půl roku. Možná by nebylo na škodu zařadit do Google Packu free verzi antiviru Avast! nebo AVG.
S antivirem od Symantecu se jinak pracuje celkem dobře, program kontroluje poštu a všechny otevírané soubory. Zvládá samozřejmě i plánované a jednorázové testy systému apod.
GalleryPlayer HD Images
Instalace GalleryPlayer HD Images je suverénně nejzbytečnější součást balíku Google Pack, kterou nemá vůbec smysl instalovat. Jde pouze o soubor 25 obrázků ve vysokém rozlišení.
Adobe Reader 7
Aplikace na prohlížení dokumentů ve formátu PDF nepotřebuje žádný komentář - má ji v počítači nainstalovánu snad už každý. O to více však v balíčku chybí nástroj na vytváření PDF dokumentů, třeba již zmiňovaný OpenOffice.org.
Ad-Aware SE Personal
Aplikace typu Ad-Aware by neměla chybět v žádném počítači. Program umí vyhledat a bezpečně zneškodnit škodlivý a špehovací software, který jste si nechtěně "pořídili" při instalaci různých aplikací nebo při brouzdání po stránkách s pochybným obsahem.
Práce s programem je velmi snadná a přehledná, k dispozici jsou různé typy skenování systému, pokud jde o výskyt nebezpečného softwaru. Nalezené aplikace jsou uloženy do karantény nebo zničeny.
Opět bychom mohli spekulovat o výběru lepší aplikace, která je rovněž freewarem (například Spybot Search & Destroy), nicméně Ad-Aware patří ve svém oboru ke špičce.
Trillian
Trillian je, stejně jako Google Talk, komunikační program. Poskytuje však pouze textové služby, nikoliv služby hlasové. Výhodou oproti programu Google Talk je to, že pro vytvoření účtu nepotřebujete žádné speciální pozvánky a navíc si můžete z ostatních aplikací typu Instant Messaging přenést všechny kontakty. Používáte-li více komunikačních programů, asi oceníte možnost sjednotit v Trillianu všechny kontakty. Funkcí a možností nastavení, které Trillian nabízí, je velmi mnoho a vystačily by na samostatnou recenzi. Zařazení Trillianu do Google Packu je jednoznačně dobrou volbou.
RealPlayer
Posledním kouskem softwaru, který vám bude jistě také důvěrně známý, je multimediální přehrávač RealPlayer. Přehrávač sice podporuje dlouhou řadu audio- a videoformátů, je však dost těžkopádný a pomalý. Rozhodně se příliš nehodí na nejčastější způsob využití, tedy na přehrávání krátkých videosekvencí, které vám přátelé pošlou e-mailem, ani na přehrávání DivX filmů či DVD. Zařazení RealPlayeru do Google Packu lze však ospravedlnit zásadní skutečností: některé typy streamovaného videa na internetu jsou ve formátu, který RealPlayer striktně vyžaduje. Jako základní přehrávač multimédií je však RealPlayer nevhodný a najdou se desítky aplikací, které mohou posloužit podstatně lépe a rychleji.
Kam míří Google?
Žádného alespoň trochu zkušenějšího uživatele Google Pack svým obsahem neohromí ani nepřekvapí, většinu obsažených nástrojů nebo jim podobných každý používá jistě už dlouho. Pokud se Google snažil nabídnout začátečníkům jakýsi soubor "povinné výbavy" počítače, obávám se, že v několika případech pochybil. Balíček sice zahrnuje základní nástroje pro práci s internetem (prohlížeč, komunikační program, přehrávač streamovaného videa), neobsahuje však e-mailového klienta. V oblasti zabezpečení dost pokulhává, kvalitní nástroj na odstranění škodlivého softwaru doplňuje jen průměrný antivir (navíc jen s půlroční aktualizací) a zcela chybí firewall, přestože nabídka freewarových firewallů je více než dostatečná. Práci s multimédii zastupuje v podstatě jen jednoduchý prohlížeč obrázků a chybí rychlé přehrávače videa a hudby a kvalitnější grafický editor. Pro kancelářskou práci není v Google Packu kromě Adobe Readeru připraveno zhola nic. A Google Updater? Pokud nesnášíte aplikace, které vás neustále upozorňují na nové verze softwaru, který používáte, a na nutnost jejich downloadu a instalace, pak tuto službu asi neoceníte.
K tomu jednoznačně nejlepšímu, co Google Pack nabízí, patří aplikace Google Earth a Google Desktop a šikovná rozšíření Internet Exploreru a Firefoxu. V případě programů Google Earth a Google Desktop jde o špičkové aplikace svého druhu.
Pokud jde o novinky, Google svým příznivcům tentokrát nachystal zklamání - prezentovat jako novinku sbírku běžně dostupného softwaru, to snad nemá firma jeho věhlasu zapotřebí.
- Software - Google na lovu programů (468.41 kB) - Staženo 1511x