Test: projektory pro domácí kino
HD projektory nikdy nebyly tak cenově dostupné ani tak kvalitní jako dnes. Moderní výkonné projektory nabízejí prvotřídní obraz i při plném denním světle a navíc často i ve filmovém režimu 24p. Chip otestoval devět HD projektorů, dostupných ZA CENY OD 19 000 KČ.
DANIEL WOLFF, AUTOR@CHIP.CZ
Léto 2008 přímo volá po zakoupení domácího videoprojektoru. Nejprve proběhne fotbalové mistrovství Evropy EURO 2008 a potom jsou na řadě olympijské hry v Pekingu. Sledovat sportovní akce na velkém plátně bude rozhodně příjemnější než na - byť velkém -televizoru. Nepatříte-li mezi sportovní fanoušky, mohou vám moderní digitální projektory nabídnout možnost sledovat filmy ve vysokém rozlišení - koneckonců vysoké rozlišení promítaného HD obrazu oceníme nejvíce právě na velkém plátně.
Dobrou zprávou je i fakt, že projektory pro domácí video nebyly nikdy tak levné jako dnes. Náš test devíti HD projektorů v cenovém rozsahu 19 000 - 60 000 Kč navíc ukazuje, že ty nejlepší projektory nemusí být zároveň těmi nejdražšími.
HD rozlišení je nejhezčí na velké ploše
V našem srovnání s vítězem starých top tabulek, projektorem Hitachi PJ-TX200, jasně uvidíte, jak moc se technologie za poslední tři roky vylepšila.
Kvalita obrazu: Nejostřejší obraz nabízejí projektory Epson a Panasonic
Všechny testované produkty vykázaly vynikající výsledky v nejdůležitější části testu - při zkoumání kvality obrazu. Projektory bez výjimky překročily hranici 80 bodů a v nejhorším případě získaly hodnocení „dobrý“, přičemž nejkvalitnější obraz vyrobí projektor Epson EMP-TW700 a celkový vítěz testu, projektor Panasonic PT-AX200E. Oba modely nabízejí vysokou světelnost přesahující 1150 cd/m2 i vysokou úroveň dosahovaného maximálního kontrastu.
Deinterlacing, který používají televize systému PAL (standard 576i), nejlépe zvládal projektor Panasonic a po něm i testované modely značek Acer a Optoma. Tato zařízení se obzvláště hodí pro projekci televizního signálu ve standardním rozlišení.
Filmové DVD disky, které většina DVD přehrávačů zpracovává v modu 576p, dokáží nejlépe zpracovat testované modely Panasonic, Mitsubishi a Epson, které nabízejí přesvědčivé a přirozené zpracování barev (zvlášť důležité pro tělové barvy) a čistý tracing bez rušivých barevných skvrn.
V režimu 24p by měly projektory zprostředkovat filmy s vysokým rozlišením v ideální hollywoodské kvalitě, tedy pokud jsou na Blu-ray disku uloženy ve formátu 24p a pokud tento režim podporuje i připojený přehrávač Blu-ray disků.
Sedm z devíti testovaných projektorů nabízí podporu tohoto speciálního HD filmového režimu. Šest z těchto sedmi produktů pak dosáhlo hodnocení „velmi dobrý“ či „dobrý“ -pouze projektor InFocus IN78 dopadl hůře: obraz v režimu 24p silně bliká a poskakuje, což je v případě HD videa nepřijatelné. Podobnou kvalitu jako v kinosálu však dostanete i v „pouhém“ režimu 1080p, takže za absenci podpory formátu 24p jsme zbývajícím dvěma projektorům (Panasonic PT-AX200E a Acer PH730) mnoho bodů nestrhli. Náš referenční projektor z roku 2005, Hitachi PJ-TX200, režim 24p také nepodporuje, a přesto dosahuje hodnocení kvality obrazu na úrovni 90 bodů, takže se zcela vyrovná modernějším projektorům.
Jediný projektor s plným HD rozlišením 1 920 x 1 080 bodů, Mitsubishi HC4900, obdržel při hodnocení kvality obrazu pouze 87 bodů, a nijak tedy z hlediska kvality obrazu nepřesahuje konkurenci s nižším rozlišením.
Ergonomie: Zatím nejtišší projektor nabízí Mitsubishi
Kvalitativní laťku v kategorii ergonomie stanovují produkty Mitsubishi. Nejtišším projektorem v testu byl model Mitsubishi HC4900, který v úsporném režimu produkuje hlučnost pouhých 0,7 sonu a při normálním provozu hlučí na úrovni 1,2 sonu. Někteří výrobci by se v tomto ohledu mohli poučit i od tři roky starého modelu Hitachi PJ-TX200, pracujícího s hlučností 1,1/1,3 sonu. To se týká zvláště modelu InFocus IN78, který při provozu produkuje 3,5 sonu, nebo dokonce projektoru Epson EMP-TW700, který ani v ekonomickém režimu neztichne pod 2,8 sonu.
Mitsubishi má před konkurencí náskok i v oblasti ovladatelnosti. Díky podsvětleným tlačítkům lze projektor snadno obsluhovat i v zatemnělé místnosti. Příkladem toho, jak by se to dělat nemělo, je naopak projektor Optoma. Struktura ovládacího menu modelu HD73 je zbytečně složitá a okna menu jsou tak rozlehlá, že pokrývají téměř celou plochu promítaného obrazu.
Výbava a spotřeba energie: Drobnosti, které se mohou pěkně prodražit
Dva z testovaných HD projektorů, Acer PH730 a Optoma HD73, mají rozlišení formátu 16:10, a obsahují tedy o něco více pixelů, které se mohou velmi hodit při prezentacích. Na jejich vítězství v kategorii výbavy se pozitivně podepsala bohatá portová výbava a brašna pro přenášení. Optoma se navíc dodává i s náhradní lampou, která jinak přijde na cca 8 000 Kč.
Spotřeba energie při provozu se příliš neliší. S velkými rozdíly jsme se však setkali ve stand-by modu. Nejméně úsporný je v tomto ohledu projektor Optoma - ve stand-by spotřebuje 10,8 W za hodinu. Nejúspornější z testovaných modelů, Panasonic PTAX200E, odebírá v pohotovostním režimu pouze 0,2 W.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ TESTU
Koupíte-li si projektor kvůli nadcházejícímu fotbalovému šampionátu a zvolíte model se standardním rozlišením, tak prohloupíte. Nejmodernější HD projektory seženete již za cca 20 000 Kč a za tu cenu získáte mnohem lepší obraz než jaký mohou nabídnout projektory s rozlišením XGA nebo SVGA, které se nyní vyprodávají za poloviční ceny. Vítězem testu se stal projektor Panasonic PT-AX200E (za cca 30 000 Kč), který nabízí nejen špičkový obraz, ale rozvněž spotřebuje méně energie. Náš Cenový tip získal projektor BenQ W500, který za cenu pod 20 000 Kč nabídne atraktivní obraz a všechny důležité funkce.
SOUHRN_DOMÁCÍ PROJEKTORY
RADY PRO NÁKUP
*SPRÁVNÁ PROJEKČNÍ TECHNOLOGIE
DLP projektory trpí při projekci filmů tzv. duhovým efektem (rainbow effect, jakoby olejovité provedení základních barev). Pokud by vám tento efekt vadil, rozhodněte se raději pro zařízení využívající technologii LCD.
*ROZMYSLETE SI UMÍSTĚNÍ
Aby projektor poskytoval dobrý obraz i za denního světla, je nutný vysoký maximální produkovaný jas. V zatemnělém kinosále naopak oceníme vysoký šachovnicový kontrast.
*POZOR NA BUDOUCÍ NÁKLADY
Budete-li projektor používat často, doporučujeme brát ohled na nízkou spotřebu energie a na životnost a cenu projekční lampy.
*CO NEJVĚTŠÍ PLÁTNO
Rovný bílý povrch na promítání stačí, pokud však chcete dosáhnout nejlepšího obrazu, neobejdete se bez dobrého plátna. To nemusí být ani tak drahé - dobrou nabídku najdete například na adrese www.srovnavame.cz.
*ODPOVÍDAJÍCÍ ZVUK
Ze zkušenosti víme, že kvalitní zvuk ve formátu 5.1 zaujme diváky více než HD rozlišení. Proto se vyplatí investovat pár tisíc do dobrého zesilovače a sady kvalitních 5.1 reproduktorů.
VÍTĚZOVÉ TESTU
VÍTĚZ TESTU:
PANASONIC PT-AX200E
Panasonic PT-AX200E nabízí excelentní obrazovou kvalitu a vyniká i v oblasti ergonomie a výbavy. VÍTĚZ TESTU 06/2008 K vítězství mu pomohla i nízká spotřeba (pouhých ÚSPORNÝ PRODUKT 0,2 W) 06/2008 v pohotovostním režimu, za niž získal ocenění Úsporný produkt. Jedinou nevýhodou je absence režimu 24p.
CENA VČ. DPH: cca 30 000 Kč
CENOVÝ TIP:
BENQ W500
Cena do 20 000 Kč je na HD projektor úžasné nízká, zvláště v případě, že projektor vůbec není špatný. O něco nižší naměřený šachovnicový kontrast je kompenzován výbornou prezentací škál šedi. Díky nízké provozní spotřebě 186 W je BenQ W500 i nejúspornějším testovaným zařízením. Tento model nabízí režim 24p, avšak obraz při něm výrazně bliká.
CENA VČ. DPH: cca 19 000 Kč
JAK JSME DOMÁCÍ PROJEKTORY TESTOVALI
Nejdůležitějším kritériem při testování domácích projektorů je samozřejmě kvalita promítaného obrazu. Ten hodnotíme na základě řady měření (světelný tok, kontrast, ovládání jasu atd.), a několik redaktorů zkoumá i obzvláště náročné filmové scény promítané z DVD a Blu-ray disků. V oblasti ergonomie mohou zařízení získat body za logicky uspořádaná ovládací menu i za snadné dálkové ovládání. V kategorii výbavy hodnotíme mimo jiné i počet a typ portů a další dodávané komponenty a doplňky.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Test: projektory pro domácí kino (503.95 kB) - Staženo 1410x