Virtuální dovolená
Máte hluboko do kapsy? Nedostatek času? Nebo jste jen líní cestovat? S internetem můžete zažít TÉMĚŘ DOKONALOU DOVOLENOU bez nutnosti vylézt z postele…
PETR KRATOCHVÍL
Patříte mezi cestovatele s vysokými nároky? Internet vám nabídne vše důležité: umožní vám prozkoumat obrovské množství katalogů cestovních kanceláří a vybrat si tak svou ideální dovolenou. Poté vás zahltí množstvím informací o vámi vybrané destinaci a jako bonus přidá podrobné mapy a průvodce. Zkrátka, bohatí, aktivní a pilní cestovatelé mají na internetu vše, nač si vzpomenou – a zadarmo. Není to nespravedlivé?
Pro každého něco
Naštěstí internet je opravdu pro každého, takže si nemusíme zoufat ani my – nemocní, chudí či líní turisté. I s obyčejným browserem se můžeme podívat po celém světě, a to aniž bychom utratili jedinou korunu či euro. Díky našim radám a tipům si užijete cestování, podrobně si prohlédnete památky (aniž by vás rušil řev dětí) a naštvete sousedy umně vyrobenou rodinnou fotografií z exotických zemí. Vzhůru za dobrodružstvím…
Zapomeňte na ideály
Hned v úvodu si na rovinu řekněme, že nemá cenu brouzdat po webech cestovních kanceláří, neboť jejich propagační materiály jsou plné nereálných scenerií s krásnými lidmi, dokonalými plážemi a ideálním počasím. Pokud chcete alespoň zčásti zažít „chuť dálek“, vyhněte se těmto „přeslazeným a chemicky webům. Na rozehřátí se podívejme na něco menšího: web o cestování s poněkud nadneseným titulkem Světový cestovní průvodce (cs.tixik.com) vám na podkladu z Google maps nabídne standardní „virtuálně cestovatelské menu“: informace o vybraných lokalitách, fotografie, průvodce okolím a mapy. Téměř dva tisíce turistických cílů, třicet tisíc fotografií a více než tisíc klipů sice na první pohled ohromí, vůně dálek však tomuto serveru chybí…
Někdo to rád drsné
Zcela z jiného těsta je web Cestomaniak (www.cestomaniak.cz). Jeho hlavní náplní jsou totiž zápisky z cest po celé naší planetě. Írán, Nikaragua, Kolumbie, Barma – server nabízí exotické zážitky z míst, kam se většina turistů nepodívá. Fotogaleriemi doplněné reportáže z Jordánska, Malajsie nebo Peru mohou navodit tu správnou cestovatelskou horečku i v pohodlném domácím křesle. Jako bonus zde najdete i cestovatelskou burzu, takže pokud hledáte spolucestovatele na cestu Laponskem, hodláte s přáteli zdolat Dolomity na kole nebo jen sháníte letenky na více či méně exotická místa, jste na správném místě.
V podobném duchu, ovšem s více „redakčními příspěvky“, žije server Svět cest (www.exotika.svetcest.cz). Za pozornost zde stojí především zajímavá fotogalerie, ve které najdete skutečně krásné úlovky.
Dalším, podobným serverem zaměřeným na exotické zážitky je iCestování (www.icestovani.cz). Vynecháme-li pro virtuální cestovatele zbytečné praktické informace, najdete zde desítky cestopisů z více či méně exotických zemí, okořeněných velkým množstvím fotografií.
Virtuální turistika
Poněkud oficiální web CZeCOT (www.czecot.com) s podtitulkem „Turistický server České republiky“ má sice pouze lokální záběr, skrývá však zajímavá tajemství. Kromě pro nás nezajímavých databank lázeňských a wellnes zařízení nebo ubytovacích zařízení s certifikátem zde najdete i turistický průvodce zajímavými lokalitami České republiky. Pravý poklad pro „internetové turisty“ najdete v sekcích Virtuální průlety a Virtuální proupraveným“ hlídky. V první z nich narazíte nejen na primitivní průlety krajinou (ne nepodobné těm z Google Earth), ale také na „virtuální návštěvu“ zámku i náměstí v Moravské Třebové nebo obhlídku Stříbrného jezírka u Oder. Ačkoliv jsou na serveru desítky videí, většina z nich je bohužel zaměřena především na Moravu.
Zahltí vás množstvím informací a jako bonus přidá mapy a průvodce.
Jakéhosi fotoprůvodce městy, zámky a zajímavostmi naší vlasti najdete na serveru Virtuální prohlídky (www.virtualniprohlidky.cz). Více než stovka obrazových průvodců krásami naší země nadchne nejen fotografy. Jedinou slabinou webu je málo textových informací, které musíte hledat jinde. Pokud se ale chcete jen kochat nádhernými snímky, je tento web ideální volbou.
Skutečná perla virtuální turistiky se však skrývá pod druhým odkazem. Máte-li nainstalovanou Javu, stačí jen kliknout a vybírat ze seznamu desítek virtuálních prohlídek měst, památek, muzeí nebo krásné přírody. Z pohodlí domova si zde můžete vychutnat vyhlídku z Pravčické brány, návštěvu Stavovského divadla v Praze, prohlídku zámku Telč nebo lyžování ve Špindlerově Mlýně. Většina z prohlídek je výborně zpracována, takže dojem z virtuální návštěvy je vynikající. Zkuste si prohlédnout například Karlštejn nebo Telč…
Celkově velmi dobrý dojem podtrhují webkamery a videogalerie desítek měst či památek a také nádherná fotogalerie. Pro virtuální cestování po České republice nenajdete lepší stránky.
PETR.KRATOCHVIL@CHIP.CZ
Jak naštvat závistivé sousedy
Nejezdíte na dovolenou, přesto ale chcete naštvat závistivé sousedy? Není nic jednoduššího. Nejprve se vyfoťte před jednobarevným pozadím a poté ze snímku vyřízněte své „postavy“. Najděte vhodné fotografie z exotických dálek a alespoň do jedné tyto postavy „vložte“ pomocí grafického editoru. Pokud nemáte žádný grafický editor nainstalovaný, použijte libovolný bezplatný on-line editor (jeden z nejlepších najdete na www.splashup.com). Poté si fotky objednejte poštou a ve chvíli, kdy se objeví ve vaší schránce, je „omylem“ vhoďte do schránky závistivými sousedům. Vyčkejte dva dny a pak je po domě začněte hledat. Pokud je sousedé zapřou, celý postup za měsíc zopakujte s exotičtější destinací…
Dokumenty ke stažení- Závěrem - Virtuální dovolená (931.1 kB) - Staženo 1013x