Chip & SOFTWARE
15 WORD 2000, XP, 2003
Nastavení dělení slov pro jednotlivé odstavce
V rozsáhlém dokumentu používáte funkci pro automatické dělení slov. Ve shrnutí na konci textu chcete dělení slov zrušit. Ruční oprava rozdělených slov vám však připadá moc náročná, a navíc hrozí nebezpečí chyby.
Pomocí příslušného nastavení provádí Word dělení slov automaticky. Z tohoto nastavení můžete ale jednotlivé odstavce vyjmout. Nejprve je třeba funkci aktivovat.
Zkontrolujte nastavení v nabídce Nástroje | Jazyk | Dělení slov. V dialogovém okně musí být zaškrtnuta možnost "Automatické dělení slov". Teď tuto funkci u vybraných odstavců zrušte. Umístěte kurzor do příslušného odstavce nebo označte všechny odstavce, u nichž chcete dělení slov zrušit. V nabídce Formát klikněte na Odstavec a přejděte na záložku "Tok textu". Zaškrtněte možnost "Bez dělení slov" a nastavení potvrďte kliknutím na OK.
16 EXCEL 97, 2000, XP, 2003
Výpočet nulových bodů složitých funkcí
Potřebujete určit nulové body kvadratické rovnice. Protože neznáte žádné vhodné analytické řešení, chcete tento úkol vyřešit numericky pomocí Excelu. Hledáte metodu, pomocí níž byste nemuseli řešení ověřovat manuálně.
Excel má doplněk, který vám může velmi pomoci při řešení složitých rovnic a křivek. Tento doplněk se standardně nenainstaluje, proto si nejprve připravte instalační CD s Officem nebo Excelem. V nabídce Nástroje klikněte na Doplňky a v dialogovém okně zaškrtněte položku "Řešitel". Nastavení potvrďte kliknutím na OK a postupujte podle pokynů pro nainstalování tohoto doplňku.
Jeho funkci si popíšeme na příkladu.
Pokud chcete určit nulové body rovnice třetího stupně
y = 3x3 - 6x2 + 3x - 0,3,
zadejte do buňky B2 hodnotu "-1" pro proměnnou x. Do buňky A2 zadejte funkci s odkazem na hodnotu
x "=3*B2^3-6*B2^+3*B2-0,2".
V nabídce Nástroje klikněte na novou položku Řešitel.... Jako cílovou buňku ("Nastavit buňku") definujte "$A$2". Na řádku "Rovno" zaškrtněte "Hodnota" a do pole zadejte "0". Nyní klikněte do pole "Měněné buňky" a zadejte "$B$2" pro buňku s vašimi proměnnými. Po kliknutí na Řešit spustí Excel numerickou iteraci, aby určil nulový bod, který je nejblíže k výchozí hodnotě. Jako první řešení zobrazí v našem příkladu hodnotu "0,0785", kterou potvrďte kliknutím na OK.
Protože funkce třetího řádu může mít jeden nebo tři nulové body, musíte hledání s nastavenými podmínkami opakovat. Spusťte znovu Řešitele a v části "Omezující podmínka" klikněte na Přidat. Jako "odkaz na buňku" zadejte tentokrát buňku "$B$2" s vašimi proměnnými. Poté vyberte logický operátor ">=" a jako "omezující podmínku" zadejte číselnou hodnotu, která je větší než první nalezený nulový bod, tedy v našem případě "0,08". Poté postupně potvrďte všechna nastavení kliknutím na OK a nakonec spusťte výpočet kliknutím na Řešit. V našem příkladu je další nalezená hodnota "1,2326". Opět ji potvrďte kliknutím na OK.
Nyní znovu spusťte Řešitele, označte zadanou omezující podmínku a klikněte na Změnit. Vyberte logický operátor "<=" a zadejte o něco menší číselnou hodnotu než první nalezený nulový bod, tedy "0,07". Poté opět postupně potvrďte všechna nastavení kliknutím na OK a nakonec spusťte výpočet kliknutím na Řešit. V tomto případě nenajde Řešitel žádné řešení. Protože jste našli zatím jenom dva nulové body, musíte hledání spustit znovu s přidáním další omezující podmínky, a to počínaje druhým nulovým bodem. Hledejte tedy s parametry "$B$2>=0,08" a "$B$2<=1,23". Tak konečně najdete třetí hodnotu "0,6889".
17 EXCEL 97, 2000, XP, 2003
Vyhledání nechráněných buněk v tabulce
V rozsáhlém výpočtu používáte zámek listu, abyste zabránili nežádoucím změnám. Údaje je možné zadávat pouze do několika málo buněk. Protože už si ale přesně nepamatujete, které buňky zůstaly odemčené, hledáte možnost, jak je přehledně zobrazit.
Obvykle si toho, že je buňka zamčená, všimnete až při neúspěšném pokusu zadat do ní nějakou hodnotu. Stav veškerých buněk ve vybrané oblasti se však dá pohodlně zjistit pomocí podmíněného formátování. Nejprve vyberte oblast buněk. V nabídce Formát klikněte na Podmíněné formátování. Jako "1. podmínku" vyberte "Vzorec" a do pole vpravo zadejte =BUŇKA("Ochrana";A1)=0.
Místo "A1" použijte první buňku vybrané oblasti. Pak klikněte na tlačítko Formát a nastavte formát buněk. Všechna dialogová okna pak zavřete kliknutím na OK.
Výsledkem použité funkce je na základě údaje "Ochrana" hodnota "0" právě tehdy, není-li u dané buňky ochrana aktivována. Jinak je výsledkem hodnota "1". Díky podmíněnému formátování, které závisí na hodnotě této funkce, poznáte všechny nezamknuté buňky podle barevného označení.
18 EXCEL 97, 2000, XP, 2003
Správné nasazení šablony pro nové sešity
Upravili jste si standardní šablonu SEŠIT. XLT. Avšak když otevíráte novou tabulku přes Soubor | Nový... | Prázdný sešit, Excel uložená nastavení ignoruje.
Microsoft vybavil svůj tabulkový procesor kupodivu hned dvěma příkazy pro založení nové tabulky, které se však liší způsobem použití šablon. Cesta přes Soubor | Nový... nejprve v pravé části okna zobrazí oblast úloh. V ní můžete otevřít Prázdný sešit, který se však žádnou šablonou neřídí. Předdefinovaná nastavení Excel respektuje jen v případě, že kliknete na symbol Nový ve standardní liště nabídek.
Nejlépe uděláte, když oba dva příkazy integrujete do nabídky Soubor - pak si budete moci cíleně vybírat mezi jejich variantami. Otevřete proto Nástroje | Vlastní, přejděte na kartu Příkazy a v ní zvolte kategorii Soubor. Vpravo teď uvidíte příkazy Nový... a Nový. Příkaz Nový přetáhněte myší na položku Soubor v liště nabídek a umístěte jej do vhodné pozice, například přímo pod už existující Nový... Pak na novou položku klikněte pravým tlačítkem myši, do pole Název vložte vlastní označení příkazu, například "Nový sešit podle šablony", a potvrďte klávesou Enter. Podobně můžete zřetelněji formulovat i označení příkazu Nový... - třeba jako "Nový prázdný sešit". Na závěr ukončete dialog Vlastní.
19 WINDOWS XP
Zobrazení čísla řádku v Notepadu
Při hledání chyb příležitostně zpracováváte programové skripty v editoru Notepad. V něm však postrádáte stavovou lištu s údajem o čísle aktuálního řádku a sloupce, jak je v programovacích prostředích zvykem.
Počínaje Windows XP může i Notepad zobrazovat stavovou oblast. Za tím účelem aktivujte Zobrazení | Stavový řádek. Toto nastavení platí jen do příštího restartu. Pokud se vám nastavení nedaří (je zobrazeno šedě), je třeba nejprve deaktivovat zalamování řádků. Otevřete proto Formát a zrušte zatržení u Zalamování řádků. Obě tato nastavení se totiž vzájemně vylučují.
Má-li být stavový řádek zobrazován trvale, je nutno upravit příslušnou položku v systémovém registru. Prostřednictvím Start | Spustit nastartujte editor registru regedit a přejděte v něm na klíč HKEYCURRENTUSERSoftwareMicrosoft Notepad. Pak v pravé oblasti okna dvojitě klikněte na položku StatusBar a její hodnotu nastavte na 1. Ukončete editor registru a restartujte počítač. Nadále bude stavová lišta Notepadu aktivní standardně. Pokud znovu zapnete zalamování řádků, stavová lišta bude deaktivována.
20 WINDOWS XP
Vlastní složky v nabídce Start
Pro rychlejší přístup k určitým programům a složkám byste si je chtěli umístit v nabídce Start. Avšak kliknutí pravým tlačítkem myši na zvoleném objektu potřebný příkaz nenabídne.
G dsfkjdf dfk fjda lda
Pro soubory se k potřebnému kontextovému příkazu Připojit k nabídce Start dostanete v Průzkumníku pomocí malého triku. Při kliknutí pravým tlačítkem myši na zvolený soubor jednoduše podržte stisknutou klávesu Shift.
Složky se do nabídky Start tak snadno integrovat nedají. Příslušný příkaz je totiž nejprve nutno uvolnit. Za tím účelem spusťte editor registru a v levé oblasti označte položku HKEYCLASSES ROOTFoldershellexContextMenuHandlers. Nyní příkazem Úpravy | Nový | Klíč vytvořte podklíč s označením
{ a2a9545d-a0c2-42b4-9708-a0b2badd77c8}
Po uzavření editoru bude změněné nastavení okamžitě účinné. Pro složky pak povede k cíli i výše popsaný postup pro soubory. Když pak v nabídce Start kliknete na odkaz na složku, otevře se rovnou Průzkumník a zobrazí obsah složky. Zvláště užitečný je tento postup například pro vaše Data aplikací v uživatelském profilu.
- Praxe - Tipy a triky: software (202.92 kB) - Staženo 0x