Přejít k hlavnímu obsahu

Filmová zábava

EXPRESNÍ TEST CHIPU: VŠECHNA FAKTA STRUČNĚ A VÝSTIŽNĚ

Filmová zábava

Blu-ray přehrávače mají nejdůležitější vliv na to, jak se vám budou filmy ve vysokém rozlišení na vašem HDTV televizoru líbit. Chip OTESTOVAL DVANÁCT PŘÍSTROJŮ a poradí vám, kolik peněz máte utratit a za jaké modely.
STEPHAN HARTMANN, CHRISTOPH SCHMIDT

Koupili jste si do obývacího pokoje velký a drahý televizor, ale na jeho velké obrazovce vám připadá kvalita televizního signálu i filmů přehrávaných z DVD přístroje snad ještě horší než na starším a menším televizoru. S kvalitou televizního signálu toho moc neuděláte. Pokud již přijímáte digitální signál, jeho kvalita je viditelně lepší než u analogového (tedy máte-li dobrý signál či dobrou anténu), a na to, než přejde české vysílání standardně na vysoké rozlišení, si ještě dlouho počkáte. S kvalitou domácího videa však něco dělat můžete, koneckonců velký televizor jste si pořídili právě proto, že disponuje Full HD rozlišením, takže jste stejně v duchu počítali s tím, že časem přejdete z DVD přehrávače na Blu-ray zařízení. Blu-ray přehrávače v kombinaci s Full HD televizorem nabízejí v současnosti nejvyšší možnou kvalitu domácí videoprojekce. Na trhu je však k dispozici hodně modelů Blu-ray přehrávačů, a to jak nových, tak starších. Který z nich si tedy vybrat? V testovací laboratoři Chipu jsme porovnali dvanáct modelů různých cenových kategorií a poradíme vám, na co si při výběru přehrávače dát pozor.

Kritéria pro nákup

Hlavním důvodem pro nákup Blu-ray přehrávače je snaha využít maximálních možností domácího kina. Proto je potřeba, aby přehrávač splňoval tři nejdůležitější kritéria: aby produkoval obraz s co nejvyšší kvalitou, aby byl dostatečně tichý a nerušil tak projekci v obývacím pokoji, a nakonec aby nabízel co nejvšestrannější funkce. Blu-ray přehrávač, který zprostředkovává pouze průměrný obraz, je praktický asi stejně jako sportovní vůz se slabým motorem. Z testu vyplynulo, že na kvalitu obrazu výrobci celkem dbají. Ze dvanácti testovaných přehrávačů jich pět disponuje „velmi dobrou“ kvalitou obrazu a zbývajících sedm jsme z hlediska kvality obrazu ohodnotili známkou „dobrý“. Jedinou výjimkou je zde Sharp BD-HP21S, který je na kategorii luxusních přehrávačů příliš hlučný, a dostal tak pouze známku „dostatečný“.
Ve zbytku testovaného pole jsme zaznamenali podstatné rozdíly v kvalitě obrazu, a to hlavně při přehrávání DVD disků. Při práci s DVD disky má přehrávač za úkol převést DVD zdroj do rozlišení HDTV, a to v co nejvyšší kvalitě a bez toho, aby měl obraz nepříjemně ostré hrany.
Při výběru Blu-ray přehrávače je nízká hlučnost velmi zásadním kritériem. Při sledování filmu ve špičkové kvalitě nechce být nikdo rušen nepříjemným zvukem větracích ventilátorů PlayStationu 3 ani chroustající optickou mechanikou Samsungu BD-P1500. Výhodou při výběru toho správného modelu je rovněž to, že dokáže pracovat s co největším počtem datových médií.
V tomto ohledu se však od sebe testované přehrávače příliš neliší. Všechny umí pracovat s DVD disky a s Blu-ray disky. Zařízení Pioneer, Philips a Sharp nedokáží zobrazit BD-Live obsah z internetu. Příznivci formátu DivX budou mít smůlu, pokud si pořídí zařízení Sony BDP, Philips nebo Sharp. Z testovaných kusů dokáže pouze Sony PlayStation 3 přehrát formát matroska, a i to zabralo dost času při nastavování.

Vysoké náklady

Blu-ray přehrávače jsou stále v České republice považovány za luxusní zboží, a to se projevuje i na jejich ceně, která je zpravidla vyšší než na Západě. Zatímco v Evropě pořídíte například přehrávač Sony BDP-S350 za cenu okolo 180 eur (doporučená cena 299 eur), u nás za něj zaplatíte při objednávce na webu cca 7000 Kč (s tím, že na rozdíl od běžné ceny 8 990 Kč ušetříte 22 %). I s „výhodnou cenou“ tak dělá kurz cca 39 Kč za 1 euro). Panasonic má o něco lepší cenovou politiku, avšak i jeho přístroje se u nás na internetu prodávají s kurzem okolo 30 Kč za euro, a v případě modelu Panasonic DMP-BD35 je to ještě víc. V Německu stojí na internetu běžně 210 eur, u nás od 7 400 Kč výše, takže kurz činí 35 Kč za 1 euro. Samsung, Pioneer, Philips a Sharp se prodávají za reálnější ceny, které odpovídají cenám západním. Těžko říct, zda za tuto situaci mohou výrobci. Podle nás je způsobena spíše nenasytností a menší pružností českých prodejců. Při takto vysokých maržích už není možné odvolávat se na nevýhody s dostupností servisu a varování o případných potížích při reklamaci. Sony i Panasonic mají celoevropskou záruku, takže se není čeho bát. Panasonic opravuje produkty zakoupené v EU na své náklady. Sony vám podle našich informací evropské produkty opraví v případě, že jste je objednali ze zahraničního internetového obchodu a nechali jste si je poslat do České republiky. Pokud do servisu přinesete produkt, kteý jste zakoupili v zahraničí v rámci EU, tak by s opravou neměl být problém, ale záleží na benevolenci servisního střediska. Pokud chcete nakupovat v zahraničí, doporučujeme zvolit model, který se zároveň prodává i v České republice, vyhnete se tak potížím s délkou záruční opravy. Pokud se ale smíříte s tím, že budete kupovat jeden Blu-ray disk s filmem za 600, ale častěji za 900 Kč, je vlastně cena koncového zařízení skoro bezvýznamná.
Vlastníte-li Sony PlayStation 3 nebo si toto zařízení plánujete pořídit, obejdete se bez samostatného Blu-ray přehrávače - tedy pokud vám nebude vadit vysoká hlučnost a vysoká spotřeba herní konzole. Zajímavým modelem je právě Sony BDP-S350, u něhož lze snadno upgradovat modul pro BD-Live. Neobsahuje sice předzesilovač, ale co se týče kvality obrazu a ergonomie, překonává i dražší modely. Zklamalo nás, že žádný z výrobců s výjimkou Philipsu nedodává ke svým přehrávačům HDMI kabel, bez kterého se při projekci na HDTV televizoru neobejdete.
AUTOR@CHIP.CZ

SHRNUTÍ

Blu-ray přehrávače současné generace jsou kvalitní a technologicky na výši. Vzhledem k tomu, že se však jedná o drahou a luxusní zábavu, měli by zákazníci být hodně nároční, zvláště pak na špičkovou kvalitu obrazu a minimální hlučnost, a teprve potom hledět na cenu. Koneckonců pořízením přehrávače to teprve začíná. Za Blu-ray disky totiž zaplatíte časem mnohem více než za samotný přehrávač.

INFO

BD-Live - přístup na internet z pohovky

V současné době existují dva Blu-ray profily: BD 1.1 a novější BD 2.0. Přehrávače vybavené standardem mají tzv. „Bonus View“, tedy možnost během přehrávání filmu zobrazit v malém oknu druhé video s komentářem herců či režiséra. Profil BD 2.0, který se rovněž nazývá „BD-Live“, přidává možnost využívat interaktivní aplikace umístěné na Blu-ray disku. Přehrávač je schopen stahovat data z internetu, ale většinou se jedná pouze o trailery k filmovým novinkám.

INTERAKTIVITA

Společnost Sony Pictures nabízí uživatelům na většině nových Blu-ray disků funkci „Cinechat“, která umožňuje komunikovat s jinými diváky, kteří právě sledují stejný film. Prostřednictvím dálkového ovladače se však vzkazy píší dost špatně.

POŽADAVKY

Pokud chcete využít všech výhod BD-Live a profilu BD 2.0, musíte přehrávač připojit prostřednictvím LAN kabelu nebo bezdrátového Wi-Fi modulu k internetu. Přehrávač musí dále disponovat dostatečným úložným prostorem pro stahovaná data. Řada přehrávačů obsahuje interní paměť, u levnějších modelů si však můžete vystačit s paměťovou SD kartou či USB flash diskem.

Dokumenty ke stažení