Top-Runner
Laserové tiskárny a inkoustová multifunkční zařízení
Zapnout počítač, zapnout tiskárnu – pro mnoho z nás jsou tyto dva úkony to první, co uděláme, když přijdeme k pracovnímu stolu, a to nejen v kanceláři, ale i doma. Proto je důležité věnovat při výběru tiskárny pozornost její SPOTŘEBĚ ENERGIE. Chip tedy zjišťoval, které tiskárny a která inkoustová multifunkční zařízení patří k těm úsporným.
ANDREAS VOGELSANG
Top-Runner – laserové tiskárny
Když už tiskárnu zapnete, většinu času stráví v režimu stand-by a čeká na to, až dostane ke zpracování novou úlohu. Proto je spotřeba tiskárny ve stand-by modu nejdůležitějším ukazatelem hodnocení energetické náročnosti. Bohužel dnešní tiskárny jsou jen málokdy zároveň úsporné i schopné rychle vytisknout úlohu. To je také důvod, proč se tiskárna i-Sensys LBP3000 od Canonu, která si tak dobře vede v žebříčku Top runner, neboť je díky své spotřebě 1,4 W ve stand-by režimu skutečně úsporná, neumístila na předních místech v celkovém hodnocení a Top 10. Může za to především lenivé tempo tisku a slabá výbava: LBP3000 potřebuje na vytištění desetistránkového dokumentu 52 sekund. Pro srovnání – jednička našeho Top 10, tiskárna Lexmark E450dn, to zvládne za 21 sekund, v režimu stand-by však spotřebuje 10,7 W.
Nová tiskárna Canon: Princip Top runner funguje i v tomto případě
Očekávání v obou směrech splňuje jiný produkt od firmy Canon. Její nová tiskárna I-Sensys LBP3250 totiž vytiskne deset stránek textu za slušných 30 sekund, a to při spotřebě v stand-by 1,6 W. To je opravdu velký rozdíl oproti spotřebě tiskárny Lexmark.
CANON LBP3000: Ačkoli je tato poněkud starší laserová tiskárna levná a úsporná, je velmi pomalá. Obě tiskárny HP se také dostaly na vrchol žebříčku – jsou rychlejší a tisknou kvalitně, co se však týká ceny za stránku, jsou na tom lépe tiskárny značky Canon.
Top-Runner – inkoustová multifunkční zařízení
Tomu, kdo potřebuje kromě textu občas vytisknout také nějakou fotografii, poslouží lépe než laserová tiskárna inkoustové multifunkční zařízení. Stejně jako v případě laserových tiskáren jsou však na tom úsporná multifunkční zařízení hůře v oblasti výkonu. Na čtvrtou pozici přehledu Top runner se tak dostalo třeba i zařízení ESP od Kodaku (stand-by 4,5 W), které v Top 10 skončilo až na osmnácté pozici. Je totiž pomalé a o dobré výbavě se v jeho případě také nedá hovořit.
Dalším příkladem je nejúspornější zařízení z našeho žebříčku, Canon Pixma MX300, které je od jedničky v Top 10 (Canon Pixma MX700) také hodně vzdáleno. Se spotřebou 2,7 W je ale zařízení MX300 zhruba na polovině spotřeby modelu MX700 (6,2 W ve stand-by).
Nové multifunkční zařízení Canon: Ekonomické i výkonné
Skutečnost, že budoucnost patří úsporným zařízením, dokazuje Canon Pixma MP630 na páté pozici Top runneru. Spotřebuje totiž pouze 4,7 W v režimu standby a zároveň obsadilo čtvrtou příčku v našem žebříčku Top 10 – jde o druhé nejrychlejší multifunkční zařízení.
CANON PIXMA MX300: Toto multifunkční zařízení nejen dobře tiskne, skenuje a kopíruje, ale spotřebuje i nejméně energie. Zařízení Kodak ESP 3 s náklady na tisk textu asi 70 haléřů a 30 Kč na barevnou fotografii A4 nabízí nízké ceny a nízkou spotřebu energie (4,5 W).
Dokumenty ke stažení
- Testy a recenze - Laserové tiskárny a inkoustová multifunkční zařízení (196.24 kB) - Staženo 1323x