Nový gadget má zařídit, aby se jeho majitel cítil lépe za pomoci dýchacích cviků. Může něco takového vůbec fungovat?
Méně stresu. To, co slibuje speciální fitness tracker Spire, je celkem jasné. Nicméně výraz „fitness tracker“, tedy zařízení pro sledování tělesných aktivit, není v tomto případě zcela vhodný, protože nejde o zařízení, které by pouze počítalo kroky a další pohyby. Spire totiž navíc monitoruje vaše dýchání. V popisu zařízení se můžete dočíst: „Spire ti v kombinaci s doprovodnou aplikací na iPhonu pomůže udržovat si během dne vnitřní klid. Drobné zařízení Spire si nenápadně připneš ke kalhotám nebo podprsence, aby zaznamenávalo vzorce dýchání, a mohlo tak rozpoznávat změny stavu tvojí mysli (napětí, klid, soustředění). Nevtíravými oznámeními, chytrými přehledy a dechovými cvičeními na iOS zařízení ti Spire pomůže, aby byl každý den klidnější a produktivnější.“
Méně stresu. Jednoduše pomocí cvičení. To zní rozhodně dobře, ale pro naše poněkud pragmatické a technicky zaměřené testery také příliš esotericky. A design zařízení Spire je rovněž, řekněme, esoterický. Vypadá jako šedočerný oválný oblázek. Malá LEDka na poněkud drsném povrchu je jediná věc, která naznačuje, že tahle věcička je technickým zařízením.
LEDka zlehka pulzuje modrým světlem, když je Spire umístěn v nabíjecí kolíbce s korkovým obložením. Korek, oblázkový tvar, jemné světlo - jak je vidět, Spire dělá vše, co je v jeho silách, aby vyvolal dojem, že jde o zařízení orientované na přírodu. Přesto jsme zahájili šestitýdenní praktický test při zachování co nejvyšší míry nestrannosti.
Pět minut bez pohybu. Přestávka?
Celá věc se stává vážnější, když připojíte tracker (který je opatřen antialergenní svorkou z nerezové oceli) k pasu kalhot. Ale bez obav - během všedních denních aktivit vůbec nezaznamenáte, že ho máte u sebe. Nijak nepřekáží, ani když se například ohnete v pase, a netlačí ani při sezení a v dalších pozicích. Ženy si Spire mohou zaklapnout na přední nebo boční části podprsenky - jedinou věc, kterou musíte při připevnění dodržet, je to, že by měl Spire (jemně) tlačit na břicho nebo hruď. Pouze tak totiž může patentovaný „senzor dýchání“ rozpoznat zvuky dechu.
Poté, co Spire spárujete se smartphonem (což je opravdu jednoduché), jsou v aplikaci zvuky dechu znázorněný jako jemně vibrující vlnky. Když se nadechnete, vlnka stoupne, a naopak klesá při výdechu. Aplikace, která vás sleduje, pak zjistí, jak rychle dýcháte, a změny v rytmu dechu analyzuje a na základě toho si vytváří úsudek o vašem zdravotním stavu. Je uživatel zařízení klidný, nebo naopak rozrušený? To vše by mělo být vědecky podložené a podrobné informace o analýze se dočtete na stránce spire.io v části »Science«.
Co ale vlastně Spire dělá se znalostí toho, jak jeho nositel dýchá? Zpočátku dělá v podstatě přesný opak toho, co by měl. Stresuje vás. Vibrační alarm umístěný na břiše a stejně tak spárovaný chytrý telefon se totiž často ozývají se znepokojivými zprávami: „Už jste pět minut v napětí, není čas na přestávku?“ To je opravdu skvělý návrh, zvláště když pracujete na článku, který musíte rychle odevzdat, aby se dostal časopis včas do tisku. Šéfredaktor by jistě pochopil, že je potřeba si udělat pořádnou pauzu a dodělat raději antistresové dýchací cvičení než článek. Po třech minutách se tak ozval další vibrační alarm a smartphone se ohlásil s další otázkou: „Stále v napětí?“ No to jsem rozhodně byl. Později, už při odjezdu domů, se v pase ozvalo další bzučení a mobil se zprávou: „Od pěti jste neaktivní! Nechce to trochu pohybu?“ Ne, sakra! Jak asi? V autě?
Žádná výsada k interpretaci mých pocitů
Výchozí nastavení aplikace Spire je možná vhodné pro každodenní použití tibetskými mnichy, ale určitě není kompatibilní s běžnou kancelářskou činností. Napětí, aktivita, nečinnost, klid a soustředění - Spire se však ozve pokaždé, kdy jeden z těchto emocionálních stavů trvá déle než pět minut. Jako by pět minut v napětí ohrožovalo váš život! Kvůli neustálému vrnění a hlášení jsem vibrace vypnul úplně a časový úsek upozornění smartphonu prodloužil na půl hodiny. Myslím, že tak se úroveň stresu stala přijatelnou pro mne, mého zaměstnavatele i každodenní život.
Spire se pak v podstatě odmlčel. Po dobu dalších šesti týdnů nebyly zobrazeny žádné zprávy.
Tento úžasný smysl pro mír a klid se stal zcela jasným, když jsem se podíval na statistiky. Podle zařízení Spire jsem se totiž stěží držel v jednom emocionálním stavu déle než pět až sedm minut. Tracker se pak přesunul do nového stavu mysli. Byly chvíle, kdy jsem změnil náladu třikrát během dvaceti minut - nejprve jsem byl klidný, pak jsem byl v napětí a pak jsem se začal koncentrovat. A co je ještě podivnější: hodnocení tohoto gadgetu se téměř nikdy neshodovalo s mými vlastními pocity. Když jsem téměř dvě hodiny intenzivně pracoval u svého pracovního stolu, Spire mi nakonec sdělil, že jsem přitom zažíval ohromnou škálu stavů. Jak by mohl tento šedý oblázek splnit svůj slib a zlepšit stav mysli svého majitele, když ho ani není schopen rozpoznat?
Po několika dnech jsem Spire zbavil jeho výsady interpretovat mé pocity. Všechna upozornění byla deaktivována, ale občas jsem se podíval na své denní statistiky, když jsem se potřeboval zasmát a rozveselit. Drobné chyby, jako například ztracená data, nebo až absurdně pozdní ohlášení nízkého stavu baterie mě v mém odmítavém postoji k zařízení jen utvrdily. Na domovské stránce aplikace najdete cvičení, při němž se zeleně vykreslují malé body v případě, kdy záměrně pomalu a hluboko dýcháte. Tu a tam jsem to udělal, a dokonce jsem byl od svého sledujícího zařízení Spire za to pochválen, ale upřímně - pokud jde o mě, od gadgetu s cenou cca 3 120 Kč bych čekal něco užitečnějšího.
Technická data
Senzor tříosý akcelerometr, senzor dýchání
Rozhraní Bluetooth
Aplikace zdarma, pro Android a iOS
Výdrž baterie/doba nabíjení 7 dní/cca 2 h
Další funkce voděodolný, bezdrátové nabíjení
Rozměry cca 4,9 cm x 3,2 cm x 1,9 cm
Hmotnost 23 g
Cena cca 3 120 Kč
Info spire.io
Foto popis| Čistě přírodní Vzhled monitoru dechu možná působí na citlivější lidi, kteří jsou k základnímu nápadu vnímavější než…
Foto popis| ...náš redaktor. Ten nosil Spire tracker na pásku svých kalhot po dobu šesti týdnů, během kterých nezaznamenal žádné snížení stresu.
Foto popis| Spire se domnívá, že jeho majitel je skutečně velmi nestálý, pokud jde o jeho pocity. Malé dýchací cvičení v rámci aplikace (vpravo) nestačí k ospravedlnění investice ve výši asi 3 120 Kč.
ANDREAS HENTSCHEL, autor@chip.cz