EXPRESNÍ TEST - VŠECHNA FAKTA STRUČNĚ A VÝSTIŽNĚ
LCD pro kancelář a zábavu
I když většina z nás dnes pracuje se dvěma displeji, neustále nám chybí na virtuální pracovní ploše dostatek místa. Zvažujete-li nákup nového velkého displeje, může vám pomoci náš TEST LCD DISPLEJŮ S ÚHLOPŘÍČKOU 26 AŽ 28 PALCŮ.
GUNNAR TROITSCH
Pracujete s více otevřenými dokumenty a nedostává se vám místa na ploše displeje? Rádi byste se po práci podívali na film? V tom případě se vám mohou i 24“ displeje zdát malé a nastal čas uvažovat o nákupu LCD monitoru s větší úhlopříčkou. Zajímavé a cenově dostupné modely se dnes objevují v kategorii 26–28“ displejů. Chip se rozhodl je vyzkoušet.
Pole testovaných displejů je poměrně vyrovnané – s jedinou výjimkou, kterou je nejdražší, ale zároveň i nejlepší displej Eizo FlexScan SX2761W. Ten je vybaven dražším panelem typu S-PVA a nabízí nejlepší stabilitu barev při pohledu z úhlu, což z něj dělá ideální monitor pro náročné profesionální grafiky nebo fotografy.
Když je řeč o úhlech pohledu, musíme podotknout, že ačkoliv testovaná zařízení nabízela i při velkých úhlech velmi dobré hodnoty kontrastu, byli jsme dost často svědky tmavých skvrn a nízkého kontrastu v rozích displejů. Pokud si takovéto chyby všimnete na monitoru při běžném provozu, sedíte pravděpodobně příliš blízko monitoru. Ideální vzdálenost mezi očima pozorovatele a displejem je přibližně 1,5násobek úhlopříčky displeje, tedy u testované kategorie je ideální vzdálenost od monitoru přibližně jeden metr.
Naměřená doba odezvy „gray-to-gray“, tedy měřená při přechodu ze šedé zpět do šedé, ukazuje, že i monitory s takto velkou úhlopříčkou lze s klidným svědomím použít i pro hraní her. Zvláště rychlé jsou displeje Fujitsu Siemens ScaleoView Q26W-1 a ViewSonic VP2650wb. Dostatečně rychlá doba odezvy se samozřejmě vyplatí nejen u her, ale i při přehrávání rychlých scén u videa – koneckonců na takto velkých displejích by byla škoda nepouštět filmy.
Důležitá je možnost připojení
Uživatelé, kteří si pořídí takto velký displej, se většinou neomezují jen na práci s kancelářskými aplikacemi a internetem. Monitory s úhlopříčkou 26 až 28 palců se optimálně hodí pro přehrávání filmů a nový rozměr dokáží dát i hraní her. Důležité je, aby monitor disponoval správným typem připojení – například pro přehrávání filmů z médií Blu-ray je nutností přítomnost vstupu HDMI nebo DVI kompatibilního s HDCP. Všechny testované produkty tento požadavek splňují.
Dalším důležitým aspektem je poměr stran displeje. Ideálním poměrem stran pro přehrávání filmů je formát 16:9 – k tomuto formátu bude v budoucnu směřovat stále více výrobců. Mezi testovanými produkty byl tímto poměrem stran vybaven zatím pouze monitor LG M2794D; ostatní displeje disponují klasičtějším širokoúhlým formátem 16:10.
Formát 16:9 je výhodný nejen pro milovníky filmových zážitků, ale i pro výrobce. Srovnáme-li displeje se stejnou úhlopříčkou, pak si displej s formátem 16:9 vystačí oproti formátu 16:10 s cca o pět procent menší plochou displeje, což znamená i snížení výrobních nákladů. Snížené hodnocení v oblasti ergonomie u modelů LG M2794D a iiyama E2607WS-1 je dáno tím, že tyto displeje nejsou vybaveny flexibilním podstavcem, umožňujícím výškové a boční nastavení.
Energie je stále dražší, a proto i v našich testech hraje v celkovém hodnocení testovaných produktů důležitou roli spotřeba. V této kategorii monitorů jsme svědky velkých rozdílů ve spotřebě – rozdíl mezi nejúspornějším modelem iiyama E2607WS-1 (42 wattů) a největším žroutem ViewSonic VX2835 (112 wattů) je 2,7násobný. S výjimkou spotřeby jsou však testované monitory poměrně vyrovnané a celkově lze všechny ohodnotit jako dobré.
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
LCD displeje s úhlopříčkou 26 až 28 palců jsou ideálním a dnes již dostupným řešením pro domácí použití. Vítězem testu je profesionální a odpovídajícím způsobem i drahý model Eizo SX2761W (cca 43 000 Kč), vítězem v kategorii poměru mezi cenou a výkonem je LG M2794D a nejúspornějším produktem je iiyama E2607WS-1.
NÁKUPNÍ TIPY
Nejdůležitější rady pro nákup velkých LCD
DVI A HDMI NAMÍSTO VGA
Všechny testované modely jsou vybaveny analogovým vstupem VGA (D-Sub). Pokud ale chcete z monitoru dostat co nejlepší obraz, připojte jej digitálně pomocí DVI nebo HDMI konektoru. Při analogovém připojení může být obraz rozmazaný a méně dokonalý.
SNÍŽENÍ SPOTŘEBY ELEKTRICKÉ ENERGIE
Při měření maximálního jasu jsme u testovaných monitorů naměřili velmi vysoké hodnoty, přesahující 400 cd/m2. Silný jas je produkován výkonnými lampami podsvícení panelu. Snižte si jas – budete si šetřit oči a uspoříte až 25 % elektrické energie.
DBEJTE NA DOBU ODEZVY
Doba odezvy je zásadním kritériem pro sledování videa a hraní her. Hodnotám doby odezvy udávaným výrobcem nelze slepě věřit – každý výrobce měří údaj o době odezvy trochu jinak a setkali jsme se i s monitory, které ačkoliv vykazují teoreticky rychlou dobu odezvy, jejich rychlost se nám při praktickém provozu nelíbila. Nejlepší je vyzkoušet si monitor osobně.
TECHNICKÁ OMEZENÍ OD 28 PALCŮ
LCD displeje s větší než 28palcovou úhlopříčkou je většinou nutné připojit přes HDMI či speciální DVI dual link připojení, které zajišťují pouze výkonnější grafické karty. Jen tak využijete vysokého rozlišení, které nabízejí.
- Testy a recenze - LCD pro kancelář a zábavu (227.73 kB) - Staženo 1163x