Přejít k hlavnímu obsahu

ICQ: Matka všech messengerů

S vynálezem chatovacího softwaru položil izraelský start-up Mirabilis zhruba před dvaceti lety základ nového typu komunikace, bez kterého si to dnes již těžko dovedeme představit. 

Některé signální zvuky se trvale vryjí do paměti. K takovým tónům jistě pro řadu uživatelů patří i oblíbené „O ou“, které doprovázelo příchozí zprávu z messengeru ICQ. Na konci roku 1996 čtyři izraelští studenti vyvinuli ve své malé začínající firmičce Mirabilis chatovací program, který zdarma poskytli uživatelům na internetu. Tento instant messaging software zajistil zcela nové komunikační možnosti a stal se velice populárním.

Bylo to v době, kdy byl ještě internet pomalý, e-mail byl zdlouhavý a neměl ho každý a SMS zprávy stály i několik korun. Přitom pomocí ICQ jste si mohli zadarmo a velice efektivně bez prodlev „pokecat“ s přáteli připojenými na jiném počítači a ještě jste měli přehled o tom, kdo je zrovna ke službě připojen. Nebylo tedy žádným překvapením, že se tento program velice rychle rozšířil, protože o něm jeho uživatelé často mluvili a nalákali tak další příznivce. V roce 1998 pak celou společnost Mirabilis zakoupila firma AOL a s ní získala i ICQ.

Společnost AOL sice už v té době měla svůj vlastní messaging software AIM, který se ale na rozdíl od ICQ nepodařilo prosadit v Evropě. Díky této akvizici si tedy firma AOL zajistila 11 milionů uživatelů a také patent pro technologii instant messaging. Tu mimo jiné popisuje jako síť, ve které můžete vidět, které kontakty jsou aktuálně on-line, tedy známý „Buddy list“. Na rozdíl od očekávání se však společnost AOL nestarala o porušování autorských práv ze strany konkurenčních společností, které vyvíjely vlastní instant messaging programy, takže s jejím programem mohly produkty jako MSN nebo Yahoo Messenger klidně držet krok.

ICQ navíc získalo negativní ohlasy ohledně omezujících podmínek pro použití a v roce 2008 došlo k problému souvisejícímu s bezpečností. Kromě ICQ se totiž do počítačů uživatelů instaloval i škodlivý kód. A vzhledem k tomu, že ustal i další vývoj tohoto programu a program se stával těžkopádnějším, mnoho uživatelů postupně přecházelo ke konkurenci, která nabízela víc. Nakonec se v roce 2009 objevil i současný král internetového messagingu - program WhatsApp. Ve stejném roce se sice objevila i verze ICQ pro iPhony, ale to už byla v historii chatovacích programů jen okrajová záležitost. Firma AOL pak nakonec v roce 2010 prodala ICQ ruské společnosti Digital Sky Technologies (dnes známé jako skupina Mail. Ru Group) za cenu okolo 188 milionů dolarů.

Přitom AOL koupila ICQ v roce 1998 za 407 milionů dolarů, cože byla v té době nejvyšší cena, jakou kdo za izraelskou technologickou společnost zaplatil. A pořád je v to podstatě nic oproti tomu, kolik zaplatil Microsoft za Skype (cca 8,5 miliardy amerických dolarů) nebo kolik utratil Facebook za již zmíněný WhatsApp v roce 2014 (19 miliard dolarů). Od té doby se počet uživatelů programu WhatsApp rozrostl na více než miliardu. Matka všech instant messengerů ale žije stále a především v Rusku je z reproduktorů počítačů kromě nových tónů ještě slyšet staré dobré „O ou“.

Foto popis| 1996 ICQ je on-line Instant messenger byl vyvinut v Izraeli.
Foto popis| 1998 ICQ & AOL Společnost AOL koupila ICQ a přizpůsobila software do svého chatovacího klienta AIM.
Foto popis| 1999 MSN Messenger Microsoft představil svůj vlastní program pro instant messaging.
Foto popis| 2003 Skype První program pro instant messaging, se kterým bylo možné i telefonovat.
Foto popis| 2009 WhatsApp Současný lídr na poli internetových messengerů.
Foto autor| Foto v. li.: The University of New Mexico; David Wheeler/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0; Sebastian Sonntag

O autorovi| TAMARA FÜRMANN, autor@chip.cz

Příbuzná témata: