24" „téeftéčka"
Radikální pokles cen: 24" monitory s rozlišením 1920 × 1200 bodů jsou dnes dostupné za ceny od 12 000 Kč. Chip vám prozradí, jak dobré jsou nové čtyřiadvacítky.
Gunnar Troitsch
Cena 24palcových monitorů klesla za posledních pár měsíců asi o 9000 Kč - z 22 000 na pouze cca 13 000 Kč. Důvod je jasný: firma Samsung, gigant v tomto oboru, jako první přišla s 24" monitorem s levným panelem typu TN v srpnu tohoto roku za cenu asi 16 000 Kč. My jsme tento fakt vzali jako výzvu k provedení srovnávacího testu těchto obřích monitorů. Jak už totiž jednou máte možnost pracovat, hrát hry nebo sledovat film na velkém, 24palcovém TFT monitoru, jen hodně neradi se budete vracet k 17palcovým nebo i 19palcovým modelům.
Klady a zápory
Co vůbec od 24palcového monitoru očekáváte? Nejdůležitějším kritériem je a vždycky asi bude kvalita obrazu. V tomto aspektu vede monitor Belinea 2485 S1W. Jeho MVA panel má nejvyšší šachovnicový kontrast (176 : 1) a také nevyšší jas (401 cd/m2). Navíc má i nejrovnoměrnější podsvícení obrazu s maximální odchylkou 5 %. Také další monitory - NEC, Samsung, Eizo, BenQ a Acer - jsou na tom dobře. V hodnocení kvality dosáhly 97 a více bodů. Slušný obraz podávají i další testované monitory, pouze levná Iiyama B2403WS za cca 14 000 Kč získala jen 78 bodů.
Hodně velké rozdíly jsou však v oblasti ergonomie - v této disciplíně jsme totiž monitorům rozdali od 48 do 100 bodů. Zcela překvapivě zde bodoval právě monitor B2403WS firmy Iiyama, který získal za ergonomii úplně nejlepší hodnocení - díky svému podstavci, umožňujícímu měnit výšku, díky šikovnému a srozumitelnému OSD menu a díky výstupu na sluchátka. A přestože při použití funkce pivot hodně záleží na úhlu pohledu (protože B2403WS má TN panel), je tato funkce stejně výhodou. Navíc v poloze na výšku se snadněji dostanete ke všem portům tohoto monitoru. Funkci pivot (možnost otočení displeje na výšku) nabízí většina testovaných produktů. Nemají ji jen modely Acer AL2423W, ViewSonic VX2435WM a Samsung SyncMaster 245B.
Vítěz našeho testu, monitor Eizo FlexScan S2431W, vyhrál v dalších dvou hodnoticích kategoriích. Má totiž dva DVI porty, komponentní vstup a dvě USB rozhraní. Nabízí i speciální funkci image-in-image, díky které můžete na PC obrazovce sledovat navíc i externí zdroj videosignálu (například můžete sledovat fotbal). Dobře jsme hodnotili i servis a dokumentaci, neboť dokumentace je velmi podrobná a v papírové podobě a na monitor je poskytována pětiletá záruka a zajištěna je výměna u zákazníka.
Spotřebě energie věnujeme čím dál tím větší pozornost. Dva výrobci se v této oblasti dostali se svými modely do popředí: model NEC má totiž spotřebou v režimu standby jen 2 watty a monitor Acer spotřebuje za provozu až 93 watů.
Zhodnocení
Neuděláte chybu, koupíte-li si kterýkoli monitor z našeho testu. Gigantický obraz těchto zařízení vás dostane do úplně jiného světa, ve kterém se budete chvíli rozkoukávat a který vás na nějakou dobu ohromí - ať už budete na velké ploše, ve velkém rozlišení a širokoúhle pracovat ve Windows, nebo sledovat filmy. Nezapomeňte si zjistit, zda má monitor ty správné možnosti připojení zdroje signálu pro vaše potřeby. A samozřejmě se také zajímejte o cenu. Za cenu vítěze testu (Eizo FlexScan S2431W) totiž dostanete dva monitory Iiyama B2403WS.
Na co si dát pozor: Rady pro nákup 24" TFT
Rozhodněte se, jaký typ panelu potřebujete
Existuje celkem jednoduchá rada, jak samostatně otestovat kvalitu panelu. Ohněte monitor do úhlu asi 45 stupňů. Pokud se na obraze objeví oblasti se změněnými barvami, jde o panel typu TN a hodně u něj záleží na úhlech pohledu. Pokud však bude obraz všude čistý a zřetelný, jde o kvalitní panel typu IPS, MVA nebo PVA. Tyto panely však bývají dražší.
Lépe je mít více portů
Patrně všechny současné 24palcové TFT monitory mají nejméně jeden VGA a jeden DVI port. Dokonce i starší grafické karty s VGA nebo jedním Single-Link DVI výstupem by neměly mít problém dosáhnout rozlišení 1920 × 1200 bodů, které monitory mají. Všechny současné počítače byste měli připojit bez problémů. Analogové videovstupy, jako třeba komponentní (YUV) nebo (S-)Video, jsou zajímavé, pouze pokud budete chtít k displeji připojit VHS rekordér, DVD přehrávač nebo televizní set-top box.
Přehrávání HD obsahu
Kdo chce přehrávat video ve vysokém rozlišení z Blu-ray nebo HD-DVD, ten by měl mít monitor s HDMI vstupem, nebo alespoň DVI vstup s podporou ochrany HDCP.
- Testy a recenze - 24" „téeftéčka“ (287.12 kB) - Staženo 1751x