TV podobojí
Před rokem jsme přinesli test DVB-T tunerů určených pro příjem pouze digitálního TV vysílání. Vzhledem k tomu, že v posledním roce proces digitalizace spíše stagnoval, rozhodli jsme se letos vsadit na jistotu a otestovali jsme hybridní tunery schopné přijímat jak analogový, tak digitální TV signál.
Michal Bareš
V tomto článku najdete:
Test 18 hybridních TV tunerů
Výsledky měření
Rady pro nákup
Hybridní tunery mají jednoznačnou výhodu v tom, že dokáží přijímat jak analogový TV signál, dostupný na celém území ČR, tak digitální TV signál, který zatím pokrývá jen Prahu a pár velkých měst. Pokud bychom věřili plánům na vypnutí analogového vysílání v některých lokalitách již koncem tohoto roku, mohli bychom říci, že hybridní tunery představují nejlepší investici do budoucna. Ze zkušenosti víme, že plány jsou ve státní správě spíše orientační, takže s vypínáním analogu to nebude tak žhavé, ale stejně je lepší se na budoucnost připravit.
TV, FM rádio a další funkce
Hybridní TV tunery nejen dokáží přijímat jak analogový, tak digitální TV signál, ale nabízejí i další funkce. Většina z nich obsahuje i analogový FM tuner, takže pomocí nich lze poslouchat, ale hlavně nahrávat rádiové vysílání v rámci velmi krátkých vln. Všechny digitální tunery dokáží přijímat digitálně šířené rádiové vysílání, které zatím v ČR probíhá pouze v rámci multiplexu A a obsahuje stanice Českého rozhlasu. Jeho záznam je však možný pouze v podobě MPEG-2, tedy spolu se záznamem prázdné obrazovky, a logicky tak zabírá mnohem větší datový prostor. Pokud si tedy chcete nahrát oblíbenou adaptaci divadelní hry přímo do formátu MP3, je mnohem rychlejší a výhodnější obrátit se na analogový FM tuner, pokud jej tedy váš TV tuner obsahuje.
Dalším společným rysem digitálních TV tunerů je funkce elektronického programového průvodce, tedy EPG. Jedná se o vcelku užitečnou pomůcku, díky níž nemusíte kupovat časopisy s televizním programem nebo hledat program na internetu. EPG vám přinese program stanic na týden dopředu, a to včetně podrobného popisu jednotlivých pořadů (pokud tento popis obsahují). Funkci EPG podporují všechny digitální tunery (tedy rovněž všechny hybridní tunery), rozdíl je pouze v její podobě a v míře podpory češtiny. Většina testovaných tunerů obsahovala na dodaném instalačním CD verzi EPG, která nepodporovala češtinu, takže čtení programu se podobalo spíše luštění neznámého písma. To lze ale většinou snadno napravit stažením aktuálního upgradu ze stránek výrobce či distributora. Podobným problémem trpěl i teletext, který rovněž podporují všechny testované tunery. S výjimkou několika tunerů (PCMCIA Kworld NB-TV 220 a USB verze MSI Digi Vox A/DII a Hauppauge WinTVHVR 900) je součástí výbavy i dálkové ovládání.
JEDEN CÍL, MNOHO CEST
USB, PCI, nebo PC Card?
Prvním krokem při výběru TV tuneru je volba rozhraní, pomocí kterého se připojuje k počítači. Pokud vlastníte stolní počítač a nikam s ním necestujete, připadají v úvahu interní PCI (nebo PCI Express) karty či USB modul. Výhodou interních karet je jednodušší přístup a o něco větší výběr vstupních portů. Interní tunery bývají rovněž vybaveny větším dálkovým ovládáním s lepším výběrem funkcí. Nevýhodou je však fakt, že pokud kartu vkládáte do stávajícího počítače, který je v záruce, museli byste buď porušit záruční pečetě, nebo požádat o instalaci karty výrobce vašeho počítače, což bývá dražší a ne tak praktické. USB tunery ale můžete připojit i k zaplombovanému počítači a navíc je můžete přenášet, kam se vám zachce.
Výhodou USB tunerů je to, že USB port obsahují jak stolní počítače, tak notebooky, což z nich činí nejuniverzálnější zařízení. Navíc jsou malé, mají většinou menší dálkové ovládání (pozor, testované tunery MSI a Hauppauge dálkové ovládání nemají) a shodný software jako jejich PCI kolegové. Asi největším omezením USB tunerů je připojení kompozitního videa a S-Videa, které pomocí speciální redukce umožňovaly pouze dva USB tunery v testu, a to AverTV a Pinnacle. K ostatním USB tunerům připojíte pouze anténní vstup.
Pouze pro notebooky jsou pak určeny PCMCIA (PC Card) a Express Card tunery. Jejich výhodou je bezpečnější uložení tuneru do těla notebooku a větší prostor pro připojení antény či kompozitního videa. Při provozu jsou praktičtější, zároveň však zvyšují vnitřní zahřívání notebooku, a může vadit i to, že PC Card sloty jsou umístěny většinou na předním levém boku notebooku, takže přivedený anténní kabel může překážet při psaní. Nedokážete-li se rozhodnout, který způsob připojení je pro vás nejvýhodnější, doporučujeme vsadit na rozhraní USB.
JAK JE TO S CITLIVOSTÍ
Bez pořádné antény ani ránu
K většině produktů přibaluje výrobce i miniaturní TV anténu (výjimkou jsou interní karty Leadtek WinFast DTV2000H a AverTV Hybrid+FM PCI), ale tu lze doporučit pouze pro nouzové využití nebo v místech s výjimečně silným signálem. My jsme během testu používali samostatnou napájenou anténu Technisat Digiflex TT2, kterou lze sehnat za cca 300 Kč a která zajistí mnohem kvalitnější příjem signálu. Jakožto druhou anténu jsme používali domovní zesílenou anténu pro příjem digitálního i analogového signálu se 100procentní kvalitou. Citlivost samotných TV tunerů je navzájem velmi podobná a kvalita přijímaného signálu nezávisí ani tak na individuálních schopnostech tuneru, jako spíše na kvalitní anténě. Jestliže tedy doma přijímáte digitální signál na malou přídavnou anténku, ale nejste spokojeni s jeho výpadky, nemusíte se bát. Napájená externí anténa tento problém vyřeší. Pokud je však hladina signálu nižší než cca 60 %, což v praxi poznáte tak, že tuner stanici najde, napíše vám její název, ale na obrazovce neuvidíte nic, pak vám ani pokojová napájená anténa nepomůže a budete muset počkat, než bude signál vysílán z bližší vzdálenosti nebo než bude váš byt připojen na zesílenou domovní anténu. Nejste-li si jisti, jak je to ve vašem okolí s digitálním signálem, doporučujeme stránky www.digitalnitelevize.cz, kde se nachází čtenářské fórum rozdělené podle krajů a měst. Zde najdete praktické zkušenosti sousedů, kteří již DVB-T používají, nebo to zkoušeli. Mapy s pokrytím velkým měst a celé ČR stejně jako další informace a dokumenty o digitálním vysílání najdete na stránkách www.radiokomunikace.cz.
OVLÁDÁNÍ A VÝBAVA
Odlišnosti v SW a výbavě
TV tunery jsou si hardwarově velmi podobné a liší se tak hlavně přibaleným softwarem a další výbavou. Je to většinou právě software, který rozhoduje, jak obtížné bude s TV tunerem zacházet a jak složitá bude jeho instalace. V rámci testu jsme kromě různých možností softwaru hodnotili i složitost instalace a intuitivnost ovládání.
Správná instalace je podmínkou funkčnosti TV tuneru, a jelikož jsme k testu používali stejný počítač, setkali jsme se i s problémy způsobenými přítomností jiného ovládacího TV softwaru. Před instalací tedy doporučujeme odebrat všechny stávající starší aplikace TV karet. Pokud i poté bude docházet k chybovým hlášením, nezbývá než vyčistit registry.
Po instalaci musí tuner vyhledat dostupné kanály, a to většinou zvlášť pro digitální, analogové i FM vysílání. Před skenováním kanálů je třeba nastavit správnou zemi; jen programy lokalizované do češtiny si odvodí, že se nacházíme v České republice, a nabídnou nejprve skenování v tomto regionu. Například USB tuner Hauppauge však překvapil tím, že sice má ve své nabídce Českou republiku, ale pokud ji zvolíme, nenajde žádné kanály. Nikde se nepíše, že uživatel musí vybrat Německo, a pak bude vše v pořádku. Tento trik však uživateli poradí jednostránkový český „manuál“, který je součástí balení TV tunerů Kworld. U karty Leadtek Winfast DTV2000H lze sice při skenování programů vybrat mezi různými rychlostmi prohledávání frekvencí, ale ČR je zde bohužel ve formě dvou zemí, kde pod „Českou Republikou (s velkým R)“ se nachází výběr měst Velké Británie a multiplex B, zatímco pod zemí „Czech“ program najde multiplex A. Pokud tedy chcete sledovat kanály obou multiplexů, musíte pokaždé znovu přeskenovávat frekvence. Instalace tunerů AverMedia byly nejsnadnější, logické, a navíc lokalizované do češtiny.
Při instalaci DVB-T tuneru tedy doporučujeme nejprve zkusit region České republiky, a pokud bude chybět nebo nek bude fungovat, zvolte Německo či Rakousko. Bohatá výbava je standardem téměř u všech testovaných TV tunerů. Až na výjimky obsahují dálkové ovládání, které je zase až na výjimku (Kworld DVB-T PE310 a Kworld DVB-T 210) vybaveno bateriemi. Prostřednictvím dálkového ovládání se bude TV karta nejen pohodlněji ovládat, ale je naprosto nutné pro ovládání teletextu, takže pokud se rádi probíráte teletextovými stránkami, nekupujte model bez dálkového ovládání.
Všechny interní PCI karty mají přibalenu redukci S-Video a kromě Leadteku Winfast a PCI karty AverMedia najdeme všude i kabely pro připojení kompozitních vstupů. Kompozitní kabely se dokonce nacházejí i u USB modelu AverTV Hybrid+FM Volar, který z hlediska výbavy směle konkuruje i interním PCI či PC Card/Express Card kartám. V případě tohoto USB tuneru jsou však kompozitní kabely připojeny pomocí speciálního rozhraní, takže pokud ztratíte redukci, máte problém. U modelů vybavených dvěma tunery je pak praktickým doplňkem anténní rozdvojka (např. u modelu FlyDVB Trio CardBus).
NEUMÍ ČÉSKY!
Na češtinu si výrobci nepotrpí
Většina TV tunerů se dodává bez podrobného českého návodu, za což jsme v testu rovněž strhávali body. Světlou výjimkou jsou tunery AverMedia, MSI, Asus a do jisté míry Pinnacle, které obsahují český manuál. U tunerů Kworld jsme našli přibalený list s českým návodem, ten ale vůbec nepokrývá celou instalaci a nastavení softwaru, neseznamuje s možnostmi programu a celkově je nedostatečný. Zbytek startovního pole si na lokalizaci českého manuálu ani nehrál. Český návod prostě chybí, stejně jako lokalizovaný software nebo podpora češtiny v EPG a teletextu. Detaily o podpoře češtiny najdete v jednotlivých tabulkách.
Závěr testu
Ani jeden z testovaných TV tunerů nás nezklamal. Všechny bez problémů poslouží pro sledování digitální i analogové televize, rozdíly jsou především v přidaných funkcích, jednoduchosti instalace, ovládání a bohatosti výbavy. Nejlepším dojmem na nás zapůsobily produkty AverTV, které díky výborné výbavě, funkcím a lokalizaci zvítězily v kategoriích USB a PC Card/ Express Card. Mezi PCI zařízeními vyhrál díky vyváženým funkcím a snadnému ovládání tuner MSI TV@nywhere A/D. Konkurence v této kategorii však byla tvrdá a vyvážená.
Pinnacle PCTV DVB-T Flash Stick 280e
I když jsme v tomto testu zkoumali jen TV tunery podporující jak digitální, tak analogové vysílání, nemohli jsme si nevšimnout tohoto nadmíru zajímavého přijímače, který je však bohužel určen pouze pro příjem DVB-T signálu a neumí tedy pracovat ani s analogovým TV signálem, ani s analogovým FM signálem. Přesto je to zajímavý produkt, který stojí za zmínku. Hlavní výhodou tohoto tuneru je jednoduchost ovládání a používání. Kromě tuneru obsahuje totiž USB klíčenka i 1GB flash disk na němž je uložen veškerý ovládací software a který lze používat i k ukládání dat nebo snímaného videa. Instalace byla ze všech testovaných modelů zdaleka nejsnazší. Ve Windows XP jej stačí vložit do USB portu, připojit anténu a spustit program TVCenterPro. Ten najdeme samozřejmě na samotném flash disku. Vše včetně frekvencí a kanálů je již přednastaveno, takže můžete rovnou sledovat TV. Pokud by nějakým způsobem došlo ke smazání instalace na USB disku, je součástí dodávky i recovery CD . Na samotném provozu nás potěšila bezproblémová podpora češtiny v teletextu i EPG, malé dálkové ovládání a celková jednoduchost obsluhy. Pro pokročilejší uživatele nabízí Pinnacle PCTV DVB-T Flash Stick 280e možnost ukládání videa ve formátech MPEG-2 a DivX. Škoda jen, že za 2790 Kč nepodporuje i analogový TV a FM signál.
PŘEHLED: TV tunery
Rady pro nákup
*Dálkové ovládání nejen pro pohodlí
Sledovat televizi a měnit kanály můžete i bez dálkového ovládání, ale pokud máte rádi teletext, je naprosto nezbytné. V žádném ovládacím programu totiž nelze číselně nastavit stránku, kterou chcete přečíst. Bez dálkového ovládání se tedy budete muset v teletextu pohybovat pouze velmi pomalu.
*Čeština je důležitá
Bez správné diakritiky se obejdete jak v EPG, tak v teletextu, ale rozhodně doporučujeme zakoupit TV tuner s podrobným českým návodem. Instalace a rozběhnutí TV tunerů totiž nejsou nejjednodušší a mohou přinést řadu problémů.
*Upgradujte software
Na přiloženém instalačním CD se většinou nachází několik měsíců starý software, který nemusí obsahovat správnou podporu češtiny či řešení novějších známých problémů. Pokud výrobce či distributor nabízí aktualizovanou verzi obslužného softwaru, rozhodně si ji stáhněte.
*Budete-li mít problémy, zvolte Německo
Většina testovaných tunerů neměla problémy se skenováním programů, ale pokud vám tuner nenachází žádné programy, zkuste v nastavení zvolit místo České republiky Německo nebo Rakousko.
*Rádio nahrávat z analogového tuneru
Hodláte-li TV tuner používat k poslechu nebo k záznamu FM rádia, přesvědčte se, že obsahuje samostatný analogový FM tuner. Stanice Českého rozhlasu můžete poslouchat i na digitálním multiplexu A, ale jejich záznam lze provádět pouze ve formátu MPEG-2, takže zabere mnohem více místa a jeho pozdější převod do MP3 je složitější.
*Chce to anténu
K většině produktů přibaluje výrobce i miniaturní TV anténu, ale tu lze doporučit pouze pro nouzové využití nebo v místech s výjimečně silným signálem. Mnohem lepších výsledků dosáhnete se samostatnou větší a napájenou anténou. Její cena není vysoká a rozhodně se vyplatí.
Soupeři
USB
1 VÍTĚZ TESTU 06/2007
AverTV Hybrid+FM Volar
Tento USB tuner vyhrál svoji kategorii s naprostým přehledem. Snadno se instaluje, obslužný software AverTV 6 představuje ideální kompromis mezi uživatelskou přívětivostí a snadno dostupným a přehledným pokročilým nastavením. Jako jediný USB tuner v testu obsahoval samostatný FM tuner a exceloval i ve výbavě, možnostech záznamu zvuku, obrazu a videa. Pohodlné, snadno ovladatelné a univerzální řešení pro práci na domácím počítači i notebooku.
Cena vč. DPH: 2 258 Kč
PCI / PCI Express
1 VÍTĚZ TESTU 06/2007
MSI TV@nywhere A/D
Kategorie interních PCI/PCI Express karet byla velmi vyrovnaná a nejlepší kompromis mezi funkčností, výbavou, složitostí instalace a ovládáním (zde hlavně díky přidanému programu LifeView DTV, který není efektní, zato je efektivní) představuje karta MSI TV @nywhere A/D. Výhodou je rovněž český manuál, i když k dokonalosti chybí podpora češtiny v EPG a teletextu - snad to výrobce napraví v příštím upgradu.
Cena vč. DPH: 1 498 Kč
PC Card
1 VÍTĚZ TESTU 06/2007
AverTV Hybrid+FM CardBus
Kategorie PC Card/Express Card byla rovněž velmi vyrovnaná, ale opět zde zvítězil produkt AverMedia, a to hlavně díky již výše zmíněné kombinaci funkčnosti, intuitivního ovládání, možnostem nastavení i české lokalizaci. Hledáte-li ideální TV tuner pouze pro notebook, nebudete zklamáni.
Cena vč. DPH: 1 920 Kč
JAK JSME TESTOVALI TV TUNERY
TV tunery nabízejí kromě sledování televizního signálu i řadu dalších funkcí. Instalace však není nejjednodušší a k jejich využití je třeba často přistupovat do menu obslužných programů. Hodnotili jsme tedy jak složitost instalace, tak intuitivnost ovládání (včetně funkcí dálkového ovladače). V rámci hodnocení funkčnosti jsme se zaměřili na možnosti a formáty nahrávání, přítomnost EPG, teletextu, funkce Timeshift i práci se zvukovými stopami. Body jsme přidělovali rovněž za možnost zobrazení dvou nezávislých kanálů a možnost náhledu v PIP a PAP. Důležitou roli hraje i výbava, kde jsme ocenili přítomnost doplňků (TV anténa, FM anténa, dálkové ovládání, baterie, USB kabel atd.), stejně jako možnosti vstupu kompozitního signálu a S-Videa. S ohledem na nástrahy instalace a využití EPG a teletextu jsme bodově oceňovali i lokalizaci do češtiny, a to jak u manuálu a softwaru, tak u diakritiky EPG a teletextu.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - TV podobojí (431.1 kB) - Staženo 1700x