TV trendy pro rok 2008: Víc obrazu za méně peněz
Nikdy v minulosti nebylo možné pořídit televizor s metrovou úhlopříčkou levněji. LCD TV s úhlopříčkami 40 a 42 palců jsou hitem roku 2008, a tak jsme je otestovali.
Nicole Ott, Martin Jäger, autor@chip.cz
V tomto článku najdete
Test 8 LCD TV s úhlopříčkou 40 a 42 palců
Rady pro nákup
Tabulka s výsledky testů
Souhrnný přehled a jak Chip testuje
Ani je nestačíme testovat. Na začátku minulého roku měly LCD TV standardní úhlopříčku 32", tedy 80 cm, což byla velikost srovnatelná s největšími „klasickými“ televizory osazenými vakuovou obrazovkou. Už v polovině minulého roku byla standardem úhlopříčka 37" a nyní jsme v éře 40" a 42" modelů, které budou standardem alespoň v první polovině tohoto roku. Nejlepší na tomto rychlém vývoji je ale to, že větší úhlopříčky neznamenají vyšší cenu. Testované modely můžeme pořídit za cenu od 32 000 Kč do 60 000 Kč, což je cenová kategorie, ve které se před půl rokem pohybovaly 37" televizory. I v této třídě však existují drahé a exkluzivní televizory, jako je například vítěz tohoto testu Loewe Individual 40 Selection HD+ DR+, který nabízí nejen nejlepší obraz, ale i špičkovou kvalitu a design - to vše za doporučenou cenu 134 900 Kč (i tento model však po krátkém hledání naleznete v internetových obchodech, samozřejmě za nižší cenu).
Zlepšila se nejen úhlopříčka obrazovek, ale i kvalita obrazu, který produkují. V testované kategorii je standardem rozlišení 1920 x 1080 pixelů, zvané rovněž „Full HD“. Díky tomuto rozlišení si užijete kvalitu filmů natočených v HD kvalitě mnohem více než v případě televizorů s pouhou nálepkou „HD Ready“ a rozlišením 1366 x 768 pixelů. Nové modely navíc nabízejí bezproblémovou podporu přehrávání signálu z PC v poměru 1:1. Z testovaných modelů disponoval nižším rozlišením WXGA 1366 x 768 pouze model TechniSat. Z dnešního pohledu je toto rozlišení nízké - HD filmy je do něj nutné interpolovat a rozmazaný je i počítačový signál přicházející z multimediálních PC.
DISPLEJ A TV KVALITA
Samsung je dokonalý při reprodukci filmů
Aby kvalita obrazu byla špičková, musí být kvalitní nejen displej, ale i elektronika, která displej ovládá. V ideálním případě by obě nejdůležitější komponenty měly být vyvážené a stejně kvalitní jako v případě „dvojky“ našeho testu, modelu Samsung LE-40F86. Za hodnocením 100 bodů v kategorii TV a video stojí jasné a přirozené barvy, ostrý obraz a bezchybná reprodukce všech materiálů a filmů během našeho testu. Výsledným hodnocením 99 bodů Samsung prokázal, že disponuje špičkovým displejem. Získání plného počtu bodů zabránilo jen lehké mihotání obrazu na krajích obrazovky.
Příklad televizoru TechniSat HD-Vision 40 PVR ukazuje, jak to dopadne, když je přístroj vybaven špičkovým displejem (100 bodů), kterému bohužel sekunduje špatná řídicí elektronika. Výsledkem je nepravidelný obraz s viditelným šumem a poslední místo v kategorii kvality TV a videa.
ERGONOMIE A DESIGN
Loewe vítězí množstvím přidaných funkcí
Vítěz testu Loewe Individual 40 nabízí vše, co si uživatel dokáže představit: množství video- a audiokonektorů, všechny kabely jako součást dodávky i řadu funkcí pro vylepšení obrazové kvality. Rovněž výbava je bohatá - zahrnuje například 160GB harddiskový rekordér nebo vestavěný přijímač rádia. Všechny funkce jsou snadno dostupné a ovladatelné, což televizoru Loewe přineslo i body v oblasti ergonomie. Co se týče vybavení periferiemi, z testovaných produktů může televizoru Loewe konkurovat pouze TechniSat, jehož model HD Vision 40 PVR rovněž obsahuje HDD rekordér a digitální TV a FM tuner. Televize Philips nabízí ambientní osvětlení pozadí - tzv. Ambilight.
ZVUKOVÁ KVALITA
Špičkový zvuk poskytne pouze vítěz
I když nabízejí testované televizory špičkový obraz s HD rozlišením, jejich zvukové kvality zdaleka nedosahují těch obrazových. S jedinou výjimkou (Loewe Individual 40) je maximální úroveň hlasitosti testovaných zařízení příliš nízká. Špičkový zvuk tak nabízí pouze drahý vítěz testu. I přes všeobecně nízkou maximální hlasitost se nám líbily basy u modelů TechniSat a Toshiba 42Z3030D.
ENERGETICKÁ NÁROČNOST
Sony je nejúspornějším modelem
Televizor je v reálném provozu zapnutý 24 hodin denně. Během testu jsme počítali se 4 hodinami provozu a 20 hodinami ve „stand-by“ modu. I v pohotovostním režimu ale některé modely spotřebují až 60 Wh za den. Pouze tři testované televizory disponovaly účinným režimem snížení spotřeby, založeným na snížení intenzity podsvícení displeje. Toto snížení spotřeby podle našeho subjektivního dojmu nesnižuje kvalitu obrazu. Sony KDL-40V3000 vykazuje v takovém režimu pouze třetinovou spotřebu. Nepotěšila nás spotřeba v standby modu (tedy v nejčastěji používaném režimu) u modelu TechniSat HD Vision 40 PVR: odběr byl neustále minimálně 3 W, zatímco všechny ostatní modely odebíraly ve spánkovém režimu pouze 0,1 W.
Nicole Ott, Martin Jäger, autor@chip.cz
Závěry z testu
Chcete-li ve svém obývacím pokoji prožívat stejné zážitky jako v kině, 40/42" LCD TV je naprostou nutností. Díky plnému HD rozlišení, špičkovému obrazu a velmi dobrému zvuku vítěze testu, televizoru Loewe Individual 40, se z jakéhokoliv filmu stane sváteční (a velmi drahá) podívaná. Pokud se spokojíte s o něco horším standardem a chcete ušetřit 80 000 Kč, zvolte druhý model našeho testu, Samsung LE40F86 (za cca 54 000 Kč), nebo náš cenový tip, televizor LG 42LF75 za cca 32 000 Kč.
Rady pro nákup
*TV kvalita
Kvalitní displej ještě nezaručuje dobrý televizní obraz. Před nákupem si nechte v prodejně televizor předvést a ujistěte se o tom, jak zobrazuje televizní signál PAL a jak přehrává DVD a HD filmy. Zvláštní pozornost věnujte kvalitě ostrých hran v obraze, barevnosti a artefaktům při rychlém pohybu obrazu.
*Design
Zařízení, která obsahují bonusy v podobě harddiskového rekordéru nebo digitálního TV a FM tuneru, jsou praktická. Bohužel všichni výrobci (s výjimkou výrobce vítězného modelu) nás zklamali tím, že součástí standardní dodávky jsou pouze napájecí a anténní kabely; zbytek kabelů (pro příjem satelitního signálu nebo pro připojení DVD přehrávače) si musíte dokoupit.
*Konektory
Maximem dnešních LCD televizorů kategorie 40/42" jsou dva HDMI konektory. Chcete-li používat stávající analogové zdroje signálu, budete potřebovat rozhraní Scart. Praktický je rovněž konektor pro připojení VGA nebo DVI kabelu, který zajistí možnost připojit velkoplošnou televizi k osobnímu počítači.
*Provoz a ovládání
Jen máloco nás naštve víc než výborná funkce, kterou nemůžeme používat, protože její ovládání je moc složité. Nejlepší je osobně se podívat na dálkové ovládání a na strukturu ovládacího menu a posoudit, zda si s nimi poradíte. Nejlépe to vyzkoušíte opět v obchodě - požádejte obsluhu o dálkové ovládání, zapněte televizi a vyzkoušejte si ovládání.
*Displej pro PC
Na displejích s rozlišením „Full HD“ lze bezeztrátovým způsobem provozovat pracovní plochu osobního počítače. Jestliže se vám při rozlišení 1920 x 1080 zdá obraz neostrý, zkontrolujte nastavení grafické karty. Pokud je aktivována funkce overscan, vypněte ji.
PŘEHLED: 40/42" LCD TV
Testované produkty
1 Loewe Individual 40 Vítěz testu nabízí špičkový obraz, nejlepší zvuk a bohatou řadu funkcí.
2 Samsung LE-40F86 Nejlepší TV obraz, vynikající displej a cena o 80 000 Kč nižší než u vítěze.
3 Sony KDL-40X3500 Spojení vynikajícího designu a velmi dobré kvality displeje.
4 Sony KDL-40V3000 Energeticky nejúspornější model v testu s vynikajícím obrazem.
5 Toshiba 42Z3030D Excelentní obraz s výraznými tmavými tóny, ale vysoká spotřeba energie.
6 Philips 42PFL9732D Velmi dobrý televizní obraz, ale u HD materiálů drobné barevné skvrny.
7 LG 42LF75 Velmi dobrý obraz a nízká cena, avšak trochu zmatené dálkové ovládání.
8 TechniSat HD Vision 40 Dodává se s HDD rekordérem a TV tunery, ale obraz nese známky šumu.
JAK CHIP TESTUJE 40/42" LCD TV
Hodnocení kvality displeje zahrnuje všechny parametry statického obrazu, jako jsou jas, kontrast a doba odezvy. Kvalitu přehrávaného videa a TV hodnotíme na základě vybraných testovacích scén. Hodnocení ergonomie zahrnuje kvalitu ovládání, množství rozhraní a snadnost přístupu k ovládání. Test zvuku zohledňuje hlavně jeho věrnou a nezkreslenou reprodukci, ale i maximální hlasitost zařízení. Do kategorie vlastností započítáváme typy a množství rozhraní a dodávané příslušenství. V kategorii zohledňující spotřebu energie zkoumáme energetickou náročnost ve všech provozních režimech.
- Testy a recenze - TV trendy pro rok 2008: Víc obrazu za méně peněz (501.33 kB) - Staženo 1073x