Přejít k hlavnímu obsahu

Vzdálené ovládání počítače s Windows

S vestavěnou funkcí pro připojení ke vzdálené pracovní ploše můžete po síti na dálku ovládat další počítače. 

Operační systém Windows, aktuální verzi 10 samozřejmě nevyjímaje, obsahuje všechny nástroje potřebné k připojení se a k ovládání vzdáleného počítače prostřednictvím místní sítě nebo internetu. Jde především o nástroj připojení ke vzdálené ploše, který snadno najdete v nabídce Start. Prostřednictvím této aplikace se můžete okamžitě připojit k pracovní ploše vzdáleného počítače a pracovat s ním stejným způsobem, jako byste seděli přímo u jeho klávesnice a monitoru. Snadno můžete na vzdáleném počítači spouštět instalované aplikace a pracovat s nimi nebo třeba upravovat konfiguraci dalších strojů ve vaší domácí síti. Navíc existují i mobilní aplikace od Microsoftu, se kterými se můžete ke vzdáleným počítačům připojovat z tabletů a smartphonů. Mobilní aplikace je připravena i pro počítače s Windows a dotykovým displejem.

Operační systém na počítači, ke kterému se chcete na dálku připojit, musí podporovat funkci »Remote Desktop Host«, která umožňuje vzdálené připojení k pracovní ploše. Běžná verze Windows tuto funkci nemá, budete potřebovat Windows ve verzích Professional (Windows 10 Pro) nebo Enterprise. Na dálku nelze ovládat počítače s Windows ve verzi Home ani zařízení s omezenou edicí Windows RT. V počítačích s těmito operačními systémy ale můžete použít například aplikaci TeamViewer (teamviewer.com).

Jak na to

1 Spuštění Připojení ke vzdálené ploše

Otevřete si nabídku Start, napište »Připojení« a kliknutím myší spusťte nástroj Připojení ke vzdálené ploše, který bude jako první v seznamu nalezených výsledků. Automaticky se otevře okno »Připojení ke vzdálené ploše«, kde je třeba provést nastavení přístupu ke vzdálenému počítači.

2 Název nebo IP adresa počítače

Nyní předpokládáme, že se oba počítače nacházejí ve stejné síti. Pro vzdálené připojení tedy stačí do pole »Počítač« zadat IP adresu nebo název počítače, ke kterému se chcete připojit. Pak můžete bez dalšího nastavování pokračovat tlačítkem »Připojit«.

3 Sestavení spojení

V případě vzdáleného připojení k počítači s operačním systémem Windows bude potřeba zadat uživatelské jméno a heslo pro připojení ke vzdálenému stroji. Zadejte tedy jméno a heslo k účtu, který chcete během připojení použít, a pokračujte k připojení ke vzdálenému počítači. Pro příště je možné přihlašovací údaje uložit.

4 Chyby během připojení

V dalším okně budete možná informováni o bezpečnostním certifikátu a jeho platnosti. Všechna okna a případná bezpečnostní upozornění zavřete tlačítkem »Ano«. Pokud se vám přesto nepodaří ke vzdálenému počítači připojit, bude třeba zkontrolovat jeho nastavení. Otevřete si Ovládací panely a přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení«, kde se v části »Systém« nachází i důležitá předvolba »Povolit vzdálený přístup«. Aktivujte ji a zkuste se k počítači znovu na dálku připojit.

5 Pokročilá nastavení

Když v úvodním okně kliknete na tlačítko »Zobrazit možnosti«, otevře se vám nabídka pokročilých nastavení aplikace Připojení ke vzdálené ploše. Na kartě »Zobrazení« můžete například nastavit rozlišení obrazovky a požadovanou kvalitu přenášeného zobrazení a karta »Místní prostředky« pak obsahuje například předvolby zvuku nebo možnost využít vzdálenou tiskárnu či systémovou schránku.

6 Vzdálený přístup prostřednictvím aplikace

Microsoft nabízí i speciální aplikace pro ovládání vzdálené plochy pro zařízení s Windows 10 používaná v režimu tabletu, stejně jako pro mobilní zařízení s Androidem a iOS. V příslušných obchodech s aplikacemi najdete zdarma použitelnou aplikaci Microsoft Remote Desktop, ve které stačí zadat IP adresu ovládaného počítače, abyste se jedním klepnutím na displej připojili k jeho pracovní ploše a mohli se přihlásit k uživatelskému účtu.

O autorovi| ARTUR HOFFMANN, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: