Přejít k hlavnímu obsahu

Třetí generace netbooků

Třetí generace netbooků

Ačkoliv od minulého testu netbooků uplynuly jen čtyři měsíce, trh s oblíbenými a levnými miniaturními počítači se stihl kompletně obměnit. Řada výrobců předvedla JIŽ TŘETÍ GENERACI svých netbooků a nové modely uvedly i firmy, které druhou generaci vynechaly.
MICHAL BAREŠ

Test nám potvrdil, že mezi novými netbooky snad ani nelze vybrat špatný model. Můžete možná vybrat jen zbytečně drahý, to už ale záleží na vás, v testovací laboratoři Chipu jsme udělali vše pro to, abychom vám výběr co nejvíc usnadnili.
Dobrou zprávou je rovněž to, že kategorie netbooků (nebo, chcete-li, mininotebooků) zůstává věrná svému prvnímu pravidlu, tedy nízké ceně a nízké hmotnosti. Když jsme před rokem uvažovali, kam se bude ubírat vývoj těchto malých a levných zařízení, jedna z možných variant byla, že s ohledem na omezený výkon a limitované prostorové možnosti malého šasi může vývoj směřovat ke zvětšování netbooků a zvyšování jejich hmotnosti i výkonu. Jinými slovy hrozilo, že netbooky přerostou do notebooků. Cesty vývojářů nakonec naštěstí vedly jinudy. Inovace se týkají především vzhledu a provedení šasi, vylepšení klávesnice a osazování technologiemi, které byly dříve doménou velkých a dražších notebooků. Nezvyšuje se ani cena netbooků, právě naopak. Vítěz minulého testu stál téměř 13 000 Kč, dnes stojí vítězný model Asus Eee PC 1005HA necelých 9 000 Kč a jen málokterý netbook přesáhne hranici 10 000 Kč. Cenový tip Acer Aspire One AO531h stojí jen cca 7 500 Kč a nabízí vše potřebné, včetně téměř sedmihodinové výdrže na baterii.
Téměř bez výjimek se zvyšuje doba výdrže při provozu na akumulátor, dramaticky se zvyšuje komfort a použitelnost klávesnic, ustoupilo se od levných a pramálo výkonných "SSD disků" (uvozovky používáme proto, že flashové paměti prvních netbooků ani za SSD disky prohlásit nelze) a kapacita úložného prostoru netbooku je nyní standardně 160 GB. Design většiny nových netbooků obsahuje pod baterií slot pro umístění SIM karty v případě, že je vybraný netbook vybaven UMTS modulem pro bezdrátový přístup k internetu šířenému mobilními operátory. Žádný z testovaných kousků ale 3G modul neobsahoval. To je dáno dvěma faktory. Zaprvé je tento modul poměrně drahý a výrobci jej integrují pouze do nejlépe vybavených typů svých modelových řad (například Toshiba jej prodává pouze u variant NB200-12J a NB200-121, kdežto my jsme testovali levnější model NB200-10Z). Druhým důvodem pro přítomnost slotu pro SIM kartu je velký zájem výrobců o tendry mobilních operátorů, kteří některé netbooky přidávají za výhodnou cenu ke svým datovým balíčkům. Každopádně se připravte na to, že pokud chcete netbook s opravdu integrovaným UMTS modulem, musíte si dát při výběru dobrý pozor, aby jej vámi vybraná verze měla. Vodítkem pro vás může být cena. Modely s UMTS modulem jsou většinou o pár tisíc dražší než modely bez něj.

11,6" netbooky: Vhodné hlavně pro práci

Mezi testovanými modely jsme měli možnost vyzkoušet i dva netbooky osazené větším, 11,6" displejem s rozlišením 1 366 × 768 bodů. Větší displej v jejich případě umožnil lepší prohlížení internetových stránek a plnohodnotnou činnost s kancelářskými aplikacemi. Díky většímu displeji bylo rovněž možné zvětšit i klávesnici 11,6" modelů, takže pokud na netbooku musíte často psát, stojí za to se nad nimi zamyslet. Jelikož používají ještě úspornější procesory Atom Z520 a čipovou sadu Intel US15W (Poulsbo), snadno s nimi dosáhnete sedmiči osmihodinové výdrže. I nižší výkon procesoru Atom Z520 stále ještě umožňuje přehrávání filmů ve formátu DivX i jakoukoliv další běžnou práci. Jen u DivX se raději držte filmů s klasickým rozlišením – i když displej 11,6" modelů teoreticky splňuje rozlišení HD Ready, filmy ve vyšším rozlišení netbook nezvládá moc dobře. Sice je přehraje, ale zážitek je velmi trhaný, a tudíž horší, než když si film pustíte v kvalitě běžného DVD ripu. Oba testované netbooky s 11,6" displejem (Acer Apire One Pro A0751H-52Br a Asus Eee PC 1101HA) skončily sice kvůli větším rozměrům, o malinko vyšší hmotnosti těsně pod 1,4 kg a o něco nižšímu grafickému i výpočetnímu výkonu až v druhé polovině výsledkové tabulky, ale rozhodně to není tím, že by se jednalo o špatné stroje. Naše testy kladou v kategorii netbooků velký důraz na mobilitu (což je kombinace rozměrů, hmotnosti notebooku, hmotnosti napájecího adaptéru a výdrže na akumulátor) a větší displej i rozměry těchto strojů byly pro ně na startovní čáře výrazným hendikepem.

Design: V malých tělech řada inovací

Na nových netboocích jsme našli řadu vylepšení. Společnost Asus, která byla pionýrem v oblasti netbooků, konečně chytla druhý dech a my jsme měli možnost vyzkoušet tři nové modely; dva z nich dokonce zaujaly první místa v testu, a to především díky dlouhé výdrži při zachování nízké hmotnosti. Asus Eee PC 1005HA vydržel při hmotnosti 1 215 gramů pracovat na baterie přes devět hodin! Celkově druhý model Asus Eee PC 1008HA (tzv. Seashell) je zase extrémně tenký a ve svém štíhlém těle skrývá lithiumpolymerovou baterii, která přes nižší kapacitu 2 900 mAh dokáže net-book napájet přes šest a půl hodiny. U Sea-shellu Asus Eee PC 1008HA se na chvíli zastavíme. Jeho design je tak kompaktní, že vývojářům neumožnil použít výměnný akumulátor. Baterie je naprosto skryta v těle netbooků a nelze k ní přistoupit žádnými dvířky. Výměnu baterie je tak možné provést pouze po rozmontování netbooků. Netbook nenabízí ani přístup k paměťovému slotu či k pevnému disku. Kompaktnost je u netbooků jistě důležitá, vždyť při zachování dlouhé výdrže váží Seashell jen 1 053 gramů, vše má ale podle nás určité meze. Možnost vyjmout akumulátor totiž nepotěší pouze zájemce, kteří s sebou na dlouhou cestu vozí dvě baterie, ale i zoufalce, kterým zatuhl operační systém do té míry, že netbook nejde ani vypnout, takže nezbývá jiné řešení než na okamžik odpojit baterii. Během testu nám sice Seashell takto nezatuhl, ale co kdyby? Čekat šest hodin, než dojde "šťáva"?
Další daní za útlost je nezvyklé řešení vi-deovýstupu. Analogový VGA konektor je totiž sám o sobě tlustší než netbook, tak bylo třeba vymyslet způsob připojení externího monitoru. VGA konektor je tak na kablí-ku připojen k proprietárnímu malému konektoru, který je umístěn na levém boku netbooků. Pokud není k netbooků připojen žádný monitor, tento adaptér se prostě odpojí a zasune do otvoru na spodní straně netbooků. U nového stroje seděl v plastové kolébce pevně, ale stejně si myslíme, že nebude těžké jej časem ztratit. Povrch netbooků je tak lesklý, že je na něm opravdu vidět každý otisk, takže doporučujeme volit spíše světlejší barvy, na nichž nejsou mastné skvrny tak vidět. Asus naštěstí k netbooků přidává i hadřík na otřeni víka. Přes výše uvedené výhrady je Asus Eee PC 1008HA hodně povedený netbook, má Wi-Fi třídy "n", gigabitový ethernet, Bluetooth a pravděpodobně nejlepší touchpad ze všech netbooků v testu. Osloví hlavně designově založené uživatele, avšak s ohledem na dlouhou výdrž, nízkou hmotnost a rozumnou cenu jde o hodně zajímavý model. Jeho kolega Asus Eee PC 1005HA má vyjímatelný akumulátor (i když "jen" klasický lithium-iontový), trojici USB konektorů, váží o 200 gramů více, ale je levnější.
Hned za dvojicí Asusů se umístily další dvě hodně zajímavé a očekávané novinky -Toshiba NB200-10Z a Lenovo IdeaPad S10-2. Oba mininotebooky mají něco do sebe. Toshiba je na první pohled líbivější. Její šasi kombinuje kov a plast s kovovým finišem, odolný kryt displeje a zajímavou klávesnicí. I když jsou klávesy menší než u ostatních netbooků, jsou výrazně oddělené a na klávesnici se píše přesně a příjemně. Plusem tohoto netbooku je dále dlouhá výdrž na baterie a aktivní ochrana dat na pevném disku. Ten je stejně, jako tomu bývá u lepších notebooků, vybaven gyroskopem, který sleduje pohyby netbooku a v případě pádu dokáže včas zaparkovat hlavičky pevného disku tak, aby nedošlo ke ztrátě dat. Mezi netbooky je Toshiba NB200 zatím jediným modelem, který touto technologií disponuje. Na druhou stranu má Toshiba pouze jeden reproduktor, takže se moc nehodí pro přehrávání hudby.
Lenovo Ideapad S10-2 má také něco extra. Obsahuje software pro přihlášení uživatele prostřednictvím skenu jeho očí a tváře. Tento způsob autentikace je rozhodně příjemný a zajímavý. Stačí přijít před netbook, ten vás sám rozpozná a automaticky zaloguje. Toto řešení je čistě softwarové, a tak Lenovo ani moc nestálo (používá jej u všech notebooků IdeaPad). Výdrž Lenova S10-2 dosahuje téměř šesti hodin, klávesnice je nadstandardně příjemná, jen použitý plast je trochu nudný. Za něco málo přes 8 000 Kč je to však hodně zajímavý model.
Svou modelovou řadu inovoval i Acer. V současné době nabízí v podstatě tři typy aktuálních netbooků (model D250 je už výběhový) a my jsme měli možnost vyzkoušet všechny. Netbooky Acer s 10,1" displejem nesou modelové označení 531 a v nabídce jsou v podstatě dva. První z nich má v přídomku ještě slůvko "Pro" a obsahuje pevný disk s největší kapacitou mezi testovanými produkty (250 GB). Námi testovaný kus pak byl vybaven 2 GB operační paměti, ta se ale na zvýšení výkonu nijak neprojevila. Má rovněž baterii s vysokou kapacitou a výdrží přes osm hodin. Druhý model, Acer Aspire One AO531h, získal ocenění "Cenový tip". Za cca 7 500 Kč jde o přirozenou volbu pro zájemce, kteří prostě chtějí netbook, který moc nestojí, ale který má vše potřebné, včetně kvalitní klávesnice s velkými tlačítky a velmi dobré výdrže necelých sedm hodin. Přitom váží jen 1 180 gramů.

HP Mini 5101: špičkové provedení, ale slabá výdrž na baterie

Velice jsme se těšili na nový netbook od HP, který nás zaujal již podle prvních obrázků. Co se výbavy, výkonu, provedení, klávesnice, displeje (s matným povrchem!) a subjektivního pocitu z práce s ním týče, tak by to mohl být vítěz testu – jen kdyby neměl tak slabý akumulátor. Opravdu nechápeme, proč HP zvolilo tak slabou baterii, vždyť jinak je to naprosto špičkový netbook, který mohl srazit konkurenci na nějaký čas na kolena. Je to spolu s Compaqem Mini 110 jediný netbook v testu s matným displejem, má gigabitový ethernet, "enkovou" Wi-Fi, je rychlý, hezký, pohodlný na práci, ale vydrží jen tři hodiny. Kvalita provedení i použitých materiálů je špičková. Na webových stránkách HP nabízí jako volitelný doplněk šestičlánkovou baterii (cca 1 350 Kč), se kterou by netbook měl vydržet déle. Bohužel ani výrobce neuvádí přesnou kapacitu, ale pokud by byla okolo 5 000 mAh, netbook by měl vydržet necelých osm hodin.
I druhý model HP v testu "dojel" na krátkou výdrž. Compaq Mini 110 má rovněž matný displej, úžasnou klávesnici, velmi dobré zpracování, trochu až moc konzervativní design, ale vydrží jen dvě a půl hodiny. Zajímalo by nás, proč HP zvolilo strategii vybavovat své netbooky takto malými akumulátory.

Budoucnost: Windows 7 a příjde i nový čipset

Na začátku léta jsme stále doufali, že v příštím testu se již setkáme s netbooky postavenými na novém čipsetu Intel GN40, ale tyto netbooky pravděpodobně přijdou až po uvedení Windows 7, jelikož pod XP nepřinášejí mnoho výhod. I když je v nabídce internetových obchodů dnes možné spatřit nabídky netbooků s Windows 7, jejich prodej začne až koncem října, po oficiálním uvedení nového systému. Mezi netbooky, které jsou s tímto systémem ohlášeny, jsme zatím neobjevili žádnou výraznou novinku s Intelem GN40, výrobci však asi s oznámením nových modelů pro Windows 7 počkají až na předvánoční trh. Prozatím lze tedy koupit jen modely s Windows XP a příslibem upgradu zdarma (nebo za drobný peníz) ve chvíli, kdy budou Windows 7 v prodeji. I když je nový systém nedočkavě očekáván hlavně uživateli Visty, v kategorii netbooků bude podle nás stále zájem i o přístroje s Windows XP. Bude záležet hlavně na ceně.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ

SHRNUTÍ

Mezi testovanými netbooky nemůžete vybrat špatně – jen dobře nebo lépe. Vítězem testu se stal díky špičkové výdrži a kompaktním rozměrům Asus Eee PC 1005HA. Cenovým tipem jsme ohodnotili nejlevnější, ale jinak výborný netbook Acer Aspire One AO531h.

SOUHRN_ NETBOOKY

RADY PRO NÁKUP

DISPLEJ: MATNÝ, NEBO LESKLÝ?
I u netbooků se setkáváme s trendem lesklých displejů. Jejich výhodou je vysoký kontrast a dobré zobrazení barev, ale rušivé odlesky na displeji jsou velmi nepříjemné, zvlášť pokud s netbookem pracujete venku. Pokud na netbooku tvoříte texty, doporučujeme spíše matný displej, ale vždy platí, že nejlepší je podívat se na displej vybraného netbooku před jeho nákupem.

BATERIE: NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JSOU WATTHODINY
POZOR: Většina výrobců prodává stejné netbooky s různou kapacitou akumulátorů. Rozhodujícím parametrem je kapacita měřená watthodinami. Tento údaj zjistíte vynásobením hodnot napětí (V) a kapacity v mAh. V cenících internetových obchodů se většinou udává pouze počet článků baterie, který přesnou kapacitu nenaznačuje, ale vypovídá o tom, zda se jedná o model se slabším, nebo silnějším akumulátorem.

JAK CHIP TESTUJE

Nejdůležitějším kritériem hodnocení netbooků je mobilita, kterou hodnotíme podle hmotnosti, objemu netbooku a výdrže na baterie. Hodnocení výbavy pak vypovídá o množství a podobě portů a dalších doplňků.

Dokumenty ke stažení