Sbohem, programy!
Řada běžných programů má sklony nechávat při své deinstalaci zbytkové soubory na pevném disku nebo nepotřebné záznamy v registrech. Ty pak počítač zpomalují. Pomocí programů z našeho testu se těchto zbytků dokonale zbavíte.
Radek Kubeš
V tomto článku najdete:
Nejlepší programy pro odinstalování aplikací
Aplikace pro asistovanou instalaci a deinstalaci programů
Tipy na bezpečné testování nových programů
Instalace většiny současných aplikací zahrnuje nejen rozbalení souborů do příslušné složky, ale také vytvoření záznamů v registrech nebo speciálních složek v uživatelském profilu. Aplikace (tedy spíše jejich tvůrci) jsou ovšem nepořádné, takže když nadejde čas jejich odinstalování, zanechají po sobě mnoho nežádoucích pozůstatků. Tyto pozůstatky jsou jedním z důvodů zpomalování práce počítače či jeho nestability. Programy, které jsme pro vás otestovali, slouží ke kompletnímu odinstalování libovolných aplikací, aby po nich nezůstaly v počítači žádné zbytky.
Nástroje na kompletní deinstalaci aplikací v ideálním případě sledují příslušný program již při jeho instalaci do počítače a zaznamenávají, kam všude aplikace své části ukládá. Pro deinstalační nástroj je pak jednoduché pomocí záznamu takovou aplikaci odstranit včetně všech součástí. Další programy pracují tak, že důkladně analyzují instalovanou aplikaci a vystopují všechny vazby na soubory na disku a záznamy v registrech. Ty pak při odinstalování smažou.
K otestování jsme vybrali programy Advanced Uninstaller PRO 8, Ashampoo UnInstaller Platinum 2, Smarty Uninstaller 2007 Pro, Absolute Uninstaller 2.1 a Your Uninstaller! 2006 Pro.
ASISTENCE PŘI INSTALACI
Hlídací psi
Asi nejdůležitější rozdíl mezi testovanými aplikacemi spočívá v jejich přístupu ke sledování chování instalovaných aplikací. Aktivní přístup je založen na asistované instalaci programů, při které odinstalační nástroj vytvoří snímek registru před a po instalaci a log soubor nebo jiný záznam, podle kterého lze zjistit, co a kam která aplikace při instalaci ukládá. Oproti tomu pasivní přístup spočívá ve snaze vysledovat všechny záznamy a propojení vytvořené tím kterým programem. Aktivní přístup samozřejmě přichází v úvahu pouze při instalaci nových programů, nikoliv při odinstalaci těch stávajících.
Ashampoo UnInstaller Platinum 2 asistuje uživateli při instalaci nového softwaru, ukládá veškeré provedené změny v registrech, ovladačích i systémových souborech. k Na základě uložených konfigurací lze poté aplikace bezezbytku odinstalovat. Aplikace si všímá nejen typicky instalačních souborů, jako je setup.exe či install.exe, ale i jakýchkoliv dalších instalačních souborů, podle nastavení uživatele. Podobně pracuje také Advanced Uninstaller PRO 2006, který monitoruje všechny instalace prováděné uživatelem, ukládá změny v registru, na disku a v systémových souborech. Drobnou nevýhodou těchto dvou aplikací, která však vychází z podstaty jejich funkce, je běh na pozadí systému, což znamená jisté zpomalení počítače.
ODINSTALACE
Zmizení beze stopy
Při deinstalaci postupují testované programy rovněž odlišně. Advanced Uninstaller PRO 2006 a Ashampoo UnInstaller Platinum 2 mají výhodu v tom, že sledovaly a uložily všechny změny, které dotyčný program při instalaci provedl. Velmi snadno tedy vrátí počítač do původního stavu. Ostatní odinstalační nástroje z testu postupují tak, že analyzují všechna propojení příslušné aplikace s registry, soubory na pevném disku, systémovými soubory či zástupci, a pokud možno všechna taková propojení zlikvidují. Stejně pracují i Advanced Uninstaller PRO 2006 a Ashampoo UnInstaller Platinum 2 v případě deinstalace programů, které byly v systému již dříve, a k nimž tedy neexistuje záznam o instalaci.
Smarty Uninstaller Pro 2007 nabízí ještě před deinstalací možnosti analyzovat vybranou aplikaci a zjistit umístnění veškerých záznamů v registru, souborů na pevném disku i zástupců. Ashampoo UnInstaller Platinum 2 obsahuje velmi podrobného průvodce pro manuální odinstalování programů a stejně jak k ko Advanced Uninstaller PRO 2006 umí také ze zálohy obnovit již odinstalované aplikace.
DALŠÍ FUNKCE
Dokonalá očista
S perfektním vyčištěním počítače při deinstalaci programů souvisí také odstranění dalšího nepotřebného balastu z počítače. Kromě programu Smarty Uninstaller Pro 2007, který nabízí jen odstranění nepotřebných zástupců, umí všechny testované aplikace vyčistit pevné disky počítače od nepotřebných dočasných nebo nepoužívaných souborů. Ashampoo UnInstaller Platinum 2 a Advanced Uninstaller PRO 2006 odstraní i opakující se soubory. Absolute Uninstaller a Advanced Uninstaller PRO 2006 také zkontrolují registry a odstraní z nich neplatné či nepotřebné záznamy. Mnoho programů se, často bez vědomí uživatele, automaticky spouští se startem Windows. Pomocí programů Your Uninstaller! 2006 Pro, Advanced Uninstaller PRO 2006 a Absolute Uninstaller můžete seznam automaticky spouštěných programů upravovat. Odinstalované aplikace mohou po sobě zanechat nefunkční zástupce v menu Start. S úpravou této často používané nabídky si poradí Advanced Uninstaller PRO 2006, Ashampoo UnInstaller Platinum 2 a Your Uninstaller! 2006 Pro.
UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ A OVLÁDÁNÍ
Rychle a přehledně
Asi nejblíže ke standardnímu nástroji na odinstalování aplikací obsaženému ve Windows má program Absolute Uninstaller. Stačí v něm vybrat program a kliknout na tlačítko Remove. Všechny ostatní funkce programu jsou dostupné přímo z hlavního okna aplikace. Smarty Uninstaller Pro 2007 má přehledné uživatelské rozhraní v češtině, kromě bezproblémové dostupnosti všech funkcí je výhodou také možnost sdružování instalovaných programů do skupin. Smarty Uninstaller se stejně jako Advanced Uninstaller PRO 8 a Your Uninstaller! 2006 Pro integruje do kontextového menu, odkud můžete programy velmi pohodlně odinstalovat. Všechny programy kromě Absolute Uninstalleru umí také odinstalovat programy prostým přetažením jejich zástupce na ikonu aplikace na ploše. Ashampoo UnInstaller Platinum 2 nabízí jako jediný odinstalační program dva typy uživatelského rozhraní (základní a pro experty), mezi kterými lze kdykoliv přepínat. Advanced Uninstaller PRO 8 podporuje změnu vzhledu uživatelského rozhraní pomocí skinů.
ZÁVĚR
Nejlepší likvidátor
To, že nejvyššího hodnocení v testu dosáhly dvě aplikace s aktivním přístupem k instalaci a odstraňování programů, jistě není žádným překvapením. Ve prospěch aplikace Advanced Uninstaller PRO 8 hovoří o něco bohatší nabídka funkcí při instalaci aplikací i čištění počítače a také rozsáhlejší podpora operačních systémů, včetně Windows Vista. Na druhou stranu, Ashampoo UnInstaller Platinum 2 má přehlednější uživatelské rozhraní. Obě tyto aplikace jsou dražší a pro uživatele poněkud náročnější. O něco přístupnější je „bronzový“ program Your Uninstaller! 2006 Pro s dostatečnou nabídkou funkcí a snadným ovládáním.
Testování bez obav: Zálohování i virtualizace
Jestliže se chystáte vyzkoušet software, o kterém netušíte, co všechno může s vaším počítačem provést, máte na výběr přinejmenším dvě možnosti, jak se vyhnout třeba i nutnosti přeinstalovat počítač v případě problémů s odinstalováním zkoušeného programu.
První a nanejvýš vhodnou možností je instalace testované aplikace na virtuální stroj vytvořený ve vašem počítači. Na Chip DVD vám nabízíme program Microsoft Virtual PC 2007, který umí vytvořit na vyhrazeném prostoru pevného disku virtuální počítač s operačním systémem a běžnými funkcemi, tedy i možností instalace a testování softwaru. Jakékoliv změny provedené na virtuálním stroji se na fyzickém počítači neprojeví, po skončení testování můžete virtuální stroj včetně veškerého obsahu smazat. Provoz virtuálního stroje je však poměrně dost náročný na výkon a operační paměť vašeho počítače. Druhým způsobem, jak na počítači bez obavy vyzkoušet jakýkoliv software, je vytvoření kompletní zálohy počítače, včetně operačního systému, záplat, ovladačů, registru, instalovaných aplikací a dalšího obsahu. Takovouto zálohu si lehce vytvoříte pomocí plné verze programu Paragon Drive Backup 2006 z Chip DVD. Po následných experimentech se vám buďto povede uvést počítač do původního stavu, nebo zformátujete disk a ze zálohy obnovíte kompletní obsah i nastavení počítače. Ani v jednom případě neriskujete rozladění počítače nebo ztrátu dat. Potřebné programy najdete na Chip DVD.
V nouzi vám pomůže také standardní nástroj Obnovení systému, obsažený ve Windows. Pomocí tzv. bodů obnovení, vytvořených před instalací každého programu, se lze v případě, že instalace nebo odinstalace některého z programů nedopadne podle vašeho očekávání, vracet k uložené konfiguraci počítače. Nástroj Obnovení systému sleduje pouze změny v nastavení systému, nemanipuluje se soubory na pevném disku. Chytřejší aplikace vytvářejí body obnovení automaticky při své instalaci, nebo to alespoň uživateli nabídnou.
SOUHRN: Aplikace pro deinstalaci softwaru
Zkontrolujte při výběru
*Se záznamem, nebo bez?
Kvalitnější (a také dražší) aplikace zaznamenávají stav systému před a po instalaci programů, umí tedy přesně zjistit a odstranit všechny vytvořené záznamy v registru i soubory na pevném disku. Ostatní aplikace se snaží skryté součásti instalace vystopovat.
*Další nástroje?
Všechny testované programy nabízí větší či menší množství funkcí pro čištění registru a pevných disků nebo optimalizaci systému. Podobnou úlohu ovšem velmi dobře zastanou i některé freewarové nástroje.
*Instalujete jen na zkoušku?
Jestliže pracujete s opravdu velkým množstvím různých programů, které často měníte, měli byste zvážit práci s virtuálním strojem, který zajistí naprosto bezpečný provoz i pozdější odstranění aplikací. Odinstalační aplikace nemusí na vysokou obměnu programů stačit a váš počítač se může postupně zanášet pozůstatky programů.
*Nekupujte bez zkoušení
Programy z našeho testu lze různě dlouhou dobu zkoušet, a to bez významného omezení funkčnosti. Vyzkoušejte si klidně všechny a pak si vyberte podle nejčastěji používaných funkcí a pohodlného ovládání.
Chip navigátor
V grafu jsou zaneseny body získané ve dvou nejdůležitějších kategoriích - instalaci a deinstalaci softwaru. Aplikace umístěné nejdále od počátku grafu nejlépe splňují klíčová kritéria hodnocení.
JAK JSME TESTOVALI
Stejnou váhu v testu mají body získané za nabídku funkcí při instalaci a deinstalaci programů. Vysoce jsou hodnoceny aplikace, které sledují nově nainstalované programy a ukládají informace potřebné k jejich bezezbytkovému odstranění. Při deinstalaci jsou důležité funkce pro opravu či odstranění poškozených programů. Další body jsme přidělovali za doplňkové funkce pro čištění pevných disků od zbytečných souborů a registru od poškozených nebo nepotřebných záznamů. Důležité je samozřejmě i snadné ovládání a přehledné uživatelské rozhraní, body bylo možné získat také za integrování funkcí programů do kontextového menu myši.
Soupeři
1 Advanced Uninstaller PRO 8
Výborně vybavená aplikace pro asistovanou instalaci a deinstalaci aplikací s řadou nástrojů pro čištění a optimalizaci počítače.
Licence: trialware, 1 030 Kč
2 Ashampoo UnInstaller Platinum 2
Aktivní spolupráce s uživatelem při instalaci a odstraňování programů, nástroje na čištění počítače i funkce pro obnovu odinstalovaných aplikací jsou hlavními výhodami dobře vybaveného nástroje.
Licence: shareware, 1 476 Kč
3 Your Uninstaller! 2006 Pro
Program pracuje s databází instalátorů, ze které vychází při vyhledávání pozůstatků aplikací při odinstalovávání. Obsahuje rovněž užitečné funkce pro čištění a optimalizaci počítače.
Licence: shareware, 39,99 USD
4 Smarty Uninstaller 2007 Pro
Mezi hlavní přednosti programu patří oprava poškozených instalací, ochrana systémových souborů a hromadná analýza a odinstalace programů.
Licence: trialware, 27,95 USD
5 Absolute Uninstaller 2.1
Levná a průměrně vybavená aplikace, podobná standardnímu nástroji na deinstalaci programů ve Windows, s funkcemi pro čištění disků a registru.
Licence: trialware, 29,95 USD
- Testy a recenze - Sbohem, programy! (507.69 kB) - Staženo 1664x