Inkoustové novinky
Vyzkoušeli jsme NEJNOVĚJŠÍ INKOUSTOVÉ TISKÁRNY podzimního trhu. Rychlost a kvalita tisku dokumentů se moc nemění, zrychlil se fototisk. Zjistili jsme, že náklady na tisk jsou stále nepřehlednější, a někde i vyšší než minulý rok.
MICHAL BAREŠ
S příchodem podzimu se objevily zajímavé modely inkoustových tiskáren, což jsme vzali jako výzvu pro srovnávací test. Trend v této oblasti je neúprosný, takže místo jednoúčelových inkoustových tiskáren nám k otestování dorazila většinou multifunkční zařízení – na samostatné tiskárny budeme v budoucnu narážet stále méně a časem se budou prodávat pouze pro speciální účely. Aby byly podmínky pro všechna zařízení stejné, hodnotili jsme pouze tiskovou část.
Nejdůležitější zprávou je, že ani jeden z testovaných modelů zákazníka nezklame. Tisk fotografií i kancelářských dokumentů je u všech produktů na velmi dobré až výborné úrovni, rozdíly poznají pouze odborníci a při každodenním tisku si jich nevšimnete. Již mnohem znatelnější rozdíly jsou však v rychlosti tisku a v nákladech na tisk.
Rychlost se nemění a rozdíly v kvalitě okem nepoznáte
Rychlost tiskáren všeobecně nedosahuje hodnot udávaných výrobci. Náhledový tisk je většinou určen jen pro orientační účely a nedoporučujeme jej ani pro tisk školních esejů. Tisk ve standardní kvalitě dosahuje podobných rychlostí jako u loňských modelů, zrychlil se však fototisk.
Při nejrychlejším tisku v náhledovém režimu byla nejrychlejší tiskárna Epson Stylus DX9400F, která vytiskla náš 18stránkový testovací textový soubor za 66 sekund, přičemž výrobce udává maximální rychlost tisku 32 stran za minutu. Hned za ní se umístily stroje HP Photosmart D7360 a Photosmart D5460 s 71 sekundami. Nejrychlejší tisk ve standardní kvalitě (i tak ale pomalejší, než udává výrobce) však nabízí Canon Pixma MP630 a hned za ní HP Photosmart D5460. Nejrychlejší fototisk můžeme čekat od modelů Canon Pixma MP630 (fotografie A4 za 1:47 min, fotografie 10 × 15 za 1:02 min, obojí nejvyšší kvalita).
Důraz jsme kladli i na kvalitu tisku dokumentů s obchodní grafikou a tisk fotografií. Výrobci mají tendenci nastavit tiskárny tak, aby výtisky byly co nejbarevnější. Na jednu stranu je to pochopitelné, protože neznalí uživatelé dávají přednost jásavým barvám před zobrazením reálných barev, takže i Severní moře vypadá jak Azurové pobřeží a zelené české háje připomínají barvou tropický prales. Tisknete-li z počítače, lze si s kvalitou barev pohrát, řada strojů však nabízí i přímý tisk z paměťových karet, při kterém nemáte možnost barevnost upravovat.
Nejvyšší kvality tisku dosáhneme při použití fotopapírů, rozdíl je však stejně tak propastný i v ceně – arch kvalitního fotopapíru A4 přijde podle gramáže i na 20 Kč, značkový fotopapír 10 × 15 ale seženete i za 2 Kč/kus (ceny bez nákladů na inkoust, které najdete v naší tabulce). Při tisku fotografií, na kterých vám opravdu záleží, doporučujeme zvolit nejlepší dostupný režim tisku a pokud možno originální fotopapír od výrobce tiskárny. Vezete-li ale jen pár fotografií z dovolené známým, úplně vystačíte s režimem „standardního“ tisku na fotopapír – fotka vyleze z tiskárny rychleji a i náklady na inkoust budou nižší. Na fotopapír však nikdy netiskněte v režimu nejrychlejšího tisku, zde už je kvalita o poznání horší a je to škoda peněz za fotopapír.
Nejlepší fototisk v testu prokázaly tiskárny Canon Pixma MP630 a MP540, nezklamal nás ale žádný z testovaných modelů. Nejlepší tisk kancelářských a grafických dokumentů nabídnou modely HP Photosmart D7360 a Canon Pixma MP540, avšak ani v této kategorii jsme se nesetkali s tiskárnou, jejíž výsledky by byly vyloženě špatné.
Zmatené náklady: Na ceně tiskárny už nezáleží...
Ceny tisku jdou spíše nahoru a domácí tisk je stále dražší než fotolab, takže tisknout doma doporučujeme hlavně tehdy, pokud fotky potřebujete rychle nebo když je chcete vytisknout ve větším formátu. Náklady na fototisk lze snížit použitím ekonomických balení, tedy kartridží s vyšším objemem inkoustu nebo speciálních balení s více kartridžemi za zvýhodněnou cenu, i zde je ale namístě opatrnost. Ekonomická balení inkoustu se vyplatí zvláště v případě tiskáren Lexmark, u nichž je rozdíl v ceně za stránku až dvojnásobný. Canon u nových modelů zatím ekonomická balení nevede, což jej stálo vítězství v našem testu – jeho jediný multipack přináší spíše výhodu přiložených fotopapírů zdarma. Abychom vám zjednodušili výběr, uvádíme maximální i minimální tiskové náklady v naší tabulce.
MICHAL.BARES@CHIP.CZ
SHRNUTÍ
Z testovaných tiskáren vás v běžném provozu nezklame žádná. Levnější modely jsou pomalejší a mají o něco chudší výbavu, tisknou ale téměř k nerozeznání stejně kvalitně. V našem testu zvítězila díky nízkým tiskovým nákladům dvojice HP Photosmart D7360 a D5460. Nejlepší tisk však stále nabízí Canon Pixma MP630 a MP540. Nejvíce funkcí včetně Wi-Fi připojení nabízí tiskárna Lexmark X9575, která i hezky tiskne, v testu ji ale z lepšího umístění sesadily vysoké náklady a nižší rychlost.
SOUHRN _ INKOUSTOVÉ TISKÁRNY
RADY PRO NÁKUP
*NEVĚŘTE RYCHLOSTI
Měření z testu ukazují, že rychlost udávaná výrobcem je cca 3x vyšší než nejrychlejší námi naměřený tisk.
*VELKÉ KARTRIDŽE SE VYPLATÍ
Víc inkoustu – levnější tisk, ale větší riziko. Nemějte ale příliš velké oči, jinak vám inkoust zaschne a vyhodíte jej.
*INKOUSTY LZE KOUPIT LEVNĚJI
V testu vycházíme z doporučených koncových cen inkoustových kartridží. Marže prodejců jsou však velké, takže můžete sehnat originální kartridže i o něco levněji. Pokud je však cena moc nízká, dejte pozor na padělky.
VÍTĚZOVÉ TESTU
HP PHOTOSMART D7360
Hlavními výhodami této tiskárny jsou nejnižší náklady na tisk, slušná rychlost, vynikající (i když lehce vyostřené a přebarvené) fotografie a ostrý text.
CENA VČ. DPH: 3 500 Kč
CANON PIXMA MP540
Tiskne špičkové fotografie, text i barevnou kancelářskou grafiku, ale při tisku textu v režimu draft je pomalejší. Absence velkokapacitních inkoustových kartridží ji stála vítězství.
CENA VČ. DPH: 2 400 Kč
JAK JSME TESTOVALI
Celkové hodnocení zohledňuje náklady na tisk 50 procenty, kvalitu tisku 25 procenty, rych lost tisku rovněž 25 procenty. Hodnocení kvality a rychlosti tisku je pak rozděleno na 50 procent pro barevnou grafiku, 25 procent pro černobílý text a 25 procent pro fototisk. Tiskové náklady odráží ČB i barevný tisk při použití malých i velkých kazet.
12,5 % KVALITA BAREVNÉ GRAFIKY
6,25 % KVALITA FOTOTISKU
12,5 % RYCHLOST BAREVNÉHO TISKU
6,25 % RYCHLOST FOTOTISKU
12,5 % MAX. TISKOVÉ NÁKLADY – BAREVNÝ TISK
12,5 % MIN. TISKOVÉ NÁKLADY – BAREVNÝ TISK
6,25 % KVALITA TEXTU
12,5 % MAX. TISKOVÉ NÁKLADY – ČB TISK
12,5 % MIN. TISKOVÉ NÁKLADY – ČB TISK
6,25 % RYCHLOST ČB TISKU
- Testy a recenze - Inkoustové novinky (377.86 kB) - Staženo 1351x