Superbaterie
Už nikdy více problémy s vybitými bateriemi! To zní dobře. Chip otestoval NOVÉ NABÍJECÍ AKUMULÁTORY a zjišťoval, zda skutečně splňují to, co slibují. Prozradíme vám, pro které mobilní přístroje jsou baterie vhodné.
PETER KRAJEWSKI A TORSTEN NEUMANN
Všechny tradiční nabíjecí baterie mají ten samý starý problém: ztrácejí své nabití nejen při nasazení v mobilním zařízení, ale i když odpočívají někde v šuplíku. Proto nemá smysl používat nabíjecí akumulátory v elektrických přístrojích, které potřebují jen velmi malý příkon. Dobrým příkladem může být standardní dálkové ovládání bez displeje a osvětlení kláves: s obyčejnou malou baterií můžete svůj ovládač provozovat roky. Během této doby by byl nabíjecí akumulátor dávno několikrát k nepotřebě, už jen díky samovybíjení.
Řešení tohoto problému slibují speciální akumulátory s extrémně stabilním nábojem. Průmysl nabízí tyto akumulátory pod označeními jako „Ready-to-use“ nebo „eneloop“. Chtěli jsme vědět, jak dobré jsou tyto baterie ve skutečnosti, a proto jsme si většinu dostupných modelů přinesli do naší testovací laboratoře, abychom je podrobili dlouhodobému testu: 60 dní byli kandidáti pod přísným dohledem. Popis testovacích postupů najdete v boxu nazvaném „Jak jsme testovali“ (viz str. 62).
Nové materiály: Konec samovolné ztráty napětí
Příčina samovybíjení tradičních NiMH akumulátorů spočívá v použitém materiálu: vnitřní prostředí sestává primárně ze záporných a kladných elektrod, které jsou odděleny separátorem a obklopeny tekutým elektrolytem. Ten zprostředkovává proud v akumulátoru. To vše dohromady tvoří galvanický článek, který vyrábí elektrický proud. Problém nastává tehdy, když je záporná elektroda tradičního bateriového článku vyrobena ze speciální slitiny niklu s přísadou kobaltu a manganu. Tyto přísady jsou rozpustné v elektrolytu: vzniklé nečistoty a další faktory, jako například oxidace kladné elektrody, zapříčiní to, že standardní akumulátor - v závislosti na způsobu výroby - se během několika dní, týdnů nebo měsíců zcela vybije, a to aniž by byl vůbec použit v jakémkoliv přístroji. Zpravidla na to přijdete ve chvíli, kdy jste kilometry daleko od nabíječky a zdroje elektřiny a právě chcete použít digitální fotoaparát.
Jedinou možností, jak alespoň zpomalit proces samovybíjení, bylo doposud skladování v chladu. Chlad totiž brzdí rozhodující chemické procesy. Jako alternativu dnes nabízejí testovaní kandidáti jako Camelion, Compit, Conrad, GP, Panasonic, Sanyo, tecxus, tka a Varta optimalizovanou technologii a lepší materiály, které si vystačí bez kobaltu a niklu. Otestovali jsme oba standardní formáty AA a AAA v cenových relacích 57 Kč až 90 Kč (AA baterie) a 60 Kč až 80 Kč (AAA). Nejsou tu velké rozdíly, co se nominální kapacity týče. Všechny nabízené akumulátory jsou na stejné úrovni - 2 000/ 2 100 mAh pro baterie AA a 800/850 mAh pro baterie AAA.
Ihned poté, co akumulátory dorazily do laboratoře Chipu, musely překonat první překážku v testovacím maratonu: průběžné kapacitní měření. Jednoduše proto, že všichni výrobci tvrdí, že jejich baterie jsou připravené k okamžitému použití. Dosavadní akumulátory se musí nejdříve nabít, protože během jejich cesty z výroby až ke spotřebiteli většinou kompletně ztratí své napětí. Výsledek: všichni kandidáti sice jasně zaostali za svou maximální kapacitou, nicméně většina nabízela stále ještě 75 až 80 %.
Nové akumulátory dodávají výkon (téměř) bez konce.
Oba vzorky tka se dokázaly zlepšit. Při pořízení vykazoval AA akumulátor Aeonium-Powercell 2100 kapacitu 380 mAh (i přes proklamovanou nominální kapacitu 2 100 mAh), zatímco AAA-Mini byl dokonce kompletně prázdný. Výrobce můžeme v tomto případě jen těžko obviňovat, protože má jen malý vliv na to, jak dlouho jeho produkty leží v obchodech. Nicméně se ukazuje, že i akumulátory „Ready-to-use“ je před prvním použitím vhodné vložit do nabíječky. Akumulátory se sice často dají při použití síťového zdroje USB konektoru nabít přímo v samotném přístroji, to ale trvá mnohem déle než v nabíječce.
Doporučujeme „inteligentní“ nabíječky. Ty se postarají o to, že pokud jsou akumulátory nabité, učící se nabíječka je nadále nabíjí pouze udržovacím proudem a tím zabraňuje poškození způsobenému přebíjením. Levnou volbou je například nabíječka Powerline 5 Mobile od Ansmannu, která stojí kolem 1 000 Kč. Výrazně levnější modely mohou kvůli přebíjení a přehřívání životnost akumulátorů výrazně zkrátit.
Baterie v dlouhodobém testu: Mnoho vítězů a dva poražení
Nyní jde o to, kolik energie mohou akumulátory skutečně skladovat. Po optimální přípravě (dobití) kandidátů jsou výsledky v této kategorii velmi poučné: v případě 2100mAh akumulátorů sahaly kapacity od 1 880 mAh u tka Aeonium-Powercell 2100 (10 procent pod nominální hodnotou) až po 2 040 mAh u tecxus Ready to use 2100 (méně o pouhá tři procenta). To ukazuje, že podle ceny se nedá v této oblasti příliš usuzovat, protože oba jmenované extrémní příklady stojí shodně kolem 85 Kč za kus, patří tedy k cenovému průměru na trhu. Podobnou situaci jsme pozorovali i v případě malých baterií AAA. V této kategorii je nicméně zajímavé, že v jednom případě se výsledky z měření Chipu naprosto shodovaly s informacemi od výrobce: Sanyo eneloop 800 dosahuje přesně 800mAh kapacity slibované na obalu.
Po těchto přípravách jsme spustili poslední kolo našeho testu: Jak se akumulátory chovají po delší přestávce, kdy nejsou v provozu? Jinými slovy, jak dlouho udrží nabitou energii? Po 60 dnech dlouhodobého testu jsme byli dvojnásobně překvapeni - příjemně překvapeni. To proto, že v počáteční fázi všechny testované baterie ztratily poměrně rychle svou kapacitu, i když ne tak rychle jako běžné akumulátory. Přesněji řečeno, ztráta kapacity byla 4,3 procenta po deseti dnech a 8 procent po 20 dnech. Tyto výsledky představují zlepšení oproti našemu testu prováděnému zhruba před rokem převážně s konvenčními bateriemi. Průměrná ztráta kapacity tehdy byla 12,1 procenta po 10 dnech (viz Chip 11/2007, str. 74).
A především, vybíjecí křivka v závislosti na čase výrazně zploštěla. Po 60 dnech jsme zaznamenali ztrátu kapacity mezi 14 a 18 procenty u akumulátorů AA a 12 až 15 procent v případě baterií AAA. Náhodný test vzorků po více než 60 dnech prokázal, že tento trend pokračuje (viz str. 61, diagram).
Informace udávané výrobci se tím více než potvrdily - se dvěma výjimkami. Postiženými byly vzorky tka, které na nás neudělaly valný dojem už na začátku testu. Samovybíjení těchto baterií činilo 27 procent u formátu AA, zatímco baterie AAAmini ztratily kolem 77 procent své kapacity. To jsou výsledky značně horší než u všech ostatních účastníků testu.
Vítězem testu v kategorii tužkových akumulátorů se stal model Infinium 2100 od Panasonicu s nejlepší kombinací kapacity a stability. Jen o málo slabší byla Compit Accu-Batterie 2000, která vybojovala druhé místo s pořizovací cenou 57 Kč (namísto 70 Kč za baterie Panasonic); díky tomu se stala i naším nákupním tipem. Podobně je tomu u mikrobaterií: Camelion s cenou 60 Kč (na celkově druhém místě) je díky nejlepšímu poměru cena/výkon naším nákupním tipem, první místo obsadil GP ReCyko+ 850 za 75 Kč.
Je až zarážející, že všechny výsledky -s výjimkou špatných baterií tka - byly velmi podobné. Příčinou může být to, že podobně jako u jiných výrobků i zde existuje více distributorů než výrobců. Zboží na Dálném východě vzniká na stejné výrobní lince a dostává pouze různé etikety. Jasné prohlášení k této skutečnosti jsme podle očekávání od výrobců nezískali. Máme tím opět o důvod méně usuzovat na kvalitu produktů podle ceny. Nicméně nedoporučujeme hledat mezi nejlevnějšími akumulátory, protože byste mohli narazit na takové propadáky, jako byly testované tka.
Už jen superbaterie? Záleží na tom, kde
Takže bychom měli rychle vyrazit do nejbližší prodejny a koupit superbaterie? Ne zcela bezpodmínečně, protože jejich nevýhodou je maximální kapacita jen něco málo přes 2 000 mAh, zatímco standardní baterie nabízejí až 2 800 mAh - nejméně o 40 procent více. Takže pokud požadujete vyšší výkon po delší časový úsek, například pro akumulátorový šroubovák, budou pro vás lepší a navíc levnější volbou běžné baterie. 2100mAh akumulátor od značkového výrobce stojí už 50 Kč, zatímco verze long-life se stejnou kapacitou vás vyjde až na 85 Kč. Nová generace baterií prozatím tu starou nenahradí; místo toho spíše vytvoří svou vlastní kategorii.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Většina superbaterií nesplňuje to, co jejich prodejci slibují - téměř všechny vykazují podobné výsledky. Jediným rozdílem bývá často cena: za srovnatelný výkon můžete zaplatit buď 57 Kč jako v případě našeho cenového tipu Compit Accu-Batterie 2000, nebo 70 Kč za vítěze testu Panasonic Infinium 2100. Nicméně v případě levných nabídek můžete sáhnout vedle: to dokazuje i příklad AAA akumulátoru od tka, který zcela propadl.
SOUHRN AKUMULÁTORY
JAK JSME TESTOVALI
Bateriím jsme se podívali na zoubek pomocí profesionálního diagnostického přístroje Cadex C7200. Testovali jsme kapacitu poté, co k nám baterie dorazily k testu. Pro optimální výsledky jsme následně testované kandidáty třikrát plně nabili a vybili.
SAMOVYBÍJENÍ
Samovybíjení způsobené chemickými procesy jsme zjišťovali dvěma srovnávacími měřeními: každou baterii jsme znovu nabili ihned po změření její kapacity. Poté všechny „odpočívaly“ po dobu 60 dnů při pokojové teplotě (22 °C). Následně jsme měřili, kolik procent výkonu ztratily. Hodnoty do 20 procent jsou dobré, více než 20 procent značí příliš vysokou ztrátu kapacity - od takového výrobku raději ruce pryč.
KAPACITNÍ MĚŘENÍ V PRAKTICKÉM POUŽÍVÁNÍ
Informace na baterii o kapacitě v mAh vám podsouvá hodnoty, které nejsou v praxi použitelné. Je to proto, že výrobci měří akumulátory s různým vybíjecím proudem - v závislosti na kapacitě. Chip naproti tomu používá jednu hodnotu vybíjecího proudu bez ohledu na kapacitu baterie. Pro baterie AA jsme používali 400 mA, pro AAA pak 200 mA. Jen tak jsme mohli jednotlivé zástupce objektivně porovnat. I při nabíjení, abychom se co nejvíce přiblížili praxi, jsme se orientovali na současné dvouhodinové nabíječky: používali jsme nabíjecí proud 1 000 mA u baterií AA, případně 500 mA u akumulátorů AAA. To jsou běžné hodnoty, které zajišťují optimální srovnatelnost naměřených hodnot.
- Testy a recenze - Superbaterie (741.93 kB) - Staženo 7295x