Barevné laserovky
Finančně jsou stále dostupnější: za cenu lepší černobílé tiskárny už si dnes můžete pořídit barevnou laserovou tiskárnu, a to včetně síťového připojení. Chip otestoval jedenáct modelů, jejichž cena nepřesahuje 16 000 Kč.
Nicole Ott, autor@chip.cz
Svět je barevný, a i proto chce většina uživatelů počítačů i barevně tisknout. Barevné laserové tiskárny jsou nyní populární, a to především kvůli jejich stále se snižující ceně. Na trhu už je dostatek modelů, které se vejdou do limitu 16 000 Kč, navíc jde o barevné laserové tiskárny, které mají LAN port. Ten se hodí i v případě, že potřebujete tiskárnu do domácnosti, protože i domácnosti už často mají internetové připojení a malou síť. Síťový port je u inkoustových tiskáren stále ještě raritou. V našem testu vám ukážeme, co můžete od barevných síťových laserových tiskáren očekávat a jaké jsou u nich náklady na tisk.
Ekonomicky výhodnější než inkoustové tiskárny
Hned na úvod je třeba poznamenat, že ani nová generace barevných laserových tiskáren se nehodí pro tisk fotografií.
V porovnání se snímky, jaké dokáží produkovat inkoustové tiskárny, jsou obrázky z barevných laserových tiskáren příliš „bezbarvé“, vybledlé, neostré a fádní.
Barevné laserové tiskárny však získávají body za velmi nízké provozní náklady. Cena za vytištěnou barevnou stránku je mnohem nižší než u inkoustových tiskáren. Pohybuje se jen okolo 3 Kč za stránku. To je skoro desetina toho, co zaplatíte u inkoustové tiskárny, u které vychází stránka na cca 25 Kč.
V případě obchodní grafiky nebo barevného textu vás však laserová tiskárna určitě nezklame. Mluví pro ni malé provozní náklady, vysoká rychlost a dobré výtisky. V našem testu nejlépe obstála tiskárna Dell 3110d, a to i díky nízkým cenám za tisk. S cenou 0,40 Kč za monochromatickou stránku se dokonce dostává před některé „skříňové“ černobílé tiskárny, koncipované pro velké tisky. Průměrná cena je zde totiž asi 45 haléřů. Cena za tisk je u tiskárny TallyGenicom 8108N, která skončila na posledním místě, téměř dvojnásobná. Jedna černobílá stránka u ní vyjde na 0,92 Kč, barevná na 4,6 Kč. Rozdíly mezi testovacími výsledky tiskáren OKI jsou dost velké. Zatímco model C5800n může téměř konkurovat vítězi testu, a to v i ceně za tisk, model C3400n je na druhém konci tabulky. Ceny 0,89 Kč za černobílou a 4,2 Kč za barevnou stránku jsou totiž dost vysoké. Model C5800n má už navíc svého dokonalejšího nástupce - C5850.
Rychlé a ostré
Tiskárna OKI C5800n je z hlediska tisku nejrychlejší a nejlepší: na vytištění deseti stran čistého a ostrého textu potřebuje 28 sekund. Vytištění grafické stránky a fotografie trvá laseru pouze 14, respektive 18 sekund. Vítěz testu Dell to také zvládne celkem rychle - do 30 sekund deset stránek textu a za 15 sekund grafiku. Na vytištění fotografie však potřebuje 44 sekund, tedy mnohem delší dobu než většina soupeřů. Lexmark C530dn potřebuje na vytištění fotografie opravdu dost času: zkušební testovací obrázek zvládne vytisknout téměř za tři minuty. Tiskárna HP Color LaserJet 2605dn zase není zrovna svižná při tisku textu: na potisk 10 stran potřebuje více než minutu.
V kategorii designu a vybavení vede tiskárna firmy HP. Nejen že nabízí duplexní jednotku, která umožňuje oboustranný tisk, ale Laserjet má i integrovanou čtečku paměťových karet. Duplex nabízí také Lexmark C530dn. Samsung je zase dobrý v oblasti spotřeby energie. Spokojí se totiž se 7,2 W, a nezáleží na tom, jestli je v režimu standby, nebo v klidovém režimu. Přechází do něj okamžitě. Tuto technologii zvládl mnohem lépe, než tomu bylo u modelu LCP-600N, kde je spotřeba v režimu standby dost vysoká. Se spotřebou 27,8 a 24,8 W je zde Samsung smutným rekordmanem.
Shrnutí
Barevné laserové tiskárny sice nemohou nahradit inkoustové tiskárny, jsou ale dobrou alternativou k černobílým tiskárnám. Pokud chcete nahradit svou starou černobílou tiskárnu nebo si pořídit novou, doporučujeme vám vítěze našeho srovnávacího testu. Máme pro vás samozřejmě i cenový tip, kterým je tiskárna Samsung CLP600N.
Nicole Ott
Zkontrolujte při nákupu: Barevné laserové tiskárny
*Náklady na tisk
Je to dostatečně známo z oblasti inkoustových tiskáren: nízké pořizovací náklady s sebou většinou nesou vysoké ceny za inkoustové náplně. Také u laserových tiskáren se před nákupem zajímejte o to, kolik vás bude stát vytištění jedné stránky. Jinak se totiž z výhodné koupě snadno stane ta nejhorší.
*Test hlučnosti
Vysoká hlučnost tiskáren při tisku vám rychle půjde na nervy a při delším provozu může vést i ke zdravotním problémům. Pokud barevná laserová tiskárna bude stát hned vedle vašeho pracovního stolu, bude nejlepší, když si ji vyzkoušíte v provozu nebo se podíváte na výsledky našich měření. K vyzkoušení by měla stačit i zkušební stránka, kterou tiskárna vytiskne, i když není připojena k počítači.
*Preferujte lepší vybavení
Přestože zatím nepotřebujete provozovat tiskárnu v síti, kupte si model se síťovým rozhraním. Pozdější „dovybavení“ by vás totiž přišlo dráž. To se týká i duplexní jednotky nebo dodatečných zásobníků na papír.
- Testy a recenze - Expresní test: Barevné laserovky (236.51 kB) - Staženo 1325x