Na tři dny jsme se v suterénu zavřeli s novými brýlemi Sony PlayStation VR - a už se nám nechtělo vylézt ven.
Firma Sony už asi dlouho nezažila takový zájem o svůj nový produkt. Krátce po uvedení jejího herního headsetu PlayStation VR (PS VR), tedy po 13. říjnu 2016, hlásila řada obchodů, že mají vyprodáno. Amazonu došly zásoby těchto brýlí po pouhých několika dnech. Zda byl tento zájem oprávněný, jsme se snažili zjistit i my. V minulém čísle jste našli první recenzi tohoto produktu, nyní se k němu podrobněji vracíme a seznámíme vás s detaily a pocity při hraní. Na tři odpoledne jsme se s touhle hračkou zavřeli do suterénu a pustili jsme se do testování. Několikrát nás překvapila.
Zpočátku jsme byli trochu skeptičtí k tomu, zda může tato cenově poměrně výhodná vstupenka do světa virtuální reality (brýle PlayStation VR stojí asi 11 000 Kč) držet alespoň trochu krok s mnohem dražšími konkurenty, jako jsou Oculus Rift a HTC Vive, pokud jde o pocit při hraní i pohodlí při nošení. VR brýle od firem Oculus a HTC totiž stojí dvojnásobek - 19 a 26 tisíc korun.
Hardware střední třídy a skvělá zábava
Displej je základem každých brýlí pro virtuální realitu. Brýle PS VR jsou vybaveny 5,7“ displejem s OLED panelem, který má rozlišení 960 x 1 080 bodů na jedno oko - celkové rozlišení je tedy Full HD - 1 920 x 1 080 bodů. Papírově tedy nemohou brýle od firmy Sony držet krok s konkurencí od HTC a Oculus, která nabízí dvojnásobné rozlišení.
Nicméně se ukázalo, že při vlastním hraní to zase takovou roli nehraje. Když si brýle PS VR nasadíte, rozhodně nemáte nějaký horší pocit a brýle vás vtáhnou do světa VR stejně jako brýle od HTC nebo Oculusu. U tmavších scén jsme zaznamenali jakoby mlhu, ale tímto problémem trpí i brýle konkurenčních výrobců.
To, že se tak snadno ponoříte do virtuálního světa, je dáno hlavně tím, že brýle mají velmi nízkou latenci, tedy že velmi rychle reagují na pohyby a obraz nemá zpoždění. Inženýrům firmy Sony se totiž podařilo snížit latenci na nízkou úroveň 18 milisekund. V důsledku toho jsme se nemuseli při hraní na PlayStationu potýkat s notoricky známou VR nemocí. Vzhledem k tomu, že herní konzole PlayStation 4 (PS4), ke které musí být headset PS VR připojen, není dostatečně výkonná, aby zvládla rychle zprostředkovat VR světy, Sony k brýlím dodává externí procesorovou jednotku, která je umístěna mezi virtuálními brýlemi a herní konzolí a s některými operacemi pomáhá. Společně pak tato dvě zařízení zaručí téměř dokonalý VR zážitek.
Horší provedení: Upevnění na hlavě
Slabší stránky PS VR se projevily až poté, co jsme tohle zařízení používali po dobu několika hodin. Problematický je hlavový popruh. Náhlavní souprava je pevně spojena se stabilním plastovým kroužkem, který je umístěn kolem hlavy a upevňuje se pomocí malého kolečka umístěného v zadní části hlavy - podobně jako se upevňuje helma na kolo. Vzhledem k tomu, že hmotnost je díky tomuto kruhu rozprostřena po celé hlavě, jsou brýle stabilní a tolik netlačí. Navíc na rozdíl od brýlí Rift a Vive nevykazují nepříjemný tlak na nos nebo lícní kosti.
Díky těmto vlastnostem jsme si první přestávku mohli udělat až po nějakých dvou a půl hodinách, a to ne kvůli brýlím, ale kvůli potřebě. Tím se dostáváme k další zajímavé funkci: po zatlačení se v brýlích objeví průzor, takže si je nemusíte celé sundávat, potřebujete-li se například napít nebo zkontrolovat mobilní telefon. To je velká výhoda PS VR oproti brýlím Rift a Vive. Navíc virtuální brýle mohou použít bez omezení i uživatelé, kteří mají dioptrické brýle. Tedy jistý problém to představuje - světlo dopadá na spodní okraj brýlí. To se však dá snadno vyřešit tím, že se v místnosti ztlumí světlo.
Slušná nabídka her
Nabídka her a dalšího softwaru pro brýle PS VR byla celkem široká už v době jejich uvedení na trh. K dispozici totiž bylo třináct plnohodnotných titulů, mezi nimi například hra Batman: Arkham VR (cena cca 700 Kč), která vám umožní dostat se do kůže legendárního bojovníka proti kriminálním živlům a díky které máte asi hodinu o zábavu postaráno. Poměrně zdařilá je i kolekce her VR Worlds (cena cca 800 Kč), která vám umožní prožít potápěčský výlet, dostat se ke krádeži šperků v Londýně a zahrát si klasické hry Pong ve virtuálním provedení.
Nicméně headset PS VR je kompatibilní i s běžnými hrami pro PS4 bez podpory virtuální reality a pustit si na něm můžete třeba i filmy. 2D obraz se objeví před vašima očima na obrovské virtuální obrazovce či filmovém plátnu. Není to sice zážitek jako v kině, ale rozlišení brýlí je Full HD, takže pocit je podobný tomu, jako když se díváte na film zobrazený Full HD projektorem. Zkrátka s brýlemi Sony PlayStation VR je zábava a jde v současné době i o cenově nejdostupnější vstupenku do VR světa. A my už se těšíme na příští generaci, která bude mít k dokonalosti zase o kousek blíž.
***
Nutné příslušenství a to, které se může hodit
Pro provozování brýlí PS VR potřebujete konzoli PlayStation 4 nebo 4 Pro - náhlavní souprava není kompatibilní se starší verzí PlayStation 3. Většina uživatelů si také bude muset dokoupit další příslušenství k PS VR. PlayStation 4 Camera v2: Kromě konzole patří do nutné výbavy také kamerka PS 4 Camera. K dispozici je kulatá i hranatá kamerka, přičemž kompatibilní s PS VR jsou obě. Kamerka, která stojí asi 1 300 Kč, sleduje pohyb brýlí, případně i pohyb ovladačů Move. Celé to při našem testu fungovalo velice dobře, i když sledování není tak přesné jako v případě systému HTC Vive, který využívá dvě kamerky. Ovladače Move: Většinu titulů PS VR lze ovládat i prostřednictvím standardního ovladače Dualshock, pro ovládání některých titulů, jako je třeba Batman: Arkham VR, budete potřebovat pohybové ovladače Move. Nabízí-li vám hra oba způsoby ovládání, zvolte pohybové ovladače, díky kterým se do virtuálního prostředí ponoříte ještě více. Prodávají se ve dvojici a jejich cena se pohybuje polem 2 000 Kč. Jde o stejné ovladače, jako se prodávaly k PS3.
Foto autor| Foto: Juliane Weber (10); Sony
Foto popis| VYZKOUŠELI JSME c Brýle PlayStation VR nabízí nádherný virtuální zážitek - a za rozumnou cenu.
Foto popis| Součást dodávky: Externí procesní jednotka a kabely.
Foto popis| Upevnění na hlavu Malé kolečko na zadní straně slouží k bezpečnému upnutí PS VR na hlavě 1 . Brýle tak lze pohodlně nosit i několik hodin. Pohodlné: Displej lze posunout trochu dopředu 2, takže se můžete napít nebo zjistit, co se děje ve vašem okolí, a nemusíte si brýle sundávat.
O autorovi| BENJAMIN HARTLMAIER, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz