Rozhlas po i-drátě
Srovnávací test internetových rádií - Internetovým rádiím jsme se v Chipu zatím příliš nevěnovali. Rádiové vysílání na internetu má oproti tomu klasickému řadu výhod - ukážeme vám ty nejvýznamnější.
Text: Vratislav Klega
Kpohodlnému přehrávání vysílání internetových rádií je potřeba vhodný software, jenž zajistí kvalitní poslech. My jsme se podívali na programy, které umějí více než jen přehrávat. Přinášíme také přehled oblíbených českých stanic, které je možné naladit na internetu, a posouzení kvality jejich distribuce. Na závěr vysvětlíme některé z pojmů týkajících se internetových rádií, nabídneme internetové tipy na další informace a ukážeme, že vytvořit vlastní internetové rádio není tak složité, jak se na první pohled zdá.
S rozšiřováním rychlého internetu uživatelé stále častěji využívají služby, o které by za dob vytáčeného připojení nikdo ani nezakopl. Jednou z těchto služeb je i on-line vysílání internetových rádií. V České republice je situace na velmi dobré úrovni a prakticky všechna velká rádia vysílají živě i na internetu. Jaké výhody to přináší uživateli?
Deset důvodů, proč poslouchat on-line
1. Nemusíte mít tuner. Ne že by snad nebyl rádiový přijímač běžným vybavením domácnosti, ale není nutné žádné další zařízení.
2. Dostupnost bez hranic. Je jedno, zda internetové rádio posloucháte na chatě, nebo v hotelu v Egyptě. Své oblíbené regionální rádio naladíte všude.
3. Nahrávání. Chcete si vysílání uložit? U běžného rádia budete odkázáni pouze na historické magnetofonové kazety. V počítači lze vysílání ukládat přímo na pevný disk.
4. Kvalita. Mnoho stanic vysílá ve formátu OGG 256 kb, který kvalitou předčí CD. I běžně používaná rychlost 128 kb je lepší než běžné FM vysílání.
5. Poslech bez rušení. Nikdy se vám nestane, že jiná stanice bude vstupovat do vámi poslouchané frekvence.
6. Žádné pamatování frekvencí. Ať jste v Aši, nebo v Ostravě, adresa bude vždy stejná. Pro jednu stanici tedy není nutné pamatovat si různé regionální frekvence.
7. Informační tok. Dnešní moderní rádia sice umějí tzv. RDS, ale informace jsou většinou strohé a displeje přijímačů nejsou uzpůsobeny na zobrazování dlouhých textů. Obrazovka počítače je mnohem vhodnější.
8. Digitální. Zatímco FM rádia fungují analogově, internetová rádia jsou digitální - nikdy v nich tedy neuslyšíte šum.
9. Komfort. Vyhledání programu podle interpreta či podle klíčového slova nabízejí pouze internetová rádia.
10. Další služby. Chcete si zakoupit CD s právě přehrávaným interpretem? Stačí jedno kliknutí.
Hledáme vhodný program
Programů pro přehrávání vysílání internetových rádií je velká spousta. Nakonec v případě některých rádií zvládne toto přehrávání i internetový prohlížeč. My jsme se však soustředili na programy, které umí více než jen obyčejné přehrávání. Chtěli jsme, aby programy uměly automaticky vyhledat rádia podle žánru, aby zvládly nahrávání vysílání a aby disponovaly dalšími přídavnými funkcemi.
AudioJack 2
Schopnosti programu AudioJack jsou více než dostačující. Ve své databázi obsahuje přibližně 6000 stanic, další lze pochopitelně přidávat.
Ke každé stanici dokáže udržovat spoustu informací a také individuální nastavení pro nahrávání. Program umí automaticky rozstříhat přehrávané písničky, když je v reálném čase ukládá. Pokud to vysílání umožňuje, dokáže uložit i správný název písně. Díky tomu můžete nechat program běžet a MP3 soubory vám budou samy přibývat. Zároveň lze aplikovat filtry pro ukládání jen skladeb se zadanými klíčovými slovy. Z dalších funkcí programu nesmíme opomenout například ukládání zvuku z externího zdroje, editaci zvuku, konverzi souborů, vypalování CD či DVD, kopírování CD nebo on-line vyhledávání v rádiích. Program je dokonale vybaven, má však jedno omezení: dokáže přehrávat jen streamovaná rádia, tedy ta, která většinou běží na portu 8000. S běžnými ASX, MP3 či OGG má problémy; české stanice však vysílají především na těchto formátech.
Magix Webradio Recorder
Program Magix Webradio Recorder se vyznačuje spoustou funkcí a komfortním ovládáním.
Jak jeho název napovídá, je určen nejen k přehrávání, ale také k nahrávání internetového vysílání. V programu je přednastaveno obrovské množství rozhlasových stanic, mezi nimiž nechybí ani více než 30 českých. Samozřejmostí je ukládání hudebních souborů na disk a automatické rozdělování podle skladeb. Opět nechybí filtr, který neuloží nechtěné skladby. Program umí dokonce i Timeshift, známý z videorekordérů s pevným diskem (tato funkce umožňuje časový posun, tedy poslouchání rádia s několikaminutovým zpožděním). Uložené skladby dokáže vypálit na CD či DVD. Obsažena je i jednoduchá editace skladeb, jako je normalizace či ekvalizér. Ekvalizér lze použít i během přehrávání živého rádia. Program má velmi jednoduché ovládání a je vhodným kandidátem i pro nahrávání vysílání internetových rádií.
MaximumMP3 II
Pokud vám nevadí ovládání v němčině, můžete vyzkoušet funkcemi nabitý program MaximumMP3 II. Jde o komplexní program pro práci s hudbou, který umožňuje poslech a záznam vysílání internetových rádií. Po spuštění vám program nejprve nabídne možné činnosti: můžete ripovat CD, procházet hudbu v počítači, editovat hudbu nebo poslouchat rádio (k tomu slouží aplikace DSL Radio Recorder). Hned v základu je k dispozici nabídka několika desítek rozhlasových stanic. Navíc máte k dispozici podrobný vyhledávač, který prochází více než 8000 stanic a hledá vámi zadané klíčové slovo. Když jsem k vyhledání zadal "Madonna", vyhledávač našel 28 stanic, na nichž právě zněly písničky z nového alba této zpěvačky. Pokud máte štěstí, můžete během několika minut uložit celé album. Podpora rádií je na dobré úrovni. Podporovány jsou nejen formáty MP3, Real a WMA, ale také úsporný Ogg. Nevýhodou programu tak zůstává pouze neintuitivní ovládání v němčině a vyšší náročnost na hardware.
MP3 VCR
Velice jednoduchým programem bez zbytečných funkcí je MP3 VCR. Pomocí tohoto programu můžete poslouchat a nahrávat produkci všech rádií, která vysílají ve formátu MP3. Standardně je přednastaveno 17 rádií, která vysílají v tomto formátu, bohužel však není integrován žádný vyhledávač dalších rádií. Musíte se tedy spolehnout na internet a vyhledávat rádia, která mají koncovku M3U. Program dokáže ukládat vysílání, ale nedokáže rozdělit soubory podle jednotlivých songů. Stejně tak chybí funkce pro filtrování nahrávaného obsahu či pro zobrazování informací z vysílání. MP3 VCR je jednoduchý program pro přehrávání, který lze příležitostně použít pro nahrávání. Výhodou programu je to, že patří do kategorie freeware.
Streamripper
Posloucháte internetové rádio ve Winampu, nechcete přecházet na jiný program, a přesto chcete mít možnost nahrávky ukládat? Pak si nainstalujte plug-in Streamripper. Po nainstalování tohoto plug-inu přibude ve vašem Winampu další okno, které umožní ukládat vysílání. Možnosti plug-inu jsou na vysoké úrovni - nechybí ukládání podle názvu interpreta, názvu alba či podle data, automatické stříhání ani další funkce. Výsledný soubor se ukládá 1 : 1 tak, jak je streamován. Pokud tedy posloucháte rádio Ogg, bude se ukládat formát Ogg. Pokud máte Winamp "vytuningovaný", nebude problém ukládat záznam přímo na CD. Záleží jen na dalších schopnostech Winampu.
Správná volba?
Přehrávat vysílání internetového rádia dokáže kdejaký program, třeba i internetový prohlížeč. Přídavné funkce vám však nabídne jen kvalitní software. Pokud nechcete za program nic platit, můžeme vám doporučit On-lineTV2. Nevadí-li vám placený program, vyzkoušejte Magix Webradio Recorder. Pokud posloucháte přes Winamp, plug-in Streamripper vám zajistí ukládání záznamu.
Česká i-rádia
Stanic, které vysílají po internetu, je v České republice značné množství. Mezi nejposlouchanější patří Evropa 2. Na svých stránkách nabízí velice primitivní přehrávač pro formát flash.
Celkem jsou nabízeny čtyři kvality - 16, 32, 64 a 128 kb, přičemž již kvalita 32 je poslouchatelná. Nabízen je pouze formát WMA, tedy ASX stream. Přivítali bychom ještě některé alternativní formáty.
Ještě hůře je na tom Frekvence 1. Tato stanice nabízí pouze rychlosti 16, 32 a 64 kb a rovněž formát WMA.
O něco lépe je na tom s formáty Rádio 1, které nabízí kromě WMA také 128kb MP3 stream.
Pokud bychom měli označit nejlepší zdroje, určitě by to byly stanice Českého rozhlasu, které nabízejí velký rozsah kvality pro všechny druhy připojení a tři formáty, z nichž si vybere každý. Nabízen je formát WMA, Ogg i MP3.
Rychlosti začínají na 16 kb a končí na úctyhodných 224 kb. Ostatní stanice by si z veřejnoprávního rozhlasu měly vzít příklad.
Kromě výše uvedených stanic jsme napočítali více než 50 českých stanic, které si můžete na internetu naladit. Z hlediska své kvality jsou na tom přibližně stejně. WMA o rychlosti 64 kb je kvalita srovnatelná s FM a většina stanic nabízí minimálně tuto rychlost.
Internetové vysílání je v České republice na výborné úrovni. K dispozici je velké množství stanic s vynikající kvalitou. Máte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži - přejeme dobrý poslech.
NAJDETE NA CHIP DVD
Všechny programy, které jsme pro vás otestovali, si můžete sami vyzkoušet. Jejich ukázkové verze jsou na Chip DVD. Nechybí ani plug-in pro Winamp, který rovněž dokáže ukládat internetové vysílání, ani program, jehož pomocí snadno vytvoříte své vlastní internetové rádio.
PŘÍMÉ STREAMY NA VYBRANÉ STANICE
D-Dur http://live.atlas.cz/radio/cro-d-dur.asx
Evropa 2 http://www.live.cz/radio/evropa2-128.asx
Frekvence 1 http://www.live.cz/radio/frekvence1-64.asx
Impuls http://www.live.cz/radio/impuls128.asx
Radio Akropolis http://amp.cesnet.cz:8000/akropolis.ogg.m3u
Radio Country http://www.abradio.cz/www/country64.asx
Rádio Hit http://www.abradio.cz/www/hit64.asx
Rádio Humor http://www.abradio.cz/www/humor64.asx
Rádio Rock for People http://www.abradio.cz/www/rockforpeople64.asx
Radio Vnitro http://www.abradio.cz/www/vnitro64.asx
Radiožurnál http://www.live.cz/radio/cro1-96.asx
ZDROJE, KDE HLEDAT DALŠÍ RÁDIA
http://www.live.cz
http://www.abradio.cz
http://www.seznam.cz/Zabava-a-hry/Radio/Internetove-radia/
http://www.radiotv.cz/internet/radiowebs.phtml
http://www.poslouchej.net
JAK JSME HODNOTILI
Poslech - 40 %
Hodnotili jsme především to, jaké formáty dokáže program přehrávat. Pokud si neporadil s některou ze stanic, strhávali jsme body. Body navíc mohly programy získat, pokud nabízely přídavné funkce k přehrávání - timeshift, ekvalizér a další. Rovněž jsme brali v potaz, zda program umí vyhledat rádio podle klíčového slova a kolik rádií naleznete ihned po instalaci.
Nahrávání - 30 %
Všechny programy uměly vysílání i nahrávat. Rozdíly mezi nimi však byly značné.
Programům jsme strhávali body, pokud nedokázaly vysílání rozsekat podle jednotlivých skladeb, ale také pokud nahrávání bylo výpočetně náročné. Body navíc programy získaly, pokud jména souborů ukládaly podle jména přehrávaného interpreta či názvu skladby.
Přídavné funkce - 20 %
Programům jsme dávali body navíc za jakékoliv přídavné funkce. Ripování CD, vypalování, konverze formátů, přehrávání multimédií, automatické zapnutí nahrávání v daný čas - za všechny tyto funkce získávaly programy body.
Ovládání - 10 %
Čím bylo ovládání programu, vyhledávání stanic či nahrávání záznamu snazší, tím více bodů programy získaly.
ON-LINETV 2
Zadarmo i za peníze
Vítěz testu se dá nejlépe popsat jako program pod obojí - v podstatě tutéž verzi můžete mít placenou, ale i zdarma.
Program On-lineTV 2 je distribuován ve dvou verzích: základní a plus. Jediný rozdíl spočívá v tom, že v základní verzi se zobrazuje banner s reklamou. Pokud se banneru chcete zbavit, musíte si připlatit 15 eur za verzi plus, která je bez reklamy. Ovládání je velice jednoduché, přesto jsou k dispozici všechny základní funkce. Již v základu je nastaveno velké množství rozhlasových stanic, především z Německa; další lze samozřejmě přidávat. Nechybí podpora formátu Real, WMA i Webcast. Ke každé stanici si můžete uložit velké množství informací a následně podle nich vyhledávat vhodné rádio. Z přídavných funkcí programu bychom neměli zapomenout na filtrování nahrávaného obsahu, ID3-Tag editor, vypalování a grabování CD či editor hudby. On-lineTV 2 je funkčně dobře vybavený a přehledný program pro přehrávání a ukládání webového vysílání.
VÍTĚZ TESTU
Celkové hodnocení: 84 bodů
Poměr cena/výkon: uspokojivý
Cena: 15 EUR (s reklamním bannerem freeware)
Informace: http://onlinetv.flatserv.de
+ MNOHO FUNKCÍ
+ K DISPOZICI I JAKO FREEWARE
- BEZ BANNERU PLACENÝ
LEGÁLNÍ MP3
Způsobů, jak vytvořit legální MP3, není mnoho. Samozřejmě jej můžete vytvořit z legálně zakoupených CD, ale pouze v případě, že nemají ochranu. Mnohem jednodušší a přitom legální je vytváření MP3 souborů z internetového vysílání rádií. Řada programů dokáže soubory vytvářet automaticky, a dokonce jim i dávat správná jména. Pokud necháte programy běžet přes noc a máte zapnuto více stanic, můžete ráno najít na počítači i tisíc nových MP3 souborů.
Vše má samozřejmě i své nevýhody.
V rádiích často do vysílání vstupuje moderátor s nějakou velice podstatnou informací, která zkazí celou nahrávku, dalším oblíbeným nešvarem je usekávání posledních desítek sekund skladeb. Pokud tyto nevýhody dokážete přehlédnout, může se pro vás internetové vysílání stát nekonečným zdrojem legálních MP3 souborů.
KOLIK MI UBERE INTERNETOVÉ RÁDIO?
Mnozí poskytovatelé internetu v rámci FUP omezují počet stažených dat. Kolik vás bude stát hodina poslouchání rádia? Pokud zvolíte kvalitu 128 kb, bude se každou sekundu stahovat maximálně 16 kB dat. Za hodinu poslouchání tedy přeneste maximálně 56 MB dat. Při rychlosti 64 kb je tato hodnota poloviční, tedy maximálně 28 MB.
NĚKOLIK POJMŮ PRO VYSVĚTLENÍ
Broadcast
Vysílání z jednoho místa velkému množství příjemců. Při tomto způsobu nezáleží na počtu uživatelů připojených k vysílacímu serveru, ten vysílá stejnou rychlostí, ať už je k němu připojen jeden uživatel, nebo 1000 uživatelů. Typicky se používá při živých vysíláních.
DVB
Digital Video Broadcasting - otevřený standard pro přenos multimédií.
Podcast
Multimediální soubor (v našem případě rozhlasový pořad), umístěný na WWW stránkách rádia. Obsahuje nahrávku pořadu z rádia, kterou si můžete stáhnout i několik dní po odvysílání pořadu. S touto službou přišlo jako první Radio Akropolis, později se přidal i Český rozhlas či Frekvence 1.
RDS
Radio Data System - posílání informací přes VKV FM vysílačů do běžných rádií. Streamování Přehrávání multimediálního obsahu v reálném čase bez přesného začátku či konce souboru. Přehrávat můžete začít od poloviny bez nutnosti stahovat celý soubor.
Timeshift
Časový posun během nahrávání. Pokud musíte na krátký čas odběhnout a nechcete přijít o vysílání, zapněte timeshift. Vysílání se začne ukládat a až přijdete zpět k počítači, jednoduše jej spustíte. Přitom se však program stále ukládá dál, takže vysílání slyšíte kontinuálně, jen se zpožděním.
CHCETE MÍT SVÉ VLASTNÍ RÁDIO?
Co říkáte na možnost být provozovatelem svého vlastního internetového rádia? Máte svou kapelu, spousty nahrávek, ale žádná stanice vám je nechce přehrát? Vytvořte si své vlastní rádio, kde budete pouštět výhradně své vlastní skladby. Jak to udělat?
Nejprve je potřeba zajistit technické zázemí. Potřebujete počítač připojený k internetu s veřejnou IP adresou, na kterou se mohou dostat všichni uživatelé internetu. Rychlost připojení nemusí být nijak závratná, ale kvalita by měla být na dobré úrovni. Jako ideální se jeví nabídka kabelových televizí.
Dále budete potřebovat vhodný software.
Na Chip DVD naleznete program Audio Broadcast Server, který slouží ke streamování hudby.
A nyní už potřebujete jen velké množství MP3 souborů, které chcete pouštět do éteru. V programu kliknete na Open, přidáte MP3 soubory, zvolíte požadovanou kvalitu a kliknete na Start.
Kvalitu lze nastavit v širokém rozsahu od 28,8 kb až po 128 kb. Využíván je kodek Windows Media Audio 8, který je kvalitativně lepší než MP3. Vaše rádio pak lze naladit např. ve Windows Media Playeru otevřením URL vaší IP adresy a portu, na kterém rádio vysílá. Defaultně je nastaven port 1386.
- Internet - Rozhlas po i-drátě (596.41 kB) - Staženo 9011x