Chip & HARDWARE
1 NOTEBOOKY
Jak zabránit poškození krytu notebooku
Otvíráte notebook a vadí vám, že to jde hodně ztuha. Při otvírání se kryt prohýbá a spodní část notebooku musíte držet, aby zůstala na stole. Chcete zabránit případnému prasknutí krytu.
Tip: Výrobci vkládají do krytu notebooku ocelovou brzdu, která drží kryt s displejem ve správné poloze. Protože ale chybí mazání, pohybuje se tato součástka čím dál tím víc ztuha, až závěs jednoho dne kryt roztrhne. Dokonce přitom může i prasknout displej.
A co můžete udělat pro to, aby závěsy zase běhaly jako po másle? Do otvorů nastříkejte trochu speciálního oleje Ballistol, který se používá k ošetřování a čištění zbraní. Pak kryt notebooku několikrát po sobě otevřete a zavřete, dokud závěsy nezačnou zase fungovat hladce. Sprej s čisticím a ošetřovacím olejem Ballistol pořídíte v obchodě se zbraněmi zhruba za 80 Kč.
2 POČÍTAČ ZE SUPERMARKETU
Rychlejší a kompatibilnější DVD vypalovačka
Pořídili jste si nový počítač Medion a chcete aktualizovat firmware DVD vypalovačky, abyste mohli vypalovat rychleji a lépe. Na internetových stránkách firmy Medion však najdete jen starý software a pokus o update firmwarem typově stejné vypalovačky Pioneer DVR-109 skončí chybovým hlášením.
Tip: K tomu, abyste firmware vypalovačky Pioneer nainstalovali do vypalovačky Medion, potřebujete speciální nástroj. Otevřete internetovou stránku http://forum.rpc1.org/dlfirmware.php?category=4&manufactor=25 a klikněte na odkaz "Download Search". Do vyhledávacího pole zadejte "DVR-109", stáhněte si firmware pro vypalovačku Pioneer do libovolného adresáře a do stejného adresáře pak stažený soubor EXE rozbalte.
Pak v Googlu zadejte řetězec "DVRupdate v0.9.zip index" - jedná se o nástroj, který nainstaluje firmware od Pioneeru do vypalovačky Medion. Soubor ZIP si stáhněte do předem vytvořeného adresáře. V dalším kroku spusťte program DVRupdate 0.9.exe a oba soubory, tedy "R91000009.158" a "R9100109.158", vložte do řádku "Kernel" a "Normal". Třetí soubor -"UPGR109.exe" - potřebovat nebudete.
Instalaci nového firmwaru spustíte kliknutím na "Start" (trvá asi 90 sekund). Odteď se vypalovačka Medion jmenuje Pioneer DVR-109, pracuje podstatně rychleji a vykazuje podstatně vyšší kompatibilitu s médii. POZOR: Přeinstalováním firmwaru přicházíte o záruku od Medionu.
3 BEZDRÁTOVÉ SÍTĚ W-LAN
Optimální propojení v síti W-LAN
Vaše rodina se s několika počítači připojuje k internetu přes router W-LAN a modem ADSL. Příchozí hovor na bezšňůrový telefon však připojení k internetu přeruší. Hledáte způsob, jak tomu zabránit.
Tip: Bezšňůrové telefony DECT využívají stejně jako bezdrátové sítě W-LAN kmitočtové pásmo ISM 2,4 GHz. Pokud se základnová stanice telefonního přístroje DECT nachází poblíž přístupového bodu, mohou se oba přístroje navzájem ovlivňovat. Důsledkem je pak silné rušení vysílání a příjmu při příchozím hovoru mezi routerem sítě W-LAN a počítači připojenými do sítě bezdrátově.
K odstranění tohoto problému umístěte router sítě W-LAN alespoň dva metry od základnové stanice bezšňůrového telefonu. Pokud připojení k internetu při příchozím hovoru dál vypadává, budete potřebovat aktivní anténu (stojí asi 1000 Kč), kterou našroubujete místo běžné anténní tyče na router sítě W-LAN. Výkon routeru se tím podstatně zvýší, a to dokonce i v případě, že se nachází mimo silný signál někde za silnými zdmi nebo kancelářským nábytkem. Všichni uživatelé sítě W-LAN tím získají stabilnější bezdrátové připojení, i když zrovna zazvoní telefon.
4 S-VIDEO
Černobílá televize z notebooku
K výstupu S-Video z vašeho notebooku chcete připojit televizor, který má zdířku SCART. V prodejně s elektronikou jste si pořídili adaptér S-Video/SCART. Obraz je však černobílý.
Tip: K odstranění tohoto problému budete muset spojit dvě komponenty signálu. Televizor dokáže obrazové signály ze vstupu SCART zobrazit barevně, jedině pokud jsou signály jasu (luminance = BAS) a barevnosti (chrominance = F) spojené. V konektoru S-Video na vašem notebooku jsou však oba signály pro lepší kvalitu obrazu oddělené. Pokud je signál S-Video přiváděn do televizoru přes SCART, můžete jasový signál BAS a barvonosný signál F jednoduše spojit do signálu FBAS, který umí barevně zobrazovat každý televizor.
Obě komponenty signálu spojíte tak, že otevřete adaptér SCART a na oba zadní konektory zdířky S-Video (viz obrázek) připájíte keramické kondenzátory o kapacitě zhruba 2,2 nanofaradu. Pokud by barevný obraz občas vypadával, použijte kondenzátory s ještě nižší kapacitou - vyzkoušejte 1 nanofarad nebo 680 pikofaradů. Kapacitu kondenzátorů musíte vyzkoušet metodou pokus omyl, protože závisí na délce a kvalitě kabelu S-Video a na vstupní impedanci obrazového stupně v televizním přijímači.
5 TISKÁRNY
Odborná údržba starších podávacích válců
Už dlouhou dobu vás rozčiluje značně nespolehlivé podávání papíru ve vaší inkoustové tiskárně: buď si přístroj nevtáhne vůbec žádný papír, nebo si ze zásobníku podá hned několik listů najednou. Dokonce jste si kvůli tomu v odborném obchodě zakoupili nový podávací válec, ten však pomohl jen dočasně.
Tip: To, že podávání papíru u mnoha inkoustových tiskáren zhruba po roce přestane spolehlivě fungovat, má velmi prostou příčinu. Na gumovém povrchu podávacího válce totiž během provozu ulpívá stále více papírového prachu (otěru), který tak drasticky snižuje jeho přilnavost.
Guma kromě toho velmi rychle stárne a křehne, přijde-li do styku s inkoustovou mlhou obsahující alkohol, která se při tisku tvoří. Naštěstí je těmito negativními vlivy postižen jen vnější povrch transportních válců - uvnitř jsou gumové válce i po několikaletém provozu ještě jako nové.
Jestliže tedy pro odstranění znečištění namísto chemikálií použijete mechanický postup, přilnavé gumové jádro se opět ocitne na povrchu a transport papíru bude zase nadlouho bez potíží fungovat. Stačí k tomu jen kousek (nedrolivého) brusného papíru na broušení za mokra o zrnitosti 220, který dostanete v každém kutilském obchodě za zhruba patnáct korun. Tímto papírem nyní opatrně zdrsňujte povrch transportních válců, až odstraníte nepřilnavou vrstvu. Po této proceduře bude podávání papíru opět fungovat bez závad.
CHYBA MĚSÍCE
DVD NEVYJÍŽDÍ KVŮLI MAGNETICKÉ SÍLE
Problém: Čtenářka Chipu zatím neměla s DVD rekordérem LVW-5005 od firmy LiteOn jediný problém. Nejednou se však přihrádka mechaniky neotvírá, když do ní chce vložit disk. Obrátila se s tímto problémem na testovací centrum Chipu.
Diagnóza: Přihrádka DVD rekordéru nereaguje na příkaz tlačítka pro vysunutí disku, motorek uvnitř mechaniky je však slyšet. Jako první nás napadlo, že se DVD uvnitř zasekl. Přístroj jsme proto otevřeli, ale ukázalo se, že přihrádka je prázdná. Naše další podezření: Mechanismus vysouvání disku je vadný. Zjistili jsme ale, že po odstranění krytu se přihrádka otvírá i zavírá bez problému a že to funguje i s vloženým diskem. Bez disku a s připevněným krytem se však přihrádka nevysune. Při montáži nás zarazilo, že horní vnitřní strana krytu se doslova přisává na otočný talíř držáku DVD. Disk totiž k otočnému talíři přidržuje silný magnet umístěný v zobáčku krytu mechaniky. Bez vloženého disku je magnetická síla vinou opotřebování vysouvací mechaniky jejím častým používáním příliš velká, a tak se přihrádka neotvírá.
Řešení: Přesně do středové prohlubně, do které vyčnívá zobáček po zavření přihrádky, jsme nalepili kousek gumy o tloušťce odpovídající zhruba tloušťce disku CD. Tím je i v zavřené přihrádce zajištěna dostatečná vzdálenost mezi talířem a krytem mechaniky. Díky tomuto jednoduchému řešení jsme téměř vysloužilé mechanice ještě o něco prodloužili život.
- Praxe - Tipy a triky: hardware (262.88 kB) - Staženo 0x