Počítače skryté za displejem
Počítače INTEGROVANÉ DO LCD DISPLEJE sice vypadají stylově, ale vyplatí se si takové zařízení pořizovat? V testovací laboratoři Chipu jsme vyzkoušeli osm modelů.
THOMAS LITTSCHWAGER, MICHAL BAREŠ
Musí být stylové, zabírat málo místa a musí disponovat dostatečným výkonem. Na první pohled splňují počítače integrované do LCD displeje tyto požadavky skvěle. Situace ale samozřejmě není tak jednoduchá, koneckonců výrobci se již třicet let snaží vyrobit počítače, které by výše zmíněná kritéria splňovaly.
All-in-one počítače vypadají vlastně jen jako o trochu tlustší LCD displeje, ke kterým stačí jen připojit myš a klávesnici. Na stole zaberou minimum místa, a v případě potřeby je lze dokonce připevnit na zeď. Až donedávna byla cena takovýchto počítačů výrazně vyšší než cena klasických PC, umístěných v samostatné skříni. V současné době je ale situace jiná. Díky použití úsporného a levného procesoru Intel Atom jsou na trhu vedle luxusních počítačů integrovaných do monitoru i levné "nettopy". Na výběr tedy máme jak výkonné a špičkově vybavené modely, tak levné a méně výkonné stroje, které jsou určeny převážně pro práci s internetem a se základními kancelářskými aplikacemi a pro přehrávání filmů v obyčejném rozlišení. Do testu jsme zařadili osm modelů v cenovém rozpětí 13 000 – 50 000 Kč.
Výkon: Atom proti silnějším procesorům
Počítače integrované do displeje lze rozdělit do dvou základních kategorií. Výkonnější a mnohem dražší modely nabízí řadu portů, obsahují výkonné procesory Intel Core2 Duo a poměrně výkonné grafické karty. Druhou variantou jsou integrované nettopy, které mají slabší procesory Atom a omezené možnosti připojení periferií, zato jsou však mnohem dostupnější. Mohlo by se zdát, že jsme do testu zařadili modely, které nelze přímo srovnávat, ale účel těchto počítačů je nezávisle na ceně a výkonu většinou stejný – obvykle slouží jako elegantní pracovní počítač nebo jako multimediální PC, které lze používat v obývacím pokoji.
První pohled do výsledkové tabulky testu ukazuje, že žádný počítač integrovaný do LCD displeje nesplňuje dokonale všechny nároky, které jsme na tato zařízení kladli. Proto je zvláště u této kategorie počítačů důležité si dobře promyslet, k čemu budeme PC v LCD monitoru potřebovat a jaké aplikace na něm budeme provozovat.
Výhodou LCD nettopů je kromě nízké ceny i nízká energetická náročnost a velmi tichý provoz. Pokud si na tomto počítači budete prohlížet internet, posílat maily, komunikovat s přáteli prostřednictvím instant messengeru či Skypu, jejich omezený výkon vám zcela postačí. Hodí se rovněž k prohlížení fotografií, poslechu MP3 hudby a ke sledování DVD či DivX filmů v klasickém rozlišení. Na HD filmy však musíte zapomenout. U nettopů platí stejné pravidlo jako u levných ultramobilních netbooků – jsou určeny hlavně k práci s již vytvořeným obsahem, ne k jeho tvorbě.
Nettopy postavené na procesoru Atom jsou hardwarově velmi podobné, i v této kategorii však najdeme určité rozdíly. Mimo jiné se týkají hlučnosti a spotřeby elektrické energie. Počítač MSI Wind Top AE1900 spotřebuje při plné zátěži cca 45 wattů, ale například Acer Veriton Z280G si vystačí s 31 watty. MSI Wind Top AE1900 však patří mezi nejtišší počítače v testu. Co se výkonu týče, vyčnívá z "atomových nettopů" pouze Asus EeeTOP ET2002T, který je postaven na dvoujádrovém Atomu 330, nabízejícím díky technologii HyperThreading možnost najednou zpracovávat čtyři procesní vlákna. Atom 330 je v porovnání s klasickými Atomy N270 zhruba o třetinu rychlejší, ale výhody dvou jader poznáte hlavně v případě, kdy program dokáže využít všech výhod čtyř virtuálních procesorů, například při skenování systému antivirovým programem. Velký výkonnostní rozdíl je samozřejmě patrný i z testu renderování scény benchmarkem Cinebench R10, kde je Atom 330 se čtyřmi virtuálními jádry dvakrát rychlejší než Atom N270.
Vyššímu celkovému výkonu počítače Asus EEE Top ET2002 napomáhá vedle Atomu 330 hlavně čipová sada nVidia Ion, která nabízí na integrovanou grafiku velice slušný výkon při zisku 2 819 bodů v benchmarku 3DMark 05, a to při zachování nízké spotřeby. V tabulce můžete porovnat právě pod 3DMarkem 05 naměřený grafický výkon 20" Applu iMac, který s grafickou kartou GeForce 9400M činí 1 911 bodů, a celkovou spotřebu tohoto systému. Co se výkonu týče, kombinace Atomu 330 a čipové sady ION nás velmi mile překvapila.
Potřebujete-li počítač, který kromě hezkého designu a úspory místa disponuje i dostatečným výpočetním výkonem, doporučujeme některý z modelů, které se umístily na prvních místech naší výsledkové tabulky. Tyto stroje sice nejsou tak energeticky úsporné, zato stačí i pro práci s nejnáročnějšími aplikacemi. Nejvyšší výpočetní i grafický výkon nabízí 24" Apple Mac – má však i nejvyšší spotřebu, což je zcela logické, jelikož dvoujádrový procesor Intel Core2 Duo a dedikovaná grafická karta nVidia GeForce GT 120 samozřejmě potřebují k provozu více elektrické energie než úsporný Atom a grafika integrovaná do čipové sady Intel GMA950. Přímé porovnání ukazuje, že ačkoliv 24" Apple iMac spotřebuje při plném zatížení pětkrát více energie, nabízí také pětkrát vyšší výkon. Ideální kompromis mezi dostatečným výkonem a spotřebou představuje 20" Apple iMac.
Asi nejznámějším all-in-one PC s dotykovým displejem je HP Touchsmart. Doufali jsme, že budeme moci do testu zařadit nový model Touchsmart 600, který bude cca za 26 000 Kč disponovat 23" dotykovou obrazovkou, procesorem Intel Core2 Duo T6400, 500GB diskem a grafickou kartou nVidia GeForce 200, produkt však nestihl do uzávěrky testu dorazit. Starší model HP Touchsmart IQ522, který jsme testovali v červnovém čísle, už není na trhu dostupný.
Dotyková obrazovka: Prst místo myši
Dotykovými displeji se mohou pochlubit jak výkonné a drahé all-in-one počítače, tak jejich pomalejší a levnější alternativy. Trend dotykových displejů je jasně znát, tato technologie je však stále ještě příliš mladá a nedokonalá. Ovládání oken na displeji pomocí prstu není vždy přesné a rozpoznávání textu psaného na obrazovku také moc nefunguje. Dotykové ovládání displeje je praktické například v případě, že all-in-one počítač upevníte na zeď obývacího pokoje. Snadno tak můžete na virtuální klávesnici zadat internetovou adresu požadované stránky, k opravdové práci (včetně psaní zpráv do instant messengeru) však doporučujeme klávesnici. Koneckonců počítače s dotykovým displejem se většinou dodávají s bezdrátovou klávesnicí. Výrobci se k dotykově ovládaným modelům snaží dodávat speciální software pro usnadnění práce, protože Windows k tomu zatím moc uzpůsobená nejsou.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Nejvyšší bodový výkon získal 24" Apple Mac. Na jeho pořízení si však musíte připravit téměř třikrát víc peněz než na nákup našeho cenového tipu, kterým se stal Asus EeeTOP ET2002T s Atomem a čipovou sadou nVidia ION. Úsporným tipem je integrovaný počítač Acer Veriton Z280G.
All-in-one PC pod rentgenem
Do prostoru displeje je třeba vměstnat celý počítač. Vzhledem k omezenému prostoru a specifickým požadavkům na chlazení systému se v těchto počítačích používají speciální základní desky s chladicím heatpipovým vedením. Ostatní komponenty, jako je procesor, pevný disk i paměťové moduly, jsou většinou určeny pro použití v noteboocích.
Optimální využití místa
S ohledem na ideální využití vnitřního prostoru all-in-one počítačů se používají i speciální komponenty, například speciální USB porty.
Tichý chod
Nejtišší all-in-one počítače bývají vybaveny procesorem Atom, kterému stačí malý a pomalý větrák.
Notebookový pevný disk
Počítače integrované do monitoru musí být dostatečně tenké a tiché, proto se do nich montují 2,5" pevné disky určené pro notebooky.
Odvod tepla
Zbytkové teplo je od procesoru odváděno po boku počítače speciální heatpipou tak, aby co nejméně zvyšovalo celkovou teplotu systému.
WLAN jako v notebooku
Vedle pevného disku, CPU a dalších notebookových komponent jsou počítače integrované do displeje vybaveny i notebookovým WLAN modulem.
INFO _ PC V DISPLEJI
RADY PRO NÁKUP
DOTYKOVÝ, NEBO OBYČEJNÝ?
Volíte-li mezi dotykovým a obyčejným displejem, doporučujeme před nákupem zvážit, k čemu jej budete vlastně potřebovat. Ovládání počítače pomocí dotykového displeje přináší výhodu pouze v případě, že chcete počítač upevnit na zeď a nechcete před ním mít klávesnici a myš. Nevýhodou počítačů s dotykovým displejem je o něco vyšší cena, o něco horší parametry výsledného obrazu a horší ovládání operačního systému Windows. Není-li počítač vybaven speciálními aplikacemi uzpůsobenými pro dotykové ovládání, nemá vůbec smysl si ho pořizovat.
VELIKOST DISPLEJE
Pokud má počítač integrovaný do displeje sloužit jako domácí multimediální centrum, doporučujeme model s minimálně 24" displejem. V zásadě nedoporučujeme pořizovat žádný dotykově ovládaný počítač s kratší než 18,5" úhlopříčkou, i tak ale počítejte s tím, že tento počítač bude sloužit hlavně jako záloha vašeho druhého PC.
HODÍ SE PRO WINDOWS 7?
Všechna testovaná zařízení dokážou pracovat i s operačním systémem Windows 7, každé ale samozřejmě jinou rychlostí. I když dokáží počítače postavené na procesoru Atom provozovat i Windows 7, přece jen se více hodí pro operační systém Windows XP. Na druhou stranu mají Windows 7 vylepšené funkce pro dotykové ovládání.
JAK CHIP TESTUJE
Kromě klasických kategorií, jako je výbava, výkon, hlučnost a spotřeba elektrické energie, testujeme v případě dotykově ovládaných počítačů také kvalitu displeje. Tomuto parametru jsme přidělili vysoký význam, protože kdo by k PC vestavěnému do displeje připojoval ještě jiný monitor?
30 % KVALITA DISPLEJE
30 % VÝBAVA
20 % VÝKON
10 % HLUČNOST
10 % ÚSPORA EL. ENERGIE
- Testy a recenze - Počítače skryté za displejem (1.26 MB) - Staženo 1032x