EXPRESNÍ TEST CHIPU VŠECHNA FAKTA STRUČNĚ A VÝSTIŽNĚ
Nádherné HD
Televizory s vysokým rozlišením potřebují kvalitní zdroj HD signálu: kdo si chce například v HD užít chystanou olympiádu ve Vancouveru, potřebuje pro příjem HD SATELITNÍ RECEIVER. Chip jich pro vás několik otestoval.
KLAUS BAASCH, CHRISTOPH SCHMIDT
Pokud si chcete na svém HD televizoru užít televizní vysílání ve vysokém rozlišení, nejlépe to jde přes satelit. Kabelové ani terestriální vysílání v HD totiž není dostupné všude, zato satelitní ano. Přes satelit už v HD vysílá například Nova a chytnete přes něj i další HD kanály (jako Filmbox HD, Discovery HD a Eurosport HD). Na podzim začne přes satelit vysílat v HD Česká televize. Chystá se především na olympiádu ve Vancouveru, která se bude konat v únoru příštího roku.
Chip otestoval několik satelitních receiverů, které si s HD vysíláním poradí - podporují vysílací standard DVB-S2 - a které umožňují televizní programy ukládat na integrovaný pevný disk. Protože jde o luxusní zařízení, odpovídá tomu i jejich cena, která se pohybuje od 12 000 do 20 000 Kč.
Perfektní obraz ze satelitu
Každé testované zařízení poskytuje HD televizoru perfektní obraz, a to prostřednictvím kabelu HDMI. Obraz je výborný jak při živém sledování, tak v případě, že ho uložíte na disk, a to v HD i ve standardním rozlišení. Malé rozdíly v kvalitě se projeví jen tehdy, pokud je v obraze pohybující se text, u některých receiverů se také mírně projevuje moaré efekt.
Při výběru se tedy můžete soustředit na jiné vlastnosti, jako je snadná obsluha a nastavení, spotřeba a hlučnost. Právě v těchto oblastech boduje vítěz našeho testu, TechniSat DigiCorder HD S2 Plus. Má výborný dálkový ovladač a přehlednou a pochopitelnou nabídku. Běžné funkce, jako je vyhledávání kanálů a procházení v nabídce, probíhají velmi svižně. Zařízení nabízí propracované funkce a jejich snadné ovládání, na rozdíl například od produktu Vantage HD8000S.
Zatímco přístroj Topfield SRP-2100 je nepříjemně hlučný (naměřili jsme nervy drásajících 1,7 sonu) a spotřebuje až 36,1 W, TechniSat potřebuje pro provoz o 11 W méně a jeho hlučnost je jen na úrovni 0,8 sonu. Model s 500GB diskem ale seženete za cenu okolo 17 000 Kč vč. DPH. K dostání je i starší model bez označení 'Plus' a také model, který má menší, tedy 160GB disk a který je samozřejmě levnější.
Jediným zařízením, které drží s TechniSatem krok a je s ním v mnoha ohledech srovnatelné, je Kathrein UFS 922si. Tento přístroj také nabízí spoustu funkcí, jeho ovládání prostřednictvím malého dálkového ovladače však není tak komfortní jako v případě TechniSatu. Několik bodů navíc ale má - se svou hlučností ne větší než 0,3 sonu při provozu je v podstatě neslyšitelný, navíc dokáže přehrávat mnoho videoformátů, jako například .mkv a XviD.
Speciálním případem je receiver DM 800 HD PVR (Dreambox), postavený na systému Linux. Jde o produkt firmy Dream-Multimedia. Nadšence a technické experty patrně svými funkcemi uchvátí (zvláště v případě použití alternativního firmwaru Gemini), pro běžné uživatele však může být jeho obsluha noční můrou. Starší, originální firmware nabízí méně funkcí. Zařadili jsme ho tedy pro srovnání do zvláštní kategorie.
Mnoho funkcí = mnoho problémů?
Vantage HD8000S a speciálně pak Topfield SRP-2100 nabízí mnoho zajímavých služeb (poradí si například s mnoha multimediálními formáty) a široké síťové funkce. Obě tato zařízení ale mají i své nevýhody, kvůli kterým ztratila body v našem hodnocení. Například proprietární formát pro ukládání videa na disk komplikuje jeho další zpracování a použití. Nabídka někdy 'zamrzne' po několika minutách provozu. Model Vantage pak obtěžuje matoucím a málo přehledným seznamem kanálů a nelogicky strukturovanou nabídkou ovládání. V praxi je nepraktický i model Topfield SRP-2100, což srazilo jeho hodnocení. S dálkovým ovládáním si uživatel těžko poradí a reakce receiveru jsou hodně pomalé, takže často zvolíte jinou volbu, než jakou jste původně chtěli. Velký problém má Topfield s placenými zakódovanými kanály. V našem testu mu trvalo až tři minuty, než se konečně objevil stabilní sledovatelný obraz.
Ačkoliv je tento produkt z námi testovaných nejdražší, nemůže se pochlubit příliš kvalitním zpracováním. Přední kryt nejde zavřít a připojení kabelů není pro uživatele snadné. K tomu všemu má Topfield z testovaného pole nejvyšší spotřebu.
Obě zařízení značky Humax se od ostatních dosti liší. PDR iCord HD (Premiere) nabízí jen několik funkcí a všechny volby pro přenos nahrávek do PC jsou uměle zablokovány. 'Genuine' Humax iCord HD je zajímavý tím, že obsahuje FTP server, používá otevřený formát TS pro nahrávání a umožňuje zpracovat seznam kanálů na počítači. Nicméně jeho dálkový ovladač je nešikovný (ve srovnání s produkty TechniSat a Kathrein) a nabídky méně intuitivní, navíc je i zřetelně hlučnější (naměřili jsme 1,1 sonu).
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
V praxi nabízejí všechny receivery výbornou obrazovou kvalitu. Do popředí se tedy u nich dostává spíše snadná obsluha a další funkce. V této oblasti vyniká TechniSat, hned za ním se usadil receiver Kathrein. Dreambox je produkt spíše pro experty. Topfield a Vantage sice nabízí mnoho funkcí, jejich použití ale znesnadňuje krkolomnější obsluha
INFO
Příjem přes satelit
Místo klasického, digitálního receiveru můžete ke svému satelitu připojit HD receiver - tedy pokud má konektor Universal LNB (Low Noise Block). Příjem signálu je zdarma v případě, že nechcete sledovat placené televizní kanály. Přijímat zatím můžete například Novu HD, zanedlouho i ČT HD.
PLACENÉ KANÁLY:
Všechny testované přístroje můžete použít i pro příjem placených kanálů. Pro to potřebujete smartkartu a tzv. CI modul. Satelitní operátor Skylink nabízí za 350 Kč měsíčně balíček 'HD plus', ve kterém je zahrnuto sedm HD stanic: Nova HD, Nova sport HD, Eurosport HD, Brava HDTV, Filmbox HD, The History HD a Discovery HD. První program ČT ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) bude součástí základních bezplatných nabídek satelitních platforem Skylink a CS Link od letošního podzimu. Přístup k němu budou mít držitelé všech karet těchto satelitních služeb.
Na samostatném kanálu nazvaném ČT HD se budou vysílat výběrové pořady ze všech čtyř programů ČT, které budou k dispozici ve vysokém rozlišení. Pokud máte satelit, nemusíte se samozřejmě omezit jen na české HD programy. Prostřednictvím u nás nejpopulárnější družice 'Astra' už totiž vysílá přes 150 HD programů.
Ve vysokém televizním rozlišení (HDTV) začne ve druhé polovině příštího roku vysílat satelitní platforma společnosti UPC Direct.
Dokumenty ke stažení
- Testy a technika - Nádherné HD (471.35 kB) - Staženo 1420x