Z testlabu – Chip top 10
Aktuální přehled kompletního trhu IT: naše přehledné žebříčky by vám měly usnadnit orientaci a pomoci s výběrem hardwarových produktů.
PAVEL TROUSIL
V jednom z našich srovnávacích testů se nám podařilo odpovědět na otázku, zda už se mohou fotoaparáty integrované do mobilních telefonů srovnávat s běžnými kompakty. Tedy srovnávat se s nimi mohly už dříve, ale kvalitou svých fotografií zůstávaly daleko vzadu. Nyní už je však situace zcela jiná, v některých případech mají fotoaparáty v mobilech dokonce lepší výsledky. A co je hlavní, jsou neustále k dispozici. Když přiběhnete z práce na besídku svých dětí, možná zjistíte, že jste fotoaparát zapomněli doma, mobil ale máte většinou u sebe.
Schopnosti mobilů se budou samozřejmě dále zlepšovat. Už dnes mají například výkonné dvoujádrové procesory, dostatek paměti a HDMI výstup. Jsou pak schopné přehrát film ve Full HD rozlišení, který si můžete pustit klidně na velkém LCD televizoru. Těm jsme věnovali náš další test, do kterého jsme zařadili modely s cenou do 25 000 Kč. Za tyto peníze už ale dostanete velkou úhlopříčku i slušnou výbavu.
Když člověk slyší o dalších a dalších novinkách, zvyšování výkonu či nárůstu kapacity, zamyslí se nad tím, kde se to vůbec zastaví. Může to jít tímto tempem stále dál? Intel a další firmy se snaží, aby tomu tak bylo. Právě Intel s Micronem představily 20nm výrobní technologii flash pamětí – 8GB flash paměť může díky ní mít rozměry pouze 118 mm2. Tak to bychom měli kapacitu. A ještě výkon – Intel představil 3D Tri-Gate tranzistory, které se stanou základem výkonných procesorů Ivy Bridge. Do vrstev zatím Intel tranzistory dávat neumí, i tak je to ale pokrok, který umožní pokračování tzv. Moorova zákona. Pan Moore, spoluzakladatel Intelu, už v roce 1965 předpověděl, že výkon procesorů (počet tranzistorů) se bude každé dva roky zdvojnásobovat. Zatím se to daří plnit. Existují ale vůbec nějaké limity? Na tuto otázku odpovídá náš další článek nazvaný "Technologická omezení počítačových technologií".
Co se nevešlo do našich srovnávacích testů a článků, to najdete přehledně v naší rubrice Top 10 nebo v některém z dalších čísel. Do toho příštího pro vás připravujeme například test satelitních receiverů s pevným diskem i bez něj. Satelitní vysílání u nás využívá přes milion uživatelů a jeho výhodou je celoplošné pokrytí. S příjmem DVB-T vysílání takovou jistotu nemáte. Další srovnávací test bude věnován konkurentům iPadu, kterých naštěstí už přibývá.
Dále pro vás do příštího čísla připravujeme návod, jak si postavit vlastní SSD disk. Je to jednodušší, než si možná myslíte. A tipů z našeho testlabu se vám příště dostane mnohem více. Dozvíte se například, které "značky" doporučujeme a jaké programy se vám budou hodit při vlastním testování.
Multimediální přehrávače
Snadné přehrávání oblíbených formátů (AVI, MP3, MKV apod.) na televizoru umožňují multimediální přehrávače. Můžete k nim připojit externí pevný disk, nebo USB flash disk s obsahem, případně můžete použít paměťovou kartu. Přehrávače se liší způsobem ovládání, výbavou, spotřebou a podporou různých formátů.
Černobílé laserové tiskárny
Barevné dokumenty jsou hezčí než černobílé, ale jsou drahé. Buď zaplatíte celkem dost za barevnou laserovou tiskárnu, nebo hodně za provoz barevné inkoustové tiskárny. Pro běžnou agendu však stačí tiskárna černobílá. Pořizovací náklady jsou nízké, náklady na tisk také.
Digitální jednooké zrcadlovky
Svými cenami pod 25 000 Kč přitahují DSLR přístroje nižší třídy i náročnější amatérské fotografy. Pro ně představují ideální variantu, v neposlední řadě kvůli svobodné volbě objektivů a šikovné manipulaci. Je u nich ovšem třeba počítat s dalším výdajem kolem 10 000 Kč za dobrý objektiv, pokud nenajdete kombinovanou nabídku v přijatelné ceně.
LCD monitory – 22"
Dobrý poměr mezi velikostí obrazu a cenou nabízí 22" monitory. Jejich rozlišení je 1680 × 1050, nebo 1920 × 1080 bodů a mají displeje typu TN, nebo S-IPS. Seženete je za cenu od cca 3 500 Kč
LCD monitory – 24"
Díky radikálnímu poklesu cen 24palcových monitorů s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů už o tomto obřím rozměru mohou uvažovat i běžní uživatelé. Levnejší monitory mají sice jen panel typu TN (není je tedy možné použít na výšku), pro běžné účely však stačí.
Interní pevné disky – 3,5"
Pevné disky s rozhraním SATA jsou rychlé a nabízí kapacitu až 3 TB. Liší se přenosovou rychlostí, spotřebou, hlučností a dalšími parametry, které najdete v naší přehledné tabulce.
Multifunkční zařízení - inkoustová
Multifunkční zařízení jsou výhodnější než samostatné tiskárny, protože umí dobře nejen tisknout, ale i skenovat, kopírovat a faxovat. Jejich nákup si však dobře promyslete – skryté provozní náklady nejlevnějších multifunkčních zařízení mohou být při dlouhodobém provozu poměrně vysoké
Multifunkční zařízení - laserová
Jsou sice dražší a větší než inkoustová multifunkční zařízení, zvládnou ale vyšší měsíční zátěž, většinou jsou rychlejší a hlavně jsou provozně levnější. Umí tisknout, skenovat, kopírovat a většina z nich také faxovat. Některé modely jsou dostupné již za cenu okolo 8 000 Kč.
NAS disky
Moderní síťové NAS disky nabízejí spoustu užitečných funkcí a kapacitu až 2 TB. Slouží nejen pro ukládání dat, ale také jako webserver, mediální server či server pro stahování.
Jak Chip hodnotí
V TOP 10 se snažíme vám v kostce představit námi testované produkty různých kategorií. Jde o přehledné tabulky technických parametrů i naměřených hodnot a hodnocení nejčastěji kupovaných počítačových periférií, nebo počítačových komponent. Každý měsíc aktualizujeme ceny, přidáváme nové produkty a naopak vyřazujeme už neaktuální výrobky, které se už neprodávají.
Špičková třída (100–90,0)
Vyšší třída (89,9–75,0)
Střední třída (74,9–45,0)
Nelze doporučit (44,9–0)