Průvodce Chipu po CPU a GPU
Tentokrát v našich tabulkách nenajdete žádné senzace, zato však cenově velmi příznivé novinky. A náruživým lovcům výhodných nákupů nabízí AMD novou čipovou sadu pro Athlon s 3D grafikou a HDMI.
Andy Ilmberger
Původně jsme vás chtěli informovat o prvním grafickém „monstru“ AMD R600, připraveném na DirectX 10. Jenomže AMD chce svůj „3D bolid“, který polyká celých 270 W, udržet pod pokličkou až do léta –to, zda kvůli poslední studii o změnách klimatu, či z důvodů technických problémů, se nepodařilo zjistit. Oficiálně se jedná o „nové strategické plány“ – takové změny záměrů by mohl s radostí uvítat především hlavní rival nVidia. Zato jsme už mohli ochutnat první plody nové aliance AMD/ ATI – a seznámíme vás tedy s výsledky testu nejnovější čipové sady pro Athlon, pokřtěné 690G.
Čipová sada AMD 690G: Nejrychlejší on-board grafika a rozhraní HDMI
Díky dřívějšímu vývoji u „přikoupeného“ výrobce grafických čipů ATI se může AMD pochlubit vlastní čipovou sadou pro své Athlony. A má se čím pyšnit. Základní desky vybavené sadou 690G se prodávají za cca 2000 Kč a podle stupně velkorysosti výrobce desky s sebou přinášejí HDMI port s vysokým rozlišením včetně podpory HDCP. Požitku ze sledování Blu-ray nebo HD-DVD prostřednictvím počítače tak už nestojí nic v cestě – samozřejmě za předpokladu, že je k dispozici odpovídající mechanika.
Kromě toho 690G dosahuje mezi všemi grafikami v čipové sadě nejvyššího výkonu ve 3D. Podle náročnosti testovací hry předčí systém s 690G a s Athlonem X2 5200+ srovnatelnou intelskou platformu s Core 2 Duo E6400 o více než 100 % (viz tabulka). Přesto však integrovaná grafika Radeon X1250 nejspíš mezi hráči žádné bouře nadšení nevyvolá, neboť se za ní skrývá odlehčená GPU X700. Aktuální hry jako Half Life 2 s ní tak i nadále balancují na hranici hratelnosti. Každá karta za 1500 Kč tady ve 3D odvede vyšší výkon. Pro Windows Vista s prostředím Aero to však bohatě stačí a přednostní oblastí nasazení by tak jako tak měly být počítače „do obýváku“ s připojeným plazmovým displejem nebo projektorem.
Láce: Cenově výhodná platforma vrací AMD přízeň zákazníků
Pomocí přídavné karty pro šifrování HDCP podporuje HDMI také G695 od Intelu. Toto drahé řešení se však skoro na žádné ze základních desek nepoužívá. Naproti tomu v případě 690G si HDMI varianta získává u výrobců motherboardů poměrnou oblibu. Obvyklí „podezřelí“ jako Asus nebo MSI už mají hotové produkty „v šuplíku“.
Pozor, nezaměňovat: existuje ještě jedna „šestsetdevadesátka“, ale s „V“ na konci. Na jednu desku vyjde o cca 300 Kč levněji, ve 3D je však slabší a nemá ani DVI, ani HDMI – od ní proto raději ruce pryč.
Andy Ilmberger
Pokud jde o trh s procesory a grafickými čipy, přinášíme vám KOMPLETNÍ PŘEHLED. Vynakládáme velké prostředky na to, abychom mohli otestovat veškeré novinky; ceny přitom vždy zjišťujeme do aktuálního čísla znovu.
Přehled desktopových CPU
Nároční uživatelé a hráči: V této kategorii si hledají svůj procesor multimediální specialisté, grafici renderující 3D a vášniví hráči.
Zpracování obrazů a videa: Retuše fotek, střih videa, překódování filmů, vyčištění zvuku – to vše jde s těmito procesory rychle od ruky. A dá se s nimi i obstojně hrát.
Multimédia a všestranné použití: Záznam na DVD nebo přehrávání HD-DVD do rozlišení 1080i vyžaduje výkon – ale nemusí být zase příliš vysoký. Dbejte však na malý ztrátový výkon (kvůli tichému chlazení).
Office a internet: Excel, Word, surfování, hudbu a filmový materiál ve vysokém rozlišení – to vše zvládne každý zde zastoupený procesor.
INDEXY CHIPU: STOLNÍ CPU
Index výkonu: Výsledky různých odlišně zaměřených benchmarků jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: Cena procesorů stoupá s narůstající výkonností často neúměrně. Čím delší je oranžový proužek u daného procesoru, tím lepší je u něj index výkon/cena.
Přehled mobilních CPU
Nároční uživatelé a hráči: Notebooky s těmito CPU nahrazují „opravdové“ PC, plně umožňují běh her a těžko si od nich přát více – snad jen delší výdrž akumulátorů. Všestranné použití, multimédia a video: Procesory pro typické „mainstreamové“ přístroje. Ty už zvládnou prakticky všechno, dokonce i 3D hry, byť s jistými nedostatky.
Office a zpracování obrazů: Ideální procesory pro levné notebooky na kancelářské práce a zpracování fotografií. Ultramobilní přístroje, Office a internet: Ultranízkonapěťové CPU nebo Celerony hlad po výkonu neutiší. Na surfování a jednoduché kancelářské práce to však stačí. ULV CPU šetří akumulátor, nikoli však peněženku.
INDEXY CHIPU: MOBILNÍ CPU
Index výkonu: Výsledky různých odlišně zaměřených benchmarků jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: Cena procesorů stoupá s narůstající výkonností často neúměrně. Čím delší je oranžový proužek u daného procesoru, tím lepší je u něj index výkon/cena.
Přehled GPU
Hry do rozlišení 2560 x 1600: S monitory 24/30“ se při hrách dostavuje pocit „jako v kině“. Na udržení takové pixelové nádhery „při životě“ však nemůže být grafika dostatečně rychlá.
Hry do rozlišení 1280 x 1024: Profesionální hráči s displejem do 19“ zkrotí s touto kategorií i nejmodernější 3D hry se všemi nastavitelnými šikanami.
Všestranné použití: Kdo by si na svém multimediálním PC chtěl kromě HD videí občas pustit i novější 3D hru, je právě zde na správné adrese. Office a multimédia: Na internet a Office stačí grafika v čipové sadě nebo karta za 1500 Kč. Pro multimediální PC, který má přehrávat HD filmy v rozlišení 1080i, je 3000 Kč za kartu dobrou investicí.
INDEXY CHIPU: GRAFICKÉ PROCESORY
Index výkonu: Výsledky různých herních benchmarků s odlišnými 3D metodami (OpenGL a DirectX) jsou sečteny a výsledky normovány vzhledem k nejlepší hodnotě, která představuje 100 bodů.
Index výkon/cena: U grafických karet je poměr výkonu a ceny vyváženější než v případě CPU. Za dvojnásobnou částku tak lze dostat také skoro dvojnásobný výkon. Čím delší je oranžový proužek, tím lepší je poměr výkonu a ceny.
- Testy a recenze - Průvodce Chipu po CPU a GPU (775.6 kB) - Staženo 0x