Medvědí silou
Nedávno představil Intel novou čipovou sadu P35 „Bearlake“, která podporuje řadu v blízké době uváděných novinek. Měli jsme možnost otestovat první základní desky s tímto čipsetem a poradíme vám, zda se vyplatí s nákupem počkat, nebo ne.
Michal Bareš, michal.bares@chip.cz
V tomto článku najdete
Test 11 základních desek s čipsetem P35
Výsledky měření naší testovací laboratoře
Srovnání výkonu pamětí DDR2 a DDR3
Rady pro nákup
Pokud nechcete číst dál, můžeme vám hned na začátku prozradit, že čipset P35 se povedl - je výkonný, nabízí výborné možnosti přetaktování a přes jeho mládí se ho není třeba bát. Jestliže nyní uvažujete o koupi nové desky pro procesor Intel Core 2, doporučujeme vám spíš než starší (i když osvědčený) čipset P965 právě model P35. Má totiž několik výhod, z nichž tu největší oceníte okamžitě: 1333MHz systémová sběrnice dovolí u většiny nových procesorů Intelu snadno, bezpečně a hlavně výrazně zvýšit výkon CPU. Další hlavní výhodu P35, kterou je podpora nového typu paměťových modulů označených DDR3, oceníme až v budoucnosti. V současné době jsou totiž tyto paměti zbytečně drahé a zatím se na trhu můžeme setkat pouze s pomalejšími modely s vyšší latencí. Časem samozřejmě bude situace jiná, ale do té doby doporučujeme pořídit si spíše kombinaci čipsetu P35 a podpory modulů DDR2. Platforma s deskou využívající čipset P35 navíc představuje dobrou investici do budoucna, jelikož tato čipová sada bude podporovat chystané procesory vyráběné 45nm technologií. V oficiálním přehledu vlastností čipsetu P35 uvádí Intel ještě další výhody, jako je například podpora „turbo memory“, se kterou dokáže spolupracovat operační systém Windows Vista, ale to jsou již jen podružné argumenty.
Samozřejmě že desky založené na nové čipové sadě s sebou přinášejí očekávané nevýhody mladých systémů, tedy nevyzrálost BIOS, o něco vyšší cenu, horší optimalizaci ovladačů atd., ale BIOS lze snadno upgradovat, ovladače se jistě vylepší (stabilní jsou již teď, mohly by být časem rychlejší) a cena desek klesá od uvedení prvních kousků před dvěma měsíci každým týdnem a dnes neexistuje v podstatě velký cenový rozdíl mezi základnami s P965 a P35. I mezi novými deskami existují levnější řešení s menší výbavou a dražší balíky s integrovaným Wi-Fi adaptérem a řadou vychytávek, stejně jako se cena promítá do možností nastavení BIOS. Pokud si budete desku s P35 pořizovat, rozhodně se podívejte do naší tabulky, kde rozsahy možností overclockingu uvádíme. Bohužel právě Intel se svojí referenční deskou přetaktování moc nepodporuje, ale tak tomu u desek Intelu bývá. Jsou stabilní tak, že s nimi nehnete.
ROZDÍLY VE VÝKONU ZATÍM NEJSOU
DDR2, nebo DDR3?
S přechodem na nový typ pamětí se vždy vyplatí počkat, dokud nepojedou výrobní linky naplno a ceny pamětí nepoklesnou. DDR3 je však zde a ukazuje, že během následujícího roku převezme paměťové žezlo. Výhodou těchto modulů je hlavně nižší napětí (pouze 1,5 V v porovnání s 1,8 V u DDR2) a vyšší frekvence, které zajišťují dostatečný prostor pro výkonnostní nárůst do budoucna.
Naše testy zatím neprokázaly výkonnostní výhody DDR3 pamětí oproti stávajícím DDR2 modulům, což je způsobeno tím, že DDR3 paměti mají zatím větší latenci a nedosahují zdaleka teoretického maxima. V současné době je ještě nedoporučujeme i proto, že jsou víc než dvojnásobně dražší než DDR2. 2GB značkový modul s frekvencí 1066 MHz stojí v provedení DDR2 cca 5000 Kč a v provedení DDR3 okolo 10 000 Kč, přičemž latence DDR3 modulu je vyšší a rychlost je podle našeho měření srovnatelná, leckdy i o trošičku nižší.
Změnu označení však provází i změna slotu a posunutí zářezu, takže pokud byste chtěli časem přejít z DDR2 na DDR3, musíte si již nyní pořídit desku, která disponuje oběma typy slotů. V testu tuto možnost nabízely desky Gigabyte GAP35CDS3R a MSI P35 Neo Combo-F, přičemž maximálně do nich osadíte dva 2GB moduly DDR3 nebo čtyři, resp. dva 1GB moduly DDR2. Oba typy pamětí nelze za provozu kombinovat. Argumentem pro koupi desky s čipsetem P35 je i zjištění, že stávající paměťové moduly DDR2 mají na P35 zhruba o desetinu vyšší výkon oproti deskám s čipovou sadou P965.
Michal Bareš
Shrnutí testu
Desky s čipsetem Intel P35 jsou rychlé a nabízejí výborné možnosti přetaktování, stejně jako podporu do budoucna. Kupovat desku pouze s podporou paměťových modulů DDR3 je zatím zbytečné, naopak líbí se nám kombinovaná řešení s oběma typy slotů. Výsledky našich měření jsou tentokrát těsné a žádná z desek se neprojevila jako jasný vítěz, a tak jsme raději udělili dva tituly Cenový tip.
JAK JSME TESTOVALI
Hodnocení jsme rozdělili do tří kategorií. 35 % celkového bodového výsledku připadlo na konstrukci a osazení desky. Zde jsme 15 % věnovali pamětím a podpoře HT, 20 % slotům pro rozšiřující karty, 20 % konektorům pro připojení disků, 20 % dalším konektorům a slotům, 15 % výbavě, SW a dokumentaci a 10 % záruce. Další důležitou kategorií (35 % z celkového hodnocení) byly funkce a ergonomie desky (zde 5 % BIOS, 25 % frekvence a přetaktování, 35 % rozsah napětí, 20 % chlazení a jeho kontrola a 15 % ergonomie rozložení komponent). Výkon jsme ocenili celkově 30 %. Zde jsme 70 % přidělili výkonu v aplikačních testech a 30 % výkonu v nízkoúrovňových testech.
KRÁTCE: Základní desky s čipsetem Intel P35 Express
Rady pro nákup
Připravte se na budoucnost
Paměti DDR3 jsou zatím stále moc drahé, ale pokud si pořizujete počítač s výhledem na delší dobu, doporučujeme koupit základní desku umožňující vložení paměťových modulů DDR2 i DDR3. Nelze je sice použít najednou, ale bude se lépe upgradovat.
Luxusní výbava je zbytečně drahá
Na předních místech tabulky se ocitly desky s „de-luxe“ výbavou čítající Wi-Fi modul a další vychytávky. Jsou ale skoro stejně rychlé jako levnější modely, opravdu se liší jen výbavou a utratit 3 000 Kč navíc za Wi-Fi modul nám připadá zbytečné.
Cenové tipy testu
6 Gigabyte GA-P35C-DS3R
Nejvyšší naměřený výkon v testech, podpora pamětí typu DDR2 i DDR3 a slušná cena - to jsou nejdůležitější argumenty pro tuto základní desku.
Cena vč. DPH: 3600 Kč
10 MSI P35 Neo Combo-F
Sice skončila v tabulce předposlední, ale přesto ji doporučujeme jako Cenový tip. Podporuje stávající DDR2 i budoucí DDR3 moduly a výkonově nijak nezaostává za kounkurencí. Navíc stojí pouze 3 000 Kč.
Cena vč. DPH: 3024 Kč
- Testy a recenze - Medvědí silou (1 MB) - Staženo 1349x