Mobilní Sempron a Celeron
Test mobilních technologií firem AMD a Intel - V minulém čísle jsme porovnávali dvě mobilní platformy firem AMD a Intel - Turion a Centrino. Nejlevnější přenosné počítače, které jsou u nás také nejprodávanější, však používají i levnější technologie. Pro cenově dostupné notebooky nabízí AMD procesory Mobile Sempron, Intel má k dispozici Celeron M. Tentokrát jsme se tedy soustředili na tato řešení.
Text: Pavel Trousil
Úsporné procesory AMD Turion 64 MT a ML a Intel Pentium M jsou pro přenosné počítače vhodným a výkonným základem, jejich cena je však přece jen dost vysoká.
Do notebooků s cenou okolo 20 000 Kč se tedy instalují i levnější procesory.
Mobilní Sempron firmy AMD je založen na jádře procesoru Mobile Athlon 64. Má však menší vyrovnávací paměť (jen 128 nebo 256 KB, podle typu) a také není 64bitový. Celeron vychází z mobilního procesoru Pentium M s jádrem Dothan (vyrábí se 90nm technologií). Má oproti němu nižší vyrovnávací paměť a tím i nižší výkon. Omezeny jsou i některé šetřicí mechanismy - Celeron M nepoužívá Enhanced Intel Speed Step.
Pro oba tyto procesory tedy platí, že jsou levnější, ale méně výkonné a více "žravé" než Pentium M a Turion.
FSC Amilo A1650G (AMD) versus Amilo L1310G (Intel)
Pro porovnání obou mobilních procesorů pro levné notebooky jsme se opět snažili získat co nejpodobnější modely. Firma Fujitsu-Siemens Computers nám poskytla dva notebooky (Amilo A1650G a Amilo L1310G), které se liší v podstatě právě jen procesorem (a základní deskou).
Mají dokonce i stejnou čipovou sadu (od firmy ATI), stejnou grafiku a optickou mechaniku -dvouvrstvou DVD vypalovačku. Rozdílná je jen velikost pevného disku. Zobrazování zajišťuje v obou případech velký širokoúhlý displej s rozlišením 1280 x 800 a s lesklým povrchem.
Grafiku má v obou případech na starosti čip ATI Mobility Radeon Xpress 200, který využívá 128 MB z 512MB operační paměti. I obsazení vstupně-výstupních portů je stejné. Oba notebooky mají FireWire, čtyři USB porty, S-Video výstup a VGA výstup. Pro rozšíření je k dispozici slot pro karty PC Card Type II a také slot pro paměťové karty většiny formátů. Na obou také naleznete modem a síťovou kartu, a to i bezdrátovou.
Notebooky se kromě již zmíněné velikosti pevného disku (o něco dražší Amilo A1650G má 80GB disk) liší i designem a umístěním některých konektorů, avšak nijak výrazně.
Oba mají šedostříbrný kryt, velký touchpad, podobnou klávesnici. Model Amilo A1650G se Sempronem je asi o 160 gramů těžší, což není výrazný rozdíl. Výbava je velmi podobná - hlavní rozdíl je tak právě v procesoru. Pojďme tedy k výsledkům testů.
Procesorem od firmy AMD je vybaven notebook Amilo A1650G. Jde o Sempron pracující na frekvenci 2000 MHz a označen je jako Sempron 3300+. Celeron M je zabudován v modelu Amilo L1310G. Frekvence procesoru je nižší než u Sempronu - 1600 MHz - a označen je M380.
Rozdíly ve výbavě jsou minimální a můžeme konstatovat, že i výkonnostní rozdíly jsou malé. Mírně navrch má ve většině testů sice Amilo A1650G s procesorem AMD Sempron, ale rozdíly jsou nízké - deset bodů u SYSmarku 2004, tři sekundy při převodu zvuků do MP3, větší rozdíl je jen v testu zpracování videa. V renderování je dokonce lepší Amilo L1310G s Celeronem M.
Podobně dopadly i testy grafické. Protože oba notebooky používají stejnou grafiku od ATI, rozdíly jsou v podstatě zanedbatelné a zázraky rozhodně čekat nemůžete. O málo lepší výsledky notebooku se Sempronem jsou dány jeho vyšší frekvencí. Celeron M380 má jen 1,6 GHz a rychlejší verze zatím není.
Co se týká provozu na akumulátory (oba s kapacitou 4400 mAH), opět si o něco lépe, tedy asi o 20 minut, vedl notebook s procesorem Sempron. Ani on však nedosahuje moc dobrého času. Na straně notebooku s Celeronem M tak zůstává v tomto případě jen nižší cena.
- Hardware - Mobilní Sempron a Celeron (205.26 kB) - Staženo 1228x