Perfektní barvy za prima peníze
Jak dobré, nebo naopak jak špatné jsou NEORIGINÁLNÍ NÁPLNĚ do inkoustových tiskáren? V tomto srovnávacím testu se podíváme na kvalitu některých alternativních inkoustových náplní, porovnáme je s originály a také vám poradíme, s čím musíte při nákupu neoriginálních inkoustů počítat.
GUNNAR TROITSCH
Při pohledu do ceníků zní nákup neoriginálních inkoustových náplní jako zajímavá možnost. Kompletní sada inkoustových zásobníků jen za 700 Kč, když originální náplně stojí 1200 Kč, tedy téměř dvakrát víc? Po prvotním nadšení většinou prostudujeme popis náplní, podíváme se na stránky výrobce a zkusíme si najít, co o zkušenostech s daným inkoustem říkají internetová fóra nebo stránky zaobírající se touto tematikou. Nakonec to většinou stejně dopadne tak, že si raději koupíme originální kartridže za 1200 Kč.
Ano, většinou to takto končí, protože podvědomě dáváme přednost značkovým výrobkům, a podle tvrzení výrobců je originální náplň zárukou nejen kvalitního výsledku, ale i delší trvanlivosti fotografií a delší životnosti samotné tiskárny. Cenový rozdíl je ale tak velkým lákadlem, že jsme se rozhodli zjistit, jak špatné jsou výtisky pořízené s neoriginálními inkousty a zda není nižší cena druhovýrobců vyvážena třeba jen nižší výtěžností inkoustů. Přišli jsme na to, že některé inkoustové náplně tisknou téměř k nerozeznání stejně dobře jako originály, a navíc s nimi pořídíte i více výtisků. Pokud si pečlivě přečtete tento text, najdete v něm řadu argumentů pro nákup i proti nákupu neoriginálních inkoustových kartridží. V našem testu jsme zjistili, že i v kategorii „noname“ inkoustů existují lepší i horší alternativy.
Kvalita tisku: Levné inkousty mohou být lepší než originální
Kdo by to byl řekl? Celkem jsme testovali 30 sad neoriginálních inkoustů a i nás samotné překvapilo, že některé z testovaných levných inkoustů se v řadě parametrů vyrovnaly inkoustům originálním, a někdy je dokonce i předčily. Například pokud vlastníte tiskárnu Epson Stylus D120 a pořídíte si sadu neoriginálních inkoustů KMP, nejen že hned při nákupu ušetříte 400 Kč, ale dokonce s nimi vytisknete fotografie, které si v ničem nezadají s originálními výtisky, a v některých aspektech jsou dokonce lepší.
Jestliže na tiskárně Epson Stylus D120 vytisknete ročně 1 000 stran textu a 200 fotografií, ušetříte při použití inkoustů KMP cca 950 Kč, a to bez jakýchkoliv kompromisů na straně kvality.
Kvalitu tisku jsme u všech testovaných neoriginálních inkoustů hodnotili jako „dobrou“, nebo dokonce „velmi dobrou“. Nejhoršího hodnocení kvality se dočkala kombinace inkoustů Peach a tiskárny Canon iP4500. Kvalita vytištěného textu dosáhla pouze hodnocení 60 z maximální hodnoty 100. I tak lze tuto kvalitu považovat za použitelnou pro většinu každodenních dokumentů.
Odolnost proti UV záření: Na slunci vydrží originály déle
Co se týče odolnosti proti UV záření, bylo testované pole inkoustů velmi nevyrovnané. Největší rozdíly mezi testovanými produkty jsme zaznamenali v případě tiskárny Brother DCP-560CN. Zatímco inkousty Pelican udrží barevnost na přímém sluneční světle lépe než inkousty originální, výtisky z inkoustových kartridží značky Geha doporučujeme okamžitě uložit do fotoalba, jelikož i krátkodobé vystavení UV záření se rychle projeví vyblednutím barev.
Pokud si ale myslíte, že inkousty Geha mají vždy problém s nízkou odolností proti UV záření, není to pravda. Odolnost proti slunečnímu záření nelze u druhovýrobců generalizovat. Většinou je stálost barev jedné značky odlišná podle toho, s jakou tiskárnou barvy použijeme.
Pokud v testu nenajdete značku inkoustu, kterou používáte, můžete odolnost proti UV záření vyzkoušet sami pomocí jednoduchého testu. Vytiskněte si dvakrát stejnou fotografii a jednu z nich umístěte za okno, na které dopadá pokud možno nejvíce světla. Druhou fotografii ihned po vytištění dejte do fotoalba, které uložte mimo přístup světla. Pokud po dvou týdnech neuvidíte rozdíl mezi barevnou kvalitou obou fotografií, znamená to, že odolnost použitého inkoustu proti UV záření je v kombinaci s vaší tiskárnou naprosto dostatečná.
Existuje jeden významný argument proti využití alternativních inkoustů pro fototisk, a tím jsou levné fotolaby. Domácí fototisk je drahý a drahý je i domácí fototisk za použití neoriginálních inkoustů. Existuje velké množství levných fotolabů, které najdete snad v každém nákupním středisku a v nichž pořídíte fotografii třeba i za dvě koruny, a to včetně fotopapíru. Většinou jsou výsledky fotolabů velmi dobré a mají dlouhou stálost proti UV záření.
Odolnost: Všechny jsou odolné proti mastným prstům, vodě i zvýrazňovačům
Toto byl problém ještě před dvěma lety. Pokud jste doma při oslavě nechali kolovat fotografie z dovolené pořízené prostřednictvím neoriginálních inkoustů, bylo skoro jisté, že návštěvníci půjdou domů s obarvenými prsty. Podobně špatně pak dopadly i samotné fotografie. Nemusí je poškodit jen rozlité víno nebo šťáva z citronu, stačí pouhý dotek. Lidská kůže totiž obsahuje mastnotu a kyselý pot, který může mít na fotografický inkoust a papír agresivní vliv. Výrobci inkoustů se s odolností proti těmto vlivům dlouhou dobu víceméně neúspěšně potýkali, a zdá se, že se jim to konečně podařilo. Všechny inkousty v našem srovnávacím testu vydržely alespoň jeden středně vážný pokus o rozmazání.
Výrobci se při vývoji inkoustů snaží zabránit poškození fotografie vodou a zaměřují se rovněž na vývoj inkoustů odolných proti popsání fixem. S tímto problémem se setkáte, když potřebujete zvýraznit některou část textu vytištěného inkoustovou tiskárnou a zjistíte, že zvýrazňovač nejen obarví papír, ale i částečně rozpustí použitý inkoust, který pak vytvoří nepříjemnou šmouhu. Všechny testované inkousty se ukázaly jako částečně odolné vůči vodě. Obyčejné postříkání vodou jim nevadilo, ale ponoření do vody na delší dobu již v některých případech škody způsobilo. Problém s rozmazáním textu zvýrazňovačem je bohužel stále velmi častý. Souhlasíme s tím, že pigmentové inkousty mají v tomto případě teoretickou výhodu, ale ta je v praxi málo viditelná.
Kapacita: Náhradní inkousty vytisknou až o 100 % více a jsou levnější
Maximální množství vytištěných stránek se v testovacím poli výrazně lišilo. Neoriginální inkousty většinou vytisknou více stránek než kartridže originální. Existují i neoriginální inkousty, které nemají takovou kapacitu jako ty originální, jsou však bezvýhradně o tolik levnější, že zákazník nakonec ušetří při tisku fotografií nebo textu víc než při tisku s originálním spotřebním materiálem.
Nyní vám prozradíme něco o tom, jak jsme testovali, a podělíme se s vámi o zkušenosti, které jsme při testu získali. Celkem jsme otestovali více než 150 inkoustových kartridží, několikrát jsme každou z nich naprosto vyprázdnili (zkoušeli jsme výdrž při tisku textu i fotografií), takže nám při testu v naší laboratoři běžně překážely stovky prázdných zásobníků.
Po dokončení testu i zkoumání výsledné kvality musíme konstatovat, že předsudek proti používání neoriginálních inkoustů je oprávněný pouze částečně. Levné inkousty jsou většinou zabaleny v horším obalu a je naprosto běžné, že k nim nedostanete návod na instalaci či jiné informační materiály. Po vybalení z krabičky jsme se však setkali jen s minimem poškozených kartridží - po jedné od značky Pelikan, Geha a Peach. Z toho však nelze vyvozovat, že by produkty některých výrobců byly horší než produkty jiných.
Test nedokončilo úspěšně osm kartridží. U většiny z nich byla chyba způsobena zablokovanou tiskovou hlavou a většinu z nich jsme dokázali po vyčištění opět zprovoznit. Avšak vzhledem k tomu, že čištění zbytečně zkonzumuje poměrně velké množství inkoustu, bylo po čtyřech čisticích cyklech, které byly u některých kartridží nutné, v kartridži mnohem méně inkoustu, než pokud bychom je čistit nemuseli.
Celkem šestkrát jsme se při testu setkali s chybným hlášením zbylé úrovně inkoustu. Výrobci alternativních inkoustů mají již nějakou dobu možnost vybavovat své kartridže levnějšími kopiemi čipů kontrolujících úroveň hladiny inkoustu nebo ochranu proti kopírování, ale je jasně vidět, že je ještě třeba nějaké mouchy vychytat. S těmito problémy jsme se často setkali u produktů nesoucích značku Peach. Ze šesti kartridží, u kterých jsme se s problematickým hlášením úrovně zbylého inkoustu setkali, byly čtyři značky Peach. Zbylé dvě problematické kartridže nesly označení Jet-Tec.
Originální inkousty: Extrémně spolehlivé, ale celkem drahé
S originálními inkousty nikdy neuděláte chybu. Ani u jednoho z originálních inkoustových zásobníků jsme se během celého testu nesetkali s jedinou závadou či problémem. Originální inkousty jsou navíc většinou nejlepší z testovaných inkoustů. Pouze v případě tisku na zařízení Epson Stylus D120 zvítězil neoriginální inkoust KMP. Uživatelé, kteří pracují s originálními náplněmi, mají rovněž garantovánu nejlepší odolnost proti UV záření. Jediným háčkem tedy zůstává vysoká cena. Je to logické, protože výrobci tiskáren se snaží vyrovnat nízké ceny zařízení zvýšenou cenou spotřebního materiálu.
Závěr našeho testu: V případě, že většinou tisknete textové dokumenty a fotografie si necháváte zpracovat v levném fotolabu, můžete nákupem neoriginálních inkoustů ušetřit dost peněz, přičemž nepocítíte výraznější kompromis v oblasti kvality. Výsledky našeho testu totiž ukazují, že alternativní inkousty zajistí vyšší kvalitu tisku na obyčejný papír než drahé originální inkoustové náplně oficiálních výrobců.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Kupte si levný inkoust, ale nakupujte s rozmyslem. To říkáme hlavně proto, že výrobní kvalita neoriginálních kartridží není tak dobrá jako u produktů originálních. Bezchybně fungovalo 90 % neoriginálních inkoustů. Kvalita výtisků je většinou stejně dobrá jako u inkoustů originálních, a v některých případech dokonce vyšší. Největší výhodou je nízká cena, díky níž můžete ušetřit až stovky korun.
KNOW-HOW
Originální vs. neoriginální inkousty: Věčný souboj
V minulosti měli výrobci neoriginálních inkoustů snadnou práci. Stačilo okopírovat tvar kartridže, naplnit ji inkoustem a prodávat ji za mnohem nižší cenu. Od roku 2005 však výrobci vybavují originální inkoustové kartridže čipem, který ve spolupráci s tiskárnou dokáže uživatele informovat o množství zbývajícího inkoustu a který má zabránit opětovnému plnění originální kartridže neoriginálním inkoustem. Například společnost Pelikan na tento krok reagovala návodem, jak odmontovat z originální kartridže zmíněný čip a jak jej připevnit na zásobník neoriginální. Dalším řešením byl komplikovaný košíček pro neoriginální kartridž, který přesvědčil tiskárnu, že používá originální náplň. Problém byl, že pouze několik výrobců zvládlo vyrobit košíčky, které tiskárnu opravdu dokázaly o své originalitě přesvědčit, takže vznikl jakoby nový monopol neoficiálních výrobců. Mezitím však výrobci neoriginálních inkoustů dokázali okopírovat kontrolní čipy, takže dnes mohou uživatelé opět plnit své tiskárny tím, čím sami chtějí.
SOUHRN _ ALTERNATIVNÍ INKOUSTY
TIPY A TRIKY
*NEKOMBINUJTE NEORIGINÁLNÍ KARTRIDŽE
Pokud koupíte neoriginální kartridže, vyberte si vždy pro všechny barvy stejný model. Barvy jsou vyrobeny tak, aby spolu chemicky a opticky reagovaly, takže kombinování více neoriginálních kartridží by při tisku přineslo výrazné chyby a barevné odchylky.
*KOMBINOVANÁ BALENÍ
Čím dál tím více výrobců nabízí balíčky kombinující alternativní inkousty s vhodnými fotopapíry. Tímto způsobem můžete opět ušetřit, tedy pokud netisknete fotografie ve fotolabu.
*UŠETŘETE MNOHEM VÍCE
Nastavte tiskárnu tak, aby v základním nastavení tiskla v režimu draft neboli náhledu. Pokud potřebujete vytisknout dokument s vyšší kvalitou, můžete tak snadno a rychle učinit v ovladači, a při většině rychlých informačních výtisků nehraje dokonalá kvalita textu zase tak velkou roli. Tímto způsobem můžete ušetřit opravdu dost peněz, a to i při použití originálních inkoustů.
*FOTOGRAFIE VE FOTOLABU
Ve většině případů jsou digitální fotografie vytištěné ve fotolabu mnohem levnější i než fotografie vytvořené za použití neoriginálních inkoustů. Výtisky z fotolabů bývají kvalitnější a mají lepší odolnost proti UV záření, a to i v porovnání s originálními inkousty.
JAK CHIP TESTUJE
Testovací laboratoř Chipu zkoumala kvalitu tisku pomocí řady různých tiskových úloh. Odolnost proti UV záření jsme zkoumali ve speciálním zařízení simulujícím dlouhodobé vystavení slunečnímu svitu.
25 % odolnost proti uv záření
50 % kvalita tisku na fotopapír
10 % mechanická odolnost
15 % kvalita tisku na obyčejný papír
- Testy a recenze - Perfektní barvy za prima peníze (1.01 MB) - Staženo 1664x