Goliáše, nebo Davida?
Uživatelé jsou většinou zvyklí prohlížet PDF dokumenty pomocí obřího programu Adobe Reader. Často totiž ani netuší, že existují malé a pekelně rychlé prohlížeče, které obvykle nevyžadují instalaci a které jsou navíc dostupné zdarma. Otestovali jsme ty nejlepší z nich.
Radek Kubeš
V tomto článku najdete:
Nejlepší programy pro prohlížení PDF dokumentů
Tipy na vytváření PDF dokumentů
Aplikace pro drobné úpravy PDF souborů
Dokumentový formát PDF (Portable Document Format) z dílny společnosti Adobe si svoji značnou popularitu jistě zaslouží. Mezi jeho hlavní přednosti patří nepochybně přenositelnost mezi platformami a různými operačními systémy (Windows, Linux, Mac OS X i další) a možnost jeho uzamčení před změnami, tiskem i čtením. PDF dokument vypadá ve všech počítačích, operačních systémech i prohlížečích vždy stejně, je tedy nanejvýš vhodný pro přípravu prezentací, důležitých oficiálních dokumentů i tiskových podkladů. Na internetu najdete obrovské množství PDF dokumentů, často se jedná o uživatelské manuály, návody a podobné dokumenty. Při jejich stahování oceníte další vlastnosti formátu PDF - poměrně nízkou velikost souborů s dokumenty obsahujícími grafiku a v neposlední řadě detailní možnosti zabezpečení.
Monopol společnosti Adobe na vytváření dokumentů ve formátu PDF i práci s nimi skončil nástupem dalších, často freewarových či opensourcových aplikací, které úplně nebo částečně nahrazují programy od Adobe. Ve srovnávacím testu se zaměříme na nejčastější operaci s PDF dokumenty - tedy na jejich prohlížení. Vedle aplikace Adobe Reader jsme do testu zařadili programy Foxit Reader, Cool PDF Reader, Sumatra PDF a GSview a dále PDF Download, plug-in na čtení PDF dokumentů v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox. Neopomněli jsme samozřejmě ani tipy na vytváření a úpravy PDF dokumentů.
INSTALACE
PDF na cestách
První významný rozdíl mezi jednotlivými čtečkami PDF dokumentů zaznamenáte již při jejich stahování a instalaci. Zatímco instalátor Adobe Readeru je obrovský, alternativní prohlížeče dosahují přibližně dvacetiny jeho velikosti. S rozdílem ve velikosti instalátorů do jisté míry souvisí i velmi důležitá vlastnost prohlížeče - možnost jeho instalace a přenosu mezi počítači na USB flash disku. Adobe Reader nelze používat bez standardní instalace na pevný disk, naproti tomu prohlížeče Foxit Reader, Cool PDF Reader a Sumatra PDF lze přenést na USB flash disk či jiné přenosné médium a používat na jakémkoliv počítači s podporovanou verzí Windows. Tyto tři aplikace lze ovšem také stáhnout v podobě klasického instalátoru pro běžný způsob instalace a nastavení asociace se soubory typu PDF. Specifický postup vyžaduje aplikace GSview, která ke své funkci potřebuje instalaci Ghostscriptu, překladače jazyka PostScript, na němž je formát PDF založen. Přenášení prohlížeče GSview tedy připadá v úvahu pouze mezi počítači, na kterých je Ghostscript nainstalován.
PROHLÍŽENÍ PDF
Hlavně svižně
K otevírání PDF souborů přistupují všechny testované prohlížeče podobně. Trochu déle trvá otevření PDF dokumentu aplikaci Adobe Reader, ostatní prohlížeče jsou o poznání svižnější. Aktuální verze Adobe Readeru však již není tak pomalá jako dříve. Nejlepší funkce pro prohlížení PDF souborů nabízí aplikace Adobe Reader. Nechybí mezi nimi odstupňované zvětšení či zmenšení dokumentu, otáčení, zobrazení záložek i náhledů stránek dokumentů. Podobně bohatou nabídku funkcí na prohlížení PDF dokumentů nabízí také Foxit Reader a Cool PDF Reader. Velmi důležitá je funkce zobrazení dokumentů přes celou obrazovku, která se obzvláště hodí při prezentacích. Celoobrazovkové zobrazení nabízí kromě zmíněných tří programů také GSview. Tyto čtyři aplikace zobrazují i poměrně obsáhlé informace o původu a vlastnostech PDF dokumentů. Zajímavou funkcí aplikace PDF Download, plug-inu pro Firefox, je převod PDF dokumentů z internetu do HTML formátu. Z vygenerovaných HTML souborů lze velmi snadno kopírovat text, bohužel s drobnými problémy s českou diakritikou. Všechny testované programy umožňují tisk PDF dokumentů.
ÚPRAVY PDF DOKUMENTŮ
Prokletá čeština
Na další zpracování PDF dokumentů jsou nejlépe připraveny aplikace Adobe Reader, Foxit Reader, GSview a Cool PDF Reader. Důležitou funkcí je především možnost ukládání textu z PDF dokumentů, které nejlépe zvládá Adobe Reader, ostatní programy mají větší či menší problémy s převodem české diakritiky. Zajímavý může být také převod PDF dokumentů do různých grafických formátů (JPG, BMP, PNG a další), se kterým si poradí Cool PDF Reader a GSview. Obrázky vytvořené z PDF dokumentů můžete využít třeba v případě nemožnosti instalace PDF prohlížeče na cizí počítač. Adobe Reader i Foxit Reader umí vytvářet snímky částí dokumentů, což lze použít například k ukládání obrázků, grafů či schémat použitých v PDF dokumentech. V A dobe Readeru najdete ještě několik funkcí pro týmovou práci s PDF dokumenty, plnohodnotné funkce pro komentování a úpravy PDF dokumentů jsou však k dispozici až v placené verzi Foxit Readeru nebo ve velmi drahém Adobe Acrobatu.
UŽIVATELSKÉ PROSTŘEDÍ A OVLÁDÁNÍ
Je to hračka
Ovládání všech testovaných programů je hračkou, polovina z nich navíc komunikuje s uživatelem v češtině. Uživatelské prostředí je pochopitelně tím přehlednější, čím méně má prohlížeč PDF dokumentů dodatečných funkcí, u lépe vybavených aplikací si ovšem můžete přizpůsobit uživatelské rozhraní podle svého. Všechny programy kromě PDF k k Downloaderu lze také ovládat pomocí základních klávesových zkratek. Je velmi snadné nastavit si kterýkoliv z testovaných programů jako standardní prohlížeč PDF dokumentů ve Windows.
ZÁVĚR
Nejlepší prohlížeč
Bodové hodnocení programů je jasné, výhody jejich nasazení však závisí na osobních požadavcích uživatelů. Foxit Reader se stal vítězem testu díky možnosti instalace na USB flash disky, rychlému načítání PDF dokumentů a více než dostatečným funkcím pro prohlížení souborů - je jasnou volbou, uvažujete-li pouze o prohlížení PDF souborů. Potřebujeteli dále pracovat s textem z PDF dokumentů, zvolte určitě Adobe Reader, program prošpikovaný funkcemi a s bezchybnou podporou české diakritiky při exportu textů. Tento program je však zároveň bohužel trochu těžkopádný a nepřenosný. Trojka testu, Cool PDF Reader, zaujme nanejvýš přehledným uživatelským rozhraním a také možností konverze PDF dokumentů na grafické soubory. GSview nabízí především zajímavé funkce pro konverzi, ovšem v nepříliš moderním a ne zrovna přehledném uživatelském rozhraní. Síla nástroje PDF Download spočívá pouze v převodu PDF dokumentů na formát HTML (se špatnou diakritikou) - a to je hodně málo.
Jak jsme testovali
Největší váhu v testu mají body získané za nabídku funkcí pro pohodlné prohlížení dokumentů ve formátu PDF, různých formátů zobrazení nebo výpis informací o původu a vlastnostech PDF dokumentů. Další body jsme také přidělovali za funkce pro zpracování textů z PDF souborů a pro konverzi formátů. Velkou váhu má i možnost použití prohlížeče na přenosném USB flash disku, snadné ovládání a přehledné uživatelské rozhraní programu.
KONVERZE PDF
Z PDF do dokumentu a zpět
Některé z testovaných aplikací pro prohlížení PDF souborů umí převést jejich obsah na text nebo do formátu bitmapového obrázku. Chcete-li však pracovat s PDF dokumentem jako s běžným souborem, například v textovém editoru, je třeba použít některou ze specializovaných aplikací.
ABBYY PDF Transformer a Solid Converter PDF umí převádět PDF dokumenty do formátů DOC, RTF, XLS a HTML, s nimiž je pak možné pohodlně pracovat ve vaší oblíbené kancelářské aplikaci. Dokumenty jsou převáděny kompletní, tedy včetně například tabulek, obrázků i další grafiky. V obou aplikacích si může uživatel zvolit způsob převodu a tím i vzhled a formátování výsledného souboru. Převedené dokumenty můžete upravit například v textovém editoru a pak z nich opět vygenerovat PDF soubory.
Programy ABBYY PDF Transformer a Solid Converter PDF nejsou právě levné, s různými funkčními omezeními si je však můžete vyzkoušet během testovacího období.
Instalaci programu naleznete na Chip DVD 2/07.
UPRAVUJEME PDF
Za tisíce i zdarma
Špičkou v úpravách PDF dokumentů je aplikace Adobe Acrobat 8 Professional, která umožňuje změny textu či rozložení PDF dokumentů, vkládání komentářů, vyplňování formulářů nebo nastavení zabezpečení a dalších vlastností souborů s PDF dokumenty. Bohatým možnostem aplikace odpovídá také její velmi vysoká cena - přes dvacet tisíc korun.
Řadu různých úprav zvládne například také Foxit PDF Editor; patří mezi ně třeba vyplňování formulářů, úpravy textu nebo vkládání komentářů.
Z freewarových aplikací pro úpravy PDF dokumentů jmenujme například PDFill PDF Tools, který umí spojovat či rozdělovat PDF dokumenty, měnit pořadí stránek, otáčet a ořezávat stránky, vkládat vodoznak, konvertovat obrázky na PDF a obráceně nebo PDF dokumenty šifrovat. Podobné funkce nabízí i aplikace PDFTools. Program zvládne šifrovat a dešifrovat PDF dokumenty, skládat je nebo rozdělovat na jednotlivé stránky, vkládat vodoznak nebo měnit pořadí stránek.
Existuje samozřejmě i řada dalších placených či zdarma dostupných aplikací na úpravy PDF dokumentů, stačí jen trochu zapátrat na internetu.
VYTVÁŘÍME PDF
Stejně jako pro prohlížení i pro vytváření PDF souborů existuje mnoho aplikací, často navíc dostupných zdarma. Na Chip DVD najdete například plnou verzi aplikace novaPDF Printer Lite, která se instaluje jako virtuální tiskárna. Jakýkoliv dokument, z aplikace umožňující tisk, lze pomocí novaPDF Printer Lite „vytisknout" do formátu PDF. K registraci plné veze programu novaPDF vám stačí funkční e-mailová adresa, kterou spolu se jménem vyplníte do formuláře na webové stránce http://www.novapdf.com/free-registration.php?src=23. Během chvilky obdržíte zprávu s návodem na registraci a potřebným registračním klíčem.
Open-source alternativou komerčních aplikací je program PDFCreator, který se rovněž instaluje jako virtuální tiskárna. Program spolehlivě spolupracuje s běžnými Windows aplikacemi, a přestože neobsahuje podrobné možnosti nastavení ani funkce pro úpravy PDF dokumentů, běžní uživatelé si s ním jistě vystačí.
Stejné možnosti jako PDFCreator nabízí také freeware CutePDF Writer nebo program PrimoPDF, který zvládne i nastavení šifrování a zabezpečení PDF souboru. Obě zmíněné aplikace se rovněž instalují jako virtuální tiskárny. Další z možností, jak vytvářet PDF dokumenty, je export z kancelářských aplikací v balíku OpenOffice.org, který můžete využít pro běžné typy dokumentů, tabulek či prezentací.
- Testy a recenze - Goliáše nebo Davida? (306.75 kB) - Staženo 1757x