Souboj kecálků
Síť ICQ je navzdory svým nevýhodám i problémům stále nejvíce používaným komunikačním kanálem pro rychlé zasílání zpráv. Kromě standardního ICQ klienta existuje i řada dalších, a nutno dodat, že i kvalitnějších klientských programů.
Radek Kubeš
V tomto článku najdete:
Nejlepší klientské programy pro síť ICQ
Verze Mirandy nabitá plug-iny
Porovnání náročnosti klientů na operační paměť PC
Přestože má i mezi českými uživateli masivně rozšířená komunikační síť ICQ řadu odpůrců a také své vyspělejší nástupce, popularita chatování přes ICQ neklesá. Argumentů proti používání ICQ je celá řada. Problémy jsou například se spolehlivostí sítě, šířením spamu a virů, častými výpadky a pokusy provozovatele sítě, společnosti AOL, o odstřihnutí alternativních klientů. Mezi nástupce, či lépe řečeno konkurenty ICQ patří především Skype, Windows Live Messenger nebo otevřený protokol Jabber a klienti, kteří jej používají (Google Talk, Trillian atd.). Žádná z alternativních komunikačních sítí však nemá tolik uživatelů jako ICQ, a to znamená, že ICQ má i přes své problémy před sebou ještě dlouhou budoucnost. Uživatelé totiž často používají raději více sítí (častá je například kombinace ICQ na chatování a Skypu na telefonování), jelikož je to snadnější než přesvědčit všechny přátele, aby přešli na jiný komunikační systém.
Přestože se AOL intenzivně brání používání alternativních klientů pro komunikaci v síti ICQ, neboť tím přichází o část příjmů z reklamy zobrazované ve standardním klientovi, jsou právě klienti jako Miranda IM, Trillian a QIP důvodem, proč značná část uživatelů zůstává u sítě ICQ. Originálního ICQ klienta totiž, a to i na základě následujícího testu, nemůžeme uživatelům doporučit. Více než na vybavení komunikačních aplikací funkcemi jsme se tentokrát zaměřili na uživatelské pohodlí - instalací počínaje a úpravami nastavení klientů přesně podle požadavků uživatelů konče. Alternativní klienty budeme porovnávat především s originálním ICQ klientem ve verzi vyvinuté pro české uživatele ve spolupráci se serverem Atlas.cz.
Instalace klientů: Pozor na to, kam klikáte
Chatovací klient ICQ je výrazně orientován na zobrazování internetové reklamy, což se projeví již při jeho instalaci. Pokud tomu nezabráníte, program automaticky změní domovskou stránku internetového prohlížeče na server Atlas.cz, změní výchozí vyhledávač na ICQ Search a instaluje do prohlížeče nepotřebné doplňky. Na druhou stranu, instalace Atlas ICQ je velmi přehledná a komunikuje s uživatelem česky. Není třeba nic dalšího nastavovat, samozřejmě kromě přihlašovacích údajů k vašemu ICQ účtu.
Různé „bonusy" se do vašeho počítače pokusí instalovat také aplikace Trillian. Jedná se o doplněk určený ke sledování počasí ve vybrané lokalitě a o nástrojovou lištu do internetového prohlížeče. Instalátor i klient Trillian jsou v angličtině, češtinu je třeba doinstalovat zvlášť. Připomeňme ještě, že Trillian zvládne kromě ICQ i několik dalších komunikačních protokolů. Instalovat open-source klienta Miranda IM v jeho „holé" verzi a doinstalovat a nakonfigurovat jeho doplňky zabere více času a není to úplně snadné. Proto jsme raději otestovali jeden z tzv. Miranda Packů, tedy plně vybavených instalačních balíčků, které obsahují všechny důležité doplňky pro pohodlné chatování a využití dlouhé řady užitečných funkcí Mirandy. Yaho‡s Miranda Pack navíc ani není třeba instalovat, stačí jen rozbalit archiv, ve kterém je obsažena jak samotná klientská aplikace, tak i všechny doplňky a čeština. Výhoda: Díky tomu můžete Mirandu s sebou nosit na flash disku. Také Miranda podporuje komunikaci přes více protokolů. Jednoduchou, rychlou a absolutně bezproblémovou instalaci nabízí klient QIP. Jedinou nevýhodou je nutnost doinstalovat zvlášť češtinu, což je ovšem také velmi snadné.
Možnosti nastavení chování klienta jsou velmi bohaté u Mirandy a Trillianu, dostatečné u QIP a ICQ. Běžný uživatel se ale bude nejspíše zajímat především o nastavení zvuků, barev a různých vyskakovacích upozorňovacích oken.
Uživatelské rozhraní: Je libo omalovánky?
Začněme opět klasickým klientem ICQ. Hned při prvním spuštění na uživatele vyskočí reklamní okno, jehož automatické spouštění musíte ručně vypnout v nastavení. Další reklama se zobrazuje v banneru pod seznamem kontaktů, a dokonce i v okně pro psaní zpráv. Celkově lze říci, že využití plochy je v klientovi ICQ velmi nehospodárné.
Ukázkové využití pracovní plochy naopak předvádí klient QIP - drobné ikony, pouze nezbytná tlačítka a maximální prostor věnovaný seznamu kontaktů. Podobně úsporný je také Trillian, ten ovšem v minimalistickém zobrazení neobsahuje ovládací prvky, navíc má velké problémy se zobrazováním diakritiky ve jménech kontaktů.
Yaho‡s Miranda Pack obsahuje dva skiny (světlý a tmavý) a nabízí rovněž kompaktní uživatelské rozhraní, kde je velký prostor věnován kontaktům. V hlavním okně se zobrazují i informace z plug-in modulů - program televizních stanic a informace o počasí. Miranda také nabízí nejbohatší možnosti nastavení zobrazení, včetně informačních plovoucích oken.
Všichni klienti nabízejí úpravu vzhledu pomocí skinů, možnosti úprav jsou v tomto ohledu více než dostatečné.
Psaní zpráv: Chatujeme s přáteli
Síť ICQ byla v době svého vzniku a ještě dlouhou dobu poté určena pouze pro textovou komunikaci. To bylo ovšem nutné, především z důvodu zrychlování internetového připojení, rostoucích nároků uživatelů a jistě také i kvůli nástupu konkurenčních komunikačních služeb, změnit. Nová verze ICQ, jako jediný klient z tohoto srovnání, zvládne kromě textové komunikace i telefonování po internetu, při použití webkamery i s obrazem. Trillian nabízí také telefonování, přenos videa již ale ne (je třeba si pořídit placenou verzi klienta). U Mirandy a QIP se musíte omezit na textovou komunikaci. Kartami v budoucnu jistě zamíchá nová generace klienta QIP s označením Infium (více v rámečku).
Chatování s více uživateli v jediném okně s panelem pro každý kontakt je ve všech testovaných klientech samozřejmostí, stejně jako zobrazování informací o tom, že se vám některý z kontaktů chystá napsat zprávu nebo že změnil svůj status. Zajímavou funkci QuickIM nabízí originální klient ICQ - pro zaslání krátké zprávy není třeba ani otevírat okno pro chat, stačí jen kliknout na ikonku u kontaktu a otevře se malé okénko pro zaslání krátké zprávy -třeba pozdravu.
U žádného z klientů nechybí sada smajlíků a všestranná nastavení textů zasílaných zpráv. Samozřejmostí jsou funkce pro přidávání a třídění kontaktů, úpravu vlastních kontaktních informací a nastavení statusu. Jedině QIP nabízí dva mody neviditelnosti - buďto jen pro vybrané kontakty, nebo pro všechny. Posílat zprávy na více kontaktů současně zvládne QIP a Yaho's Miranda Pack.
Všichni klienti nabízejí také přenos souborů, který ovšem není vždy bezproblémový. Záleží totiž na tom, jakého klienta používá příjemce souboru, za jakými síťovými a bezpečnostními prvky je schován a na dalších okolnostech. Na spolehlivý přenos souborů, jak jej nabízí třeba Skype, proto zapomeňte. Vlastní cestou jde Yaho's Miranda Pack, který obsahuje nástroj pro odesílání souborů pomocí FTP.
Specialitou klienta Atlas ICQ je možnost bezplatného odesílání SMS na mobilní telefony v sítích Vodafone a O2. Na tyto SMS vám mohou přátelé samozřejmě odpovídat a vy je uvidíte jako standardní zprávy v chatu. Posílání zpráv zadarmo znamená, že máte k dispozici určitý kredit volných SMS, který se navýší pokaždé, když vám někdo na SMS zaslanou z ICQ odpoví. Tyto zprávy se řídí běžnými tarify a můžete tak nabíjet kredit i sami sobě.
Se kterým z klientů si tedy nejlépe popovídáte? Zdůrazněme jednoduché a rychlé ovládání Mirandy a klienta QIP, na druhou stranu Trillian je možná až příliš strohý. ICQ nabízí v chatovacím okně reklamní banner a ikonky funkcí, bohužel ale ne ikony nástrojů na úpravu textů zpráv. Funkčně jsou si programy podobné, za pozornost stojí možnost hromadného odesílání zpráv v QIP a Mirandě a odesílání SMS z ICQ.
Speciální funkce: Co dokáže Miranda
Jednoznačně nejmocnějším klientem je bezesporu Miranda - počítáme-li funkce přidané pomocí nekonečné řady plug-in modulů. Yaho's Miranda Pack je v tomto ohledu vybaven velmi dobře. Zmiňme například zobrazování aktuálního počasí ve vybraných městech, zobrazení aktuálního programu televizních stanic, odesílání souborů přes FTP (soubor se uloží na váš FTP server a vygeneruje se odkaz ke stažení) nebo šifrování komunikace. Další funkce do tohoto Packu lze opět doplnit pomocí plug-inů.
Trillian nabídne v základní výbavě především možnost současného používání více identit a šifrování komunikace. Pomocí plug-in modulů můžete do klienta doplnit například RSS čtečku, předpověď počasí, upozorňování na nové e-maily ve vaší schránce a mnoho dalších funkcí.
QIP potvrzuje svoji pověst malého a rychlého klienta, zbytečně nezatíženého funkcemi, které ani nepotřebujete. V klientovi ovšem nechybí například antispamový filtr nebo hromadné posílání zpráv. Plug-iny k rozšíření byste spočítali na prstech jedné ruky.
Originální klient ICQ je v našem testu za otloukánka, a nejinak tomu bude i v poslední kategorii. Jestli se chystáte používat chatovacího klienta pro hraní her po síti, je ICQ přesně pro vás. V opačném případě asi v klientovi mnoho zajímavého nenajdete, nástrojový panel do internetového prohlížeče za vylepšení opravdu považovat nemůžeme.
Sečteno a podtrženo, nejvybavenějším klientem zůstává Miranda - ať už ve formě kompletních balíčků, nebo ve formě základní verze uživatelsky doplněné o plug-iny.
Nejlepší kecálek: Alternativy vítězí
Při výsledném hodnocení klientů pro síť ICQ bychom rozhodně neměli opomenout hledisko náročnosti na systémové zdroje, především operační paměť. Jednoznačně největším konzumentem drahocenného místa v paměti (okolo 50 MB) je originální klient ICQ - to je jeho poslední hřebíček do rakve v tomto krátkém testu. Miranda se spokojí přibližně s 16 MB, Trillian potřebuje asi 14 MB a nenáročný QIP si vystačí s cca 12 MB operační paměti.
Výsledek je celkem jasný - potřebujete-li klienta s bohatou výbavou, podporou více protokolů a maximální rozšiřitelností, volte Mirandu, třeba v podobě Yaho‡s Miranda Packu nebo některého z dalších balíčků (viz rámeček). Chatujete-li s kamarády pouze prostřednictvím protokolu ICQ a chcete malého, nenáročného, ale dobře vybaveného klienta, volte QIP. Trillian je jedinou možností pro uživatele většího počtu komunikačních sítí či protokolů, vystupujících pod různými identitami. Jeho funkční vybavení je více než dostatečné, stejně jako možnosti rozšíření. A originální klient ICQ? Své uživatele si jistě najde, ať už díky možnosti (video)telefonování po internetu, nebo zasílání SMS zdarma. Z praktického hlediska vám jej však doporučit nemůžeme.
Co se chystá: QIP Infium
Dvě základní nevýhody původem ruského klienta QIP - podporu pouze ICQ protokolu a absenci možnosti telefonování - má smazat nástupce dnešního klienta, QIP Infium. Nová generace klienta QIP, která je zatím ve stadiu beta verze, podporuje kromě ICQ i otevřený protokol Jabber. Tím se QIP stává výrazným konkurentem Mirandy i Trillianu. Implementace podpory SIP navíc umožňuje i telefonování po internetu. Třešničkou na dortu nových funkcí je možnost konferencí více uživatelů. Hlavní přednosti programu - přehlednost ovládání a nenáročnost na systémové zdroje - zůstává samozřejmě zachována.
Zakazují vám v práci ICQ?: Bavte se přes web
Používání ICQ není právě nejbezpečnější - přes síť se mohou do vašeho počítače dostat viry, červi, spam i další nebezpečný kód. Navíc zaměstnavatelům se většinou nelíbí, když se zaměstnanci v práci baví povídáním přes ICQ. Proto jsou komunikační porty, které ICQ používá, často blokovány nebo je uživatelům znemožněna instalace klientů do počítače. Řešení je ale velmi snadné. Internetové aplikace jako ICQ2Go (go.icq.com) nebo meebo (www.meebo.com) pracují přes webové rozhraní, tedy bez nutnosti instalace klientské aplikace, a po stejných portech, jaké využívají třeba internetové prohlížeče. Běžné způsoby zamezení používání chatovacích klientů jsou v tomto případě neúčinné. Stejnou funkci nabízí i přihlášení k ICQ přes Gmail (viz rámeček na straně 75).
Miranda Packy: Ostře nabité balíčky
Chatovací klient Miranda IM je k dispozici jako open-source, tedy včetně zdrojových kódů. Tato skutečnost, respektive její využívání vývojáři doplňků stojí za velkou popularitou tohoto klienta. Hlavní překážkou jeho využití méně zkušenými uživateli byla vždy nutnost instalace a konfigurace mnoha různých doplňků, nezbytných k tomu, aby byl klient plně použitelný. Tento problém řeší kompletní instalační balíčky, tzv. Miranda Packy. Kromě Yaho's Miranda Packu, který si skvěle vedl v našem testu, se nabízí i mnoho dalších balíčků, připravených a vyladěných pro české uživatele. Navštivte internetové fórum věnované Mirandě na adrese www.miranda.cz/forum a vyzkoušejte i další Miranda Packy s různě bohatou výbavou.
ICQ přes Gmail
Přestože Google vyvíjí vlastí komunikační aplikaci Google Talk na protokolu Jabber, nezapomíná ani na ortodoxní uživatele ICQ. Freemailová služba Gmail nově nabízí, kromě e-mailové schránky o skutečně obří kapacitě, i možnost přihlášení do sítě ICQ a komunikace s přáteli z rozhraní Gmailu, namísto standardního klienta instalovaného do počítače. Tato funkce je zatím jen ve stadiu testování, proto je třeba mít k jejímu využití zapnutou anglickou verzi Gmailu (snadno provedete v nastavení - jako jazyk zvolte English (US)). Poté změňte nastavení chatu, bez ohledu na to, že místo ICQ je v nabídce síť AIM. Použijte svoje přihlašovací údaje a po přihlášení se v levé části rozhraní Gmailu objeví váš seznam kontaktů. Chat zahájíte kliknutím na vybraný kontakt.
Dokumenty ke stažení- Testy a recenze - Souboj kecálků (490.44 kB) - Staženo 1193x