Windows Home Server
Kdo potřebuje server? Každá moderní domácnost, domnívá se Microsoft. Proto vytvořil rodinný server, kterému přijde na chuť i maminka. Chip jej otestoval.
Valentin Pletzer, Vratislav Klega
V tomto článku najdete:
Co umí Windows Home Server
Čím je zálohování geniální
Kolik proudu tento server spotřebuje
Informace o stavbě serveru
Jeden počítač je v pracovně, další v dětském pokojíčku, v obývacím pokoji nechybí streamovací klient pro video a v kuchyni je internetové rádio. Vše je spojeno bezdrátovou sítí Wi-Fi nebo kabelem, vše je připojeno k internetu. Zkrátka ideální multimediální síť. Něco jí však chybí: centrální server - ten by se staral o přehrávání videa, byly by na něm uloženy MP3 i fotografie a přístup k němu by byl odkudkoliv. Přirozeně by bylo potřeba, aby takový server měl podrobné nastavení uživatelských práv - třeba aby děti nemohly do tatínkovy obchodní prezentace. Takový server bude plný multimediálních dat: videí z dovolené, fotografií z narozenin, oblíbených MP3. Proto je potřeba, aby server uměl automaticky zálohovat důležité soubory.
Všechna tato přání by měl splňovat Windows Home Server - operační systém, který slouží jako multimediální centrum moderní domácnosti. Chip tento systém podrobně otestoval a přinášíme vám první postřehy. Byli jsme příjemně překvapeni, máme i několik zlepšovacích návrhů a víme, na jakém hardwaru server poběží.
Instalace bez klikací orgie
I když je Windows Home Server postaven na ryze profesionálním systému Windows Server 2003, instalace je až neobvykle jednoduchá. Stačí nabootovat z DVD, zvolit vzhled klávesnice, zadat sériové číslo, udělat si kávu - a instalace je dokončena. Zbytek již zařídí Windows Home Server, a to včetně takových postupů, jako je rozdělení partition. Na našem testovacím stroji s 400GB pevným diskem si Home Server rezervoval 20 GB pro systém a ze zbytku vytvořil partition pro data.
Většina uživatelů se však s touto jednoduchou instalací vůbec nesetká. Pokud totiž koupíte hotový Home Server, třeba od HP, Medionu nebo od firmy Fujitsu Siemens, budete mít systém již nainstalovaný. V západní Evropě se za 600 eur prodává počítač Fujitsu Siemens osazený 500GB pevným diskem, nabízí však další tři volné pozice pro pevné disky. Chcete-li u nás koupit OEM verzi Windows Home Serveru, připravte si přibližně 3500 Kč. Je tedy jen na vás, zda se rozhodnete koupit hotový server, nebo zda si jej postavíte a nainstalujete svépomocí.
Je-li zmiňovaný server jednou nainstalován, nepotřebujete u počítače ani klávesnici, ani monitor. Může být tedy schován kdekoliv, kde je připojení k síti. Veškeré vlastnosti se ovládají pohodlně z počítače v síti. K tomu je třeba jen přiložený Connector, který zajišťuje konzolový přístup k serveru a stará se o zálohování.
Všechny funkce v přehledu
Na první pohled působí Windows Home Server jako další operační systém pro NAS disky. Tak jako jiné konkurenční systémy nabízí Home Server volné místo pro ukládání a pro práci s daty. Stejně tak streamování videa a hudby pro klientské systémy, jako je Xbox 360, je zcela standardní. Podrobnější pohled do vnitřností Windows Home Serveru však ukazuje, že toho tento server umí ještě mnohem více.
Inteligentní záloha
Automatické a jednoduché zabezpečení dat je funkce, jejímž prostřednictvím Microsoft svou konkurenci poráží. Stačí vše jednou nastavit, a poté Windows Home Server mezi půlnocí a šestou hodinou ranní kontroluje každý počítač a zálohuje všechny změny, které byly provedeny. Přitom nejste ochuzeni o možnost kdykoliv provést ruční zálohu.
V tomto ohledu je Windows Home Server daleko před svou konkurencí. Zálohovací software se totiž nestará o samotné soubory, ale o jednotlivé klastry na pevném disku, na kterých jsou data uložena. Kde který klastr leží a především komu patří, to si pamatuje inteligentní zálohovací software - pro tyto informace má zvláštní soubor. Díky tomu se šetří místo na pevném disku a zároveň se tolik nevytěžuje síť.
Příklad: Pokud změníte nějaký soubor, systém nebude zálohovat celý soubor, ale inteligentně rozpozná, které klastry byly změněny, a aktualizuje jen je. Jaký to má význam? Jen si představte, jak velký je soubor Outlooku, do kterého se ukládá pošta (outlook.pst). Jedná se o stovky megabajtů, často i o gigabajty. Když vám přijde e-mail, soubor se změní. Standardní zálohovací program by jej musel celý zkopírovat, Windows Home Server však přenese jen pár změněných kilobajtů.
Pokud o data přijdete, Home Server nabízí více možnosti, jak data zase obnovit. Jedná-li se jen o jednotlivé soubory, může je Connector z celé zálohy extrahovat. Celá záloha se jednoduše otevře jako virtuální mechanika a nalezené soubory se zkopírují na vámi zvolené místo. Při našem testování fungovala tato funkce zcela bez problémů.
Chytré záchranné CD: Aby Connector pomohl i po totálním pádu, nabízí systém záchranné bootovací CD. To je založeno na Windows PE 2.0 a je vybaveno speciální variantou záložního softwaru. Ta pomůže v extrémních případech - pomocí několika kliknutí dokáže obnovit celou systémovou partition.
V několika případech jsme u záchranného CD narazili na problém. Záchranný systém nedokázal korektně rozpoznat naši síťovou kartu. Problém jsme vyřešili, až když jsme z USB flash disku nahráli do systému odpovídající ovladače. Pokud není nějaký ovladač nalezen, systém jej sám požaduje, a to buď na USB disku, nebo prostřednictvím diskety.
Záchrana má jednu vadu na kráse. Aby odpadlo zdlouhavé hledání ovladačů k k v internetu, zkopíruje Connector již během instalace důležité ovladače počítače, které mají být zálohovány, na oddělené místo, jenže na témž počítači. Pokud služba vypoví, nemáte přístup ani k těmto ovladačům. A ještě něco: Kvůli řízení uživatelských účtů smí ke všem zálohám přistupovat jen administrátor. Běžný uživatel musí buď znát heslo administrátora, nebo trpělivě čekat, než se administrátor vrátí domů.
Rychlé rozšíření: Pokud i přes inteligentní zálohy začne na pevném disku docházet volné místo, Windows Home Server si jednoduše poradí. Stačí připojit nový pevný disk - a je to. A je jedno, zda se jedná o standardní pevný disk, nebo třeba o disk připojený přes USB - software se o vše postará. Uživatel počítače jen najednou uvidí, že na serveru přibylo volné místo.
Totální záloha: Instalací dalšího disku však nezvětšíte jen volný prostor. Jakmile server zjistí v počítači přítomnost alespoň dvou pevných disků, začne Windows Home Server automaticky zrcadlit veškeré zálohy. Pokud jeden disk vypoví službu, nebudou zálohy ztraceny. Přesto buďte obezřetní: volné místo, na které nahrajete soubory, nebude automaticky zrcadleno. Chcete-li tedy tuto funkci zrcadlení na disky používat, musíte ji nejprve nastavit pomocí konzole.
Vzdálený přístup: Windows Home Server tvoří perfektní most mezi domácí sítí a internetem. Máte-li kvalitní ADSL router, jako třeba FritzBox, který podporuje UPnP, nakonfiguruje software vše automaticky. Windows Home Server má pak přístup k internetu. Zabezpečení je řešeno pomocí šifrování SSL. K tomu je zapotřebí certifikátu, který ovšem server sám generuje a rozděluje jej během instalace přes Connector na všechny klienty Home Serveru.
Kdo nemá UPnP router, nemusí se vzdáleného přístupu vzdávat. Jen je třeba na routeru ručně nastavit předávání portů TCP 443 a 41235 k IP adrese Home Serveru. Je-li server připojen, není nutné soubory sdílet jen přes webové rozhraní, lze je sdílet také přes administrátorskou konzoli serveru, tak jako je to běžné u ostatních počítačů v síti. Aby mohli klienti přistupovat k serveru i z internetu, musí mít ve Windows aktivovanou funkci pro vzdálenou pomoc. Ta je však dostupná jen v XP Professional nebo ve Vistě Ultimate.
Rovněž je nutné, abyste od svého poskytovatele internetu získali veřejnou a neměnnou IP adresu. Jen tak budete moci k domácímu serveru bezproblémově přistupovat i z internetu. Ani nestálá veřejná IP adresa ovšem není zásadní problém: Microsoft totiž implementoval bezplatnou službu DynDNS. I když bude mít Windows Home Server pokaždé jinou IP adresu, bude neustále dostupný pod stejným jménem.
V našem praktickém testu jsme však narazili na řadu věcí, které by ještě potřebovaly vypilovat. Třeba pokud chce uživatel stáhnout více souborů, označí je, klikne na Download a může dostat jeden ZIP soubor s obsahem, který požadoval. Pokud však uploaduje více souborů, musí je nahrávat zvlášť. Finta s jedním ZIP souborem bohužel nefunguje.
Serverová rozšíření: Microsoft nabízí programátorům možnost přidávat do Home Serveru další rozšíření. To funguje dokonce tak dobře, že již během beta testování vzniklo mnoho návrhů, které si dnes lze zdarma stáhnout. Mezi nimi nechybí třeba rozšíření právě pro zmiňovaný ZIP upload.
Výkon & spotřeba
Teoreticky můžete Windows Home Server postavit na jakémkoliv počítači. Počítač by měl být vybaven CPU s procesorem Pentium 4 taktovaným alespoň na 2 GHz. Takový počítač má však průměrnou spotřebu mezi 80 a 100 W. Poběží-li server 24 hodin denně po 365 dní v roce, připlatíte si za elektrickou energii přibližně 3500 Kč ročně. Je však pravděpodobné, že v počítači máte ještě další hardwarové komponenty, které mají rovněž nemalou spotřebu energie. Pokud máte dobře sestavený počítač, třeba s úsporným mobilním procesorem, můžete se dostat i na spotřebu 25 W.
V případě některých komponent můžete narazit na problémy: mnoho ovladačů pro Windows Server 2003 totiž nepodporuje režim Standby.
Konkurence tyto problémy nemá. Třeba různé NAS systémy mají v nejhorším případě spotřebu 24 W, což je příznivá hodnota.
Ještě na jednu věc si dejte pozor, a to na připojení k síti. Ukazuje se, že síťové připojení je úzkým hrdlem celého systému. Problém není v drátové LAN, ale ve Wi-Fi. Standard 802.11g má maximální teoretickou propustnost 4 MB/s, což je málo, třeba pro streamování filmů. Reálná rychlost totiž bývá ještě nižší. Máte-li standardní 100Mb LAN, bude se celý 250GB disk kopírovat téměř šest hodin.
Zabezpečení Wi-Fi není problém, hodí se však maximálně pro surfování na notebooku. Kdo chce streamovat filmy, obzvláště v HD, musí sáhnout po rychlé 100Mb LAN, nebo ještě lépe po LAN gigabitové.
Závěr
Připojit a spustit: Windows Home Server není jen prázdná fráze. Náš test ukázal, že systém od Microsoftu má snazší ovládání než NAS řešení. V případě serveru však musí uživatel zaplatit víc - a to jak za hardware, tak za spotřebovanou energii. Líbí se nám odladěné funkce, jako inteligentní zálohování, na druhou stranu řada funkcí chybí - třeba upload pomocí ZIP. Přesto očekáváme, že během několika let se Home Server, ať už v jakékoliv podobě, stane součástí moderní domácnosti.
Jak funguje inteligentní záloha
Prostřednictvím funkce Single Instance Storage (SIS) dal Microsoft systému Windows Home Server do vínku techniku, která byla dříve dostupná jen na profesionálních serverech. Data jsou na disku uložena do klastrů, nejsou uložena jako soubory. Změní-li se obsah souboru, jsou při záloze zkopírovány jen změněné klastry, ne celé soubory. To je velká úspora.
Ideální hardware
Při stavbě domácího serveru se soustřeďte především na správný procesor a základní desku. Ostatní komponenty nemají pro výkon význam a jen odebírají elektrický proud.
* Doporučujeme základní desku VIA Epia EX s integrovaným procesorem. Běží-li CPU na frekvenci 1 GHz, dokonce není třeba větráček. Spotřeba je velmi příznivá - jen 20 W (včetně pevného disku). Pro připojení dostatečného odkládacího prostoru jsou ve výbavě dva konektory SATA a dva konektory IDE. Na desce jsou integrovány také grafické karty VGA a LAN. Cena základní desky je přes 4000 Kč, na internetu ji však seženete i za cenu o 500 Kč nižší. Jedná se o ideální kompromis mezi výkonem, cenou a spotřebou.
- Testy a recenze - Windows Home Server (812.6 kB) - Staženo 1392x