Extrémní test paměťových médií
Poprvé jsme v Chipu zkoušeli samotné hranice možností paměťových médií: PÁLILI JSME, MRAZILI A AUTEM PŘEJÍŽDĚLI externí pevné disky, USB flash paměti, paměťové karty a vypálené CD-R disky - takže teď víme, co jsou skutečně schopné vydržet.
THOMAS LITTSCHWAGER & DANIEL WOLFF, AUTOR@CHIP.CZ
Chcete vědět, co udělají redaktoři Chipu, když jim někdo nabídne hardware a volné ruce? Připraví „crash test“ paměťových médií. Byl to opravdu ten nejtvrdší test, a to i v porovnání s těmi, které jsme v Chipu dělali dříve, a v některých případech se nám zařízení podařilo zcela zničit. Mezi oběti našeho testu patří tři USB flash paměti, tři externí pevné disky, dvě paměťové karty a vypálená CD média (podívejte se na pravou stranu).
Otázka nahánějící strach: Kdo přežije ohnivé peklo?
V našem testu najdete i speciální paměťová média, u kterých výrobce slibuje extrémní odolnost a která mají názvy jako „Tough Drive“, „Survivor“ nebo „Extra Protection“.
Už při první části našeho testování (test ohněm) jsme museli opustit prostory našich testovacích laboratoří, protože jsme nechtěli ohrozit bezpečnost (ani svou, ani našeho okolí) a protože musíme samozřejmě také dodržovat požární a další předpisy…
A výsledek? CD-R disky neměly v tomto testu žádnou šanci na přežití. Jejich struktura se natolik změnila a zdeformovala, že je nebylo možné použít v žádné optické mechanice.
Podobně špatně dopadly po „křestu ohněm“ i paměťové karty. I když karta typu CompactFlash dopadla v porovnání s SD kartou o něco lépe, stejně ji nebylo možné vložit do čtečky, takže na její použití po požáru můžete z apomenout. USB flash disky dopadly různě. Vybrali jsme totiž produkty několika kategorií. Levný kus reprezentovala paměť v ošklivém plastovém provedení, jejíž obal se po „testu“ v podstatě rozpustil a paměť nebylo dále možné připojit. Na druhou stranu data na paměti Cruiser s kovovým krytem měla štěstí. Poškozen byl pouze posuvný mechanismus, po rozebrání však byla data na paměti čitelná. Podle předpokladů neměla s vysokou teplotou problém speciální paměť Corsair Survivor se šroubovacím kovovým krytem. Přestože byl gumový kroužek při působení ohně roztaven, všech 16 GB dat šlo bez chyb přečíst.
Designový plastový kryt externího pevného disku Seagate Free-Agent, stejně jako čtecí hlavičky uvnitř oheň kompletně roztavil. Lze tedy konstatovat totální zničení. To ale není případ disku ToughDrive od firmy Freecom. Ačkoli se jeho gumový kryt rozpadl a poškodil se i řadič, data bylo možné přečíst. Disk však bylo nutné vymontovat a připojit přes nové kabely.
Přežily i soubory na externím pevném disku Maxtor OneTouch. Přestože se plastový obal rozpadl, USB port zůstal stále použitelný a podařilo se nám z disku bez problémů dostat všechna data.
Po provedení testu pro vás máme doporučení, které z něj vyplynulo: čím více je v krytu disku kovu, tím větší je šance, že data přežijí. Při delším hoření se ovšem roztaví i vnitřní prostory disku. Celkový výsledek testování: data na čtyřech z devíti médií přežila dvě minuty v plamenech.
Koluje řada legend o tom, jak moc je kokakola agresivní a jak rychle v ní dochází ke korozi („desetník se v kofole do rána zaručeně rozpustí“). Výsledky testu Chipu však tyto legendy nepotvrzují. 14hodinová lázeň v této tekutině totiž přinesla následující výsledky: po opláchnutí a následném 15minutovém usušení za pokojové teploty zůstaly zbytky vlhkosti na CF kartě a na USB flash pamětech. Nebránily ovšem následnému čtení dat. Zcela nepostižena zůstala USB paměť Corsair Survivot - je vodotěsná. Posuvný mechanismus USB flash paměti SanDisk Cruzed začal zadrhávat a část změnila barvu, nicméně i v tomto případě zůstala data bez problémů čitelná a použitelné po tomto testu byly i disky CD-R. Tekutina ale zanechala smrtelné následky na pevných discích. Pronikla malými otvory, které disky musí mít kvůli vyrovnávání vnitřních tlaků a které jsou chráněny pouze prachovým filtrem.
Z testu polití kolou jsme vyřadili pevné disky, protože jsme chtěli tuto naši teorii vyzkoušet především v hrnci se špagetami. Koupání ve vroucí vodě s těstovinami přineslo pro disky očekávaný výsledek: smrt! Na druhou stranu se však v této lázni nic nestalo běžné USB flash paměti CN Memory. Vařící voda nepronikla plastovým obalem. Kombinace soli, vody a škrobu zřejmě nevyhovovala apetitu řadiče paměti Cruzer. Přestože ji systém Windows XP po zastrčení do USB portu rozpoznal, data nešlo číst. Při druhém pokusu už to paměť vzdala úplně. Špatně dopadly i vypálené CD-R disky.
Testovaná média neměla problém s teplotami pod bodem mrazu. Všechna přežila jednu noc při teplotě minus 18 ° C a ani pevné disky neměly problém s naakumulovanou kondenzovanou vodou. Ani velmi silný neodymový (NdFeB) magnet nezanechal na testovaných médiích následky. Nepřekvapilo nás to u flash pamětí a u CDR disků, které k uložení dat nepoužívají magnetický záznam, o to víc však byl výsledek tohoto testu udivující v případě pevných disků.
Pokud je disk v provozu, může silný magnet odchýlit čtecí hlavu disku od povrchu, což může mít za následek ztrátu dat.
Kurz tortury: Naše testy odrovnají téměř každé paměťové médium
Vypalované CD překvapivě ustálo kontakt s křemičitým pískem. Dokonce i po pětiminutovém přehrabování médií společně s pískem se podařilo data přečíst. Nastoupit však musely opravné mechanismy moderních DVD mechanik, aby se podařilo nahradit data ze zjevně poškrábaných částí kompaktního disku. „Pískování“ nepoznamenalo další média, tedy USB flash disk, paměťové karty a pevné disky. Uživatelé, kteří používají tato zařízení třeba na pláži, tedy riskují maximálně poškození jejich povrchové úpravy. K poškrábání samozřejmě dojde.
V dalším experimentálním testu jsme paměťová média shodili ze střechy šestipodlažní budovy. Lehčí média (disky CD-R a paměťové karty) mírně odvál vítr a bezpečně přistála na okolních keřích. Corsair Survivor svůj pád z patnácti metrů také bez problémů přežil (hoden svého jména). Ostatní dva USB flash disky přišly po pádu o svůj kryt, přesto se všechna uložená data podařilo přečíst.
USB flash paměti, paměťové karty a disky CD-R přežily i cyklus praní v pračce. Při ždímání a máchání docházelo k nejviditelnějším nárazům a poškozením.
Překvapivé: Přejetí hummerem přežili nečekaní kandidáti
Náš poslední útok na data, vedený tentokrát 3,6tunovým hummerem, patřil k těm nejničivějším. Disky CD-R se rozpadly na kusy, paměťové karty a USB flash paměť Cruzer se rozlomily. Pevný disk Seagare FreeAgent se rozpadl na kusy a stejně dopadl i „tough“ disk ToughDrive od Freecomu. Rozdrcený skončil i SunDisk Cruzer.
Maličká USB paměť CN Memory patrně přežila v drážkách pneumatiky a unikla tak své zkáze. Měla pouze pár škrábanců a se stejným výsledkem skončila i paměť Corsair Survivor. A největší překvapení na závěr: přestože byl disk Maxtor OneTouch po přejetí promáčknutý, zůstal funkční. Nicméně pevný disk byste pod kola hummeru nikdy dávat neměli!
AUTOR@CHIP.CZ
ZÁVĚR
Náročný test Chipu přinesl překvapující zjištění: ani velmi silný magnet, ani teplota hluboko pod bodem mrazu nepoškodí data na USB flash disku, vypáleném disku CD-R nebo na externím pevném disku. Disky byly pouze vlhké. Na druhou stranu oheň a vysoký tlak jsou pro data smrtelné a i vroucí voda ukončí životnost většiny médií. Podle předpokladu také přejetí 3,6tunovým automobilem Hummer datovým nosičům „nevyhovuje“.
Podrobnosti k jednotlivým testům se dozvíte v článku.
INFO
V hardwarové mučírně
Těchto deset paměťových médií prošlo naším náročným testem. Všechny testy byly prováděny na zcela nových produktech.
STANDARDNÍ USB PAMĚŤ: CN Memory Shorty (1 GB, cca 120 Kč)
ŠPIČKOVÁ USB PAMĚŤ SanDisk Cruzer Titan (4 GB, cca 650 Kč)
ODOLNÁ USB PAMĚŤ: Corsair Survivor (16 GB, cca 2 200 Kč)
SD KARTA: SanDisk SDHC (4 GB, cca 1 200 Kč)
CF KARTA: Crucial CompactFlash (512 MB, cca 250 Kč)
STANDARDNÍ PEVNÝ DISK: Maxtor OneTouch 4 Mini (120 GB, cca 1 700 Kč)
TOP10 PEVNÝ DISK: Seagate FreeAgent Go (160 GB, cca 1 800 Kč)
SPECIÁLNÍ PEVNÝ DISK: Freecom ToughDrive (80 GB, cca 1 900 Kč)
STANDARDNÍ CD-R MÉDIUM: Memorex CD-R 52X (700 MB, cca 6 Kč)
SPECIÁLNÍ CD-R MÉDIUM: Verbatim CD-R 52X Extra Protection (700 MB, 8 Kč)
INFO
Deset paměťových médií muselo v devíti extrémních disciplínách dokazovat svou odolnost.
1. KŘEST OHNĚM
Líh byl nalit na paměťová média umístěná v kovové nádobě a zapálen. Doba hoření: dvě minuty.
2. „KOKAKOLA“ TEST
Datová média byla ponořena na 14 hodin do kokakoly, poté omyta destilovanou vodou a usušena za pokojové teploty.
3. TEST VAŘENÍ
Datová média byla vhozena společně se špagetami do vroucí vody. Vaření probíhalo 10 minut. Následovalo omytí vodou a vysušení.
4. TEST MRAZENÍ
Testované produkty jsme na noc umístili do mrazáku s teplotou -18 °C. Následovalo hodinové rozmrazování při pokojové teplotě.
5. MAGNETICKÝ TEST
Ke všem testovaným médiím byl na pět sekund přiložen velmi silný neodymový (NdFeB) magnet. Magnetická síla: 1,6 tesly.
6. „PÍSEČNÝ“ TEST
Testovaná média byla vložena do krabice s křemičitým pískem (velikost zrnek 0,1-0,4 mm) a v něm promíchána, následně byl písek ofouknut.
7. PÁDOVÝ TEST
Hodnocené produkty jsme shodili ze střechy šestipodlažní budovy. Výška budovy je asi 15 metrů.
8. HUMMER TEST
Přejetí originálním armádním vozidlem US Army Hummer H1. Zatížení na nápravu: 1,8 tuny.
9. TEST PRANÍ
Média jsme vyprali v automatické pračce při 90 °C a použili jsme prací prášek na barevné prádlo. Rychlost otáček pračky při ždímání: 1200 ot./min.
Dokumenty ke stažení
- Testy a recenze - Extrémní test paměťových médií (767.78 kB) - Staženo 1545x