Sejměte je!
"Srovnávací test levných stolních skenerů - Přestože rozmach digitálních fotoaparátů s množstvím zpracovávaných negativů a fotografií řádně zamával, papírové předlohy, které je potřeba ""nacpat do počítače"", rozhodně nevymizely. A proto také nevymizely stolní skenery, na které jsme se tentokrát zaměřili v našem srovnávacím testu. "
Text: Miroslav Stoklasa
Jak jsme již naznačili výše, skenování fotografií - pro skenery dříve dominantní úloha - poněkud ztratilo své výsadní postavení. Pokud pomineme specializované a nákladné přístroje profesionální grafické sféry, setkáme se častěji se skenováním dokumentů než fotografií.
V amatérské sféře již kombinace počítač + digitální fotoaparát skenování fotografií či negativů vytlačuje. Samozřejmě je čas od času potřeba nějaký snímek nebo zapůjčené fotografie naskenovat, ale již ne v takové míře. Daleko častěji slouží skenery jako pomocníci pro administrativu a například ve spojení s e-mailem často nahrazují faxování. Přičteme-li využití již dobře fungujících OCR programů, je digitalizace dokumentů skenerem použitelná i pro další zpracování.
Nově pořizovaný skener by tedy měl být pokud možno univerzální a neměl by se vzdávat žádné z možností využití. Právě na takové univerzální a levné skenery, dostupné širokým skupinám uživatelů, jsme se zaměřili v našem testu. Technické požadavky jsme stanovili na minimální optické rozlišení alespoň 1200 dpi, které bezpečně dostačuje pro dokumenty i fotografie, společně s rychlým komunikačním rozhraním USB 2.0. Tyto požadavky rozhodně nejsou nijak přehnané, vlastně všechny nově představované skenery je splňují. Závažnějším omezením pak byla stanovená maximální prodejní cena kolem 3000 Kč včetně DPH. Pojďme se tedy společně podívat, jaké parametry a funkce vlastně můžeme od skenerů za tuto cenu očekávat.
Skenujeme...
Abeceda nasadila na první startovní pozici skener Canon CanoScan 4200F, veterána našeho předchozího testu. Od jara však jeho cena klesla zhruba o tisíc korun, což jej posunulo do nyní testované kategorie levnějších skenerů. Přestože se tedy jedná o již starší model, na výsledcích se to rozhodně neprojevilo. Kvalita zůstala velmi dobrá a rychlost zpracování se v konkurenci prosadila s jasnou převahou u většiny úloh. Vysoké optické rozlišení je možné využít jak pro získávání výřezů z fotografií, tak i pro snímání filmů, byť to je v této kategorii skenerů spíše doplňkovou funkcí se zdaleka ne profesionálními výsledky.
Zásadnější vadou na kráse tak zůstala hlavně chybějící lokalizace TWAIN ovladače, který je jinak velmi zdařilý a na který se lze v drtivé většině zpracovávaných úloh spolehnout.
Druhý zástupce značky Canon v testu, označený CanoScan LiDE 60, dorazil do testu jako jeden z mála skenerů osazen snímačem s CIS technologií. Výhodou tohoto snímače jsou menší rozměry a spotřeba, což dovolí konstrukci tenkého, snadno přenosného skeneru bez externího napájení. Do výčtu nevýhod je nutné přičíst nižší dosažitelné rozlišení CIS snímače. Zpracování detailů proto činilo skeneru určité problémy, kterým se však nevyhnul ani při hodnocení čistoty obrazu.
Ovladač skeneru je z hlediska provedení shodný s ovladačem druhého zástupce značky Canon v testu, nabízí však navíc lokalizaci. Užitečnou vlastností je práce v jednoduchém nebo pokročilém režimu, podle preference a schopností uživatele.
Třetím testovaným přístrojem byl skener Epson Perfection 3490 Photo. Lítý boj na předních příčkách nakonec přestál nejlépe a odnáší si titul vítěze testu. Podrobnosti o něm proto naleznete v rámečku na straně 57.
Mezi dražší přístroje v testu se zařadil skener Genius ColorPage-HR3200. Výměnou za vynaložené finance nabízí největší použitelný rozměr pro snímání transparentních předloh, a to 13 x 20 cm. Optické rozlišené snímače 3200 dpi také patřilo mezi vyšší, což skeneru dopomohlo k nadprůměrným výsledkům zpracování detailů a zvětšenin.
Inovovaný skenovací ovladač bohužel postrádá lokalizaci, avšak ve srovnání s dlouholetou variantou, stále ještě nasazenou u bratrského skeneru HR8, je co do přehlednosti zřetelným krokem vpřed. Produkuje dobře použitelné výstupy, byť rychlostí zpracování příliš nevyniká.
S mnohokrát nižším číselným označením, přitom však s dosti podobnými výsledky se představil druhý skener Genius, model ColorPage-HR8. Jeho hlavní odlišností je rozlišení CCD snímače "pouze" 2400 dpi a menší plocha prosvětlovacího adaptéru. Kupodivu si tento model vedl znatelně lépe v testech rychlosti zpracování.
Samostatnou kapitolou je již letmo zmíněný TWAIN ovladač, který jako plus nabízí lokalizaci, málo doceněnou kvůli nepřehlednému prostředí panelu. Většina voleb je reprezentována grafickými ikonami, které svůj popisek a často překvapivý význam odhalí teprve po přidržení myši nad nimi.
Spolu s chybějícími automatickými funkcemi pro zpracování obrazu to znamenalo určitou bodovou ztrátu. Kvalita samotného obrazu je však stále dobrá, hlavně po příslušném ručním doladění parametrů.
Skener Scanjet 3800 společnosti Hewlett-Packard dorazil oděný ve slušivém moderním kabátku. V něm se pak skrývá za příznivou cenu nabízený standardní CCD skener s optickým rozlišením 2400 dpi a s 48bitovou barevnou hloubkou.
Výkony graficky vydařeného ovladače jsou velmi dobré, byť určité pokročilé funkce pro zpracování předloh bychom v jeho nabídkách hledali marně - je určen řadovým uživatelům na základní práci. Instaluje se bohužel jako celý balík HP Image Zone spolu s dalšími programy a z pevného disku požaduje citelných 450 MB, což je na skener opravdu mnoho. Další, pravděpodobně důležitější nevýhodou však bude relativně nižší rychlost zpracování, hlavně úloh náročnějších na objem dat.
Vyšší model společnosti Hewlett-Packard nese označení Scanjet 4370 a kromě konzervativnějšího designu se od kolegy liší i vyšším optickým rozlišením a vyšší rychlostí zpracování.
Ovladač i ve víku napevno zabudovaný adaptér pro snímání transparentních předloh jsou se stájovým kolegou shodné, včetně všech dobrých a špatných vlastností.
V základu nabízí dva barevné režimy, věrnou a zářivou reprodukci barev. Kromě ní je však ještě možné ručně doupravit jas, kontrast a barevné tónování výstupů.
Skener předvedl lepší výsledky jak ve vyšším rozlišením podpořeném vykreslení detailů, tak překvapivě i v hodnocení barevné věrnosti a nežádoucího šumu ve snímcích.
Kombinace těchto vlastností ho vynesla vysoko nad stájového kolegu.
Z řady ostatních skenerů zřetelně vybočuje AstraScan 4750 SilverFast společnosti Umax. Přízvisko SilverFast získal díky uznávanému skenovacímu softwaru - ovladači společnosti LaserSoft, který výrobce ke skeneru dodává. Ten nabízí skutečně dobré vlastnosti, hlavně pro kontrolu barevnosti výstupů. S čím si skener bohužel neporadil, je prokreslení detailů ve výstupech. AstraScan 4750 totiž pracuje s nízkým optickým rozlišením 1200 dpi, a tak se výsledky závislé na vykreslení podrobností žádným myslitelným algoritmem dohnat nedají. Při instalaci nás SilverFast potrápil, bez updatu ze stránek výrobce se jej zprovoznit nepodařilo. Běžným uživatelům také bude chybět lokalizace, kterou je souběžně dodávaný TWAIN ovladač na rozdíl od SilverFastu vybaven.
Druhý zástupce společnosti Umax, skener AstraScan SLIM 2.0, se na rozdíl od svého stájového bratříčka drží níže při zemi, a to jak cenou, tak svými grafickými ambicemi. Tenký a lehký skener nepotřebuje díky CIS snímací technologii externí napájení a je velmi skladný, takže bude dobrou volbou pro domácí začátečníky nebo pro příležitostné kancelářské použití. Na nějaké pokročilejší fotografické práce jeho parametry ani možnosti přidávaného skenovacího ovladače nedostačují. Jen základní možnosti v těchto oblastech vynahrazuje tento přístroj slušnou kolekcí dodávaného softwaru.
Je dobojováno
Na nejvyšší, vítěznou příčku hodnocení se vyhoupl skener Perfection 3490 Photo společnosti Epson. Tento skener bude optimální volbou pro ty uživatele, kteří kromě běžných reflexních předloh zahrnou do svého portfolia i transparentní filmové předlohy, negativy a diapozitivy. I s nimi si skener na svou kategorii překvapivě dobře poradí. S vyváženou kombinací obrazové kvality, parametrů a spolehlivých funkcí tedy Perfection 4690 Photo nakonec s těsným rozdílem zvítězil nad skenerem CanoScan 4200F. Tento "veterán" našeho březnového testu se sice mezitím propadl do levnější kategorie, ale prezentuje se stále výbornými výsledky jak z pohledu nabízených funkcí, tak samozřejmě i v oblasti kvality výstupů. Celkově nejvyšší příčku přepustil mladšímu sokovi, ze scény ale určitě neodchází a pro uživatele zaměřeného na nízkou cenu a vysokou rychlost nabízí stále nejvíce.
Z dalších umístění nemůžeme znovu vyjmenovávat všechny skenery, každý z nich má určité zajímavé stránky nebo konkurenční výhody. Zájemci o oblast skenerů si z nabídky testovaných přístrojů jistě vyberou - ač z nejlevnější kategorie, všechny testované skenery zpracují běžné úlohy bez kompromisů a mnohdy nabídnou i něco navíc pro náročnějšího, ale na cenu stále orientovaného uživatele.
JAK JSME SKENERY TESTOVALI
ODSTÍNY, DPI, SEKUNDY
Pro test skenerů bylo zvoleno jednotné prostředí grafického editoru Adobe Photoshop, který nabídl jak výborné možnosti zpracování a vyhodnocení snímků, tak například i podporu snímání v 48bitové barevné hloubce. V domácí sféře se jeho standardní nasazení nepředpokládá, pro účely testu byl však nejvhodnější.
Krátký popis jednotlivých hodnoticích kritérií naleznete v následujících odstavcích, bodové hodnocení a naměřené časy snímání pak v celkové tabulce.
Rychlost snímání
Pro hodnocení rychlosti měříme čas potřebný od zadání povelu do okamžiku, kdy může uživatel s výsledkem dále pracovat. Nejčastěji používané úlohy v rozlišení 300 dpi a 600 dpi mají nejvyšší prioritu, jistá váha však připadla i extrémním situacím, například pořízení detailu v maximálním rozlišení skeneru.
Ostrost detailů
Při skenování běžných, chemickou cestou získaných fotografií již k problémům s ostrostí nedochází, možnosti skenerů jsou bezpečně nad potřebnou hranicí.
Pro testy vykreslení detailů proto používáme speciální terčík s vysokým rozlišením. Jeho výřez naleznete pro ukázku v tabulce.
Barevná věrnost
Největším problémem, který domácí uživatelé skenerů řeší, je barevné podání snímků. Pro vyhodnocení chování skeneru jsme použili jak kalibrovanou barevnou paletu s programovým vyhodnocením odchylek, tak také vizuální posouzení mezních situací naskenovaných fotografií. Celkové hodnocení barevného podání skeneru je váženým průměrem obou hodnocení.
Nežádoucí šum
Hlavně v tmavších plochách obrazu se někdy objevuje určitá "zrnitost", šum, který je na škodu prokreslení detailů.
U všech úloh jsme proto průběžně sledovali jeho výskyt. Šum také překvapivě často vytváří až následné softwarové korekce a zaostřování obrazu v ovladači. I to jsme museli v hodnocení zahrnout.
Automatické korekce
Tato položka hodnotí, nakolik je ovladač sám schopen nastavit skener pro optimální výsledek. Ruční vyladění konkrétní fotografie sice může být úspěšnější, při snímání desítek fotografií na něj však zpravidla nebývá čas.
Možnosti skeneru
Body zde přidělujeme za adaptér pro snímání transparentních předloh a maximální optické rozlišení samotného skeneru, určující limit zvětšování dokumentů. Jestliže lze snímat více snímků nebo filmů současně, znamená to další body k dobru.
Software a TWAIN ovladač
Ke skenerům dodávané programové nástroje stačí na mnoho jednodušších úloh, a jestliže v dodávce chybí, je to na použitelnosti skeneru znát. Proto jsme dodávané programy spolu s komfortem a možnostmi TWAIN ovladače zahrnuli do samostatného hodnocení. Skener, který ihned po vybalení z krabice nabízí plné využití možností, pochopitelně získává body k dobru.
EPSON PERFECTION 3490 PHOTO
Perfection znamená dokonalost
Skener společnosti Epson se poněkud troufale honosí dokonalostí již ve svém pojmenování.
Musíme však uznat, že i když zcela dokonalý být nemůže, svým slibům nakonec dostál a v testu těsným rozdílem jednoho bodu zvítězil.
Testovaný skener společnosti Epson je osazen CCD snímačem s rozlišením 3200 x 6400 dpi, což mu dovoluje troufnout si i na snímání transparentních předloh. Kromě ostatních testovacích zadání jsme jej proto vyzkoušeli i v této oblasti. Adaptér zpracuje najednou až čtyři políčka filmu, a to v dávkovém režimu - stačí všem nastavit potřebné parametry a pak počkat na výsledek. Snímání jednoho políčka totiž zabere včetně digitálního odfiltrování nečistot dvě a půl minuty, hromadné zadání úkolů dopředu proto šetří čas obsluhy.
Běžné reflexní předlohy skener zpracuje s jistotou, a to velmi slušnou rychlostí, na korekce navržené lokalizovaným ovladačem se lze ve většině případů spolehnout. Další dodaný software sice již lokalizaci nemá, přesto začátečníkům dobře poslouží jako kompletní sada grafických a OCR nástrojů pro zpracování libovolných podkladů.
VÍTĚZ TESTU
Celkové hodnocení: 82
Poměr cena/výkon: velmi dobrý
Cena s DPH: 3090 Kč
Informace: www.epson.cz
+ RYCHLOST SNÍMÁNÍ
+ BAREVNÁ VĚRNOST
+ KOMFORTNÍ PRÁCE S FILMOVÝMI PŘEDLOHAMI
- Hardware - Sejměte je! (520.14 kB) - Staženo 4634x