EXPRESNÍ TEST CHIPU - VŠECHNA FAKTA KRÁTCE A VÝSTIŽNĚ
Konec chaosu ve fotografiích!
Pořídili jste si desítky tisíc fotografií, ale nemáte v nich žádný systém? Správce fotografií dostanou amatérské fotografy z potíží - dokáží totiž přeplněnou obrazovou SBÍRKU SETŘÍDIT.
JÖRG REICHERTZ
Běžná konverzační otázka mezi amatérskými fotografy zní: „Jak své fotografie organizujete?“ Nejčastější odpověď pak zpravidla je: „Vůbec. Zkrátka je umístím do složky.“ Je samozřejmé, že pokud ve složce leží stovky a více záběrů, ztratíte velmi rychle přehled. Samy digitální fotografie přitom přinášejí ideální předpoklad pro setřídění: V obrazových datech jsou kromě fotografií uloženy také metainformace. Za použití těchto dat - a pomocí příslušného programu pro správu fotografií - je možné záběry třídit podle osob, událostí či klíčových slov. Správce fotografií také mohou vytvářet galerie pro web. Chip otestoval šest levných programů a porovnal je s profesionálním řešením od společnosti Adobe, tedy s nástrojem Photoshop Lightroom.
Vytvoření fotografického archivu pomocí správců obrazů začíná již při importu: Nástroje v testu musely zvládnout datový objem více než pěti tisíc snímků ve formátech JPEG, TIFF a RAW a to dohromady činilo 10 gigabajtů. To není pro správce fotografií žádný problém. Také rozpoznávání formátů fungovalo bez problémů. S jedinou výjimkou, kterou byly snímky ve formátu RAW. Všechny testované nástroje tento profesionální formát sice podporují, ale pouze pro snímky pořízené velmi rozšířenými fotoaparáty, jako je např. Canon EOS 400D. Pouze Lightroom rozpoznává také RAW obrazy pořízené neobvyklými modely. Velké rozdíly byly zaznamenány také ve výkonu: Nástroj Magix Digital Foto Maker potřebuje pro 5 000 snímků celkem 80 minut. Dobré nástroje - např. Acdsee pro 2, vítěz testu - zvládnou totéž maximálně za 20 minut.
EXIF a IPTC: Metadata krmí databanku
Poté, co proběhne načtení fotografií, dochází k analýze metadat, existujících ve dvou formátech: EXIF (Exchangeable Image File) obsahuje technické informace, jako jsou datum pořízení fotografie, údaje o cloně a expozičním čase. IPTC (International Press Telecommunications Council) se pak specializuje na obsahové informace, jako jsou komentáře nebo klíčová slova. Všechna metadata jsou uložena přímo do obrázků JPEG nebo TIFF.
Některé nástroje mají s IPTC obtíže. Program Picasa 2 například podporuje IPTC pouze částečně: Ukládá podpisy snímků a klíčová slova, ostatní IPTC pole není možné editovat. Ještě méně umí Digital Foto Maker, neboť ten zobrazuje pouze EXIF data, ale IPTC zcela ignoruje.
V Acdsee 10 chybí dávkové zpracování IPTC - to je jistě nepříjemné, chce-li někdo současně zpracovávat mnoho fotografií. Vzorně je tato oblast vyřešena v nástroji Acdsee pro, jehož editor velmi zjednodušuje zpracování metadat - obsahy polí (například EXIF informace do IPTC pole) je totiž možné přenést pomocí stisku tlačítka. Nástroj ale potřebuje mnoho času, aby změněné záznamy synchronizoval. Pro 1 000 fotografií to trvá kolem 20 minut, což je příliš pomalé ve srovnání s nástrojem MediaDex 2, ten tuto práci zvládne přibližně za 30 sekund.
Lepší správce fotografií, zařazené do našeho testu, podporují navíc XMP (Extensible Metadata Platform), formát pro metadata vyvinutý firmou Adobe. XMP akceptuje jak data EXIF, tak i data IPTC. XMP záznamy navíc mohou být libovolně dlouhé a jejich počet může být teoreticky neomezený.
Velké archivy s více než 10 000 fotografií můžete rozdělit do více katalogů. Ne každý nástroj to však dokáže: Například Acdsee všechno hodí „do jednoho hrnce“, stejně jako Digital Foto Maker a Picasa. V jiném případě se katalogizace odehrává na základě dat EXIF a IPTC, tudíž je možné fotografie třídit komfortně. Obzvláště elegantní je, že v programu Adobe Lightroom může být snímek přesunut do „rychlé sbírky“ jediným kliknutím.
Hledání fotografií: Měly by být možné i komplexní dotazy
Po rozpoznání metadat chcete tyto informace také využít. Nejjednodušeji to zvládnete za pomoci rychlého vyhledávání přímo na startovací obrazovce. To dokáží všechny programy - až po program ThumbsPlus 7x. Pro komplexní vyhledávání jsou potřeba dodatečné volby jako například: „Najdi všechny záběry krajiny z určitého časového období, vyřaď ale všechny fotky, které obsahují IPTC tag Mlha.“ Zde jednoduché programy jako Picasa, Digital Foto Maker a ThumbsPlus neuspějí, protože nemohou jednotlivá IPTC pole použít jako kritérium.
Chybí-li vhodné tagy v IPTC nebo v EXIF, musí software určité motivy nalézt pomocí obrazové analýzy. V tomto ohledu vítězí programy ThumbsPlus a Digital Photo Maker. V programu ThumbsPlus je také možné pomocí posuvníku nastavit míru podobnosti hledaných obrázků. Programy ze zbytku testovacího pole zvládají pouze jednoduché vyhledávání duplikátů. V tomto případě, je-li tato volba aktivována v základní konfiguraci, nástroje Lightroom a Picasa spustí alarm v průběhu importu.
Zklamáním pak je, že pouze málokteré nástroje podporují oblíbený geotagging (viz tip na str. 64). Pouze Lightroom umí všechno, jmenovitě vyhledávat fotografie podle GPS koordinát a propojovat je s mapami z Google Maps, což je vlastnost, která by měla patřit ke standardnímu repertoáru každého správce fotografií. Snad se to podaří v příštím roce.
AUTOR@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Vydat peníze za nástroj pro správu fotografií se vyplatí jenom tehdy, máte-li velkou sbírku fotografií: Kvalitní programy jako například Acdsee pro 2, vítěz testu, umí rozhodně více než levné alternativy jako Picasa 2 nebo Digital Foto Maker. Při analýze metadat dokonce nástroje z prvních dvou příček testu pokořily profesionální řešení Photoshop Lightroom.
ČESKÁ ALTERNATIVA
Zoner Photo Studio 10
Z českých produktů je jedním z nejznámějších nástroj Zoner Photo Studio, nyní již ve své desáté verzi. Nástroj obsahuje vše potřebné pro zpracování digitálních fotografií a zahrnuje tyto kroky: stažení do počítače, automatické i kreativní úpravy, odstranění nedostatků a sdílení a publikování fotografií. Verze 10 umožňuje také práci s GPS souřadnicemi.
Info: www.zoner.cz
TIP Geotagging pro všechny
Pomocí GPS koordinát je možné jednoznačně určit místo pořízení záběru. Všechno, co k tomu potřebujete, je software, který vyplní odpovídající EXIF pole.
Tuto možnost zvládá ale jenom málo správců fotografií - výjimkami jsou IDimager Pro a Picasa. Proto byste měli sáhnout po speciálním nástroji, jako je freeware GeoSetter.
Jak na to: Uložte své fotografie do programu GeoSetter a místo pořízení záběru zvolte v mapě na Google Maps. GeoSetter poté přenese GPS data z mapy do EXIF pole na snímku a později je ze své obrazové databanky přečtete a můžete je dále libovolně zpracovávat.
- Testy a recenze - Konec chaosu ve fotografiích! (366.42 kB) - Staženo 1469x