Ten správný notebook pro každého
Konec tápání a nejasností při kupování notebooku: ze 100 modelů, které Chip v poslední době testoval, jsme pro vás vybrali osm nejlepších - abychom uspokojili všechny vaše potřeby.
Gunnar Troitsch, Pavel Trousil
PC jsou na vymření - notebooky jsou in. V posledním čtvrtletí si v České republice koupilo nový notebook více lidí, než bylo těch, kteří si pořídili osobní počítač, a tento trend bude i nadále pokračovat. Se vzrůstajícím počtem kupujících se zvyšuje i nabídka - na našem trhu roste počet značek (objevil se tu BenQ, Panasonic nebo VBI - notebooky „Verified by Intel") a vznikají i nové kategorie. Nabídka je skutečně široká: od malých subnotebooků formátu A5 až po velké přenosné počítače - náhrady stolních PC (tzv. DTR - „Desktop Replacements") s 20palcovým TFT displejem.
Pro jaký notebook se však rozhodnout, který je ten nejlepší? To je velmi těžká otázka. Odpověď na ni není jednoduchá, zvláště když si má člověk vybrat sám. Abyste na to nebyli sami, je tu Chip, který vám s výběrem samozřejmě pomůže. Jediné, co si musíte ujasnit, je to, na co notebook vlastně potřebujete nebo budete potřebovat a jaký na to máte rozpočet. My vám pak poradíme typ notebooku i konkrétní modely, které vám nejlépe „sednou".
Notebooky: Pro každou příležitost
Definovali jsme čtyři základní typy použití, jež pokryjí zhruba 90 procent všech situací, které lze při práci s notebooky očekávat. Jedná se o notebooky pro domácnosti, do kanceláře, pro kreativní práci a pro hraní her. S notebooky máme bohaté zkušenosti. Provedli jsme množství srovnávacích i samostatných testů a také víme, co je v které kategorii podstatné (a jakou váhu vlastnostem přiřadit), a co naopak můžete při výběru v dané kategorii úplně ignorovat. Například mobilitu považujeme u notebooku, se kterým se pracuje převážně na jednom místě, za méně důležitou. Notebook, který se jen zaklapne a jen občas přesune do šuplíku nebo odnese k jinému stolu, nemusí mít hmotnost do jednoho a půl kilogramu. Hodnocení mobility můžeme v tomto případě vypustit.
Výpočetní síla nemá zase příliš velký význam v případě provozování běžných kancelářských aplikací. Stačí tedy jednojádrový procesor, důležitější je, že je úsporný, aby notebook dlouho vydržel pracovat na baterie. Ani grafický výkon zde nemá význam. Náruživí hráči her se v počítačích vyznají, a tak pro ně zase nemá žádný význam podrobná dokumentace a většinou nevyužívají ani hot-line nebo servis. Ty naopak mohou přijít vhod začínajícím domácím uživatelům.
V každé ze čtyř námi navržených kategorií pro vás máme tip jak na nejlepší notebook, tak na ekonomičtější řešení v případě, kdy rozpočet, který máte k dispozici, není tak vysoký.
Další kategorie
My jsme notebooky rozdělili do čtyř kategorií podle způsobu jejich použití. Setkat se však můžete i s jiným členěním notebooků. Abychom vám s výběrem opravdu pomohli, stručně popíšeme i tyto odlišné kategorie: r Subnotebooky (většinou s displejem do úhlopříčky 12" a s hmotností do dvou kilogramů) jsou určeny především pro uživatele, kteří hodně cestují, nepotřebují velký výkon (používají hlavně e-mail a kancelářské aplikace), ale vyhovuje jim malý lehký přenosný počítač. Potřebují také dlouhý provoz na akumulátor, aby mohli pracovat třeba i na letišti a v letadle. Tyto notebooky jsou však dost drahé.
r Notebooky bez samostatné grafické karty (13 - 16" TFT displej, 2 - 3,5 kg) jsou běžné notebooky, všeobecně použitelné s výkonným procesorem, který zvládne téměř všechny úlohy, včetně úpravy obrázků nebo editace videa. Mají rozumnou hmotnost a přijatelnou cenu. Patří k nejprodávanějším modelům.
r Notebooky s grafickou kartou (13 - 16" TFT displej, 2 - 3,5 kg) jsou charakteristické tím, že za extra grafiku zaplatíte většinou okolo 5000 Kč navíc, ale můžete se pak pustit i do 3D her nebo do náročnějších aplikací, které ji využijí. Tahle investice se však vyplatí jen těm uživatelům, kteří 3D výkon skutečně potřebují. Výdrž na baterie je většinou nižší (vyšší výkon s sebou nese i vyšší spotřebu). r Desktop replacement, tedy notebooky sloužící jako náhrada stolního počítače (min. 17" TFT displej, 3,5 a více kg), jsou drahá zařízení s velkým displejem, výborným výkonem a většinou i multimediální výbavou (lepší reproduktory, tlačítka na ovládání DVD, dálkový ovladač, televizní karta). Jde o velmi těžká zařízení, takže pro časté přenášení nejsou tyto notebooky vhodné.
Pro domácnost: Kancelář a internet pro celou rodinu
Mnoho vlastníků notebooků nepoužívá svůj mobilní počítač tak, jak by se měl používat: většinu doby pracuje připojený k elektrické zásuvce a slouží v zásadě pro surfování na internetu a jako psací stroj. Děti si na internetu hledají podklady pro své domácí úkoly, občas si prohlížejí fotografie, třídí je a upravují (odstraňují například efekt červených očí), vkládají je na blogy, komunikují s kamarády. Pro tyto účely jim bohatě stačí notebook, který nemá speciální grafickou kartu ani jiné vymoženosti, tedy běžný notebook s grafikou „na bordu" (grafika čipové sady) - například HP Compaq 6910p. Compaq 6910p je sice pěkný notebook, ale přece jen ve vyšší cenové kategorii. Příležitostní uživatelé tak mohou zvolit levnější variantu - například Lenovo 3000 C200. Zajímavá může být nabídka s kancelářským programem zdarma, kvalitní tělo notebooku, dobrý manuál nebo telefonická podpora výrobce.
Do kanceláře: Mobilní kancelářský počítač - malý a lehký pro snadné přenášení
Je vaše zaměstnání charakteristické tím, že chodíte od jednoho klienta ke druhému, často cestujete nebo pracujete doma i na cestách? Chcete mít všechny dokumenty vždy u sebe? Potřebujete během čekání na letišti ještě dodělat svoji práci nebo se spojit s kanceláří? Potom potřebujete přenosný počítač z kategorie subnotebooků. Příkladem je malý Panasonic GC-T5 (12,1" displej): je mimořádně robustní a přitom příjemně lehký. Kromě toho potěší i zaměstnavatele - můžete na něm totiž pracovat až 13,5 hodiny, aniž byste potřebovali připojení k elektrické zásuvce. Energeticky úsporný procesor přitom pohodlně stačí na kancelářské aplikace a Outlook. Relativně vysoká cena nemusí být pro některé společnosti velkou překážkou. Pokud ano, je tu samozřejmě i jiné řešení - například HP Compaq NC2400 (12,1palcový displej): vydrží na baterie jeden pracovní den, je lépe vybaven a stojí mnohem méně. Pro kreativce: Ihned uskutečnit své nápady - žádný problém
Pro kreativce: Ihned uskutečnit své nápady - žádný problém
Jste fotograf, grafik, art director či muzikant? Nebo stříháte videoklipy a hledáte šikovný počítač, který vám umožní realizovat rychle a jednoduše vaše nápady? Pak nemusíte mít ani zvlášť výkonnou grafiku, ani drahý Apple Macbook Pro (podívejte se dolů). Dobrou službu vám udělá například i notebook Dell XPS M1330, který má stejně výkonný procesor od Intelu pro zajištění dostatečného výkonu pro provoz Photoshopu nebo Pemiery. Pro tyto účely je také důležitý pořádně velký disk, abyste mohli pracovat na několika projektech.
Musíte mít dostatek portů pro připojení většího displeje nebo pohodlnější klávesnice (pokud pracujete v kanceláři). Potěší samozřejmě i to, když vás při práci nebude rušit hučení chladiče. Nemusíte samozřejmě hned kupovat to nejlepší řešení. Dobrou práci zastane například i notebook Amilo od firmy Fujitsu Siemens.
Pro hraní: S tímhle notebookem vždycky vyhrajete
Obecně se dá říct, že „pařani" 3D her se hned tak s nějakým notebookem nespokojí, a všichni mají podobné argumenty: „Grafická karta je slabá, klávesnice je nešikovná a ani displej nestojí za moc!" Přesto se v prodejnách najdou kousky, které se hodí i pro náročnou herní komunitu. Zatím nejvýkonnější 3D grafiku nabízejí překvapivě notebooky MacBook Pro firmy Apple. Navíc je tento model vybaven brilantním displejem se skvělými dobami odezvy. Na MacBook se dají pomocí Bootcampu nainstalovat i standardní Windows, takže si můžete zahrát i ty nejnovější 3D hry. Jednodušší je to s instalací i koupí levnějšího notebooku Asus A8JS, který stojí asi polovinu. Tyto notebooky už mohou přinutit hráče, aby přehodnotili své názory a na příští LAN party se vydali s mnohem lehčím zavazadlem.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Ten správný notebook pro každého (780.64 kB) - Staženo 1151x