Přejít k hlavnímu obsahu

Snadnější ladění skriptů

Snadnější ladění skriptů

jsTrace  - Každý, kdo už někdy psal program v jazyce JavaScript, se určitě setkal s funkcí alert(), která standardně otevře dialogové okno a v něm zobrazí text nebo hodnotu proměnné.
Text: Peter Gašparovič

Funkce alert() se obvykle používá při ladění programů. Pokud však ladíte kód v cyklu, užijete si své - laděný program se po každém vyvolání funkce alert() zastaví a zobrazí se dialogové okno, které musíte potvrdit tlačítkem OK nebo klávesou Enter - viz následující příklad.



Example



>true;test();" value="Start">

Pokud se chcete popsaným nepříjemnostem vyhnout, stačí použít knihovnu jsTrace, což je skript, který vám umožní posílat všechny zprávy do ladicího okna. Použití knihovny je jednoduché - stačí do hlavičky souboru, v němž máte JavaScript, přidat řádky a vložit funkci

function trace( msg ){
if( typeof( jsTrace ) != 'undefined' ){
jsTrace.send( msg );
}
}
Potom už jen všude v kódu skriptu nahradíte volání funkce alert() voláním funkce trace(), která se postará o zasílání zpráv do ladicího okna. Po spuštění takto upraveného skriptu získáte přehled o tom, co se ve skriptu děje, který je potřebný k jeho ladění, a zbavíte se nepříjemného přerušování běhu skriptu, které předtím způsobovalo použití funkce alert(). Jak je zřejmé z obrázku, v ladicím okně se také objeví dvě tlačítka: DELIMIT, jehož aktivací se vloží mezi výpisy oddělovač, a tlačítko CLEAR, kterým se vymaže obsah okna.
Výhodou tohoto řešení je také skutečnost, že po vyladění skriptu nemusíte funkci trace() z kódu vůbec odstraňovat. Stačí, když následujícím způsobem zakomentujete řádky, které jste před laděním přidali do hlavičky souboru:

Pozorní čtenáři si ve druhém řádku jistě všimli volání další knihovny, nazvané DOM-drag. Autor totiž při tvorbě knihovny jsTrace použil knihovnu DOM-drag, což je jednoduché a snadno použitelné drag & drop API určené pro moderní prohlížeče DHTML (Mozilla, Internet Explorer a další).
Knihovna jsTrace je nepochybně velmi užitečná, i když ji zřejmě využijete především při ladění rozsáhlejších a složitějších skriptů. Aktuální verze obou zmiňovaných knihoven najdete i s příklady jejich použití na Chip DVD.

JSTRACE

Knihovna usnadňující ladění skriptů v jazyce JavaScript
Autor - Aaron Gustafson, www.easy-designs.net/code/jsTrace/

DOM-DRAG

Drag & drop API pro moderní prohlížeče DHTML
Autor - Aaron Boodman, www.youngpup.net/2001/domdrag

Dokumenty ke stažení