Užijte si filmy v modrém
DVD technologie už je zastaralá a „placaté televize“ s HD už také nejsou žádnou výstředností - nastává tedy ideální doba pro nákup BLU-RAY PŘEHRÁVAČE. Chip otestoval osm nejnovějších modelů a prozradí vám, co můžete od nové generace těchto zařízení očekávat.
THOMAS LITTSCHWAGER
Obývací pokoje českých domácností jsou už dost často vybaveny televizory HD Ready (případně Full HD) a stále více filmů se objevuje i na discích Blu-ray. Pozitivní skutečností je i to, že cena přehrávačů těchto disků v poslední době zřetelně klesla. Nastal tedy čas vybrat si svůj model snů - nejlépe v našem testu přehrávačů.
Náš testlab právě dokončil srovnávací test osmi přehrávačů nejnovější generace. Konzole PlayStation 3 od Sony patří do jiné kategorie, takže jsme ji do tohoto testu přímo nezařadili. I když si s BD disky také velmi dobře poradí, se samostatnými Blu-ray přehrávači se vzhledem ke svému enormnímu výkonu nemůže v řadě kritérií regulérně srovnávat. Jde především o kategorie spotřeby energie a hlučnosti při přehrávaní. Přesto jsme pro zajímavost výsledky tohoto zařízení ve srovnávací tabulce uvedli (na straně 73) a vy tak můžete konzolu porovnat s ostatními přehrávači. Pro začátek uvádíme důležitou informaci: Kvalita obrazu všech testovaných přehrávačů je na špičkové úrovni. Při hodnocení kvality přenosu obrazu přes HDMI rozhraní jsme nezjistili žádné podstatné rozdíly, i když je to jedno z nejdůležitějších kritérií. Jiná situace však nastala při hodnocení funkcí, jako je například „DVD upscaling“ (změna nižšího rozlišení na HD), další rozdíly pak následovaly v oblasti vybavení a při hodnocení dalších parametrů.
Vybavení: Mezery v paměti
Stejně jako u jiných domácích spotřebičů je i u Blu-ray přehrávačů lepší mít k dispozici co nejvíce rozhraní a co nejvíce funkcí a možností. V případě těchto zařízení je mnoho jejich funkcí předurčeno už tím, který Blu-ray profil podporují. Je to evidentní například u přehrávačů Funai B1-M110 a Philips BDP7200, jediných testovaných zařízení, která nesplňují nejnovější profil označený 2.0 (podívejte se na text „BD-Live“ nahoře). Vzhledem k tomu jde také o jediné účastníky testu, kteří nemají síťové rozhraní. Ostatní výrobci profil „BD-Live“ splňují a ve svých přehrávačích nabízí i bezpočet různých audio- a videoportů, síťových rozhraní, USB konektorů nebo čteček karet.
Několik testovaných modelů bohužel nesplňuje standard profilu 2.0 důsledně. BD-Live předepisuje paměť, ať už interní, nebo externí, o kapacitě 1 024 MB - pro updaty a stahování informací z webu. Pouze modely Sony BDP-S550, Panasonic DMPBD55 a Samsung BD-P2500 však mají vlastní interní paměť o této velikosti. U ostatních přehrávačů se objevují různé varianty řešelips ní paměti. Například Panasonic DMP-BD35 nabízí pouze 256 MB, u dalších zařízení si musí paměť obstarat sám uživatel, například v podobě USB flash disku - jinak plnou funkcionalitu specifikovanou profilem 2.0 mít nebude.
Cena klesla: špičkový obraz za 6000 Kč
Ti, kdo vlastní přehrávač BD 1.1 nebo by si ho chtěli pořídit (v našem testu dopadly tyto modely nejhůře), budou mít s funkcí BD-Live smůlu. Tyto přehrávače totiž nemají ani USB port, ani čtečku paměťových karet, takže je není možné upgradovat.
Je tu ale i řada dalších zajímavých a praktických funkcí přehrávačů. Až na Sony a Phixxxyyy BDP7200 podporují všechny ostatní modely formát DivX. Standardem je i podpora formátu 24p a audiokodek DTS-HD. Na druhou stranu reprodukce datových disků, které obsahují obrázky, MPEG-4 filmy nebo MP3 soubory, standardem není. Jste zklamáni? Tak se podívejte do naší tabulky.
Ergonomie: Čekání na start
Co se týká ergonomie testovaných zařízení, sledujeme u nich snadnost obsluhy a strukturu nabídky a ovládání a testujeme také kvalitu audia a hlučnost při přehrávání. Žádný z testovaných kandidátů není v tomto ohledu vysloveně špatný a například zvuk je u všech velmi dobrý. Pouze Samsung BD-P1500 je oproti ostatním přece jen o něco hlučnější při reprodukci. Také dálkové ovládání a nabídky jsou povedené, u všech přehrávačů se tak budete snadno orientovat v menu.
Zklamal nás ale čas, který uběhne, než se přístroje spustí. Zatímco většina DVD přehrávačů je schopna spustit film během několika sekund, Blu-ray přehrávače potřebují někdy i celé minuty, než nabootují a nabídnou k přehrání obsah vloženého disku. To je dáno samozřejmě tím, že podobně jako osobní počítače musí Blu-ray přehrávače nejprve „nabootovat“ a dostat se do operačního modu, v němž teprve mohou začít načítat obsah disku. Je to sice trochu iritující, odměněni však budete brilantním obrazem a nebudete muset chodit do kina. Nejrychlejším z hlediska startu je náš vítěz testu, přehrávač Sony BDPS550, který je schopen začít přehrávat vložený Blu-ray disk za 26 sekund od spuštění.
Spotřeba energie: Rozumná v režimu stand-by
Byli jsme příjemně překvapeni faktem, že Blu-ray přehrávače nejsou v oblasti spotřeby elektrické energie nijak horší než starší DVD přehrávače. S maximální spotřebou 0,2 W tak žádný testovaný kandidát nepřekročil limit 1 W v režimu stand-by. Tento limit přitom musí domácí zařízení povinně splňovat až v roce 2010. Řada kandidátů si pak nevedla špatně ani v oblasti spotřeby v provozním režimu. Speciálně výrobci Sony a Panasonic věnují spotřebě velkou pozornost a jejich produkty mají při plném využití maximální spotřebu pod 16 W. Podstatně hůř je na tom se „žravostí“ model BD-P2500 od Samsungu, který i při pouhém procházení nabídky spolyká 25 wattů, a při přehrávání Blu-ray filmu potřebuje dokonce 33 wattů.
AUOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Oba modely firmy Sony, spoluzakladatele standardu Blu-ray, předvádí svým konkurentům, jak má vypadat správný Blu-ray přehrávač. Jsou dobré a také cenově dostupné. Firma Sony si tedy odnesla jedno ocenění Chipu pro vítěze testu a jedno za dobrou cenu vzhledem k výkonu. Vítěz testu BDP-S550 (cca 10 000 Kč) má výbornou obrazovou kvalitu a dobrou ergonomii, jeho menší bratr BDP-S350 s cenou 7000 Kč pak skončil druhý, a to jen kvůli přece jen slabšímu vybavení.
INFO
Různé Blu-ray profily
PŮVODNÍ PROFIL 1.0
Tomuto profilu dali všichni výrobci hned po uvedení prvních Blu-ray filmů v roce 2004 velmi rychle sbohem. V zásadě všechny přehrávače ho splňují a umožňují tak přehrát Blu-ray disky.
PROFIL 1.1: „BONUS VIEW“
Profil 1.1 (známý také jako „Bonus View“) přinesl koncem roku 2007 nové hardwarové požadavky na přehrávače. Přehrávače s tímto profilem musí mít paměť o kapacitě alespoň 256 MB - pro přehrávání rozšířeného obsahu. V přehrávači musí být přítomen druhý video- a audiodekodér, aby zvládal funkci picture-in-picture.
PROFIL 2.0 „BD-LIVE“
Nedlouho po profilu 1.1 následoval upgrade 2.0, který byl pod označením „BD-Live“ představen v lednu roku 2008. Přehrávače s „BDLive“ potřebují více interní paměti (nejméně 1 GB), ale také síťové rozhraní a přístup k internetu, aby si mohly samy stahovat obsah a další data. Musíte být ale opatrní - ne všechny Blu-ray filmy totiž nové funkce podporují. Jen ty označené logem „BD Live“ využívají všech možností profilu 2.0.
PROFIL 3.0: „BD-AUDIO“
Separátní profil, který nicméně v současnosti nemá na trh žádný dopad - byl představen speciálně pro Blu-ray audiodisky.
SOUHRN _ BLU-RAY
VÍTĚZOVÉ
SONY BDP-S550
Firma Sony ostatním ukázala, jak má vypadat dobrý přehrávač. Model Sony BDP-S550 má totiž téměř vše, co by měl moderní produkt mít -vybavení, obrazová kvalita i ergonomie jsou na výborné úrovni. Navíc model S550 nejkratší dobu bootuje a při přehrávání je velmi tichý.
CENA: cca 10 000 Kč
SONY BDP-S350
Hned za vítězem našeho testu se umístil další přehrávač značky Sony, navíc je model BDPS350 cenově mnohem dostupnější. Není sice nejlevnější z testovaných, vzhledem ke svému umístění ale dostal naše ocenění Cenový tip. Jeho obrazová kvalita není o nic horší než u vítěze testu a navíc jde o rekordmana v disciplíně nízké spotřeby elektrické energie. Doba bootování je také téměř stejná jako u verze S550. Jedinou oblastí, ve které tento model za vítězem ztrácí, je vybavení - nedisponuje totiž dostatečnou pamětí pro funkci BD Live.
CENA: cca 7000 Kč
JAK CHIP TESTUJE
Testované Blu-ray přehrávače musely osvědčit svoje kvality v následujících kategoriích srovnávacího testu. Kategorie „Vybavení“ zahrnuje takové prvky, jako je vybavení porty, nabízené funkce a kompatibilita médií a formátů. „Obrazová kvalita“ zahrnuje přehrávání filmů z disků Blu-ray i DVD. „Ergonomie“ zkoumá takové vlastnosti, jako je snadnost ovládání (přehlednost nabídky a dálkového ovladače), kvalita audia a hlučnost při přehrávání filmů. Spotřebě energie je věnována samostatná kategorie „Spotřeba“.
30 % OBRAZOVÁ KVALITA
5 % SPOTŘEBA
5 % DOKUMENTACE/SERVIS
30 % VYBAVENÍ
30 % ERGONOMIE
- Testy a recenze - Užijte si filmy v modrém (468.44 kB) - Staženo 1173x