Přejít k hlavnímu obsahu

Perfektní domácí síť

S našimi tipy a triky pro optimální nastavení Wi-Fi routerů a správné použití powerline adaptérů si zajistíte dokonalý přístup k internetu i rychlý přenos dat ve vaší domácí síti pro všechna vaše zařízení. 

Podle výrobců Wi-Fi routerů je jejich nastavení úplná hračka - zapojte je do sítě, připojte kabel s internetem a použijte průvodce úvodním nastavením, který má dnes stále častěji podobu mobilní aplikace. Během chvilky byte měli mít celý dům či byt pokrytý bezdrátovou sítí s rychlým a spolehlivým připojením. Co když ale postupujete správně a výsledek tomu neodpovídá? Výrobce už ve svých návodech a aplikacích neřeší, že někam signál Wi-Fi vůbec nedosáhne, že jsou datové přenosy pomalé nebo že se klientská zařízení nečekaně odpojují. Je to ale celkem pochopitelné: pro vyladění domácí sítě totiž neexistuje jeden univerzální návod - a to ani pro zařízení z dílny jednoho výrobce.

Abyste si s perfektním nastavením sítě poradili, budete muset znát něco o frekvencích používaných pro bezdrátové přenosy, průchodnost signálu Wi-Fi různými materiály nebo i rušení v elektrických rozvodech - to pro případ, že byste museli na pomoc povolat powerline adaptéry. Pak je samozřejmě třeba všechna používaná zařízení správně nastavit, což může být největší problém, jelikož se administrační rozhraní různých Wi-Fi routerů značně liší a ne všechna zařízení jej mají přeloženo do češtiny. Ale nemusíte se bát: s našimi tipy rychle zjistíte, kde by mohl být s vaší sítí problém a jak jej vyřešit. Také vám vysvětlíme, jak fungují powerline adaptéry a jak vám může technologie přenosu dat po elektrických rozvodech pomoci vyřešit váš problém s připojením k internetu. Samozřejmě vám také poradíme, jak optimálně nastavit Wi-Fi router, abyste dostali spolehlivý signál bezdrátové sítě opravdu do každého koutu.

Optimalizace Wi-Fi

Technologie Wi-Fi je praktická, flexibilní a v podobě současného standardu 802.11ac může do jisté míry konkurovat gigabitovému Ethernetu. Velmi často ale narazíte na problém, kdy sice v blízkosti routeru budete mít skvělý signál Wi-Fi, ale v trochu vzdálenějších místnostech se sotva připojíte bez nečekaných výpadků. V tomto případě ale zpravidla není na vině Wi-Fi router, který za ideálních podmínek zvládne vysílat rádiové vlny na desítky až stovky metrů. Problémem jsou překážky v šíření signálu - zdi, strop nebo třeba nábytek. Potíže s dostupností signálu pak velmi často pramení i ze vzájemného rušení sousedních Wi-Fi sítí.

Kontrola kvality signálu

Kvalitu připojení k Wi-Fi síti na různých místech vašeho bytu či domu, stejně jako výsledek různých kroků a úprav nastavení s cílem posílit příjem signálu bezdrátové sítě, lze měřit pomocí řady různých softwarových nástrojů. Nejjednodušší je přitom měření pomocí aplikací pro mobilní zařízení s Androidem. Pod názvem WiFi Analyzer najdete celou řadu aplikací, které detekují sílu signálu všech Wi-Fi sítí ve vašem okolí a se kterými snadno projdete celý byt či dům, abyste rychle získali představu o kvalitě pokrytí bezdrátovou sítí, resp. přesahu sítí sousedních. V počítačích s operačními systémy Windows a macOS pak můžete použít například aplikaci Xirrus Wi-Fi Inspector (xirrus.com), která vám v přehledné grafické podobě rovněž ukáže kvalitu příjmu signálu vaší Wi-Fi sítě v daném místě.

Odhalení možných rušení

Velmi důležitou roli v pokrytí prostoru signálem bezdrátové sítě hraje již samotné umístění Wi-Fi routeru. Z estetických důvodů může být sice lákavá představa schovat Wi-Fi router někam za skříň nebo pod gauč, ale z hlediska šíření signálu, kterému by mělo v cestě stát co nejméně překážek, to už tak dobrý nápad není. Právě nábytek přitom často tvoří první bariéru, s jejímž překonáním si Wi-Fi signál musí poradit. Ladění domácí sítě pro lepší dosah signálu na všechna potřebná místa proto vždy začněte vyzkoušením různých umístění Wi-Fi routeru - samozřejmě s ohledem na možnost přivést k němu kabel pro připojení do internetu. V různé míře pohlcuje signál Wi-Fi sítě dřevěný nábytek, cihlové zdi nebo betonové panely, naopak zrcadla nebo kov signál odrážejí. Možná trochu nečekanou, ale o to zásadnější překážkou pro Wi-Fi signál v pásmu 2,4 GHz je voda, protože je zde třeba počítat s její rezonanční frekvencí. Nemusíte přitom ale hned myslet na mořské akvárium přes celou stěnu. Zbytkovou vlhkost mají i zdi a stropy, zvláště ty ze sádrokartonových desek. Betonové panely jsou zase vyztuženy kovovou sítí. Rozvody topení a vody pak představují dvojnásobný problém - jsou z kovu a obsahují vodu. Velkým problémem pro šíření bezdrátového signálu jsou tedy i koupelny či kuchyně v cestě od Wi-Fi routeru ke koncovým zařízením.

Další potíž pro Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz je rušení signálu bezdrátové sítě dalšími zařízeními, která pracují ve stejném frekvenčním pásmu. Patří mezi ně například různé videochůvičky nebo zařízení využívající technologie Bluetooth a Zigbee či mikrovlnné přístroje. Pokud musí signál z Wi-Fi routeru překonat více podlaží, snažte se jej umístit pokud možno přímo pod klientské zařízení, aby byla trasa bezdrátového signálu co nejkratší.

Výběr správného frekvenčního pásma

Wi-Fi v současné době pracuje ve dvou frekvenčních pásmech: pásmo 5 GHz má kvůli své vyšší frekvenci kratší dosah než signál v pásmu 2,4 GHz, ale na druhou stranu mu nevadí voda ani různá další zařízení. Proto může za určitých podmínek lépe pokrýt i rozlehlejší byt či dům. Pásmo 2,4 GHz je navíc mnohem intenzivněji využíváno a zároveň ze svých 13 přenosových kanálů nabízí jen 3 kanály, které se vzájemně nepřekrývají. Je tedy více než jisté, že pokud máte v sousedství více Wi-Fi sítí vysílajících v pásmu 2,4 GHz, budou se jejich signály navzájem rušit. V pásmu 5 GHz je oproti tomu k dispozici hned 19 přenosových kanálů, které se navíc navzájem nepřekrývají.

Nejlepší volbou je tedy nechat samotný router rozhodnout, ve kterém pásmu bude Wi-Fi signál vysílat. Aby to bylo možné, musí být váš router dvoupásmový, a navíc je třeba, aby podporoval funkci nazvanou Band Steering. Pak se mezi Wi-Fi routerem a klientskými zařízeními (která také pracují v pásmech 2,4 i 5 GHz) sestaví bezdrátové spojení s optimálními parametry.

Optimální nastavení antény

Tyčové antény, které na dnešních routerech najdete nejčastěji, šíří rádiové vlny sférickým způsobem s osou ve směru antény - v podobném tvaru, jako má jablko. Novější zařízení standardu 802.11n a 802.11ac mohou být navíc vybavena tzv. MIMO technologií, a tedy současně vysílat více datových streamů do různých směrů. Proto je důležité antény správně nasměrovat. Pokud nastavíte tyčovou anténu vertikálně, bude pokrývat plochu místnosti. Když ji ale otočíte horizontálně, signál lépe dosáhne do horního či spodního patra. S anténami můžete obecně velmi snadno experimentovat a uvidíte, že i malá změna jejich směru může mít zásadní význam pro příjem signálu Wi-Fi v klientském zařízení. Horší je to samozřejmě u Wi-Fi routerů s vestavěnými anténami - pak musíte zkoušet pohybovat celým routerem, resp. jej položit nebo postavit (pověsit na stěnu). K některým typům Wi-Fi routerů lze také pořídit výkonnější externí antény.

Nastavte si router jako profesionál

Jakmile najdete optimální polohu vašeho Wi-Fi routeru a jeho antén, je načase věnovat se nastavení jeho softwaru. Jak jsme již zmínili, nelze popsat univerzální postup optimálního nastavení firmwaru Wi-Fi routeru, na druhou stranu, nabídky nastavení jsou často na podobných místech a nesou podobné názvy. Podívejme se tedy na kategorie nastavení, kterým byste měli věnovat pozornost.

Nastavení optimálního vysílacího kanálu

K administračnímu rozhraní vašeho Wi-Fi routeru se dostanete nejčastěji po zadání adresy 192.168.1.1 do adresního řádku vašeho internetového prohlížeče. Je možné, že právě váš router bude mít odlišnou IP adresu nebo se k jeho administraci připojíte pomocí speciální adresy. Tyto údaje byste měli najít v návodu nebo na štítku na samotném zařízení. Pokud tomu tak není, použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a do okna »Spustit« zadejte příkaz »cmd«. Klepnutím na [Enter] otevřete příkazový řádek, ve kterém je třeba spustit příkaz »ipconfig /all«. Ve výpisu parametrů síťových rozhraní vašeho počítače najdete IP adresu vašeho Wi-Fi routeru pod položkou »Default Gateway«. Heslo pro přístup k administračnímu rozhraní vašeho Wi-Fi routeru najdete rovněž v návodu nebo na štítku, ale, jak ostatně píšeme v článku na straně 114, již dávno byste měli mít výchozí administrátorské heslo změněno na vlastní, bezpečnější.

První věcí, které byste se měli v administračním rozhraní routeru věnovat, je nastavení vysílacího kanálu Wi-Fi sítě. Přitom byste měli zvolit kanál, který nepoužívá žádná z okolních sítí. Běžně se o takové nastavení postará samotný Wi-Fi router, tedy pokud je vybaven funkcí automatické volby optimálního vysílacího kanálu. Problém ale spočívá v tom, že router vybírá vysílací kanál pro Wi-Fi v místě, kde se sám nachází. Ale například situace v chodbě vašeho bytu může být zcela odlišná od síťového prostředí v obýváku. Typicky v bytových domech budete mít v každé místnosti přesah nějaké jiné sítě od sousedů. Automatická volba optimálního přenosového kanálu Wi-Fi routerem tedy nemusí být tím nejlepším řešením. Proto pro výběr vysílacího kanálu použijte některou z aplikací na analýzu okolních Wi-Fi sítí a zvolte kanál, který bude co nejvíce vzdálen od ostatních sítí, které mají přesah v místě, kde Wi-Fi nejčastěji používáte. Vhodné jsou především krajní kanály nebo kanály uprostřed dostupného spektra. Při opakovaných měřeních vždy chvilku vyčkejte, než se vaše klientské zařízení připojí k novému vysílacímu kanálu.

Správná volba Wi-Fi standardu

Jestli už ve vaší domácí síti neprovozujete stará Wi-Fi zařízení standardu 802.11b, můžete zvýšit výkon vaší bezdrátové sítě jednoduchým trikem. Wi-Fi routery totiž v řadě případů stále ještě ve svém výchozím nastavení udržují kompatibilitu se starými zařízeními, což ale zbytečně brzdí klienty podporující novější Wi-Fi standardy. Pokud tedy v nastavení vašeho routeru uvidíte u předvoleb Wi-Fi volbu »802.11n+g+b«, přepněte na nastavení »802.11n+g«. U novějších routerů použijte nejlépe nastavení »802.11n+ac«, které zajistí optimální výkon pro všechna alespoň trochu novější klientská zařízení.

Dalšího zvýšení výkonu můžete dosáhnut deaktivací funkce, nejčastěji označované jako »WLAN Coexistence«. Tím zajistíte, že v prostředí s mnoha konkurenčními sítěmi nebude váš Wi-Fi router kompletně využívat zvolený přenosový kanál. Může se to zdát zvláštní, ale logika tohoto kroku je jasná. V případě silné interference mezi Wi-Fi sítěmi musí totiž router opakovaně posílat datové pakety v případě jejich poškození během přenosu. Snížení rychlosti přenosu pomůže omezit chybovost a ve svém důsledku pak i zvýšit datovou propustnost bezdrátové sítě. Pokud máte s rušením od okolních Wi-Fi síti opravdu velký problém a nemůžete najít vhodnější vysílací kanál ani přejít do pásma 5 GHz, určitě změnu nastavení »WLAN Coexistence« vyzkoušejte.

Odstranění problematických zařízení

Ztráta výkonu bezdrátové sítě může být způsobena rovněž zařízeními, která se nacházejí v blízkosti Wi-Fi routeru nebo klientů, kteří se k němu připojují. Podle výzkumu společnosti Intel jsou na vzájemné rušení náchylná především zařízení připojená přes port USB 3.0 a Wi-Fi sítě vysílané v pásmu 2,4 GHz. Rychlé přenosy přes USB 3.0 totiž využívají základní frekvenci 2,5 GHz, což je samozřejmě velmi blízko k 2,4GHz frekvenci Wi-Fi sítě. K interferenci může docházet třeba při připojení USB flash disku k USB 3.0 portu Wi-Fi routeru. USB flash disky zpravidla nejsou příliš dobře odstíněny a v tomto případě pracují v těsné blízkosti antén Wi-Fi routeru. Pomůže, když tato zařízení připojíte k Wi-Fi routeru pomocí prodlužovacího USB 3.0 kabelu, který pořídíte za pár desetikorun. Nejde ale o jediný typ zařízení, který si s 2,4GHz Wi-Fi nerozumí. Problematické jsou například i DECT telefony s přenosem v pásmu 2,4 GHz. Vzájemné rušení s Wi-Fi poznáte podle výpadků telefonických hovorů a šumu na pozadí.

Nastavení rychlého DNS serveru

Pokaždé když v internetovém prohlížeči napíšete adresu nějaké webové stránky, odešle se tento dotaz na DNS (Domain Name System) server, který převede doménu na IP adresu a nasměruje vás k odpovídajícímu webovému serveru. Například adresa webu chip.cz je 94.124.105.131. Poskytovatelé internetového připojení často používají vlastní DNS servery, ale ty mohou být v případě velkého množství dotazů zahlceny a odpovídají pak pomaleji než například DNS servery provozované Googlem. Přitom si sami můžete nastavit, aby i vaše dotazy na webové stránky směřovaly právě k rychlým DNS serverům Googlu. Stačí jen, když si v administračním rozhraní vašeho Wi-Fi routeru sami jako preferovaný DNS server nastavíte IP adresu »8.8.8.8« a jako alternativní DNS server použijete adresu »8.8.4.4«. Při nastavení přímo v routeru budou DNS servery Googlu využívat všechna zařízení ve vaší domácí síti.

Lepší připojení síťového úložiště

Běžnou součástí domácích sítí jsou dnes i NAS servery, které ale mohou vyžadovat odpovídající nastavení routeru. Že je něco špatně, poznáte už ve chvíli, kdy silně kolísá rychlost přenosu dat mezi NAS serverem připojeným k routeru síťovým kabelem a zařízeními připojenými prostřednictvím Wi-Fi. Pod pojmem síťové úložiště přitom můžeme rozumět jak samostatný NAS server, tak i pevný disk, připojený k USB portu Wi-Fi routeru. V případě úložiště připojeného přes USB port byste si měli v nastavení Wi-Fi routeru ověřit, že je opravdu zvolen režim »USB 3.0«, a nikoli (například z důvodu úspory energie nebo omezení výše zmíněného rušení 2,4GHz Wi-Fi) pomalejší režim »USB 2.0«. Některé Wi-Fi routery mají podobným způsobem ve výchozím nastavení přepnuty LAN porty do režimu 100Mb/s Ethernetu, namísto výrazně rychlejšího režimu 1 Gb/s. To samozřejmě zásadně ovlivňuje výkon NAS serveru připojeného přes LAN kabel, a je tedy třeba toto nastavení ve Wi-Fi routeru najít a upravit.

Při problémech pomůže powerline

Někdy je zkrátka dům tak rozsáhlý a členitý nebo bytelně postavený, že je prakticky nemožné (bez velkých nákladů) dostatečně kvalitně pokrýt celý prostor Wi-Fi sítí. Pak přichází na scénu technologie powerline, která dokáže přenášet data v síti elektrických rozvodů. Má to ale i své nevýhody, protože se powerline adaptéry musejí vypořádat s celou řadou dalších elektrických zařízení v síti, která mohou za určitých okolností způsobovat rušení a tím i pokles přenosové rychlostí. Samozřejmě je třeba počítat i s prostým faktem, že elektrická síť není ze své povahy navržena a určena k datovým přenosům. Pokud ale dodržíte určitá pravidla zapojení a používání powerline adaptérů, můžete velmi kvalitním způsobem rozšířit dosah vaší domácí sítě, kamkoli jen bude třeba.

Kontrola provozu powerline adaptérů

Nejrychlejším vodítkem ke zjištění, zda jsou vaše powerline adaptéry úspěšně propojeny navzájem i připojeny do internetu, jsou indikační diody přímo na adaptérech zapojovaných do elektrických zásuvek. Powerline adaptéry přitom běžně nemají žádné administrační rozhraní, ale třeba výrobce Devolo ke svým produktům dodává i šikovný ovládací software. V něm můžete okamžitě zjistit aktuální stav síťového připojení i přenosovou rychlost. Možná vás přitom překvapí, že tato rychlost nebude dosahovat ani poloviny výrobcem slibované maximální datové propustnosti. Faktem ale je, že samotná režie provozu powerline adaptérů v elektrické síti dokáže zkonzumovat až polovinu jejich teoretické datové propustnosti a skutečná přenosová rychlost pak závisí i na konkrétním stavu elektrického vedení a na vzdálenosti, na kterou je třeba data přenášet.

Skutečnou přenosovou rychlost vám změří například i aplikace JPerf (code.google.com/archive/p/xjperf), ale budete k tomu potřebovat propojit přes powerline adaptéry dva počítače, z nichž jeden bude sloužit jako server a druhý jako klient. Tento program vytvořený v Javě není třeba instalovat a velmi vám pomůže při ladění výkonu vaší domácí sítě, nejen při použití powerline adaptérů.

Nejlepší připojení powerline adaptérů

Pro dosažení maximálního výkonu datových přenosů v elektrické síti byste měli powerline adaptéry vždy připojovat přímo do zásuvek ve zdi, a nikoli do různých prodlužovaček či rozdvojek. Jinak se budou zařízení zapojená do jedné prodlužovačky navzájem rušit, a pokud má navíc prodlužovačka přepěťovou ochranu, může jejím vlivem poklesnout přenosová rychlost. Prodlužovačky navíc samy o sobě utlumují signál pro datové přenosy v elektrické síti.

Z výše uvedených důvodů je lepší natáhnout od powerline adaptéru ke koncovému zařízení v rámci jedné místnosti ethernetový kabel, který rychlost připojení nijak nedegraduje. Některé modely powerline adaptérů mají i několik LAN rozhraní (například Devolo dLAN 1200 triple+ má hned 3), takže k nim pohodlně připojíte více zařízení. Určitě se snažte použít v rámci vaší sítě co nejméně powerline adaptérů, jelikož s každým dalším roste režie provozu a zároveň klesá prakticky využitelná šířka přenosového pásma. Potřebujeteli připojit více koncových zařízení, můžete použít levný gigabitový přepínač.

Vyhledání a odstranění rušících zařízení

Příčin pomalého, nebo dokonce vůbec žádného připojení přes powerline adaptéry a elektrickou síť může být hned několik. Předně byste měli všechny powerline adaptéry správně spárovat - pomocí stisknutí příslušného tlačítka. Abyste mohli powerline adaptéry pohodlně spárovat a otestovat, můžete je za tímto účelem dočasně připojit do jedné prodlužovačky a teprve poté je umístit do místností, kam potřebujete zavést internet. I když jsou adaptéry nové, může občas pro připojení pomoci jejich resetování do továrního nastavení.

Dalším trikem, jak propojit zdánlivě nefunkční powerline adaptéry, je jejich zapojení do zásuvek opačně (hlavou dolů), což pomůže v případech, kdy není správě rozpoznána fáze elektrického vedení. Často to pomůže, vyjma případů, kdy jsou mezi powerline adaptéry různá vedení, resp. elektrické fáze. Pak je nezbytné instalovat do elektrického rozvaděče fázovou spojku (tzv. coupler), což by měl provést někdo zkušený, kdo ví, jak toto malé zařízení správně připojit. Po propojení fází by mělo datové připojení již bez problému fungovat.

Výkyvy v rychlosti připojení bývají nejčastěji způsobeny rušením od dalších zařízení připojených k elektrické síti. Zpravidla jde o zařízení s motory, jako jsou pračky a sušičky, které mohou v elektrické síti generovat vysokofrekvenční rušení. Pro potlačení vlivu tohoto rušení se powerline adaptéry automaticky přepínají do odolnějšího, ale méně výkonného (pokud jde o datovou propustnost) režimu. Abyste zdroj tohoto rušení identifikovali, můžete použít některý z nástrojů na měření datové propustnosti sítě a změřit výkon v zapnutém a vypnutém zařízení, které by mohlo rušení způsobovat.

S využitím našich tipů se vám jistě podaří zvýšit dosah, stabilitu i výkon vaší domácí sítě. Je ale třeba se smířit s tím, že optimalizace výkonu sítě není jednorázový proces, se kterým si vystačíte jednou a provždy. Síťové prostředí se neustále mění - přibývají sítě v našem okolí a samozřejmě stále zapojujeme i nová zařízení. Zapomínat nesmíme ani na pravidelnou kontrolu dostupnosti aktualizací firmwaru pro síťové prvky. Jedině tak budou stále bezpečné a maximálně funkční.

***

Vyladění Wi-Fi ve třech krocích

> Optimální umístění routeru: Volba umístění routeru zásadně ovlivňuje rozsah pokrytí i rychlost přenosu dat ke koncovým zařízením.
> Nastavení antén: Pokud má váš router nastavitelné externí antény, můžete měnit parametry pokrytí, aniž byste přemisťovali celý router.
> Změna frekvenčního pásma: Rušení od okolních sítí se vyhnete použitím 5GHz pásma, které má sice menší dosah, ale vyšší výkon.

***

Zlepšení výkonu výměnou antén

U Wi-Fi routerů s externími anténami, které lze odpojit, resp. u modelů se speciálními konektory, lze pokrytí signálem bezdrátové sítě rozšířit dokoupením speciálních všesměrových antén. Důležitá je i orientace antén podle toho, zda potřebujete rozšířit pokrytí Wi-Fi signálem v horizontálním, nebo vertikálním směru. > Vedle externích antén existují rovněž elektronické zesilovače signálu, ale u nich byste si měli dát velký pozor, zda jejich výkon nepřekračuje zákonné normy. Pro posílení signálu bezdrátové sítě proto raději použijte Wi-Fi opakovač, který stačí zapojit do elektrické zásuvky v dosahu Wi-Fi routeru a spárovat jej pomocí WPS tlačítka. > Další možností, jak rozšířit signál Wi-Fi, je použití access pointu, ale pak je nutné mít v daném místě možnost jeho připojení k Ethernetu LAN kabelem. Podobnou práci odvede také powerline adaptér vybavený Wi-Fi vysílačem, který signál vedený po elektrických rozvodech převede na bezdrátovou síť třeba na druhém konci či v jiném patře domu. Na výběr je řada modelů od různých výrobců.

***

5 tipů pro lepší powerline síť

> Používejte správné zásuvky: Připojujte powerline adaptéry do zásuvek ve zdi, ne do prodlužovaček a rozdvojek.
> Zkontrolujete funkčnost: Pro otestování správného spárování připojte powerline adaptéry do jedné prodlužovačky.
> Zkuste jinou pozici: Vyzkoušejte powerline adaptéry v různých zásuvkách nebo je připojte hlavou dolů.
> Propojte fáze: S můstkem pro spojení fází (obrázek výše) můžete používat technologii powerline i v rozvodech s více různými fázemi.
> Odhalte potížisty: Otestujte vzájemné rušení s elektronickými zařízeními, především těmi s motorem.

Foto popis| Diagnóza Wi-Fi S aplikacemi jako WiFi Analyzer pro Android zjistíte podrobnosti o všech Wi-Fi sítích ve vašem okolí 1, včetně průběhu jejich aktuálního výkonu 2.
Foto popis| Pomocí programu Xirrus Wi-Fi Inspector můžete měřit sílu signálu okolních Wi-Fi sítí i v počítačích s operačním systémem Windows.
Foto popis| Optimální umístění S ohledem na charakter šíření signálu byste měli Wi-Fi router umístit co možná nejvýše. Optimální pozice access pointů je pod stropem, co nejblíže ke středu pokrývaného prostoru.
Foto popis| Manuální volba vysílacího kanálu Většina Wi-Fi routerů sice dnes nabízí automatickou volbu vysílacího kanálu, ale ta nemusí být nutně správná. Pokud vaše měření ukážou, že je výhodnější jiný kanál, přepněte jej ručně.
Foto popis| Lepší nastavení antén Wi-Fi routery s externími anténami mají výhodu v možnosti jejich nastavení pro lepší pokrytí prostoru bezdrátovou sítí bez dalšího nastavování.
Foto popis| Rušení od USB portu USB 3.0 využívá frekvenci 2,5 GHz, takže snadno může dojít k rušení 2,4GHz Wi-Fi. V nastavení routerů proto najdete i předvolbu, která USB rozhraní změní na verzi 2.0. Třeba pro připojení tiskárny to nijak nevadí.
Foto popis| Záměrné zpomalení Volba užších vysílacích kanálů se může zdát nelogická, ale ve výsledku může být přenos dat v prostředí silně zarušeném okolními Wi-Fi sítěmi díky nižší chybovosti rychlejší.
Foto popis| Vzájemné rušení USB 3.0 a Wi-Fi Externí zařízení (nejčastěji pevné disky) by neměla být připojena k USB 3.0 portu v blízkosti antén pro vysílání Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz 1 . Jednoduchým řešením je použití prodlužovacího kabelu 2 .
Foto popis| Alternativní DNS server V některých případech dojde ke zrychlení připojení k internetu (resp. načítání stránek), pokud použijete rychlé DNS servery Googlu.
Foto popis| Analýza připojení přes powerline Výrobce Devolo dodává ke svým powerline adaptérům ovládací software Cockpit, který zobrazuje i aktuální datovou propustnost.
Foto popis| Připojení více zařízení V jedné síti by měl být jen opravdu nezbytný počet powerline adaptérů. Pokud potřebujete připojit více zařízení, použijte powerline s Wi-Fi adaptérem, přepínač nebo třeba adaptér Devolo dLAN 1200 triple+ se třemi LAN porty.
Foto popis| Program JPerf změří datovou propustnost mezi dvěma počítači, připojenými třeba i přes powerline adaptéry, a pomůže vám s vyladěním sítě pro maximální výkon.
Foto popis| Můstek pro data Abyste mohli používat powerline adaptéry bez ohledu na odlišné fáze v jedné domácí síti, budete potřebovat zařízení zvané coupler, které se připojuje přímo do rozvaděče. Instalovat by jej měl odborník.

O autorovi| HEIKO BAUER, FABIAN VON KEUDELL, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: