EXPRESNÍ TEST CHIPU - FAKTA KRÁTCE A VÝSTIŽNĚ
Srovnání 22" TFT displejů
Nejlepší poměr mezi velikostí obrazu a cenou: 22 palců se jednoznačně stalo nejoblíbenější úhlopříčkou a displeje této velikosti lze dnes koupit již za NECELÝCH 5 000 KČ. Chip podrobně otestoval osm nejnovějších modelů.
GUNNAR TROITSCH
Zní to neuvěřitelně, ale 22“ displej lze opravdu koupit již za 4 800 Kč. U tohoto typu zařízení došlo k ohromnému cenovému poklesu, vždyť ještě před rokem stály tyto monitory nejméně o polovinu víc. Standardní rozlišení displejů této kategorie činí 1 680 × 1 050 bodů, což z nich dělá ideální monitory nejen pro práci, ale i pro zábavu. Zvlášť vhodné jsou pro sledování filmů.
Ideální obraz pro práci i zábavu
LCD displej byste vždy měli vybírat s ohledem na to, pro jakou práci ho budete využívat. Pokud jste profesionální grafik, doporučujeme vyhnout se kvůli horší barevné přesnosti TN panelům a zvolit raději panel typu PVA, MVA nebo IPS. Naopak pro hry se více hodí rychlejší TN panely. Při hodnocení obrazu jakéhokoliv displeje jsou nejdůležitějšími kritérii naměřený kontrast, maximální dosažitelná úroveň jasu, barevné přechody a dostatečný kontrast v závislosti na zorném úhlu pozorování displeje.
Kancelářské aplikace potřebují dostatečný prostor na displeji. V ideálním případě by mělo být možné zobrazit na monitoru dokument odpovídající 100% velikosti archu A4 a mělo by zbýt i místo pro zobrazení panelů s nástroji. V případě 22“ úhlopříčky to není problém. Život však není jen práce. Vyznavači akčních počítačových her vyžadují, aby měl displej dostatečně krátkou dobu odezvy. Vysoké rozlišení 22“ displejů rovněž umožňuje promítat filmy ve vysokém rozlišení. Monitor LG M228WD je vybaven analogovým i DVB-T tunerem, takže jej lze použít i jako 22“ LCD televizor. LG v nejbližší době uvede nástupce s označením M2294D.
TN panely nejsou špatné
Nativní formát obrazu je u 22“ displejů 16:10, takže velmi dobře splňuje požadavky na zobrazení velkofilmů točených s poměrem stran 16:9. Některé monitory však filmy o poměru stran 16:9 celkem svévolně a automaticky převádějí do svého poměru stran 16:10 (viz popisek k obrázku výše).
Většina současných 22palcových displejů představuje rozumný kompromis mezi výkonem a cenou. Všechna zařízení s výjimkou modelu Eizo obsahuje nepříliš drahé panely typu TN+film. Technicky nejsou tak složité (a tedy ani tak drahé) jako panely MVA či PVA a jen díky nim lze dnes koupit displeje s takto velkou úhlopříčkou za přijatelnou cenu.
Právě díky TN panelům jsou 22“ displeje tak oblíbenou a levnou volbou. Tato technologie má však i své nedostatky, z nichž největším je právě omezený úhel pohledu. Kromě modelů Eizo a Benq vykazovaly všechny testované produkty slabý barevný nádech u okrajů, který je ale viditelný pouze při zobrazení čistě bílé obrazovky. Jakmile se na obrazovce objeví nějaký obsah, barevné proužky zmizí.
Jas a kontrast byly u všech testovaných modelů dobré, i když ne vynikající. Pokud se na filmy díváte jen občas, nebude vám toto omezení vadit. Největším a mezi testovanými displeji i poměrně častým problémem však byla absence HDMI konektorů nebo digitálních DVI rozhraní kompatibilních s HDCP.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Vyberete-li si jakýkoliv z námi testovaných monitorů, nebudete zklamáni. Velké displeje otevírají nové možnosti práce. Klidně můžete zvolit náš cenový tip Philips 220XW8FB. Vítěz testu Eizo Flexscan S2231WH se hodí hlavně pro profesionální grafiky vyžadující barevnou přesnost.
INFO
Nejdůležitější tipy pro nákup 22“ displeje
*DOBA ODEZVY
I když se TN panely neustále zrychlují, u řady testovaných displejů bylo možné sledovat v extrémních situacích rozmazání obrazu. Pokud jste opravdu nároční hráči nebo filmoví fanoušci, měli byste se ještě před nákupem vybraného modelu na vlastní oči přesvědčit, zda vám možné rozmazání nebude vadit.
*FUNKCE PIVOT (OTOČENÍ NA VÝŠKU)
Pozor! Pro natočení na výšku se hodí pouze displeje vybavené panely MVA, PVA nebo IPS. Kromě modelu Eizo měly všechny testované produkty panely TN+film, které produkují nejlepší obraz při sledování „na šířku“. Pokud je natočíte na výšku, jasně uvidíte nedostatky v kontrastu.
*CHYBNÉ PIXELY
Dříve než monitor koupíte, vyzkoušejte si, zda jeho panel neobsahuje vadné pixely. V ideálním případě si do prodejny vezměte notebook a na připojeném displeji zobrazte celou plochu zeleně, červeně a modře – tak zjistíte i vadné subpixely. Jednobarevné obrazovky snadno vytvoříte například ve Windows v programu Malování.
*VIDEOKONEKTORY
Standardem jsou dnes alespoň dva konektory, a to VGA (D-Sub) a DVI. Pokud hodláte v budoucnu sledovat filmy z Blu-ray přehrávače, rozhodně se přesvědčte, že monitor zvládá dekódování HDCP alespoň přes DVI. Nejlepší je ale vybrat model přímo s konektorem HDMI.
- Testy a recenze - Srovnání 22" TFT monitorů (265.4 kB) - Staženo 1083x