Přejít k hlavnímu obsahu

Mailbox

Mailbox

Používám Ad-Aware SE Personal, build 1.06r1, a zdá se mi, že tvůrci programu nás mystifikují. Přístup k internetu mám přes Wi-Fi, většinou přes Firefox v. 1.0.7. Program většinou najde nulový výskyt spywaru, resp. agressive advertising. Avšak když jsem odpojen od sítě Wi-Fi a následně nabootuji PC, vždy mi tento program vygeneruje 3 až 12 zanedbatelných objektů (MRU List). Dělá to na mě dojem, že tvůrci programu Ad-Aware dokazují, že jsme si jejich program nekoupili (případně nepoužili bezplatnou verzi Personal) zbytečně.
Prosím o sdělení, zda jste tento program už testovali. Bylo by dobré sdělit výsledky testu čtenářům Chipu, třeba za půl roku či za rok.
František Bohuněk

Gratuluji vám k počítači bez škodlivého softwaru, ale musím se autorů programu Ad-Aware zastat. Zmiňovaný "MRU list" označuje informace, které sice nejsou nebezpečné, ale přesto je lze zneužít. MRU je zkratka pro "naposledy použité" (Most Recently Used) entity (dokumenty apod.). V seznamu MRU můžete najít například naposledy otevřené dokumenty různých programů, naposledy použité složky u grafických programů nebo playlisty u hudebních programů. Tato "rizika" pochopitelně program nalezne, i když se odpojíte od internetu...
Pokud nemáte zájem tyto MRU vyhledávat, zrušte při spouštění scanu zatržítko u položky Search for negligible risk entries (pátrat po málo nebezpečných údajích).
Program jsme testovali několikrát a byli jsme s ním vždy spokojeni.
Petr Kratochvíl

Nainstaloval jsem si Firefox i některá rozšíření (Internet Explorer mě už delší dobu štval a rozhodl jsem se ho definitivně odstranit).
Ale jak se zdá, ani s Firefoxem to nebude úplně v pořádku.
V popisu uveřejněném na Chip DVD jste zapomněli uvést jednu důležitou věc. Už po nainstalování Firefoxu (o rozšířeních ani nemluvě) se začnou objevovat pop-up okna - a to ještě ani nejsem připojený k internetu - se žádostí o připojení k nějakému serveru. Obsah oken je ve smyslu, že se požaduje připojení a dále že "se požadují informace ze serveru" např. inforss.mozdev.org, www.theregister.com nebo news.bb.co.uk, a není možné je zrušit.
V intervalu několika vteřin dokola otravují, dokud to připojení neudělám.
Nikde tuto "záležitosť" nezmiňujete. Chci se proto zeptat, k čemu slouží tyto hlášky a požadované připojení. Bylo by vhodné se o tomto jevu zmínit a poradit, jak se ho zbavit. Není od vás korektní, pokud jste o tom věděli a nezmínili jste se o tom.
Ján Vlčák

Obávám se, že na vině nebude "samotný Firefox", ale spíše jeho nastavení. Nevím, co přesně máte nainstalováno (jaká rozšíření), ale hádal bych, že RSS čtečku, která se pokouší připojit se ke zdroji informací. Proto ta vyskakovací okna.
Pokud se jich chcete zbavit, stačí si příslušná rozšíření nakonfigurovat. Pro lepší odpověď bych musel znát přesné znění textu v oknech -podobná hláška "Síťová připojení - program si vyžádal informace ze serveru..." je totiž i průvodním znakem jednoho trojského koně.
Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, zkuste ta rozšíření vypnout a pak Firefox znovu spustit. Pokud se okna neobjeví, je chyba v nastavení rozšíření, v opačném případě budete mít v počítači "návštěvníka".
Petr Kratochvíl

Chtěl bych se zeptat, jakou konfiguraci PC (CPU, základní desku, RAM a disk) bych si měl pořídit, když potřebuji počítač hlavně na práci s DVD videem (převod DivX - DVD, transkódování DVD...) a když bych si také rád přehrál HD video (třeba WMV HD)? Stačily by tyto komponenty: Athlon XP 64bit 3200+ (má asi 2,0 GHz), deska s čipem nForce 4 Ultra od MSI, FSB asi 800, SATA II, 1 GB RAM a HDD se SATA II a NCQ (bude tu znát rozdíl s NCQ)?
Luboš Němec

Uvedená sestava vypadá pro video jako naprosto bezproblémová, záleží však i na programech, se kterými budete pracovat, respektive na jejich optimalizaci - některé totiž podávají lepší výkon s CPU Intel, jiné zase dovedou využít dvoujádrové procesory...
Zapátrejte proto i tímto směrem.
Disky se SATA II doporučím pouze v případě, že plánujete nasadit jejich dvojici do RAID pole, v případě jednoho bude mít přenosová rychlost (pozor, ne všechny tzv. SATA II disky mají rychlost přenosu 3 Gb/s!) zanedbatelný vliv a ani NCQ se při práci s videem nijak neprojeví. Zpomalovat sice tyto disky nebudou, ale jsou cenově nákladnější. HD-WMV video jsem zkoušel přehrát i na procesorech slabších (např. P4 2,8 GHz) a vše pracovalo bez problémů a bez znatelného vypadávání snímků. Je ale pravda, že takový počítač jinou, souběžnou úlohu nejspíše již nezvládne.
Miroslav Stoklasa

OHLASY

Díky za pěkný článek v Chipu 12/05 o mapách a možná i o GIS. Měl bych jen malé doplnění. O mapách na Geodisu se celkem ví (tedy kdo chce), mám na mysli ty s rozlišením 5 metrů, ale i ty s rozlišením 0,5 metru jsou na internetu zdarma.
Většina krajů si tato data nejspíš koupila a vystavila je na web. Pro příklad Středočeský kraj (http://mapy.kr-stredocesky.cz/dmu25_ortofoto.htm), kde mimo jiné najdete DMÚ a 0,5m fotky od Geodisu spolu s černobílými vojenskými.
Na adrese (http://gis.kr-kralovehradecky.cz/scripts/detail.php?id=4203) je odkaz na zbylé podobné servery dalších krajů. Leckde jsou i katastrální mapy 1 : 10 000. Ke všemu je sice potřeba Java, ale tu má asi každý.
Co se GIS týká, ArcReader umí číst jen to, co se vytvoří v ArcGis. Naproti tomu existuje celá řada freewaru, který umí vektorové nebo rastrové mapy dělat. Např. FGIS (www.digitalgrove.net/fgis.htm) je stejně výkonný jako ArcView řady 3.x + část funkcí Spatial analyst. O tom, že umí česky, ani nemluvím. Navíc celá řada našich institucí už dává k dispozici Shapefile ve vynikající kvalitě, takže je opravdu možné vytvářet skvělé mapy.
Martin Brynych

V říjnovém vydání Chipu mě velmi zaujal článek o převodu HDTV materiálu na jednovrstvé DVD. Autor mimo jiné píše, že v současnosti neexistuje žádná aplikace, která by toto uměla několika málo kliknutími myší. Podle mých informací však toto zvládne program AutoGordianKnot (AutoGK), který má ve specifikacích uveden jako vstupní i výstupní formát mimo jiné i HDTV až do rozlišení 1920x*** (www.autogk.me.uk). V současné době je již ve verzi 2.20 stable.
Roman Buček

Dokumenty ke stažení