Přejít k hlavnímu obsahu

Média v kabátě PC

Média v kabátě PC

Jedno zařízení sloužící jako CD/DVD přehrávač, videorekordér, rádio, televize, MP3 přehrávač a počítač s přístupem k internetu, které vám navíc neudělá v obýváku ostudu a které nebude příliš hlučné – taková je představa. Praxe však za touto vizí stále trochu zaostává.
Pavel Trousil

V tomto článku najdete:

Test pěti mediálních center
Rady před nákupem
Přehledné srovnání

Přesně před rokem jsme testovali první „várku“ multimediálních domácích center se systémem Windows XP Media Center Edition, což je nadstavba systému XP, která umožňuje snadnější ovládání třeba i jen pomocí dálkového ovladače. Sešlo se nám tehdy pět multimediálních center, z nichž však řada trpěla „porodními bolestmi“.

Test po roce

Co se tedy v této oblasti po roce změnilo? Mediální centra jsou samozřejmě výkonnější (mají rychlejší procesor, více paměti, výkonnější grafiku), obsahují větší pevné disky a rozsáhlejší výbavu. Skoro samozřejmostí je už bezdrátová síťová karta (pro komunikaci s dalšími domácími zařízeními a pro přístup k internetu), objevilo se rozhraní HDMI, vhodné zvláště pro připojení HD televizorů, a také je tu nový systém Windows Vista, opět s nadstavbou Media Center. To je ale v podstatě vše. Proti předpokladům se ani cena moc nezměnila. Za multimediální domácí centrum zaplatíte ve většině případů více než 30 000 Kč. Co se týká ceny, jasným favoritem je Barbone W Media firmy T. S. Bohemia.

Problémů je stále dost

Mediální centra však stále mají i dost problémů – spotřeba je vysoká, ovládání není vždy ideální a u některých modelů stále není možné jeden televizní kanál nahrávat a současně se na jiný dívat (objeví se hláška „Konflikt sledování nebo poslechu“). Na to nejsou z dob „videa“ a televize uživatelé zvyklí… Řešením jsou dva tunery, které najdete u MMPC firem Acer a Umax (chválíme!).
Většina modelů už se svým vzhledem hodně blíží spotřební elektronice. Nejblíže k ní má asi zařízení iDea firmy Acer, které vypadá jako DVD přehrávač, ale ani další modely nevypadají špatně. Slabší (nebo žádné) jsou však možnosti rozšíření. Instalace může být také problematická, třeba když chcete místo monitoru použít televizi s běžným rozlišením – pak se Windows instalují obtížně.
Problematická je doposud i už zmíněná spotřeba. Je dost vysoká (minimálně okolo 70 W), a pokud navíc nechcete čekat, než vaše domácí centrum nabootuje a bude třeba schopné začít sloužit jako rádio, musí běžet vlastně neustále. Úsporné mechanismy většinou nefungují, jak by měly.

Přehráváme

Do oblasti domácí zábavy a mediálních center do obýváku se pustila i firma Acer – a ne právě špatně. Z našeho testu vyšel její produkt iDea sice ne jako zcela ideální, přesto však jako nejlepší. Zařízení iDea je založeno na mobilní platformě (mobilní procesor, slim optická mechanika), takže je malé, úsporné a tiché. Design se také velmi vydařil a bezdrátová klávesnice s touchpadem a dálkový ovladač jsou pro ovládání vhodné. Množství vstupněvýstupních portů a dodaných kabelů je také chvályhodné. Výkon je přitom dobrý, nechybí bezdrátová síťová karta a druhá TV karta pro nahrávání i sledování. Snad jen disk mohl být větší. Zařízení iDea si tedy odnáší Chip tip.
U loňského vítěze FSC Scelo došlo k mírným inovacím, zásadní změny však nový model nepřináší. Jeho výkon je výborný (grafika ovšem pouze v čipové sadě), má bezdrátovou síťovou kartu, HDMI konektor, pěkný design a řadu konektorů. Druhou televizní kartu však postrádá.
Zajímavý počítač nám dodala firma Fox. Jako jediný je založen na platformě AMD. Skříň je mohutná a na přední straně má barevný LCD displej s rozlišením 800 × 600 bodů (využívá integrovanou grafiku). Displej je navíc dotykový – můžete tedy pomocí něj domácí mediální centrum ovládat a nemusíte tak třeba kvůli puštění několika „empétrojek“ zapínat velkou plazmovou televizi. Výhodou skříně jsou možnosti rozšíření, nevýhodou je to, že nemá na přední straně žádné porty. Výkon je výborný, spotřeba vysoká. Z hlediska celkového pojetí je však toto zařízení spíše multimediálním počítačem.
Shuttle M1000 media center vypadá velmi pěkně, jeho cena je však dost vysoká. Výkon není oslnivý – jednojádrové Intel Pentium M 740 a 512 MB paměti na soupeře nestačilo (pro přehrávání ale samozřejmě stačí bez problémů). Ve výbavě je bezdrátová síťová karta a v přední části skříně je „slot“ pro externí pevný disk (dodává se pouze box). Notebookový procesor sice nepodává excelentní výkon, má ale tichý provoz a nízkou spotřebu. Ovládání zajišťuje bezdrátová klávesnice s trackballem a dálkový ovladač.
Firma T. S. Bohemia použila u svého mediálního centra barbone firmy Gigabyte, který nevypadá špatně. Na displeji se zobrazují potřebné údaje, v přední části jsou užitečné porty a čtečka. Hlavní předností tohoto řešení je velmi nízká cena. Výkon a vybavení jsou však slabší a spotřeba také není nejnižší.

Shrnutí testu:

Počítače do obýváku se zlepšují, stále však nejsou bezproblémové. Potíž může být se spotřebou, hlukem, ale i s nemožností sledovat TV a nahrávat jiný program. Nejlépe v našem testu dopadlo řešení firmy Acer Aspire iDea 510, založené na mobilní platformě.

SOUHRNNÝ PŘEHLED: Mediální centra

Než se vydáte do obchodu:

* Spotřební elektronika, nebo MMPC?
Rozmyslete si, zda je pro vaše potřeby skutečně nejvhodnější mediální počítačové centrum. Klasická spotřební elektronika (DVD videorekordér, DVB-T tuner s pevným diskem apod.) je často levnější, snadněji ovladatelná a dostatečně funkční.
*Spotřeba může být vysoká
Pokud mediální centrum zcela vypnete, dlouho se pak zapíná. Když ho zase pouze uspíte, často spotřebovává hodně energie, což může představovat zbytečné náklady. Zajímejte se tedy i o spotřebu a také o hlučnost.
* Design
Více než u osobních počítačů je potřeba věnovat pozornost i designu. Mediální centra jsou totiž určena hlavně do obývacích pokojů, a tak se třeba nemusí hodit k nábytku nebo k už zakoupené spotřební elektronice. Když už jsme u ní – zjistěte si, jaké je optimální připojení (HDMI, SCART…) k vaší televizi, a to by mělo mít i mediální centrum.
* Nahrávat i sledovat
Televizní tuner nezvládá zároveň jeden televizní kanál nahrávat a jiný zobrazovat. Pokud tuto funkci vyžadujete, vyberte si podle toho i mediální přehrávač, který má tunery dva. Z námi testovaných zařízení to zvládají modely Acer a Umax.
* Rozšíření
Počítejte s tím, že multimediální centra nejsou běžné počítače a do většiny z nich už další vybavení (disk, mechaniku, přídavnou kartu) nenainstalujete. Můžete ale samozřejmě použít externí zařízení připojená přes USB nebo FireWire. Výjimkou je počítač FOX.

Výkon zvyšuje spotřebu

Vysoký výkon se většinou neobejde bez velké spotřeby. Dobrý kompromis přinášejí mediální centra založená na mobilních procesorech – u nich lze dosáhnout solidních výsledků v obou těchto kategoriích. I tak je na přehrávání DVD více než 60 W poměrně dost. Spotřební elektronika představuje v tomto směru výhodnější řešení.

JAK JSME TESTOVALI

U mediálních center nás zajímaly i trochu jiné vlastnosti než u běžných počítačů. Hodnotili jsme samozřejmě i výkon a výbavu, ale v tomto případě je důležitá i jednoduchost ovládání a spotřeba a hlučnost. Nikdo totiž nechce, aby ho při sledování DVD filmu rušil hluk větráků (hlučnost měříme hlukoměrem) a aby živil stovkou wattů přístroj, který pak jen přehrává MP3 soubory – to je značné plýtvání energií. Klasická klávesnice a myš nemají u tohoto typu produktu co dělat, a tak je ovládání svěřeno jiným prostředkům.

1 Acer Aspire iDea 510 06/2007

IDea 510 zvítězila díky vyrovnaným výsledkům. Má nízkou spotřebu, je tichá a navíc výkon není špatný. Výbava je také na dobré úrovni, pouze pevný disk by mohl být větší.
Cena vč. DPH: 40 091 Kč

2 FSC Scaleo EVI 2535

Loňský vítěz si udržel slušnou pozici. Je však celkem energeticky náročný a chybí mu druhá televizní karta pro sledování i nahrávání.
Cena vč. DPH: 35 000 Kč

3 Media centrum FOX - X

Tento počítač má dotykový LCD displej, který slouží i pro ovládání. Výkon je výborný, ale spotřeba a cena jsou dost vysoké.
Cena vč. DPH: 50 750 Kč

Dokumenty ke stažení